PRZED NAMI:
- 6-dniowy emocjonujący trekking w wysokich górach Tuszetii i Chewsuretii
- wspaniałe krajobrazy Kaukazu i dzika górska przyroda
- unikatowe zabytki – kamienne twierdze oraz klasztory
- spotkania z lokalną kulturą
- wyjątkowa domowa gruzińska kuchnia
- uroczysta supra z pokazem tańców ludowych
O WYPRAWIE:
Szlakiem Kamiennych Wież to wyprawa trekkingowa w najbardziej oddalone od miejskiej cywilizacji i jednocześnie najbardziej dzikie regiony Gruzji.
Gruzja to kraj z historią sięgającą kilku tysięcy lat, położony na geograficznej i kulturowej granicy między Europą i Azją. Przepiękne górskie krajobrazy, przywiązanie do tradycji, nadzwyczajna gościnność mieszkańców, wspaniała kuchnia i długa historia winiarstwa, to tylko niektóre powody, dla których warto odwiedzić ten kraj.
Trasa naszej wyprawy Szlakiem Kamiennych Wież wiedzie dawnym historycznym szlakiem przez gruziński Wschodni Kaukaz – od przepięknej, dzikiej Tuszetii, w której zachowało się wiele autentycznych tradycji, do Chewsuretii, znaną z twierdz i wojowniczych górali. Będzie to również podróż przez region o wyjątkowej przyrodzie, przez 2 parki narodowe (Park Narodowy Tuszetii i Park Narodowy Pszaw-Chewsuretii), ze spotkaniami z mieszkańcami, przyjrzeniem się ich życiu, pracy pasterzy oraz zasmakowaniu w lokalnej kuchni każdego z regionów.
Trasa jest dość długa i bardzo zróżnicowana, z przełęczą powyżej 3000 m n.p.m. do pokonania między regionami. Będziemy przekraczać górskie strumienie (czerwiec-lipiec dość zimne i z wyższym stanem wody). Każdego dnia pokonywane jest ok. 5-8 godzin trasy dolinami rzek po podobnym poziomie lub ze znacznymi przewyższeniami przy przełęczach. Wiele ścieżek jest dość wyeksponowanych, co dla osób z lękiem przestrzeni lub lękiem wysokości, może stworzyć spory dyskomfort. Do szlaku należy przygotować się kondycyjnie.
Szlak obfituje w liczne strumyki i źródła, gdzie można zaopatrzyć się w wodę bez konieczności noszenia ze sobą dużego jej zapasu.
PLAN WYPRAWY:
1 dzień:
Samodzielny przelot do Gruzji (Tbilisi) w godzinach wieczornych.
2 dzień:
Przylot w godzinach porannych, odpoczynek w hotelu w Tbilisi. Po późnym śniadaniu wyruszamy do Telavi – stolicy obfitującej w wino Kachetii, gdzie na bazarze zaopatrzymy się w owoce, przekąski na lunch w formie pikniku po drodze oraz wszelakie zaopatrzenie na trasę trekkingu. Z Telavi ruszamy już w góry, jedną z najbardziej spektakularnych dróg na Kaukazie, która w najwyższym punkcie osiąga 2850 w n.p.m. i jest najwyżej przejezdną przełęczą na Kaukazie. Do Omalo dojedziemy późnym popołudniem, by przy dobrej pogodzie móc zachwycać się zachodem słońca przy twierdza Keselo nad górną częścią wsi. Na nocleg zatrzymamy się w rodzinnym pensjonacie w Dolnym Omalo.
3 dzień:
Tego dnia pakujemy już nasze bagaże, które do kolejnej wsi pojadą autem. Po śniadaniu wyruszamy szlakiem do Szenako – trasa krótka, choć ze stromiznami i przez las, czasem z ekspozycją na wąską dolinę. Następnie po zwiedzeniu wioski udamy się do Diklo. Po drodze lunch w formie pikniku. Za Diklo odwiedzimy ruiny starej wsi obronnej i najbliższy punkt graniczny z Dagestanem (potrzebne dokumenty do kontroli). Na noc zatrzymamy się w rodzinnym pensjonacie w Diklo. Dzień lżejszy, by się rozruszać i oszczędzić siły na kolejny dłuższy i cięższy kawałek.
Parametry trasy: dystans ok. 15 km, podejście ok. 350 m, zejście ok. 300 m
4 dzień:
Po wczesnym śniadaniu i spakowaniu bagaży wychodzimy na przełęcz nad Diklo skąd rozpościera się piękny widok na płaskowyż z Shenako oraz okoliczne skaliste wierzchołki, a następnie dość stromo schodzimy do rzeki kierując się w stronę doliny Pirikiti. Za mostem czeka nas dość długie i miejscami w błocie, podejście do wsi Czigho, gdzie zatrzymamy się na lunch. Po chwili odpoczynku wyruszamy wzdłuż doliny do zrekonstruowanej wsi Dartlo, gdzie noc spędzimy w odrestaurowanych średniowiecznych domach obronnych, a gospodarze zaproszą nas na kolację do należącej do nich knajpki, z tarasem nad rzeką.
Parametry trasy: dystans ok. 19 km, podejście ok. 850 m, zejście ok. 800 m
5 dzień:
Po śniadaniu i spakowaniu bagaży wyruszamy do Kvavlo, twierdzy górującej na grani nad Dartlo, by stamtąd dotrzeć do Dano, a następnie ścieżką z dość dużą ekspozycją do drogi do Czeszo. Tam na lunch ugości nas lokalna gospodyni, słynąca z najlepszego kotori (tuszeckie chaczapuri) w regionie. Stamtąd drogą udamy się do Girevi, ostatniej cywilizacji na trasie. Tego dnia nasze bagaże przyjadą na koniach, które będą nam towarzyszyć na dalszej trasie. Kolacja i nocleg w rodzinnym pensjonacie.
Parametry trasy: dystans ok. 17 km, podejście ok. 400 m, zejście ok. 300 m
6 dzień:
Po śniadaniu i spakowaniu bagaży musimy odmeldować się na posterunku straży granicznej i udamy się starym szlakiem wzdłuż granicy z Czeczenią. Trasa wiedzie doliną rzeki, poza kilkoma podejściami – przeważnie na jednym poziomie. Po ok 5-6 godzinach dotrzemy na polanę Kvahidi u zbiegu górskich rzek, by tam odpocząć. Nocleg w namiotach (2 noce na trasie w namiotach). Kolacja do wspólnego przygotowania na gazie.
Parametry trasy: dystans ok. 15 km, podejście ok. 450 m, zejście ok. 100 m
7 dzień:
Po śniadaniu, złożeniu namiotów i bagaży wyruszamy w stronę przełęczy Atsunta (3431 m n.p.m.), gdzie najpierw będziemy szli korytem rzeki, a po jej przekroczeniu (przy wyższym poziomie wody konno) mamy spore podejście na przełęcz.
Z przełęczy rozciąga się niesamowity widok na Tuszetię, którą opuszczamy i Chewsuretię, do której schodzimy. Po zejściu dotrzemy do polany Khidotani z posterunkiem straży granicznej i wodą, gdzie zostaniemy w namiotach na noc. Kolacja do wspólnego przygotowania na gazie.
Parametry trasy: dystans ok. 14 km, podejście ok. 950 m, zejście ok. 900 m
8 dzień:
Po śniadaniu składamy namioty i bagaże, a następnie schodzimy piękną doliną do Mutso, gdzie znajduje się odrestaurowana, widowiskowo położona twierdza. Tam też zatrzymamy się na mały lunch. Dalej drogą szutrową wzdłuż strumienia udajemy się do wsi Shatili, gdzie na noc i góralską ucztę zatrzymujemy się w twierdzy.
Parametry trasy: dystans ok. 23 km, zejście ok. 1000 m
9 dzień:
Po śniadaniu i spakowaniu bagaży wyruszamy do Tbilisi, by oddać się zakupom, odpoczynkowi w termach i zakończyć dzień uroczystą kolacją z pokazem regionalnych tańców gruzińskich. Odpoczynek w hotelu.
10 dzień:
W nocy (ok. 2:30) wyjazd na lotnisko w Tbilisi i po odprawie powrót do Polski.