Gruzińska sawanna - wyprawa konna

Udostępnij - zaproponuj wycieczkę znajomym
TripTrip_Wyprawa_konna_Park_Narodowy_Waszlowani_5

Przed nami rajd konny w Parku Narodowym Waszlowani, unikalnej części Gruzji łączącej ze sobą sawannę, skaliste kaniony i półpustynię zamieszkałą przez sępy, dzikie kozy i… lamparty. Za dnia przemierzymy najbardziej niezwykłe, urokliwe i unikalne widokowo części parku, a wieczorami będziemy wznosić długie, gruzińskie toasty czaczą i winem, słuchać opowieści rangersów strzegących tego niezwykłego miejsca.

Krajobraz Waszlowani przemienia się wraz z zagłębianiem się jego ostępy. Jest zarówno afrykańską sawanną, jaki i półpustynią. Życiodajnymi dla flory i fauny kanionami rzek, jak i niemal jałowymi pustkowiami. Wiosną Park Narodowy Waszlowani rozkwita zielenią, a przepastne obszary rezerwatu zasiedlanego przez setki gatunków zwierząt tętnią życiem. W tym czasie pasterze wyruszają z zimowisk na obrzeżach parku do Tuszetii. Latem region staje się niemal bezludny i nieruchomy, zastygły. Temperatury potrafią solidnie przekraczać 40 stopni Celsjusza, a zwierzęta chowają się w cieniu klifów by wychynąć dopiero wieczorem. Jesienią Waszlowani zamienia się zarówno w złotą, zachwycającą co krok sawannę, ale i prawdziwe pustkowia. W tym czasie pasterze z Tuszetii będą już docierali ze swoimi stadami do Waszlowani na kolejne zimowanie.

 

Szlak w Waszlowani jest dość mocno zróżnicowany. Będziemy przemierzać półpustynne przestrzenie na granicy z Azerbejdżanem, przeprawimy się przez kaniony pradawnych rzek, wdrapiemy się na otaczające sawanny góry, by podziwiać widoki. Trasa prowadzi zarówno przez rozległe łąki i otwarte, półpustynne przestrzenie, jak i wije się w skalistych kanionach czy korytach rzek okresowych. Tempo jazdy jest bardzo zróżnicowane, nie brakuje zarówno wąskich przesmyków, jak i długich dróg i ścieżek do galopów, na których zostawiamy za sobą chmurę kurzu.

 

Nocować będziemy w bungalowach i namiotach na posterunkach strażników Parku Narodowego Waszlowani, zwanych rangersami. Punkty te są mniejsze lub większe, niektóre z nich posiadają podstawową infrastrukturę sanitarną, inne – nie lub niepełną. Rajdowi asystuje pojazd, który przewozi bagaże, ale również zapewnia podstawowy, turystyczny/polowy prysznic by opłukać się z kurzu Waszlowani.

 

Nasi przewodnicy to przewodnicy i koniarze, z których część praktycznie wychowała się z końmi i w siodle. Gruzińskie konie cechują się relatywnie niewielkimi rozmiarami, dużą wytrzymałością, doskonałą równowagą, łagodnym usposobieniem i imponującą odwagą.

 

Plan rajdu

 

Dzień 1

Przybycie do Gruzji

Uczestnicy przylatują do Gruzji. Można wybrać lot do Tbilisi lub polecieć do Kutaisi i następnie dotrzeć do Tbilisi autobusem. Po dotarciu na miejsce warto wybrać się na spacer po centrum. Wieczorem zaplanowana jest wspólna, powitalna kolacja w jednej z lubianych przez nas restauracji z gruzińską kuchnią. Na noc zostajemy w zaprzyjaźnionym, rodzinnym hoteliku, w centrum Tbilisi.

 

Dzień 2

Obrzeża Waszlowani

Po śniadaniu grupa opuszcza Tbilisi i udaje się na wschodnie rubieże Gruzji. Podróż zajmie nam około 4 godzin, po drodze zatrzymamy się u administracji parku oraz Policji Granicznej, aby dopełnić formalności związanych z wjazdem na teren Parku Narodowego Waszlowani. Po południu rozlokujemy się w lokalnym guesthousie, wieczorem zaplanowana jest impreza integracyjna i wspólna kolacja rozpoczynająca rajd.

 

Dzień 3

Czarna Góra

Ruszamy do Doliny Eldari, gdzie przewodnicy przydzielą konie jeźdźcom. Szlak tego dnia prowadzi przez malownicze, szerokie doliny, gdzie w XVI i XVII wieku toczono bitwy z wojskami perskimi. Z pól bitewnych ruszymy na wzgórza, z których rozciąga się wspaniała panorama na Park Narodowy Waszlowani, Dolinę Alazani i Azerbejdżan. Miniemy też kilka naturalnych źródeł wody, odkrytych przez pasterzy i noszących ich imiona. Na koniec dnia docieramy do Czarnej Góry, gdzie mieszczą się ruiny XV-wiecznego monastyru, w którym przed pojmaniem przez Persów żyła królowa Ketevana. Nocujemy w bungalowach, opcjonalnie w namiotach.

 

Dzień 4

Nad brzegiem Alazani

Tego dnia wyruszamy do Mijniskure. Przez większość czasu poruszamy się w terenach przygranicznych. Brzegi rzeki Alazani porastają tutaj zagajniki pełne osik, czarnych topoli i dębów bezszypułkowych. Szlak prowadzi także przez ciekawie uformowany kanion, będący domem dla ponad 700 gatunków roślin, zwierząt i drapieżnych ptaków. Nocleg w bungalowach pod opieką strażników parku, opcjonalnie w namiotach.

 

Dzień 5

Kaniony

Kierujemy się do Volierebi. Droga prowadzi poprzez system kanionów, czyli jedno z najpiękniejszych miejsc w Parku Narodowym Waszlowani. To unikalne miejsce obserwacji ornitologicznych, zarówno drobnego ptactwa (góropatwa skalna), jak i większych gatunków (sokoły i sępy). Łatwo wypatrzeć też niedużą zwierzynę: lisy, króliki i szakale. Pod koniec dnia ekipa rajdowa dociera do lasu. Nocleg w bungalowach i w namiotach.

 

Dzień 6

Tam, gdzie żyją lamparty

Nasz szlak prowadzi wzdłuż Obszarów Chronionych, gdzie rozciągają się widoki na piękne, porośnięte dziewiczą roślinnością regiony Waszlowani. Ta część parku objęta jest całkowitym zakazem wstępu z uwagi na tworzącą ją unikalną florę. Stanowi również tereny zamieszkania i łowów dla lampartów. Nocleg w okolicach Pantishara, w bungalowach i w namiotach.

 

Dzień 7

Pastwiska Waszlowani

Po śniadaniu ruszamy dalej przez drogi i bezdroża Waszlowani. Teren jest nieco pagórkowaty i poprzecinany kanionami, ale nie brakuje również bardziej płaskich, trawiastych terenów, na których jesienią i zimą pasterze opiekują się swoimi stadami, a my – galopujemy! Wiosną tereny te są soczyście zielone, a jesienią można zerwać dziko rosnące owoce granatu. Po południu dotrzemy na posterunek straży parkowej, gdzie spędzimy noc w bungalowach lub namiotach.

 

Dzień 8

Pożegnanie z sawanną

Ostatni raz dosiadamy koni i kierujemy się z powrotem do Doliny Eldari. Po południu grupa opuszcza Waszlowani i zostaje przewieziona do Tbilisi. Po zameldowaniu w hotelu i chwili na odpoczynek wyruszymy na wieczorną, pożegnalną kolację.

 

Dzień 9

Podróż do Polski

Uczestnicy wyruszają w podróż powrotną do domu.

 

Przewodnik może zmodyfikować trasę w zależności od warunków pogodowych oraz umiejętności jeździeckich grupy.

Cena: 5 100 PLN

Data: 23/10/2025 - 31/10/2025

Dostępność miejsc: miejsca są dostępne
Dostępne terminy: Data: 28/03/2025 - 05/04/2025
triptrip.pl/rajdy-konne/446-gruzinska-sawanna-konno

Data: 25/04/2025 - 03/05/2025
triptrip.pl/rajdy-konne/694-gruzinska-sawanna-konno-1

Data: 09/05/2025 - 17/05/2025
triptrip.pl/rajdy-konne/1439-gruzinska-sawanna-konno-2

Data: 05/11/2025 - 13/11/2025
triptrip.pl/rajdy-konne/1441-gruzinska-sawanna-konno-4
Poziom trudności: średni - aktywność wymagająca sprawności
Liczba uczestników: 12
Cena zawiera: 2 noclegi w hotelu w Tbilisi
1 nocleg w hostelu w Waszlowani
5 noclegów w budynkach straży parku i bungalowach oraz namiotach w Waszlowani
Transfer z i na lotnisko w Tbilisi (pierwszego i ostatniego dnia rajdu)
Wsparcie organizacyjne w przypadku lotów do/z Kutaisi
Transport z Tbilisi do Waszlowani oraz z powrotem
Śniadania w hotelu Tbilisi
Pełne wyżywienie w Waszlowani (śniadanie, lunch “na drogę”, kolacja)
Opieka lokalnych przewodników w Waszlowani
Opieka pilota
Wsparcie samochodu 4×4 podczas całej wyprawy
Koń z pełnym rzędem jeździeckim
Ubezpieczenie turystyczne uwzględniające sporty podwyższonego ryzyka
Cena nie zawiera: Bilety lotnicze do i z Gruzji
Posiłki na trasie przejazdu do i z Waszlowani (posiłek w przydrożnej restauracji to koszt około 20-30 zł)
Ostatnia kolacja w Tbilisi (solidny posiłek w restauracji to koszt około 60 zł)
Wydatki własne (pamiątki, dodatkowe przekąski, bilety wstępów itp.)
Opcjonalnie: dopłata do pokoju jednoosobowego
Organizator: Lisowczycy

Ceny wyjazdów na naszej stronie są takie same jak u organizatorów. Obowiązuje cena organizatora.

Zarezerwuj wycieczkę bez tracenia czasu na dalsze szukanie!

Planujesz niezapomnianą przygodę, ale nie chcesz spędzać godzin na przeglądaniu ofert? Mamy dla Ciebie idealne rozwiązanie!

Nie trać czasu na dalsze szukanie! Zarezerwuj wymarzoną wycieczkę na TripTrip już teraz!

 

Dlaczego warto rezerwować (zadawać pytania) na TripTrip?

Szybka rezerwacja: Na TripTrip możesz złożyć wstępną rezerwację w kilka chwil, bez zbędnych formalności.

Bezpośredni kontakt z organizatorem: Twoja wstępna rezerwacja (zapytanie) trafi prosto do organizatora wycieczki, który skontaktuje się z Tobą, odpowie na pytania, przedstawi szczegółową ofertę, umowę oraz wszystkie dodatkowe informacje.

Gwarantowana cena: Cena wycieczki zarezerwowanej na TripTrip jest dokładnie taka sama jak bezpośrednio u jej organizatora.

 

TripTrip - gromadzi oferty najlepszych organizatorów turystyki aktywnej i przygodowej oraz oferuje je w ich imieniu, jako agent turystyczny.

Lokalizacja

Eldari, Gruzja

TripTrip_Wyprawa_konna_Park_Narodowy_Waszlowani_5
TripTrip_Wyprawa_konna_Park_Narodowy_Waszlowani_1
TripTrip_Wyprawa_konna_Park_Narodowy_Waszlowani_2
TripTrip_Wyprawa_konna_Park_Narodowy_Waszlowani_3
TripTrip_Wyprawa_konna_Park_Narodowy_Waszlowani_4
TripTrip_Wyprawa_konna_Park_Narodowy_Waszlowani_6
TripTrip_Wyprawa_konna_Park_Narodowy_Waszlowani_7
TripTrip_Wyprawa_konna_Park_Narodowy_Waszlowani_8
TripTrip_Wyprawa_konna_Park_Narodowy_Waszlowani_9

Ilość dni - 9 dni

Dni w siodle - 6 dni 

Standard - góralska gościna (pod dachem i w śpiworze)

Bagaż - bez limitu kg

Wyżywienie - lokalna kuchnia, dostępna opcja wegetariańska 

Umiejętności - stęp, kłus, galop

 

Nocleg i wyżywienie

 

W Tbilisi nocujemy w hotelu o europejskim standardzie, u wrót Waszlowani w hostelu, a w trakcie rajdu w budynkach strażników/bungalowach/namiotach na terenie Parku Narodowego. Hostel na granicy parku jest nowy i dość wygodny, natomiast u strażników i w bungalowach panują bardziej surowe warunki, dlatego czasem wybieramy namioty. Śpiwory będą tutaj potrzebne. Zazwyczaj mamy dostęp do wody, choć nie zawsze ciepłej, i zwykle do elektryczności.

 

Pokoje w hotelu i hostelach są 2-, 3- i 4-osobowe. Dla chętnych, po wcześniejszym ustaleniu, dostępna jest opcja dopłaty do pokoju jednoosobowego w hotelu (koszt 70 GEL za dobę, płatne na miejscu) oraz w hostelu (koszt 50 GEL za dobę, płatne na miejscu). Możliwe jest również wynajęcie namiotu do jednoosobowego wykorzystania, namiot wynajmuje się od Parku Narodowego i jest to koszt 200 GEL za 5 dób (płatne na miejscu). Nie ma możliwości jednoosobowego użytkowania bungalowów.

 

Podczas całego wyjazdu na własną rękę należy zakupić trzy posiłki: lunch w trakcie przejazdów do i z Waszlowani (pierwszy i przedostatni dzień) oraz ostatnią kolację w Tbilisi/Kutaisi. Wszystkie pozostałe posiłki są zapewnione. Na trasie rajdu śniadania oraz kolacje jemy w miejscu noclegu. Drugie śniadanie/lunch natomiast zabieramy do sakw i spożywamy w czasie popasu.

 

Posiłki w Waszlowani to tradycyjne potrawy, typowo pasterskie: warzywa, baranina i inne mięsa, lokalne sery pod każdą postacią, kilka rodzajów chleba. Napoje to ziołowe herbaty, kawa, wino i czacza. W Tbilisi/Kutaisi natomiast dostępne są restauracje serwujące dania z całego świata.

 

Sprzęt jeździecki

 

Używamy typowych siodeł kaukaskich. Budową i wyglądem różnią się zdecydowanie od siodeł angielskich i westernowych. Stalowe łęki osadzone są na drewnianych ławkach. Na to nakłada się dość grubą, miękką, skórzaną poduszkę. W miejscu przytrzymuje ją pas, najczęściej sznurkowy, który jednocześnie służy za popręg. Dodatkowo stosuje się podogonie i – przeważnie – napierśnik.

Gruzińskie siodła są bardzo wygodne. Każdy, kto pojeździł w nich kilka dni, wspaniale je wspomina.

 

W Gruzji korzysta się raczej z krótkich puślisk (Gruzini mają specyficzny dosiad: nogi z przodu, kolana wysoko), strzemiona są szerokie i spokojnie mieszczą się w nich buty trekkingowe. Ogłowie jest skonstruowane tradycyjnie, jedynie za wodze często służy parciana taśma lub sznur. Używamy wędzidła.

 

Każdy jeździec ma do dyspozycji małe sakwy na butelkę wody czy inne podręczne przedmioty. Rzeczy cenne (dokumenty, telefon) należy wozić w szczelnie zamkniętej nerce u pasa.

 

Kaukaski rząd jeździecki często budzi wątpliwości swoim surowym wyglądem, ale w praktyce jest całkiem wygodny. Wysokie łęki stabilizują jeźdźca w trudnym terenie, a poduszka amortyzuje wstrząsy. Nietypowa konstrukcja jest też idealna do troczenia bagaży.

 

Na miejscu dostępne są kaski jeździeckie po wcześniejszym uzgodnieniu.

 

Co należy zabrać?

 

Trasa rajdu w Waszlowani wiedzie przez Park Narodowy i rezerwat, ale bagaże grupy przewozi samochód. Na konie zabieramy jedynie niezbędne rzeczy oraz dokumenty. Dowód osobisty lub paszport trzeba mieć stale przy sobie – jedziemy w strefie przygranicznej, a nawet po linii granicy z Azerbejdżanem.

  • paszport/dowód osobisty
  • gotówka, najlepiej USD lub EUR
  • śpiwór
  • sprzęt elektroniczny, np. aparat fotograficzny, powerbank
  • manierka lub inny pojemnik na wodę (może być plastikowa butelka po wodzie)
  • nerka lub niewielki plecak (na dokumenty, telefon)
  • latarka, najlepiej czołówka
  • krem przeciwsłoneczny
  • nakrycie głowy chroniące od słońca
  • buty trekkingowe, najlepiej z membraną wodoodporną
  • lekki płaszcz przeciwdeszczowy
  • klapki do kąpieli pod prysznicem

Zapytaj o wycieczkę

Masz dodatkowe pytania?
Interesuje Cię taka wycieczka w innym terminie?


Rezerwacja - zamówienie wstępne

Prosimy o wypełnienie formularza w celu dokonania rezerwacji - zamówienia wstępnego na wybraną wycieczkę.
Przesłanie formularza nie wiąże się z żadnymi kosztami i jest niezobowiązujące.


Udostępnij - zaproponuj wycieczkę znajomym