Spitsbergen: wyprawa na Ziemię Północno-Wschodnią i do lodowca Austfonna
- Gigantyczna ściana lodowca Austfonna z wodospadami i górami lodowymi
- Wyprawa w odległą część Svalbardu - do Ziemii Północno-Wschodniej
- Obserwacja białuch, niedźwiedzi polarnych, morsów, fok i reniferów
- Trekkingi arktyczną tundrą do polodowcowych jezior i ciepłych źródeł
- Pokonanie 80 równoleżnika i życie na ekspedycyjnej żaglówce
- Virgohamna - miejsce startu nieudanej ekspedycji balonem Andreego
- Wizyta w dawno opuszczonej szwedzkiej stacji badawczej z sauną
- Traperskie stuletnie hytty i historia dawnych polowań w Arktyce
Wyprawa na Svalbard. Polarna wyprawa na północ Spitsbergenu, na Ziemię Północno-Wschodnią i do gigantycznego lodowca Austfonna. Zapraszamy na wyjątkową polarną ekspedycję w mało znane i rzadko eksplorowane obszary Archipelagu Svalbard.
Z arktycznej stolicy Longyearbyen popłyniemy wzdłuż zachodniego wybrzeża wyspy aż do 80 równoleżnika. W tym miejscu od bieguna północnego będzie nas dzielić już tylko 780 kilometrów! Opłyniemy Spitsbergen od północy i wpłyniemy do cieśniny Hinlopen oddzielającej Spitsbergen od Ziemi Północno-Wschodniej, która jest celem naszej wyprawy. Tę odizolowaną arktyczną wyspę w 3/4 pokrywają lodowce, w tym ten największy - Austfonna. To trzecia największa lodowa czapa w Europie, z imponującą ścianą lodowca rozciągniętą na dziesiątki kilometrów. Widok na wodospady lodowcowych rzek spadających z kilkudziesięciu metrów do Oceanu Arktycznego, odrywających się gigantycznych brył lodowych i kolorowych gór lodowych wypełniających fiord należy do niezapomnianych przeżyć.
Niepowtarzalne arktyczne widoki będą nam towarzyszyły podczas całej 15 dniowej podróży. Ostre granie gór, od których Spitsbergen przyjął swoją nazwę, cielące się lodowce i kolorowe góry lodowe, wszystkie kolory arktycznej tundry, gdzieniegdzie upstrzonej starymi traperskimi hyttami. Wyprawa na północny wschód Spitsbergenu obfituje w przyrodę :-) Na naszej trasie spotkamy morsy, foki, wieloryby, renifery, polarne liski, a przy odrobinie szczęścia niedźwiedzie polarne, natomiast na ptasich klifach prym będą wiodły alczyki.
Zatrzymamy się na trekkingi i spacery w pięknych i osobliwych miejscach, znanych również z ciekawej historii wypraw polarnych. Zobaczymy skąd w początkach XX wieku startowali statkiem powietrznym Amundsen i Nobile, a skąd szwedzki urzędnik Andree próbował podbić Północ balonem. Odwiedzimy Bar Texas, opuszczoną stację badawczą Kinnvike i prężnie działającą Polską Stację Polarną Kaffioyra Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Naszym środkiem lokomocji jest przystosowany do polarnych rejsów jacht z profesjonalną i przeszkoloną załogą, dzięki czemu dostaniemy się do miejsc niedostępnych dla przeciętnego turysty. Zapraszamy na wspólne wachty, polarny dzień i najpiękniejsze arktyczne widoki!
RAMOWY PROGRAM EKSPEDYCJI:
DNI 1-2
Spotkanie na Spitsbergenie w stolicy Longyearbyen. Zakup prowiantu, zakwaterowanie na jachcie ekspedycyjnym i szkolenie z bezpieczeństwa żeglugi. Wypływamy do lodowego fiordu Isfjord podczas niekończącego się zachodu słońca (jest dzień polarny, nie ma nocy). Na wysokości starej norweskiej radiostacji na Kapp Linne skręcamy na północ. Spokojnymi wodami - chronieni od Morza Grenlandzkiego wyspą Księcia Karola - dopływamy do osady badawczej Ny Alesund. To stąd w początkach XX wieku startowali statkiem powietrznym na arktyczne ekspedycje wielcy odkrywcy - Amundsen i Nobile. Uzupełniamy zapasy wody i paliwa, kontynuujemy podróż.
DNI 3-4
Płyniemy dalej na północ wąską cieśniną między Wyspą Spitsbergen, a niezamieszkanymi wysepkami Amsterdamoya i Danskøya. 11 lipca 1897 roku niedaleko stąd, z przylądka Virgohamna, wystartował balonem naiwny szwedzki urzędnik Andree. Ekspedycja była nieudana, a losy podróżnika świetnie opisała to Bea Uusma w książce Expedycja. Skręcamy ster na wschód. Po raz pierwszy podczas wyprawy pokonujemy 80 równoleżnik. Od bieguna północnego nas dzieli jedynie 780 kilometrów. Z odległości obserwujemy setki morsów w rezerwacie przyrody na wyspie Mofen i przy odrobinie szczęścia wieloryby żerujące w bogatych w składniki odżywcze wodach Oceanu Arktycznego.
DNI 5-6
Odbijamy na południe i wpływamy do cieśniny Hinlopen oddzielającej Spitsbergen od Ziemi Północno-Wschodniej, która jest celem naszej wyprawy. Obserwujemy ulubiony "letni bufet" niedźwiedzi polarnych, czyli ptasie klify na wyspie Wahlbergoya, z koloniami liczącymi setki tysięcy alczyków. Trekking po Ziemi Północno-Wschodniej (Nordaustlandet), odizolowanej arktycznej wyspie odkrytej dopiero w 1707 roku przez holenderskiego wielorybnika Cornelisa Giles'a. Ponad 3/4 powierzchni wyspy pokrywają lodowce.
DNI 7-8
Dopływamy do gigantycznego lodowca - Austfonna. To trzecia największa czapa lodowa w Europie, obejmująca powierzchnię około 7800 km². Zobaczymy część długiej na setki kilometrów lodowcowej ściany, z której rzeki spływają wodospadami do morza, bryły lodu odłamują się z hukiem, a gigantyczne góry lodowe pokrywają okoliczne morze aż po horyzont. Austfonna traci masę w tempie około 2 km³ rocznie z powodu postępujących zmian klimatycznych.
DNI 9-10
Dziś zwiedzimy Kinnvike - opuszczoną w latach 60tych XX wieku szwedzko-fińską stację badawczą. Placówka jest zachowana w bardzo dobrym stanie. Finowie zbudowali w niej nawet saunę, a dom był podgrzewany kaloryferami! Dopływamy na sam skraj Spitsbergenu do archipelagu Siedmiu Wysp - Sjuoyane. Szansa na zobaczenie rzadkiego gatunku wieloryba grenlandzkiego.
DNI 11-12
Zobaczymy unikatowe ciepłe źródła (!) i wpłyniemy do Liefdefjorden, by podziwiać imponujący aktywny Lodowiec Monaco. Odwiedzimy popularną traperską chatę Texas Bar z bezpłatnym alkoholem. Po drodze obserwacja fok obrączkowanych i brodatych, wylegujących się na krach lodowych. Przejdziemy się na spacer tundrą do pięknego jeziora Richardvatnet. Łódka nas odbierze z Raudfjorden, zwanego Czerwonym Fiordem ze względu na kolor skał.
DNI 13-14
Powrotna podróż na południe. Po drodze odwiedzimy Polską Stację Polarną Kaffioyra Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Wpływamy z powrotem do Isfjordu, obok miejsca ulubionego przez białuchy. Pożegnalna kolacja i piwo w Kroa, klimatycznej restauracji w centrum Longyearbyen - stolicy Svalbardu.
DZIEŃ 15
Po śniadaniu zakończenie wyprawy.