Spitsbergen: śladami polskich stacji polarnych - Hornsund, Calypsobyen, Petuniabukta, Kaffioyra
- Wyjątkowa wycieczka do polskich stacji polarnych
- Wizyta w Ny-Alesund, osadzie Amundsena i kapitana Nobile
- Zwiedzanie lodowców i piesze spacery przez arktyczną tundrę
- Pełne wyżywienie i profesjonalny arktyczny przewodnik w cenie
- Wyprawa do najbardziej unikatowych miejsc naszej planety
Ta wyjątkowa wyprawa na Spitsbergen zaprowadzi nas do kultowych miejsc, jednych z najważniejszych dla polskiego środowiska naukowego - do Polskich Stacji Polarnych: Hornsund, Calypsobyen, Petuniabukta, Kaffioyra. Stacje polarne, choć oddalone o setki kilometrów od Polski, są nieodłączną częścią współczesnej historii kraju. Przez dziesiątki lat stacje gościły naszych najlepszych naukowców z różnych dziedzin nauki i ośrodków naukowych. Choć dotarcie do stacji jest trudne, wyprawa do nich z nami jest oczywiście możliwa! Naszą wyprawę dedykujemy każdemu (nie tylko żeglarzom, naukowcom czy polarnikom), kto choć przez chwilę chce zobaczyć codzienne życie polskich stacji badawczych oraz ich przepięknych okolic.
Nie będzie to jednak nasz jedyny cel! Podczas wyprawy zobaczymy i tundrę i lodowce. Spotkamy się twarzą w twarz z najosobliwszymi stworzeniami naszej planety: morsami i zabawnymi fokami. A jeśli dopisze nam szczęście zobaczymy też wieloryby i białe niedźwiedzie (niegwarantowane). Odwiedzimy arktyczne osady, miejsca związane z pierwszymi odkrywcami takie jak punkt, z którego kapitan Nobile wyruszył na Biegun Północny swoim Zeppelinem i znacznie więcej. Dlatego spełnij swoje marzenia i popłyń z nami wzdłuż zachodniego wybrzeża arktycznego Spitsbergenu!
Naszym głównym środkiem lokomocji będzie jacht, którym przemierzymy część archipelagu Spitsbergen, znanego ze swoich monumentalnych lodowców wpadających do morza. To właśnie dzięki własnej łodzi i profesjonalnej załodze dostaniemy się do miejsc niedostępnych dla przeciętnego turysty.
Ale jak to już na jachcie bywa, częścią wycieczki będą też wachty. To są niezapomniane chwile! Oko w oko z arktyczną przestrzenią, ten czas, kiedy w mroźną i słoneczną pogodę stoisz na zewnątrz i obserwujesz otoczenie. Wypatrujesz lodowców, białych niedźwiedzi, wielorybów i kolonii morsów. To najpiękniejsze momenty, podczas których stajesz się żeglarzem i odkrywasz na nowo piękno otoczenia i nieznany świat.
Niemniej, mimo poruszania się jachtem, nasza wyprawa to nie będzie typowy rejs. Nasza łajba będzie przede wszystkim pływającą bazą – środkiem transportu, którym będziemy podróżować, na którym będziemy mieszkać, gdzie będziemy jeść, i z którego będziemy wysiadać na eksplorację okolicy.
Arktyczny dzień będzie naszym wielkim sprzymierzeńcem w wycieczkach po Spitsbergenie. Dzięki temu, że jasno jest całą dobę, będzie czas na piesze spacery (którym nie zagrozi zmrok, a więc szybki powrót do bazy) po okolicznych szczytach, z których rozpościera się zapierający dech w piersiach widok na wystające z wody lodowe szpikulce, od których archipelag wziął swoją nazwę.
RAMOWY PROGRAM WYJAZDU:
DZIEŃ 1-2
Spotkanie na Spitsbergenie w stolicy Longyearbyen, zakup prowiantu, zakwaterowanie, wstępne szkolenie.
Rozpoczęcie wyprawy. Te dwa dni spędzimy w drodze na południe do najbardziej na południe wysuniętego fiordu Hornsund, gdzie znajduje się Polska Stacja Polarną PAN, ulokowana w przepięknej okolicy. Opowiemy historie z czasów stanu wojennego i pójdziemy na spacer po ciekawej okolicy - m.in. do lodowca Hansa.
DZIEŃ 3-5
Wracamy na północ. Po drodze, jeżeli czas i warunki pozwolą, odwiedzimy ciężko dostępną stację "Baranówka" Uniwersytetu Wrocławskiego, a następnego dnia Stację Polarną Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej z Lublina w Calypsobyen, gdzie pospacerujemy po drobnych pagórkach ciekawej Calypsostrandy.
DZIEŃ 6-7
Kontynuujemy podróż dalej na północ. Wylądujemy na wyspie Księcia Karola, gdzie odwiedzimy kolonię morsów w Pollepynten. Wizyta w najbardziej wysuniętej na północ zamieszkałej osadzie - centrum badawczym Ny Ålesund - i piesza wycieczka do starej kopalni marmuru "London" oraz w stronę lodowca. Po drodze wizyta w Polskiej Stacji Polarnej "Kaffioyra" Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Wpłynięcie do Isfjordu. Powrót do Longyearbyen.
DZIEŃ 8
Zakończenie wyprawy w Longyearbyen.