Wyślij znajomemu

Hardangervidda i Trolltunga: trekking przez surowy płaskowyż Norwegii

Hardangervidda-Trolltunga-trekking-TripTrip.pl-1
Liczba odwiedzin: 1715

Trekking w Norwegii, piesza wycieczka po bezdrożach Europy. Zabieramy Was na prawdziwą przygodę! Zmierzymy się ze złowieszczo brzmiącą Hardangerviddą, czyli największym płaskowyżem w Europie. 

Z Bergen na miejsce dotrzemy malowniczą trasą kolejową Bergensbanen. Wysiądziemy na jednej z najwyżej położonych stacji kolejowych, zobaczymy Voringsfossen - malowniczy wodospad, po czym zatopimy się w dzikiej i surowej przyrodzie płaskowyżu Hardanger, wędrując na południe od chaty do chaty. Może uda się spotkać renifery, których populacja na Hardangerviddzie liczy ponad 6000 sztuk...

Zmierzymy się z wymagającym terenem i warunkami pogodowymi. Idąc oznaczonym szlakiem, pokonamy skaliste góry, bagniste tereny, wzgórza i strumienie. Otaczać nas będą niezliczone rzeki, wodospady, jeziora, bezkresne przestrzenie. Miniemy charakterystyczny Hårteigen i dotrzemy do Trolltungi, czyli Języka trolla, najbardziej znanej skały w Norwegii. 

Wędrować będziemy bez namiotu i karimaty, nocując w samoobsługowych ale dobrze wyposażonych chatach lokalnej organizacji turystycznej. Wieczory spędzimy przy świecach i kominku. Wędrówkę zakończymy w gminie Odda, u podnóża lodowca Folgefonna.

 

DZIEŃ 1 

Wylot z Polski do Bergen. Przejazd Bergensbanen, malowniczą i najwyżej położoną trasą kolejową w Norwegii. Wysiadamy w centrum płaskowyżu na stacji położonej powyżej 1000 m n.p.m. Śpimy w chacie turystycznej zaraz obok stacji.

 

DZIEŃ 2 

Rozpoczynamy trekking. Przemieszczamy się w rejonie lodowca Hardangerjokulen i przy dobrej pogodzie próbujemy dotrzeć do jednej z najtrudniej dostępnych chat turystycznych w Norwegii, położonej wśród skał obok jęzora lodowca. W przypadku braku możliwości śpimy w niżej położonej chacie, z równie pięknym widokiem na lodowiec.

 

DZIEŃ 3 

Docieramy do wodospadu Voringsfossen - ponoć najładniejszego w Norwegii. Na chwilę ocieramy się o cywilizację przecinając drogę krajową nr 7 łączącą Oslo i Bergen. Śpimy w pensjonacie.

 

DZIEŃ 4-8 

Na dobre zatapiamy się w dzikiej przyrodzie. Wędrujemy na południe przez płaskowyż. Czeka nas kilka dni marszu na terenie Parku Narodowego Hardangervidda szlakiem wytyczonym przez doliny, góry, równiny, podmokłe tereny. Przekraczamy rzeki, strumienie, mijamy wodospady, wspinamy się na przełęcze. Po drodze mijamy najbardziej charakterystyczny szczyt Hardangerviddy - Hårteigen, oraz docieramy do słynnego Języka trolla, czyli Trolltungi, skale górującej 700 metrów nad znajdującym się pod nią jeziorem. Nocujemy w samoobsługowych chatach. Wędrówkę kończymy w gminie Odda.

 

DZIEŃ 9

Zapasowy dzień, który będzie można przeznaczyć np. na fakultatywną wycieczkę na lodowiec Folgefonna, lub po prostu relaks w malowniczym fjordzie.

 

DZIEŃ 10 

Żegnamy się z Hardangerviddą, Trolltungą i lodowcem. Przejazd porannym autobusem do Bergen i powrót samolotem do Polski.

Cena: 5 490 PLN

Data: 21/08/2020 - 30/08/2020

Poziom trudności: średni - aktywność wymagająca sprawności
Cena zawiera: •bilet lotniczy w dwie strony wraz z wszystkimi opłatami lotniskowymi
•transport na miejscu (z lotniska do punktu rozpoczęcia trekkingu i z powrotem na lotnisko z punktu zakończenia trekkingu)
•zakwaterowanie w samoobsługowych chatach
•opiekę polskojęzycznego pilota
•materiały informacyjne i mapy
•obowiązkową gwarancję ubezpieczeniową biura podróży
•ubezpieczenie NNW i KL + ubezpieczenie bagażu do 200 Euro
•obowiązkową opłatę na państwowy Turystyczny Fundusz Gwarancyjny (TFG) za każdą osobę
Cena nie zawiera: • wyżywienie
• dodatkowy bagaż
Organizator: Barents

Lokalizacja

Bergen, Norwegia

Hardangervidda-Trolltunga-trekking-TripTrip.pl-1
Hardangervidda-Trolltunga-trekking-TripTrip.pl-2
Hardangervidda-Trolltunga-trekking-TripTrip.pl-3
Hardangervidda-Trolltunga-trekking-TripTrip.pl-4
Hardangervidda-Trolltunga-trekking-TripTrip.pl-5
Hardangervidda-Trolltunga-trekking-TripTrip.pl-6

BILETY LOTNICZE:

Miejsca rozpoczęcia wycieczki to Warszawa. Przylot z innych miast po ustaleniu za dopłatą.

ZAKWATEROWANIE:

Samoobsługowe chaty wyposażone są we wszystko, czego potrzebuje turysta do przygotowania posiłku i wyspania się. Chaty zapewniają w pełni bezpieczne schronienie w dowolnych warunkach pogodowych. Chaty posiadają w pełni wyposażone kuchnie z kuchenkami gazowymi, oraz magazyn suchego prowiantu. W chatach znajdują się stoły, krzesła, ławy, łóżka piętrowe z poduszkami, kołdrami lub kocami (wymagane są tzw. prześcieradła turystyczne, wkładki do śpiwora, lub cienkie śpiwory). Turyści samodzielnie dbają o chatę, sprzątają, przynoszą drewno z drewutni, wodę pozyskują z jezior i strumieni znajdujących się przy chatach (nie ma problemu z dostępnością wody). Chatki mają regularnie kontrolowany stan pieców.

W chatach mogą przebywać inni turyści, dlatego ważne jest przestrzeganie ogólnoprzyjętych zasad koegzystencji i przestrzegać regulaminu chat zwłaszcza w zakresie korzystania z dostępnego wyposażenia oraz sprzątania i recyklingu. W bliskim otoczeniu chaty zawsze znajduje się toaleta (wychodek). Zazwyczaj chaty nie posiadają prądu ani bieżącej wody.

WYŻYWIENIE:

Żywność należy zabrać ze sobą z Polski. W każdej z chat będzie zapewniona możliwość gotowania (dostęp do wody, dobrze wyposażone kuchnie). Istnieje możliwość zakupu we własnym zakresie suchego prowiantu w samoobsługowych chatach (np. jedzenie w puszkach, ryże, makarony, owsianki, kawa, herbata, chrupkie pieczywo, zupki instant, i inne). Polecamy zabranie lifolilizowanej żywności, celem ograniczenia wagi plecaka.

W Norwegii nie ma problemu z dostępem do wody. Pozyskuje się ją ze strumieni lub jezior.

POGODA:

Odwiedzany region jest najbardziej na południe wysuniętym miejscem w którym występuje klimat subpolarny, panujący w regionie przez cały rok. Otwarte przestrzenie powodują częste występowanie silnych wiatrów. Płaskowyż Hardangervidda słynie z wysokiej nieprzewidywalności warunków pogodowych.

Wrzesień to już środek jesieni. Średnia temperatura na początku tego miesiąca wynosi 6°C. Temperatury mogą wahać się od 0°C do 15°C za dnia, oraz od -1°C do 5°C w nocy. Występują silne wiatry i opady deszczu, aczkolwiek możemy napotkać również złotą norweską jesień. W wyższych partiach nadal jeszcze nie powinno być śniegu.

GRUPA:

Jeździmy w małych grupach, nie więcej niż 12 osób.

ŁĄCZNOŚĆ:

Należy brać pod uwagę, że na terenie po którym będziemy się poruszać nie ma gwarancji występowania zasięgu telefonii komórkowej. Może się zdarzyć kilka dni bez zasięgu. Relatywnie większe prawdopodobieństwo jest w rejonie linii kolejowej, dróg krajowych, oraz Trolltungi. Zalecamy zabrać power bank, a telefon w czasie wyprawy trzymać w cieple.

POZIOM TRUDNOŚCI:

Poziom trudności porównywalny jest do 20 km trekkingów po Beskidach w drugiej połowie października, z tym że w otwartym, bezdrzewnym, kamienistym terenie, co wpływa na większą ekspozycję na deszcz i wiatr.

Teren będzie zróżnicowany. Napotkamy kamieniste podejścia w otoczeniu skał, rozległe wzgórza, czy też równinne tereny podmokłe. Zawsze jednak poruszamy się po szlaku wyznaczonym przez lokalną organizację turystyczną.

Uczestnik trekkingu musi być zdecydowanie gotowy na pokonywanie kilkusetmetrowych przewyższeń, poruszanie się w jesiennych warunkach pogodowych przez 5-9 godzin w ciągu dnia z własnym plecakiem średniego rozmiaru na plecach. Łączny dystans jaki nas czeka do przejścia wynosi około 115 kilometrów, rozłożone na dzienne odcinki wynoszące od 10 do 25 kilometrów.

Zapytaj o wycieczkę

Masz dodatkowe pytania?
Interesuje Cię taka wycieczka w innym terminie?


Rezerwacja - zamówienie wstępne

Prosimy o wypełnienie formularza w celu dokonania rezerwacji - zamówienia wstępnego na wybraną wycieczkę.
Przesłanie formularza nie wiąże się z żadnymi kosztami i jest niezobowiązujące.