Granią w Stronę Słońca - trekking Rumunia

Udostępnij - zaproponuj wycieczkę znajomym
TripTrip-Rumunia-Góry-Rodniańskie-trekking-4

Trekking najwyższym pasmem Karpat Wschodnich. Trasa prowadzi nas przez Park Narodowy Gór Rodniańskich – wysokogórskie łąki, kotły polodowcowe i ponad dwutysięczne szczyty o alpejskiej rzeźbie. Zdobędziemy też jeden z najwyższych szczytów leżących na pograniczu Rumunii i Ukrainy dzikich Karpat Marmaroskich.

PRZED NAMI

  • trekking najwyższym pasmem Karpat Wschodnich
  • trekking w Karpaty Marmaroskie
  • wspaniałe krajobrazy i dzika górska przyroda
  • klimatyczne miejscowości Maramureszu
  • zwiedzanie Wesołego Cmentarza w Sapancie
  • kultura i kuchnia Rumunii

 

O WYPRAWIE

 

„Najwyższe to pasmo Karpat, od Tatr aż po Alpy Transylwańskie w południowym Siedmiogrodzie, a zarazem jeden z najbardziej pustych, dzikich i samotnych ich zakątków” – tak rumuńskich Karpatach pisał Mieczysław Orłowicz.

 

Położone na północy Rumunii Góry Rodniańskie, to najwyższe pasmo Karpat Wschodnich. Przypominają one swoim krajobrazem Tatry Zachodnie. Trekking głównym grzbietem Gór Rodniańskich to przygoda, w której zachwycać się będziemy rozpościerającą po horyzont panoramą gór, gęstych lasów i malowniczych wsi położonych w dolinach. Wciąż intensywnie prowadzona jest tu gospodarka leśna i pasterska. To właśnie pasterze dostarczają tej krainie niesamowitego kolorytu. Spotkaniu z nimi na połoninie lub w szałasie towarzyszy najpierw opędzenie się od ujadającej sfory groźnych psów pilnujących stad, a potem zwykle poczęstunek serami i palinką.

 

Trasa prowadzi nas przez Park Narodowy Gór Rodniańskich – wysokogórskie łąki, kotły polodowcowe i ponad dwutysięczne szczyty o alpejskiej rzeźbie. Zdobędziemy też jeden z najwyższych szczytów leżących na pograniczu Rumunii i Ukrainy dzikich Karpat Marmaroskich. Choć sama wędrówka nie jest trudna technicznie, to dobrze jest posiadać dobrą kondycję. W zamian dostajemy możliwość obcowania sam na sam z dziewiczą karpacką przyrodą. Biwakujemy w górach w bardzo widokowych miejscach, a posiłki przygotowujemy na kuchenkach gazowych (dania liofilizowane, które kupujemy uczestnikom wedle ich wyborów przed wyprawą oraz prowiant zakupiony w Rumunii).

 

PLAN WYPRAWY

 

1 dzień: Wyjazd do Rumunii

Spotykamy się w Rzeszowie (miejsce zbiórki) wcześnie rano i jedziemy busem przez Słowację i Węgry do miejscowości Borsza (miejsce docelowe) w Rumunii. Przyjazd późno po południu. Nocleg w pensjonacie.

 

2 dzień: Wyjście w góry

Przed południem wyruszamy na szlak w kierunku głównego grzbietu Gór Rodniańskich. Po drodze zobaczymy między innymi malowniczy kilkudziesięciometrowy wodospad Cascada Cailor. Wieczorem możliwość wycieczki „na lekko” na okoliczne szczyty. Nocleg w namiotach przy źródle wody, kolacja przygotowywana na kuchenkach gazowych.

Parametry trasy: 

dystans: 7,5 km, suma podejść: 1060 m, suma zejść: poniżej 50 m., czas przejścia: ok. 4 h

 

3-4 dzień: Wędrówka grzbietem Gór Rodniańskich

Z przełęczy ruszamy na niepowtarzalny trekking widokową granią Gór Rodniańskich. Na tle sąsiednich pasm góry te wyróżniają się wysokością oraz skalistą rzeźbą najwyższych partii.  Towarzyszyć nam będą niezapomniane rozległe widoki na Karpaty – Góry Kelimeńskie,

Góry Marmaroskie i Czarnohorę. Przy dobrej pogodzie zdobędziemy m.in. najwyższy szczyt Karpat Wschodnich – Pietrosul (2303 m n.p.m.). Śpimy w namiotach przy źródłach wody, a posiłki wspólnie przygotowujemy na kuchenkach gazowych.

Parametry trasy:

Dzień 3: dystans 11 km, suma podejść: 550 m, suma zejść: 450 m, czas przejścia: ok. 5 h

Dzień 4: dystans 9 km, suma podejść: 700 m, suma zejść: 750 m, czas przejścia: ok. 5 h

 

5 dzień: Zejście do Borszy i odpoczynek

Rano wyruszamy do Borszy, gdzie odpoczywamy resztę dnia. Nocleg w pensjonacie.

Parametry trasy: 

dystans: 5,5 km, suma podejść: poniżej 50 m, suma zejść: 850 m, czas przejścia: ok. 2,5 h

 

6-7 dzień: Wędrówka w Karpaty Marmaroskie

Przed południem udajemy się w kierunku jednego z najwyższych szczytów Karpat Marmaroskich – Torojagi (1930 m n.p.m.). Po drodze będziemy mieli okazję zobaczyć kompleks nieczynnych kopalń i sztolni wydrążonych w masywie góry. Ze szczytu rozciąga się zaś wspaniały widok na Góry Rodniańskie, a także dzikie Karpaty Marmaroskie. Nocleg w namiotach lub górskim schronie na przełęczy Lucaciasa, kolacja przygotowywana na kuchence gazowej lub ognisku. Następnego dnia zejście do Borszy i odpoczynek. Nocleg w pensjonacie.

Parametry trasy:

Dzień 6: dystans 14 km, suma podejść: 1244 m, suma zejść: 400 m, czas przejścia: ok. 7 h

Dzień 7: dystans 8,5 km, suma podejść: poniżej 50 m, suma zejść: 900 m, czas przejścia: ok. 3 h

 

8 dzień: Powrót to Polski

Wcześnie rano opuszczamy Borszę i wyruszamy do miejscowości Sapanţa, gdzie znajduje się słynny Wesoły Cmentarz. Drewniane nagrobki, które zaczął tworzyć w 1935 roku Ioan Patras, humorystycznie przedstawiają postać zmarłego – jego cechy charakteru, profesję lub okoliczności śmierci. Cmentarz został w 1991 roku wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Zwiedzimy też typową drewnianą cerkiew marmaroską – ta w Sapancie jest najwyższą drewnianą budowlą w Europie. Powrót przez Węgry, Słowację i przyjazd do Polski (Rzeszów) w godzinach wieczornych.

 

REKOMENDACJE

Czy wyprawa „Granią w Stronę Słońca” jest odpowiednia dla Ciebie? Tak, jeśli:

  • Nie masz przeciwskazań zdrowotnych, jesteś aktywna/y fizycznie i masz dobrą kondycję.
  • Nie masz lęku przestrzeni, ani lęku wysokości.
  • Masz za sobą wędrówki w górach typu Babia Góra, Karkonosze, czy Tatry Zachodnie.
  • Przykład jednego dnia: Tatry Zachodnie, trasa: Kiry – Czerwone Wierchy – Kondracka Przełęcz – Kuźnice (czas: 8,5 godziny, dystans: 15,5 km, najwyższy punkt: Krzesanica 2122 m n.p.m., podejście: 1464 m, zejście: 1353 m).
  • Przykład jednego dnia: Babia Góra, trasa: Zawoja Markowa – Markowe Szczawiny – Mała Babia Góra – Babia Góra – Sokolica – Przełęcz Krowiarki – Zawoja Policzne (czas: 6 godzin, dystans: 17 km, najwyższy punkt: Babia Góra 1725 m n.p.m., podejście: 1128 m, zejście: 1157 m).
  • Masz za sobą kilkudniowe wędrówki (min. 3 dni) z plecakiem ważącym powyżej 10 kg, podczas których każdego dnia wędrowałaś/eś kilka godzin i pokonywałaś/eś dystans 15-20 km z przewyższeniem (sumą podejść) wynoszącym ok. 1000 m.
  • Jesteś gotowa/wy na spanie w namiocie w górach w różnych warunkach atmosferycznych.
  • Wytrzymasz kilka dni z ograniczoną możliwością wzięcia ciepłego prysznica.

 

Jeśli odpowiedź na któreś z powyższych pytań (oprócz 2 początkowych) jest negatywna, to nie wyklucza Cię to z wzięcia udziału w wyprawie. Koniecznie skontaktuj się jednak z nami, abyśmy mogli porozmawiać i ocenić Twoje przygotowanie do trekkingu.

Cena: 4 190 PLN

Data: 16/08/2025 - 23/08/2025

Dostępność miejsc: miejsca są dostępne
Cena bazowa w walucie przeliczana na pln: 2900 PLN + 300 EUR
Poziom trudności: średni - aktywność wymagająca sprawności
Liczba uczestników: 6 - 8
Cena zawiera: 2900 PLN
organizację Wyprawy i opiekę polskiego Przewodnika
udostępnienie sprzętu turystycznego (dwuosobowe namioty, kuchenki, gaz, apteczka)
zakup dań liofilizowanych na trekking
pakiet wyprawowy (koszulka, chusta wielofunkcyjna)
ubezpieczenie KL 30000 EUR, NNW 15000 PLN i BP 5000 PLN
składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Turystyczny Fundusz Pomocowy

+ 300 EUR
przejazd komfortowym minibusem do Rumunii i z powrotem oraz przejazdy lokalne
wyżywienie (śniadania, lunche i obiadokolacje w oparciu o lokalną gastronomię i posiłki przygotowywane wspólnie w warunkach turystycznych)
3 noclegi w pensjonacie (pokoje 2-4 osobowe), 4 noclegi w namiotach (2-osobowe) zgodnie z Planem wyprawy
bilety wstępu do zwiedzanych obiektów
Organizator: Offtravel

Ceny wyjazdów na naszej stronie są takie same jak u organizatorów. Obowiązuje cena organizatora.

Zarezerwuj wycieczkę bez tracenia czasu na dalsze szukanie!

Planujesz niezapomnianą przygodę, ale nie chcesz spędzać godzin na przeglądaniu ofert? Mamy dla Ciebie idealne rozwiązanie!

Nie trać czasu na dalsze szukanie! Zarezerwuj wymarzoną wycieczkę na TripTrip już teraz!

 

Dlaczego warto rezerwować (zadawać pytania) na TripTrip?

Szybka rezerwacja: Na TripTrip możesz złożyć wstępną rezerwację w kilka chwil, bez zbędnych formalności.

Bezpośredni kontakt z organizatorem: Twoja wstępna rezerwacja (zapytanie) trafi prosto do organizatora wycieczki, który skontaktuje się z Tobą, odpowie na pytania, przedstawi szczegółową ofertę, umowę oraz wszystkie dodatkowe informacje.

Gwarantowana cena: Cena wycieczki zarezerwowanej na TripTrip jest dokładnie taka sama jak bezpośrednio u jej organizatora.

 

TripTrip - gromadzi oferty najlepszych organizatorów turystyki aktywnej i przygodowej oraz oferuje je w ich imieniu, jako agent turystyczny.

Lokalizacja

Borsza, Rumunia

TripTrip-Rumunia-Góry-Rodniańskie-trekking-4
TripTrip-Rumunia-Góry-Rodniańskie-trekking-1
TripTrip-Rumunia-Góry-Rodniańskie-trekking-2
TripTrip-Rumunia-Góry-Rodniańskie-trekking-3
TripTrip-Rumunia-Góry-Rodniańskie-trekking-5
TripTrip-Rumunia-Góry-Rodniańskie-trekking-6
TripTrip-Rumunia-Góry-Rodniańskie-trekking-7
TripTrip-Rumunia-Góry-Rodniańskie-trekking-8
TripTrip-Rumunia-Góry-Rodniańskie-trekking-9
DODATKOWE INFORMACJE
  • Uczestnik zobowiązany jest posiadać dowód osobisty lub ważny paszport.
  • Uczestnik powinien zapoznać się z informacjami o obowiązujących przepisach paszportowych, wizowych i sanitarnych oraz o wymaganiach zdrowotnych, w tym zalecanych szczepieniach ochronnych, dostępnymi na stronie https://www.gov.pl/web/rumunia/informacje-dla-podrozujacych.
 
WYPOSAŻENIE UCZESTNIKA | CHECKLISTA
Sprawdź co rekomendujemy zabrać na wyprawę. Jak masz jakieś pytania skontaktuj się z nami.
 
BAGAŻ 
  • plecak trekkingowy (50-60 litrów) z ochraniaczem przeciwdeszczowym (jako bagaż główny oraz wykorzystywany podczas trekkingu)
  • mały plecak lub torba (jako bagaż podręczny do busa)
SPANIE 
  • ciepły śpiwór (puchowy, temperatura komfortu ok. –5 stopni C, waga do 1,2 kg)
  • piankowa mata turystyczna, mata samopompująca lub lekki materac dmuchany
  • dmuchana poduszka turystyczna (opcjonalnie)
OBUWIE 
  • buty trekkingowe powyżej kostki (z membraną lub impregnowane)
  • wygodne buty turystyczne poniżej kostki
  • sandały turystyczne
  • ochraniacze na buty (tzw. stuptuty)
ODZIEŻ WIERZCHNIA
  • kurtka z kapturem z membraną przeciwdeszczową
  • peleryna przeciwdeszczowa lub ponczo
  • ciepła bluza termoaktywna
  • kamizelka lub sweter puchowy (np. Primaloft)
  • długie spodnie trekkingowe
  • krótkie spodenki trekkingowe
  • ciepła czapka i rękawiczki
  • lekkie nakrycie głowy chroniące przed słońcem
  • chusta wielofunkcyjna (tzw. komin)
BIELIZNA 
  • koszulki termoaktywne z krótkim rękawem (1 szt. na 2-3 dni trekkingu)
  • ciepła koszulka z długim rękawem i legginsy (np. z wełny Merino)
  • skarpety trekkingowe (np. z wełny Merino) (1 para na 2-3 dni trekkingu)
  • bielizna
HIGIENA 
  • ręcznik szybkoschnący (duży)
  • przybory higieniczne i kosmetyki (biodegradowalne) w małych opakowaniach
  • chusteczki nawilżane (biodegradowalne)
  • papier toaletowy
  • żel antybakteryjny do rąk
  • krem z filtrem UV (min. SPF 30)
AKCESORIA 
  • kijki trekkingowe
  • okulary przeciwsłoneczne (filtr UV kat. 3)
  • nóż turystyczny
  • zapalniczka
  • długopis i mały notatnik
  • worki wodoszczelne lub mocne worki foliowe (2-3 szt.)
  • worki strunowe na dokumenty i elektronikę
  • saszetka na szyję lub torebka biodrowa (na dokumenty i pieniądze)
KUCHNIA 
  • butelka na wodę (np. Nalgene) lub bukłak z rurką (tzw. camelback) (min. 1 litr)
  • termos (opcjonalnie)
  • menażka do gotowania (0,7 – 1 litr)
  • kubek
  • łyżka lub spork
ELEKTRONIKA 
  • latarka (czołówka) i komplet zapasowych baterii
  • telefon i ładowarka
  • powerbank
DOKUMENTY i PIENIĄDZE
  • paszport lub dowód osobisty
  • kopia dokumentu tożsamości (ksero lub zdjęcie w telefonie)
  • karta płatnicza (opcjonalnie)
  • gotówka (banknoty niezniszczone, bez napisów i pieczątek)
APTECZKA OSOBISTA
  • lekarstwa indywidualne (po konsultacji z lekarzem): przeciwbólowe, przeciwzapalne i przeciwgorączkowe, na zatrucia i dolegliwości żołądkowe, krem na otarcia, elektrolity, lekarstwa przyjmowane regularnie
  • podstawowe środki opatrunkowe: rękawiczki jednorazowe, gaziki nasączane alkoholem, plastry z opatrunkiem, kompresy jałowe, bandaż elastyczny
  • koc termiczny (tzw. folia NRC)
Zapytaj o wycieczkę

Masz dodatkowe pytania?
Interesuje Cię taka wycieczka w innym terminie?


Rezerwacja - zamówienie wstępne

Prosimy o wypełnienie formularza w celu dokonania rezerwacji - zamówienia wstępnego na wybraną wycieczkę.
Przesłanie formularza nie wiąże się z żadnymi kosztami i jest niezobowiązujące.


Udostępnij - zaproponuj wycieczkę znajomym