Wycieczka do Armenii: w cieniu Araratu
- Zachwycające zabytki z listy UNESCO - Hagpat, Sanahin i Gegard
- Tętniący życiem Erywań z szeregiem uznanych muzeów i galerii
- Najdłuższa okrężna kolejka linowa na świecie "Skrzydła Tatewu"
- Spokojne zwiedzanie dla każdego!
Armenia. Kraj starodawnych kościołów i klasztorów na szczytach gór. Kolebka chrześcijaństwa i jedna z wielu wysp posowieckości. Wciąż zmieniający się zaskakujący Erywań pełen sztuki współczesnej na ulicach i odcięte od świata wioski w górach. Położone prawie 2000 m n.p.m górskie jezioro Sewan i twierdze strzegące dostępu do ciągle oblężonych przez wrogów prowincji. Skalne miasta i tajemnicze megality. Chaczkary, zdobne kamienie nagrobne i upadające industrialne przestrzenie byłych kopalń.
To wszystko i jeszcze więcej, czeka w niewielkiej kaukaskiej republice, która w przeciwieństwie do Gruzji, swej północnej sąsiadki, nadal pozostaje nieodkryta. Jak zwykle z Barents.pl, będziecie mieli okazję poznać lokalną kulturę i obyczaje, obcować z ludźmi, którzy, miejmy nadzieję, zechcą się z Wami podzielić kolorowymi opowieściami o swoim życiu, a także przekazywanych z pokolenia na pokolenia opowieściach o mieleniu kawy, piciu koniaku, który wcale nie musi być gorszy, jeśli nie pochodzi z prowincji Cognac. Pojawią się na pewno i bardziej refleksyjne momenty - wspomnienia wojny o Górski Karabach, którego przyszłość daleka jest od pewności, a także traumatyczne szepty o ormiańskim ludobójstwie.
Odwiedźcie z nami jeden z najbardziej fascynujących krajów zachodniej Azji (a może kraniec Europy?). Długa historia i bogata kultura na pewno Was zachwycą.
Trasa tej wycieczki do Armenii prowadzi z dala od terenów granicznych z Azerbejdżanem - wschodniej części prowincji Tawusz, korytarza laczyńskiego, okupowanych terenów Kelbadżaru oraz samego Górskiego Karabachu.
RAMOWY PROGRAM WYJAZDU:
DZIEŃ 1-2
Spotkanie na Lotnisku Chopina w Warszawie. Nocny przelot do Erywania. Odpoczynek w hotelu. Zwiedzanie stolicy. Wizyta w Kaskadach, niezwykłym w formie muzeum sztuki współczesnej. Spacer bulwarami i parkami stolicy ze zwiedzaniem i zakupami na Wernisażu - stylowym targu staroci. Zwiedzanie Niebieskiego Meczetu przy głównej arterii miasta - Alei Mesropa Masztoca. Odwiedziny w przepięknym domu-muzeum artysty Siergieja Paradżanowa.
Możliwość zwiedzenia gorzelni koniaku, Muzeum Narodowego Armenii, muzeum i instytutu badań piśmiennictwa Matenadaran. Możliwa wycieczka do miejsca pamięci Cicernakaberd i skłaniającego do refleksji Muzeum Ludobójstwa.
DZIEŃ 3
Dzień rozpoczyna się od wizyty w przepięknym klasztorze Howhanawank nad kanionem rzeki Kasag. Przejazd koło Aragacu – najwyższej góry dzisiejszej Armenii. Zwiedzanie ruin starożytnej twierdzy Amberd. Wizyta w świątyni Jazydów w wiosce Aknalicz. Zwiedzanie Eczmiadzynu (UNESCO), gdzie ponoć znajdują się fragmenty Arki Noego, znalezione podczas wykopalisk archeologicznych w pobliskich ruinach świątyni Zwartnoc (UNESCO). Powrót na kolację i nocleg do Erywania.
DZIEŃ 4
Poranny przejazd i zwiedzanie zrekonstruowanej antycznej świątyni Garni. Stamtąd wybierzemy się na 7-kilometrowy spacer do ruin świątyni Hawuctar w pięknym kanionie rzeki Azat. Następnie czeka nas wizyta w kompleksie klasztornym Geghard o wspaniałej akustyce (UNESCO). Udamy się również do klasztoru Chor Wirap u podnóża góry Ararat, gdzie według legendy osiadła Arka Noego. Przejazd do Jegegnadzoru.
DZIEŃ 5
Wejście na twierdzę Smbataberd (7 km). Dla chętnych lekki trekking do klasztoru Tsachac Kar (11 km). Wizyta w rezerwacie przyrody Jeghegis, gdzie zwiedzimy cmentarz górskich Żydów. Zwiedzanie położonego na pustkowiu dwupiętrowego klasztoru Norawank. Przejazd do winnej doliny Areni, do małych piwniczek, gdzie spróbujemy lokalnego wina i specjałów kuchni. Powrót na noc do Jegegnadzoru.
DZIEŃ 6
Wizyta na polu prehistorycznych megalitów w Karahundż. Skrzydła Tatewu - najdłuższą okrężną kolejką linową na świecie (5,7 kilometra), udamy się do klasztoru Tatew - klejnotu gór, przepięknie umieszczonego nad kanionem rzeki Boritan. Odwiedzimy wieżę strażniczą przemienioną w punkt widokowy oraz Most Diabła przy ciepłych źródłach mineralnych, gdzie będzie możliwość kąpieli. Nocleg pod Tatewem.
DZIEŃ 7
Zwiedzanie opuszczonego miasteczka Chyndzoresk, do którego dostaniemy się po przejściu długiego mostu wiszącego nad kanionem. Zwiedzanie uzdrowiska z gorącymi źródłami mineralnymi. Lekki trekking (6 km) do klasztoru Gndewank, ukrytego głęboko w skalnym kanionie rzeki Arpa. Przejazd do Dżermuku.
DZIEŃ 8
Przejazd na przełęcz Wardananc do zachowanego karawanseraju Selim. Zwiedzanie Pola Tysiąca Chaczkarów - kamiennych krzyży na średniowiecznym cmentarzu Noratus. Przejazd do górskiego jeziora Sewan, położonego na wysokości niemal 2000 m n.p.m. W Martuni okazja do spróbowania lokalnych ryb. Zwiedzanie klasztoru Sewanawank położonego na małym półwyspie, z którego roztacza się widok na jezioro. Nocleg w malowniczej górskiej wiosce Martuni.
DZIEŃ 9
Rano z Martuni wyruszymy na północ, by dotrzeć do urzekającego kanionu Jenokawan. Wybierzemy się tam przyjemny 5-kilometrowy spacer. Przejazd do kompleksu klasztornego Goszawank. Stamtąd czeka nas lekki 6-kilometrowy trekking do górskiego jeziora Parz. Możliwa wizyta w interesującym klasztorze Hagharcin. Przejazd do górskiej stolicy Armenii Dilidżanu oraz zwiedzanie tego malowniczego miasteczka z urzekającą drewnianą zabudową.
DZIEŃ 10
Przejazd przez prowincję Lorri w północnej Armenii. Trasa wiedzie nad imponującym kanionem rzeki Debet. Zwiedzimy również piękny monastyr Odzun. Zwiedzanie warownego klasztoru Achtala z przepięknymi freskami, będącymi efektem skomplikowanej historii pogranicza. Wizyta w dwóch ważnych zabytkach średniowiecznego ormiańskiego chrześcijaństwa - klasztorach Haghpat i Sanahin (UNESCO). 8-kilometrowy trekking pomiędzy klasztorami. Nocleg w klimatycznym pensjonacie nad kanionem rzeki w postindustrialnej scenerii miasteczka Alawerdi.
DZIEŃ 11-12
Powrót do Erywania. Czas na ostatnie zakupy oraz pożegnalną kolację w armeńskiej stolicy. Wczesnoporanny przelot powrotny do Polski.