Gringo w Patagonii - wyprawa Argentyna i Chile

Udostępnij - zaproponuj wycieczkę znajomym
Wyprawa przez Patagonię-TripTrip-1

Patagonia to jedna z najpiękniejszych krain geograficznych na Ziemi. Położona na terenie Argentyny i Chile stanowi esencję surowych i dziewiczych obszarów Ameryki Południowej. Ci, którzy tu przybywają szukają nie tylko pięknych krajobrazów czy rzadkich okazów flory i fauny. Szukają dzikiej przygody, niecodziennych wyzwań, mocnych doznań i odrobiny szaleństwa.

PRZED NAMI

 • odkrywanie wspaniałych parków narodowych Ameryki Południowej: Los Alerces, Perito Moreno, Los Glaciares, Torres del Paine, Tierra del Fuego
 • przejazd legendarnymi drogami „Ruta 40” i „Carretera Austral”
 • rafting po bystrzach rzeki Río Manso
 • eksploracja Marmurowych Jaskiń na jeziorze General Carrera
 • odpoczynek na estancia La Maipú
 • rajd konny lub trekking wzdłuż bajecznego jeziora San Martin
 • trekking do podnóży legendarnych Fitz Roy, Cerro Torre i Torres del Paine
 • wspaniałe widoki na lodowiec Perito Moreno
 • przeprawa promem przez Cieśninę Magellana na Ziemię Ognistą
 • wizyta w kolonii pingwinów królewskich na Ziemi Ognistej
 • rejs statkiem po Kanale Beagle z widokiem na Ushuaia
 • wyśmienite steki i wyborne wino
 • odkrywanie Buenos Aires i klimatycznych miasteczek Patagonii: San Carlos de Bariloche, San Martín de los Andes, El Bolsón, Trevelin, Puerto Río Tranquilo, El Chalten, El Calafate, Puerto Natales, Ushuaia

 

O WYPRAWIE

 

Patagonia to jedna z najpiękniejszych krain geograficznych na Ziemi. Położona na terenie Argentyny i Chile stanowi esencję surowych i dziewiczych obszarów Ameryki Południowej. Niegdyś zamieszkiwana przez tubylcze ludy, dziś stała się ważnym rejonem turystycznej mapy świata. Jednak ci, którzy tu przybywają szukają nie tylko pięknych krajobrazów czy rzadkich okazów flory i fauny. Szukają dzikiej przygody, niecodziennych wyzwań, mocnych doznań i odrobiny szaleństwa. To wszystko co po dziś dzień daje ognista patagońska ziemia.

 

Patagonia rozciąga się na przestrzeni kilku tysięcy kilometrów. Jej północną, umowną granicę stanowi rzeka Colorado mająca swe źródła w wysokich Andach i płynąca po kamienistej pustyni do Atlantyku. Na południu Patagonia sięga aż po Ziemię Ognistą. Ten archipelag składający się z kilku tysięcy w większości niezamieszkanych wysp traktowany jest jako część Patagonii, choć od stałego lądu oddziela go Cieśnina Magellana. Niegdyś obszary te stanowiły jedność, o czym świadczą liczne podobieństwa w świecie roślinnym i zwierzęcym. Do Patagonii należy również łańcuch Andów Patagońskich, ciągnący się wzdłuż zachodniego wybrzeża, ze wspaniałymi Lądolodami Patagońskimi będącymi największymi kontynentalnymi polami lodowymi poza Antarktydą i Grenlandią.

 

PLAN WYPRAWY

 

1 dzień: Wylot do Argentyny

Spotykamy się na Lotnisku Chopina w Warszawie i wylatujemy do Argentyny.

 

2 dzień: Krótki spacer po Buenos Aires i przelot do Patagonii

Wczesnym rankiem przylatujemy do Buenos Aires i od razu kierujemy się do centrum argentyńskiej stolicy na krótki spacer handlową ulicą Florida. Po południu przelatujemy do miejscowości San Carlos de Bariloche w Krainie Jezior (północna Patagonia). Kwaterujemy się w hostelu w centrum, a następnie udajemy się na zwiedzanie miasteczka malowniczo położonego nad brzegiem jeziorem Nahuel Huapi, z zabudową wzorowaną na szwajcarskim, alpejskim stylu. Wieczorem kosztujemy pierwszej, tradycyjnej, argentyńskiej kolacji, czyli wyśmienity wołowy stek, bagietka, sałatka z pomidorów i cebuli, wszystko zakrapiane butelką argentyńskiego czerwonego wina. Nocleg w hostelu.

 

3 dzień: Poznawanie Krainy Jezior

Naszą patagońską przygodę rozpoczynamy od poznawania Krainy Jezior. Znajduje się ona na północ od Bariloche, a trasę wyznacza nam Drogą Siedmiu Jezior (hisz. Ruta de los Siete Lagos). Stanowi ona fragment kultowej „Ruta 40”, czyli drogi ciągnącej się na długości ponad 5 tys. km przez całą Argentynę od Cieśniny Magellana na południu do granicy z Boliwią na północy, wzdłuż wschodnich podnóży Andów. Okrążając największe jezioro Nahuel Huapi wjeżdżamy do prowincji Neuquen. Mijamy turystyczną miejscowość Villa La Angostura, a następnie otoczone wysokimi górami polodowcowe jeziora Correntoso, Espejo, Traful, Villarino, Falkner i Machónico. W końcu docieramy nad jezioro Lácar i do malowniczo położonej nad nim turystycznej miejscowości San Martín de los Andes. Po lunchu ruszamy w drogę powrotną do Bariloche i udajemy się na kolację nie gorszą niż dnia poprzedniego. Nocleg w hostelu.

 

4 dzień: Rafting na Río Manso

Ten dzień przeznaczymy na rafting górską rzeką Manso przepływającą na południe od Bariloche, która swój początek bierze z lodowców zalegających na górze Cerro Tronador znajdującej się na granicy Argentyny i Chile. Wyjeżdżamy z Bariloche i po 2-godzinnej jeździe docieramy do miejsca rozpoczęcia spływu. Rafting rozpoczynamy od szkolenia z zasad bezpieczeństwa prowadzonego przez lokalnego instruktora. Następnie każdy uczestnik zostaje wyposażony w kompletny ekwipunek, czyli piankę ocieplającą, kamizelkę ratunkową, kask i buty antypoślizgowe. Spływ rzeką Manso odbędziemy w pontonach 8-osobowych (plus instruktor) na wodach III i IV klasy aż do granicy z Chile. Po wysuszeniu i małym lanczu ruszamy w dalszą drogę do klimatycznego miasteczka El Bolsón. Nocleg w hostelu.

 

5 dzień: Wizyta w Parku Narodowym „Los Alerces” i wjazd do Chile

Wyjeżdżamy z El Bolsón i kierujemy się na południe w stronę Parku Narodowego „Los Alerces”. Przed wjazdem do parku zatrzymujemy się na chwilę w miejscowości Cholila, w której na początku XX wieku mieszkali słynni rabusie Butch Cassidy i Sundance Kid. Park Narodowy „Los Alerces” to kwintesencja tej części patagońskich krajobrazów. Wysokie góry pokryte gęstymi lasami, a w szczytowych partiach lodowcami, wyrastają wprost z krystalicznie czystych jezior. Podczas przejazdu przez park robimy krótki trekking i liczne postoje w malowniczych miejscach, podziwiamy piękne widoki na szmaragdowe jeziora, zalesione góry i lodowce.

Przed wyruszeniem dalej na południe zatrzymujemy się w miasteczku Trevelin, założonym przez walijskich osadników, na kawę i uzupełnienie zapasów paliwa. Z Trevelin prowadzi jedna z kilku dróg w Patagonii łączących Argentynę z Chile. Korzystając z okazji przekraczamy główny grzbiet patagońskich Andów i wjeżdżamy do Chile, by zobaczyć jak wygląda Patagonia w części zachodniej. Po minięciu miasteczka Futaleufú wjeżdżamy na drogę krajową nr 7 potocznie zwaną Carretera Austral (Autostrada Południowa). Nocleg w hostelu w jednej z mijanych miejscowości.

 

6 dzień: Przejazd Carretera Austral i wspaniałe widoki na jezioro General Carrera

Od rana kontynuujemy przejazd Carretera Austral na południe. Autostrada Południowa to główny szlak komunikacyjny południowego Chile, ciągnący się z północy na południe po zachodniej stronie Andów na długości ponad 1200 km. Podczas przejazdu robimy postoje w widokowych miejscach, m.in. w Parku Narodowym „Queulat” gdzie gęste liściaste lasy graniczą bezpośrednio z lodowcami. Podziwiamy mijane krajobrazy, przejeżdżamy wzdłuż imponującego masywu górskiego Cerro Castillo. W drugiej połowie dnia dojeżdżamy do największego w Patagonii i drugiego w całej Ameryce Południowej (po jeziorze Titicaca) polodowcowego jeziora General Carrera. Znajduje się ono na pograniczu Chile i Argentyny, a po stronie argentyńskiej nosi nazwę Buenos Aires. Objeżdżamy jezioro od strony zachodniej i zatrzymujemy się na nocleg w urokliwej miejscowości Puerto Río Tranquilo. Nocleg w namiotach na campingu tuż nad brzegiem jeziora.

 

7 dzień: Eksploracja Marmurowych Jaskiń i polodowcowych jezior Posadas i Pueyrredón

Dzień rozpoczynamy od zwiedzania Marmurowych Jaskiń z powierzchni wody jeziora General Carrera. Jaskinie te zostały uformowane ponad 6 tys. lat temu w wyniku erozyjnej działalności wód jeziora na marmurowe skały tworzące brzeg. Po dotarciu samochodem w rejon jaskiń przesiadamy się na kajaki by w niczym nieograniczony sposób eksplorować Marmurową Kaplicę, Katedrę i inne mniejsze jaskinie. Po powrocie do Puerto Río Tranquilo kontynuujemy przejazd samochodami szutrową drogą wzdłuż jeziora General Carrera, a następnie jeziora Bertrand robiąc liczne postoje i podziwiając wspaniałe widoki na turkusowe wody oraz wysokie i pokryte lodowcami góry. Wieczorem ponownie przekraczamy granicę i dojeżdżamy nad malownicze i praktycznie bezludne argentyńskie jeziora Posadas i Pueyrredón. Nocleg w namiotach na campingu.

 

8 dzień: Wizyta w Jaskini Rąk i przejazd legendarną "Ruta 40" do estancia La Maipú

W pierwszej połowie dnia jedziemy do Jaskini Rąk (hisz. Cueva de las Manos) położonej w dolinie rzeki Pinturas. Jaskinia warta jest zobaczenia z powodu naskalnych, kolorowych malowideł (m.in. dłoni) pozostawionych przez społeczność Tehuelches zamieszkującą okolicę około 9 tys. lat temu. Po zwiedzeniu jaskini wracamy do głównego szlaku i dalej podążamy legendarną drogą „Ruta 40” w kierunku południowym. W tej części Patagonii krajobraz staje się pustynny i bezludny, a jedynymi spotykanymi po drodze stworzeniami są dziko żyjące stada guanako i strusi nandu oraz szybujące wysoko w powietrzu kondory. Po dotarciu do miejscowości Tres Lagos odbijamy w kierunku jeziora San Martin i po kolejnych 130 km szutrową drogą docieramy na estancia La Maipú. Po zakwaterowaniu na argentyńskim „rancho” kolacja i nocleg.

 

9-11 dzień: Rajd konny lub trekking nad jeziorem San Martin

Pozostawiamy samochody na estancia i rozpoczynamy trzydniowy rajd konny (dla osób nie jeżdżących konno trekking) w sąsiedztwie jeziora San Martin. Podążamy stępem wzdłuż górzystego brzegu jeziora, wśród surowych ale bajecznie kolorowych krajobrazów Patagonii. Prowadzą nas lokalni przewodnicy, dosiadamy spokojny, dobrze ujeżdżonych koni rasy kreolskiej w wygodnych, szerokich siodłach. W czasie rajdu robimy postoje w widokowych miejscach, jeśli teren pozwala próbujemy swoich sił w galopie i nocujemy w namiotach. Chętni uczestniczyć mogą w przygotowywaniu posiłków na ognisku, a odważni pomagać przy siodłaniu i kiełznaniu koni. Trzeciego dnia rajdu wracamy na estancia La Maipú, a następnie już samochodami udajemy się do ukrytej wśród wysokich gór turystycznej miejscowości El Chaltén. Nocleg w hostelu.

 

12-13 dzień: Trekking do podnóży Fitz Roy i Cerro Torre

Kolejna przerwa od samochodów tym razem na trekking. Po zakupie prowiantu i spakowaniu plecaków ruszamy na dwa dni wędrówki do podnóży Fitz Roy i Cerro Torre, skalnych iglic znajdujących się w północnej części Parku Narodowego „Los Glaciares”. Trasa trekkingu prowadzi nas leśnymi ścieżkami wśród karłowatych, patagońskich buków, lodowców i jezior, noc spędzamy w namiotach, a posiłki przygotowujemy wspólnie na kuchenkach gazowych. Główną atrakcją wędrówki jest podziwianie o wschodzie słońca „płonącej” wschodniej ściany Fitz Roy, oczywiście przy dobrej pogodzie. Drugiego dnia trekkingu schodzimy do El Chaltén i po wypasionym obiedzie jedziemy do El Calafate, najbardziej turystycznego miasta argentyńskiej Patagonii, położonego nad malowniczym jeziorem Argentino. Wieczorem udajemy się na spacer główną ulicą miasta i zatrzymujemy się w klimatycznej knajpce na kolację. Nocleg w hostelu.

 

14 dzień: Niezapomniane widoki na lodowiec Perito Moreno

Pora na największą atrakcję przyrodniczą Argentyny. Ruszamy zobaczyć lodowiec Perito Moreno, znajdujący się zaledwie godzinę drogi od El Calafate. Lodowiec podziwiamy z wody (rejs statkiem) i z lądu. Największe wrażenie robi jego ponad 40-metrowej wysokości czoło, od którego z dużą regularnością odrywają się gigantyczne bloki lodu i wpadają do jeziora Argentino. Kilkugodzinna sesja fotograficzna w jednym z najbardziej niesamowitych przyrodniczo miejsc Argentyny to doskonała okazja na chwilę odpoczynku i zadumy. Po południu wracamy do El Calafate i jedziemy do Chile by zobaczyć tym razem największą atrakcję przyrodniczą chilijskiej części Patagonii, Park Narodowy „Torres del Paine”. Nocleg w namiotach na campingu.

 

15 dzień: Trekking na punkt widokowy Base de las Torres

Wczesnym rankiem ruszamy na kilkugodzinny trekking do bazy pod słynnymi wieżami (hisz. Las Torres). Po dotarciu na punkt widokowy Base de las Torres robimy godzinny odpoczynek nad polodowcowym jeziorkiem. Przy dobrej pogodzie rozpościerają się stąd wspaniałe widoki na lodowce, wysokie góry i skalne iglice Torres del Paine, których wysokości dochodzi do 2850 m n.p.m. Po odpoczynku ruszamy w drogę powrotną. Schodzimy do samochodów i jedziemy do przystani promowej nad jeziorem Pehoé. Startuje stąd katamaran, którym przedostajemy się na camping Paine Grande. Nocleg w namiotach na campingu.

 

16 dzień: Trekking Doliną Francuzów na punkt widokowy Británico

Wczesnym rankiem ruszamy na kilkugodzinny trekking na punkt widokowy Británico. Szlak początkowo wiedzie pagórkowatym terenem wzdłuż jeziora Skottsberg, a następnie po minięciu campingu Italiano wspina się moreną boczną w polodowcową Dolinę Francuzów. Przy dobrej mamy możliwość podziwiania potężnych lodowców (Lodowiec Francuzów) i imponujących skalnych ścian (Cerro Paine Grande, Cueros del Paine, Cerro Catedral i Cerro Fortaleza). Po dotarciu na punkt widokowy Británico robimy godzinny odpoczynek.

Następnie schodzimy tą samą drogą do campingu Paine Grande i wracamy katamaranem przez jezioro Pehoé do porzuconych na parkingu samochodów. Nocleg w namiotach na pobliskim campingu Lago Pehoé.

 

17 dzień: Objazd po Parku Narodowym „Torres del Paine”

Od rana kontynuujemy zwiedzanie Parku Narodowego „Torres del Paine”, tym razem samochodami. Zatrzymujemy się nad jeziorami Sarmiento, Nordenskjöld, Grey i del Torro, czy przy wodospadach Salto Grande i Chico. Robimy krótkie spacery na punkty widokowe, z których przy dobrej pogodzie rozpościerają się fenomenalne widoki na jeziora, wysokie góry i lodowce. Tuż za parkiem w okolicy Cieśniny Ostatniej Nadziei zaglądamy do imponującej swym rozmiarem Jaskini Milodon (hisz. Cueva del Milodón). Zatrzymujemy się na lunch w urokliwej miejscowości Puerto Natales. Późnym popołudniem docieramy do Punta Arenas, gdzie udajemy się na kolację, a następnie piwo w klimatycznym pubie. Nocleg w hostelu.

 

18 dzień: Przeprawa promowa przez Cieśninę Magellana na Ziemię Ognistą

Wczesnym rankiem udajemy się na prom. Przeprawa przez Cieśninę Magellana trwa ponad 2 godziny podczas których pokonujemy 20 mil dzielących Punta Arenas z miasteczkiem Porvenir. Po dotarciu na Ziemię Ognistą jedziemy odwiedzić kolonię pingwinów królewskich, które spokojne wody zatoki Inútil wybrały sobie jako jedno z miejsc lęgowych w Patagonii. Następnie kontynuujemy przejazd przez Ziemię Ognistą, ponownie wjeżdżamy do Argentyny i dojeżdżamy nad malownicze jezioro Fagnano. Nocleg w domkach nad samym jeziorem.

 

19 dzień: Trekking w Parku Narodowym „Tierra del Fuego” i rejs po wodach Kanału Beagle

Przed południem docieramy do Ushuaia, najdalej na południe położonego miasta na Ziemi i do razu ruszamy do Parku Narodowego „Tierra del Fuego”. 3-godzinny trekking brzegiem Kanału Beagle przez kamieniste plaże i wilgotne lasy zaprowadza nas aż do zatoki Bahia Lapataia – najdalej oddalonego miejsca argentyńskiej Ziemi Ognistej. Wracamy do Ushuaia i płyniemy w rejs łodzią motorową po wodach kanału Beagle. Mamy okazję obserwować kolonie kormoranów na wyspie „H” i lwów morskich na wyspie Lobos, poznać historię i tradycję Indian Yámana, którzy zamieszkiwali rejony kanału ponad 10 tys. lat temu. Jeśli szczęście nam dopisze zobaczymy też wieloryby. Wieczorem udajemy się na ostatnią patagońską kolację. Nocleg w hostelu.

 

20 dzień: Odkrywanie Ushuaia, czyli argentyńskie "fin del Mundo” i przelot do Buenos Aires

Przedpołudnie to ostatnia szansa na zakupy pamiątek w Patagonii. Następnie udajemy się na lotnisko i lecimy do Buenos Aires. Po dotarciu do stolicy Argentyny udajemy się do klimatycznej dzielnicy Palermo. Nocleg w hostelu.

 

21 dzień: Smakowanie uroków boskiego Buenos

Ten dzień przeznaczamy na zwiedzanie Buenos Aires, jednego z najciekawszych miast Ameryki Południowej. Rozpoczynamy od ścisłego centrum, Plaza de Mayo, katedry i dzielnicy San Telmo. Następnie przenosimy się do La Boca, klimatycznej na obrzeżach, w sercu nieco kiczowatej dzielnicy słynącej z kolorowych domów i stadionu drużyny piłkarskiej Boca Juniors. Podczas zwiedzania Buenos Aires nie ominiemy również cmentarza Recoleta z przepięknymi grobowcami argentyńskiej inteligencji i portu Puerto Madero z odremontowanymi dokami. Wieczorem powracamy do dzielnicy Palermo na kolację, a po niej doświadczamy nocnego życia Buenos.

 

22 dzień: Wylot z Argentyny

Rankiem udajemy się na ostatnie argentyńskie śniadanie do klimatycznej knajpki w centrum dzielnicy Palermo. Koło południa jedziemy na lotnisko i wylatujemy z Argentyny.

 

23 dzień: Powrót do Warszawy

W godzinach porannych przylatujemy do Warszawy i kończymy wyprawę.

Cena: 27 890 PLN

Data: 23/11/2024 - 15/12/2024

Dostępność miejsc: miejsca są dostępne
Cena bazowa w walucie przeliczana na pln: 4900 PLN + 7000 PLN (przelot) + 3900 USD
Poziom trudności: średni - aktywność wymagająca sprawności
Liczba uczestników: 4 - 10
Cena zawiera: 4900 PLN
organizację Wyprawy i opiekę polskiego Przewodnika
przelot na trasie Buenos Aires – Bariloche i Ushuaia – Buenos Aires (bagaż główny do 15 kg + bagaż podręczny), w samolotach rejsowych w klasie ekonomicznej
udostępnienie sprzętu turystycznego (2-osobowe namioty, worki transportowe)
pakiet wyprawowy (koszulka, chusta wielofunkcyjna)
ubezpieczenie KL 60 000 EUR, NNW 30 000 PLN i BP 5 000 PLN
składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Turystyczny Fundusz Pomocowy

+ 7000 PLN
przelot na trasie Warszawa – Buenos Aires – Warszawa (bagaż główny do 23 kg + bagaż podręczny), w samolotach rejsowych w klasie ekonomicznej

+ 3900 USD
wynajęcie samochodów terenowych z ubezpieczeniem + zakup paliwa
przejazdy taksówkami i komunikacją miejską w Buenos Aires
rafting na rzece Río Manso
eksplorację Marmurowych Jaskiń z kajaka
rajd konny w okolicach jeziora San Martin
wycieczkę łodzią do czoła lodowca Perito Moreno
rejs łodzią po wodach kanału Beagle
wyżywienie od 2 do 22 dnia Wyprawy (śniadania, lunche i kolacje w oparciu o lokalną gastronomię i posiłki przygotowywane wspólnie w warunkach turystycznych)
20 noclegów w namiotach (2-osobowe), chatach (sale wieloosobowe), domach na estancia, domkach (cabaña) i hostelach (pokoje 2-osobowe lub wieloosobowe) zgodnie z Planem wyprawy
bilety wstępu do parków narodowych i zwiedzanych obiektów
Organizator: Offtravel

Obowiązuje cena organizatora.

Ceny wyjazdów na naszej stronie są takie same jak u organizatorów.

Lokalizacja

El Chaltén, Argentyna

Wyprawa przez Patagonię-TripTrip-1
Wyprawa przez Patagonię-TripTrip-2
Wyprawa przez Patagonię-TripTrip-3
Wyprawa przez Patagonię-TripTrip-4
Wyprawa przez Patagonię-TripTrip-5
Wyprawa przez Patagonię-TripTrip-6
Wyprawa przez Patagonię-TripTrip-7
Wyprawa przez Patagonię-TripTrip-8
Wyprawa przez Patagonię-TripTrip-9

DODATKOWE INFORMACJE

 • Uczestnik zobowiązany jest posiadać paszport ważny minimum 6 miesięcy od daty powrotu do Polski, z przynajmniej jedną wolną stroną.
 • Uczestnik powinien zapoznać się z informacjami o obowiązujących przepisach paszportowych, wizowych i sanitarnych oraz o wymaganiach zdrowotnych w tym zalecanych szczepieniach ochronnych dostępnymi na stronach https://www.gov.pl/web/dyplomacja/argentyna i https://www.gov.pl/web/dyplomacja/chile.
 • Uczestnik powinien posiadać umiejętność jazdy konnej w stopniu co najmniej podstawowym (jazda stępem i kłusem, odbyte rekreacyjne wyjazdy w teren).
 • Wyprawa nie jest dostępna dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej.
 • Wyprawa jest dostępna dla osób z przynajmniej podstawową znajomością języka angielskiego lub hiszpańskiego.

  

WYPOSAŻENIE UCZESTNIKA

 • duży plecak lub torba podróżna (70-80 l) (jako bagaż główny)
 • mały plecak z ochraniaczem przeciwdeszczowym (30-40 l) (jako bagaż podręczny do samolotu, wykorzystywany podczas zwiedzania i w czasie trekkingu)
 • ciepły śpiwór (optimum ok. –5 stopni C)
 • gruba mata piankowa do spania lub mata samopompująca, opcjonalnie poduszka
 • kurtka trekkingowa z membraną przeciwdeszczową
 • kurtka przeciwwiatrowa z kapturem (np. softshell)
 • ciepły polar (300) lub sweter puchowy (np. Primaloft)
 • długie spodnie trekkingowe, bielizna trekkingowa (koszulki i skarpety)
 • lekki polar (100 lub 200), bluza lub koszula, lekkie długie spodnie
 • krótkie spodenki, koszulki z krótkim rękawem
 • bielizna, ciepłe skarpety, strój kąpielowy
 • ciepła czapka i rękawiczki, nakrycie głowy od słońca (kapelusz lub chustka)
 • buty trekkingowe powyżej kostki, opcjonalnie lekkie buty poniżej kostki
 • sandały, klapki, ręcznik szybkoschnący (2 sztuki)
 • kask jeździecki, buty i spodnie jeździeckie, peleryna przeciwdeszczowa
 • sztylpy, rękawiczki jeździeckie, opcjonalnie kamizelka ochronna do jazdy konnej
 • menażka, kubek, sztućce, nóż turystyczny, opcjonalnie termos
 • latarka (najlepiej czołówka), zapasowe baterie
 • telefon komórkowy, ładowarka, powerbank, aparat fotograficzny
 • przybory higieniczne, chusteczki nawilżane, opcjonalnie suchy szampon
 • okulary przeciwsłoneczne, krem z filtrem (min. SPF 30), pomadka do ust
 • duże worki foliowe (3 sztuki), notatnik, długopis, igła i nitka
 • paszport, prawo jazdy i pieniądze (zabezpieczone przed wilgocią) + ksero paszportu (strony ze zdjęciem i z danymi)
 • podstawowe indywidualne lekarstwa i środki opatrunkowe (aspiryna, leki przeciwbólowe i na dolegliwości żołądkowe, środek do odkażania ran, gaziki jałowe, plastry, bandaż elastyczny), koc ratunkowy (folia NRC)
Zapytaj o wycieczkę

Masz dodatkowe pytania?
Interesuje Cię taka wycieczka w innym terminie?


Rezerwacja - zamówienie wstępne

Prosimy o wypełnienie formularza w celu dokonania rezerwacji - zamówienia wstępnego na wybraną wycieczkę.
Przesłanie formularza nie wiąże się z żadnymi kosztami i jest niezobowiązujące.


Udostępnij - zaproponuj wycieczkę znajomym