W Tuszetii mieszkają głównie pasterze i to sezonowo – od wiosny do późnej jesieni. Przez resztę roku kraina ta jest odcięta od świata przez zasypane śniegiem przełęcze. Miejscowi górale zawsze witają grupy Lisowczyków z uśmiechem, otwartymi ramionami i zastawionym stołem.
Przewodnicy to górale, którzy praktycznie wychowują się w siodle. Ich dzielne konie cechują się niewielkimi rozmiarami, dużą wytrzymałością, doskonałą równowagą, łagodnym usposobieniem, odwagą i inteligencją. Pasterze dostosują tempo jazdy do grupy i zadbają, by wszyscy czuli się komfortowo i bezpiecznie.
Naszą bazą wypadową podczas tej wyprawy będzie Omalo. Większość nocy spędzimy w guesthousie należącym do naszych przyjaciół. Warunki będą komfortowe, zwłaszcza jak na Wysoki Kaukaz. Codzienne odcinki zajmą około pięciu godzin jazdy. Rajd zwieńczymy dwudniowym wypadem konnym do magicznego Dartlo.
Podczas Pierwszych Szlifów rekomendujemy użycie kasku jeździeckiego.
Plan rajdu
Dzień 1
Przybycie do Gruzji
Każdy uczestnik zostaje odebrany z lotniska i przewieziony bezpośrednio do hotelu. Z uwagi na różny czas przybycia poszczególnych osób, w tym dniu nie ma zaplanowanych wspólnych atrakcji. Czas wolny można wykorzystać na zwiedzanie Tbilisi, wieczorem ruszamy zaś na kolację.
Dzień 2
Droga do Omalo
Zaraz po śniadaniu pod hotel w Tbilisi przyjeżdża bus, który zabiera grupę na północny wschód, do Kvemo Alvani. Przejazd zajmuje około 2 godzin. Następnie przesiadamy się do samochodów terenowych i wyruszamy do Górnego Omalo. Dystans wynosi około 70 km, ale na jego pokonanie potrzeba około 4-5 godzin. Trasa wiedzie przez Kaukaz i Przełęcz Abano (2836 m.n.p.m.). Jest to jedna z najbardziej niebezpiecznych, ale także najbardziej malowniczych dróg świata. Późnym popołudniem docieramy do celu, gdzie czeka na nas biesiada.
Dzień 3
Pierwszy rekonesans
Po śniadaniu wyruszymy na przejażdżkę po ślicznej okolicy Omalo. Będzie to okazja, by poznać się z naszymi końmi i przyzwyczaić do gruzińskich siodeł i stylu jazdy. W ciągu około 4 godzin odwiedzimy również domek strażników Tuszeckiego Parku Narodowego, skąd rozciąga się ładny widok na dolinę. Przy odrobinie szczęścia zobaczymy żyjące tam dziko zwierzęta.
Dzień 4
Dagestańskie wioski
Tego dnia wyruszamy do Shenako, gdzie obejrzymy XIX-wieczny kościółek. Następnie skierujemy się do Diklo i staniemy na granicy z Dagestanem, skąd widać trzy przygraniczne wioski, po drugiej stronie przepaści. Do Omalo wrócimy solidnie po południu.
Dzień 5
Jezioro Oreti
Grupa kieruje się na południe. Szlak prowadzi przez malowniczy, stary las aż na wzgórza, skąd rozciąga się wspaniała panorama Kaukazu. Popas zaplanowany jest nad urokliwym, wulkanicznym jeziorkiem Oreti. Często można spotkać tutaj pasterzy przy wodopoju.
Dzień 6
Wyprawa do Dartlo
Po śniadaniu ruszamy na dwudniowy wypad. Naszym celem jest Dartlo, wioska wież i kamiennych domów, ważne miejsce dla historii i dziedzictwa Gruzji. W wiosce znajdują się zarówno chrześcijańskie, jak i pogańskie miejsca kultu. Najedziemy też pozostałości wioski Kvavlo, skąd widać północny Kaukaz oraz granicę z Czeczenią. Noc spędzimy w Dartlo, wieczorem czeka nas tradycyjna kolacja oraz lokalne piwo.
Dzień 7
Ostatni dzień w siodle
Opuszczamy Dartlo i wyruszamy w drogę powrotną do Omalo. Będzie okazja do ostatnich galopów. Po południu żegnamy się z końmi i zasiadamy do pożegnalnej kolacji w Tuszetii. Jadła, napitków i toastów z pewnością nie zabraknie.
Dzień 8
Z powrotem do Tbilisi
Po śniadaniu wsiadamy do samochodów terenowych i jedziemy z powrotem do Tbilisi. Można odpocząć, a wieczorem udać się do centrum miasta na spacer i kolację.
Dzień 9
Pożegnanie z Gruzją
Opuszczamy Gruzję. Każdy zostanie odwieziony na lotnisko.
Przewodnik może zmodyfikować trasę w zależności od warunków pogodowych oraz umiejętności jeździeckich grupy.