Indonezja sama w sobie mogła by być niezależnym kontynentem, ze względu chociażby na rozległość i zróżnicowanie. Nie jest zapewne dlatego że składa się z tysięcy wysp i archipelagów położonych pomiędzy Azją i Australią na bezkresnych wodach Oceanu Indyjskiego. Do Indonezji należą m.in. ogromne wyspy Sumatra, Jawa, Borneo / Kalimantan (większa część) Celebes oraz spory fragment wyspy Papua. Zdecydowany wpływ na kształt krajobrazu całej Indonezji miały i mają nadal aktywne wulkany. I to one będą głównym celem tej wyprawy. Góry ognia.
Najpierw udamy się na wyspy zwane Małe Wyspy Sundajskie Zachodnie. A konkretnie na Wyspę Bali oraz Lombok gdzie będziemy zdobywać szczyt jednego z najpiękniejszych wulkanów świata – Rindżani (3726 m). Uwaga! to jest wulkan aktywny! Dwa lata temu jego erupcja unieruchomiła na tydzień międzynarodowe lotnisko na wyspie Bali. W tej chwili śpi i jest szansa że uda się smoka podejść w trakcie snu. Wcześniej mała aklimatyzacja do dżungli i tropików na Bali. Aktywnie spędzimy na tej wyspie pełne dwa dni. Będzie czas na świątynie, będzie czas na wspinaczkę na wulkan Lessung, będzie czas na sławną balijską kuchnię.
Naszym kolejnym celem będzie Wyspa Jawa, jedna z największych wysp Azji, serce Indonezji, kolebka jej historii i tożsamości narodowej Indonezyjczyków. Dla nas europejczyków może jawić się jak obraz z sennych marzeń. Położona w strefie tropików, wiecznie zielona, oblana zewsząd turkusowymi wodami Morza Jawajskiego od północy i Oceanem Indyjskim na południu, oferuje niekończące się kilometry rajskich plaż i raf koralowych z bogatą florą i fauną morską. We wnętrzu wyspy niekończące się tarasy pól ryżowych na przemian z pierwotną dżunglą pełną zwierząt a czasem i zapomnianych plemion żyjących tak jak przez setkami lat. Na samej Jawie jest 45 aktywnych wulkanów w tym ten najwyższy na całej wyspie Gunung Semeru (3676 m). Położony on jest na terenie parku narodowego. Ten szczyt zdobędziemy w czasie dość trudnej ale bardzo urozmaiconej wspinaczki poprzez trzy piętra wegetacji. A na szczycie niespodzianka. Tuż pod wierzchołkiem znajduje się krater z którego co kilkanaście minut następuje erupcja ogromnej chmury gazów! Ze szczytu roztacza się świetny widok na cały park narodowy, m.in. na popularny wśród turystów Mount Bromo (2329 m). Ten ostatni będzie naszym kolejnym celem . W trakcie całodziennej wyprawy samochodami 4×4 pokonamy pustynno – popielny płaskowyż by finalnie wejść na krawędź wiecznie dymiącego krateru Góry Bromo i zajrzeć do jego ognistego wnętrza. Uwaga na opadające popioły i powietrze pełne elektryczności!
Podróżując dalej z zachód na wschód zdobędziemy niezwykły wulkan Kawah Ijen (2799 m), gdzie naszym głównym celem będzie nie sam szczyt ale tym razem wnętrze krateru wypełnione turkusowym jeziorem. Opary siarki wydobywające się z krateru zmuszą nas do założenia specjalnych masek. Z krateru tego wulkanu robotnicy wydobywają ogromne bryły siarki które potem na plecach taszczą do góry i w dół w ten sposób zarabiając na życie.
Wspinaczka na te 5 niezwykłych wulkanów nie wyczerpuje naszego programu. W czasie jego trwania pokonamy promem cieśninę morską pomiędzy wyspami Bali i Jawa, odwiedzimy zapomniane położone w górach wioski, gdzie mieszkańcy uprawiają najlepsze na świecie chili oraz oczywiście doskonałą kawę. Napotkamy wspaniałe świątynie będące świadectwem bogatej i starej kultury tego zakątka świata. Na koniec jeden cały dzień przeznaczymy na wypoczynek na rajskiej wyspie Bali. Będzie okazja skorzystać z jej sławnych plaż lub zapuścić się w głąb wyspy by zakosztować prawdziwej dżungli i tradycyjnej kuchni.
Do tego wszystkiego niezwykła gościnność Indonezyjczyków, ciepły ale nie bardzo gorący klimat i wiele wiele motywów do uwiecznienia na Waszych zdjęciach czy video. Czy jesteście gotowi do podróży z nami na pogranicza nieba Indonezji i piekieł wulkanicznych czeluści?
Program wyprawy
Dzień 1
Warszawa.
Wylot z Warszawy do Indonezji. Przesiadka w Dubaju lub Dausze. Możliwe inne warianty przelotu w zależności od cen i dostępności.
Dzień 2
Bali.
Po południu lądowanie w Denpasar na Bali. Transfer do hotelu. Nocleg w hotelu.
Dzień 3
Bali - Kuta.
Dzień na aklimatyzację do podrównikowych temperatur. Jest to też szansa na pierwsze spotkanie z Indonezją ale w dość specyficznym balijskim wydaniu. Pamiętajmy – Bali to nie cała Indonezja a zaledwie jedna wyspa spośród ponad 17 tysięcy. Naszą bazą będzie Kuta, którą można by określić Balijskim Sopotem. Do wyboru: plażowanie, spa w hotelu, wycieczka do balijskich świątyń, spacer po centrum turystycznym kuta. Wymienione atrakcje płatne dodatkowo, szczegóły do ustalenia z liderem. To będzie też dzień na wymianę pieniędzy drobne zakupy zaopatrzenia i przegląd sprzętu przed rozpoczęciem prawdziwej przygody. Wieczorem kolacja powitalna. (Nocleg w hotelu. Wyżywienie B,D).
Dzień 4
Kuta – Mount Lesung – Jezioro Tamblingan – Kuta.
To będzie bardzo ciekawy dzień i jednocześnie bardzo ważny bo przygotowujący nas do spotkania z prawdziwą tropikalną dżunglą. Po wczesnej pobudce, ok 6:00 rano wyruszymy samochodami 4×4 do centrum wyspy na zbocza góry Lesung (1860 m). Czeka nas tutaj piesza wspinaczka przez dżunglę na szczyt tego wulkanu. Przy dobrej widoczności będziemy mieli szansę zobaczyć panoramę prawie całej wyspy. Całość przejścia góra-dół zajmie nam 5 -6 godzin. Na trasie spotkamy kilka magicznych zatopionych w lesie świątyń. Gotowe plenery do Indiany Johnsa! Po zejściu nad jezioro Tamblingan wsiądziemy w tradycyjne balijskie canoe i przewoźnicy przeprawią nas przez jezioro do słynnej „świątyni na wodzie” Ulun Danu. Przed zwiedzaniem zjemy lunch aby mieć świeżą energię na eksplorację tego pięknego zabytku. Powrót do hotelu naszymi samochodami. (Nocleg w hotelu. Wyżywienie B,L).
Dzień 5
Denpasar – Lombok – Sembalun Lawang.
Wcześnie rano jedziemy na lotnisko i lecimy na wyspę Lombok. Sam lot zajmie nam zaledwie godzinę. Po wylądowaniu jedziemy ok. 2 godziny do wioski Sembalun Lawang u stóp wulkanu Rinjani (3726 m – trzeciego najwyższego szczytu Indonezji, w tym drugiego wulkanu). Tutaj spędzamy noc i przygotowujemy się do zdobywania tej wspaniałej góry. Po kolacji briefing na temat planowanego przebiegu wspinaczki na szczyt. (Noclegi w domkach – pokoje 2 – 3 os. z łazienkami. Wyżywienie B,D)
Dzień 6
Sembalun Lawang – skraj krateru Sembalun.
Pobudka o 6:00 i śniadanie. Rejestrujemy się w centrum informacyjnym Rinjani. O 8:00 zaczynamy wycieczkę z wioski Sembalun. Zaczynamy podejście łagodnym zboczem przez rozległe polany z szerokimi widokami na całą okolicę. Po dwóch godzinach osiągamy pierwszy przystanek (1300 m), a po następnych 40 minutach drugi (1500 m). Dochodzimy do trzeciego przystanku na wysokości 1800 m, gdzie jemy lunch. Po odpoczynku i trzech godzinach stromego podejścia docieramy na skraj krateru (2639 m). Rozbijamy namioty i cieszymy się widokiem zachodu słońca. (Noclegi w namiotach. Wyżywienie B,L,D)
Dzień 7
Krater Sembalun – szczyt Rinjani (3726 m) – dno kaldery.
Budzimy się w zupełnych ciemnościach o 2:00 w nocy. Śniadanie i ciepłe napoje. Po godzinie wyruszamy w kierunku wierzchołka Rinjani. Początkowa część trasy jest umiarkowanie trudna, będziemy musieli podejść dość stromo po zerodowanych tufach wulkanicznych. Dalsza trasa będzie łatwiejsza choć luźny gruz skalny będzie nam przeszkadzał. Przed samym szczytem musimy pokonać strome zbocze i kilka stopni skalnych. O 6 rano dochodzimy na wysokość 3726 metrów. To sam szczyt Rinjani! Podziwiamy widoki na wyspę Lombok, sąsiednie wyspy – Bali i Sumbawę oraz toń wulkanicznego jeziora Segara Anak. Wszystko skąpane w promieniach wschodzącego słońca. Ze szczytu schodzimy tą samą drogą. Wczesny lunch zjemy na skraju krateru Sembalun. Następnie schodzimy do kaldery wulkanu, nad jezioro Segara Anak (ok trzy godziny marszu). To będzie nasz punkt gdzie zostaniemy na nocleg. Odpoczynek po trudnym dniu z możliwością kąpieli w wulkanicznym jeziorze. Kolacja. (Nocleg w namiotach. Wyżywienie B, L, D)
Dzień 8
Krater Senaru – wioska Senaru – Praya.
Po wczesnym śniadaniu opuszczamy jezioro i podchodzimy na skraj krateru Senaru (2641 m). Trasa miejscami będzie stroma i wymagająca ale obfitująca w piękne widoki. Czas podejścia ok 2 godz. Z przełęczy w grani schodzimy do wioski Senaru przez las deszczowy. Jeśli nam się poszczęści spotkamy po drodze lutungi srebrzyste, bardzo rzadkie małpy z rodziny koczkodanowatych. Dojście do wioski położonej na wysokości 601 m zajmie nam kolejne 3 – 4 godziny, lunch zjemy po drodze. Z Senaru zabierze nas bus do hotelu w Praya mieście na Lombok niedaleko lotniska. (Nocleg w hotelu. Wyżywienie B, L).
Dzień 9
Praya – przelot do Surabaya (Wyspa Jawa).
Wcześnie rano transfer na lotnisko w Praya skąd polecimy do miasta Surabaya. rozpoczynamy dalszą część naszej przygody na wyspie Jawa. Surabaya to jedna z dawnych stolic legendarnego Królestwa Mataram. Miasto dzisiaj jako ważny ośrodek ekonomiczny i edukacyjny szybko się rozwija ale w centrum nie brak pięknych ogrodów takich jak na przykład Kenjeran, ważny ośrodek buddyzmu. Odwiedzimy też Wielki Meczet jeden z największych na całej Jawie. (Nocleg w hotelu. Wyżywienie B)
Dzień 10
Surabaya – Tumpang – Ranu Pane.
Po śniadaniu wymeldujemy się z hotelu z całym dobytkiem i będziemy kontynuować naszą podróż w głąb gór samochodami 4×4. Zatrzymamy się w miasteczku Tumpang gdzie będziemy musieli przejść obowiązkowe testy medyczne przed trekkingiem na najwyższą górę Jawy. Dalej będziemy kontynuować naszą jazdę do osady Ranu Pane (ok 2 godz) położonej na wysokości ok 2100 m. Nocleg w gościńcu. Wyżywienie B-L-D
Dzień 11
Ranu Pane – Kalimati camp.
Po wczesnym śniadaniu wyruszymy w górę najpierw łagodne podejście aż do jeziora Ranu Kumbolo gdzie nad jego brzegiem zatrzymamy się na odpoczynek i posiłek. Potem coraz stromiej podejdziemy do obozowiska Kalimati co znaczy Martwa Woda (2700 m). Przed naszymi oczami przewijał się będzie szczyt naszego wulkanu z którego to krateru regularnie co 20 min. pojawia się pióropusz dymu. Czas przejścia 7-8 godz. Nocleg w namiotach. Wyżywienie B-L-D
Dzień 12
Kalimati – Szczyt Semeru – Ranu Pane.
Strat o godzinie 2 w nocy. Zależy nam by na szczycie być o wschodzie słońca by zobaczyć niepowtarzalną panoramę. Wierzchołek Semeru (3676 m) osiągniemy po 3 – 4 godzinach wspinaczki. Powrót na śniadanie do obozowiska i potem zejście aż do Ranu Pane gdzie zostaniemy na nocleg w gościńcu. Wyżywienie B-L-D
Dzień 13
Ranu Pane – Mount Bromo 4×4 adventure tour.
W tym dniu znowu nie pośpimy bo przed nami nowa przygoda. Już o 2 w nocy wystartujemy samochodami 4×4 w stronę wzgórza Penanjakan, gdzie chwilę poczekamy na wschód słońca by zobaczyć panoramę naszego Semeru oraz sąsiedniego Mount Bromo – chyba najpopularniejszego wulkanu w Indonezji. Potem pojedziemy w stronę tego ostatniego by finalnie odbyć krótką wycieczkę pieszą na krawędź krateru brodząc po kostki w popiele wyrzucanym przez wulkan. Z krawędzi zaglądniemy do wnętrza krateru gdzie słychać grzmoty i widać wrzącą lawę. Dalej udamy się przez pustynny płaskowyż, na chwile zatrzymamy się przy “śpiewających piaskach”. Po zakończeniu wycieczki przemieścimy się naszymi samochodami daleko na wschód ok 6 godzin przez góry i dżunglę do miasta Bondowoso na zboczach wulkanu Ijen. Nocleg w hotelu. Wyżywienie B-L-D
Dzień 14
Wulkan Kawah Ijen – Ubud (Bali).
To już ostatni dzień trekkingu ale nie mniej ciekawy niż poprzednie. I ostatni wulkan Jawy do zdobycia. Ruszymy jeszcze w ciemnościach samochodami 4×4 wysoko na zbocze wulkanu Kawah Ijen. Od bramy parku narodowego pozostanie nam już tylko 1 godz. podejścia na krawędź krateru. O świcie będzie okazja obejść jezioro o ile wydobywające się gazy nie będą zbyt intensywne i obejrzeć pracę niezwykłych górników, którzy zbierają wydobywającą się w postaci płynnej siarkę i po zastygnięciu znoszą na plecach siarkowe bloki do drogi, tak zarabiając na życie. Powrót do samochodów i przejazd do portu Ketapang (ok 2 godz). Tutaj wsiądziemy na prom i w 30 min. pokonamy cieśninę pomiędzy Jawą i Bali. Po drugiej stronie czekać będzie na nas bus, który zawiezie nas do Ubud. Miasteczka w centrum Bali. Nocleg w hotelu. Wyżywienie B.
Dzień 15
Bali.
Dzień relaksu na Bali, dzień wolny. Można będzie skorzystać z plaży lub udać się na jedną z wielu możliwych wycieczek w głąb wyspy, do małpiego lasu, świątyń balijskich, na targ itp. Wieczorem pożegnalna kolacja w stylowej balijskiej restauracji. Nocleg w hotelu, wyżywienie B-D.
Dzień 16
Bali – Warszawa.
Po wczesnym śniadaniu w hotelu transfer na lotnisko i wylot do Polski. Przylot do Warszawy w godzinach wieczornych. Koniec programu. Wyżywienie B
Info na temat wyżywienia w poszczególnych dniach: B – śniadanie, L – lunch, D – kolacja.
Opcja dodatkowa - wyprawa na Komodo
Jest możliwość przedłużenia programu o cztery dni i udania się samolotem na wyspę Flores do Labuan Bajo skąd damy się na trzy dniowy rejs jachtem typu “finisi” na wyprawę po archipelagu Komodo. W programie snorkowanie na rafach koralowych, wielkie warany z Komodo oraz krótkie wycieczki piesze po lokalnych górach. Więcej informacji mailem w przypadku zainteresowania.