MIEJSCE WYLOTU:
Miejsca rozpoczęcia wycieczki to Gdańsk. Przylot z innych miast po ustaleniu za dopłatą.
ZAKWATEROWANIE:
Samoobsługowe chaty wyposażone są we wszystko, czego potrzebuje turysta do przygotowania posiłku i wyspania się. Chaty zapewniają w pełni bezpieczne schronienie w dowolnych warunkach pogodowych. Chaty posiadają w pełni wyposażone kuchnie z kuchenkami gazowymi oraz magazyn suchego prowiantu. W chatach znajdują się stoły, krzesła, ławy, łóżka piętrowe z poduszkami, kołdrami lub kocami (wymagane są tzw. prześcieradła turystyczne, wkładki do śpiwora, lub cienkie śpiwory). Turyści samodzielnie dbają o chatę, sprzątają, przynoszą drewno z drewutni, wodę pozyskują z jezior i strumieni znajdujących się przy chatach (nie ma problemu z dostępnością wody). Chatki mają regularnie kontrolowany stan pieców. W chatach mogą przebywać inni turyści, dlatego ważne jest przestrzeganie ogólnoprzyjętych zasad koegzystencji i przestrzegać regulaminu chat zwłaszcza w zakresie korzystania z dostępnego wyposażenia oraz sprzątania i recyklingu. W bliskim otoczeniu chaty zawsze znajduje się toaleta (wychodek). Zazwyczaj chaty nie posiadają prądu ani bieżącej wody.
WYŻYWIENIE:
W 2 chatach będzie można zamówić kolację (lub przygotować kolację samodzielnie). W 4 chatach gotujemy samodzielnie (bezproblemowy dostęp do wody ze strumieni i jezior, dobrze wyposażone kuchnie).
W chatach są bardzo dobrze wyposażone magazyny z prowiantem w przystępnych cenach. Uczestnicy mogą je kupować za pomocą aplikacji w telefonie, pilot pomoże kupić.
Uczestnicy bardzo chwalą sobie to jedzenie i spokojnie da się z niego przygotować kolację lub śniadanie - są to np. ryże, makarony, owsianki, kawa, herbata, chrupkie pieczywo, owoce w puszkach, mięso w puszkach, zupki instant, naleśniki w proszku...
Dodatkowo przed trekkingiem odwiedzimy norweski supermarket, gdzie podstawowe produkty są w przystępnych cenach. Dlatego nie trzeba zabierać z Polski kilogramów jedzenia na wszystkie dni.
Niemniej jednak jak masz jakieś ulubione produkty, to należy je zabrać z Polski. Zakupu liofilizatów również zalecamy w Polsce.
Będzie możliwość zamówienia norweskiej kolacji i śniadania w samym sercu płaskowyżu w górskiej chacie Litlos, oraz kolacji w chacie Stavali, w których w trakcie sezonu serwowane są posiłki z lokalnych produktów.
POGODA:
Odwiedzany region jest najbardziej na południe wysuniętym miejscem w którym występuje klimat subpolarny, panujący w regionie przez cały rok. Otwarte przestrzenie powodują częste występowanie silnych wiatrów. Płaskowyż Hardangervidda słynie z wysokiej nieprzewidywalności warunków pogodowych. Przełom sierpnia i września w górach można porównać pogodowo do środka jesieni w Polsce. Średnia temperatura w tym okresie wynosi 6°C. Temperatury mogą wahać się od 0°C do 15°C za dnia, oraz od -1°C do 5°C w nocy. Występują silny wiatr i opady deszczu, aczkolwiek możemy napotkać również złotą norweską jesień. W wyższych partiach nadal jeszcze nie powinien padać śnieg.
GRUPA:
Minimalna liczba osób na wycieczce: 7. Jeździmy w małych grupach, nie więcej niż 11 osób.
ŁĄCZNOŚĆ:
Należy brać pod uwagę, że na terenie po którym będziemy się poruszać nie ma gwarancji występowania zasięgu telefonii komórkowej. Może się zdarzyć kilka dni bez zasięgu. Relatywnie większe prawdopodobieństwo jest w rejonie linii kolejowej, dróg krajowych, oraz Trolltungi. Zalecamy zabrać power bank, a telefon w czasie wyprawy trzymać w cieple.
POZIOM TRUDNOŚCI:
Poziom trudności porównywalny jest do 20 km trekkingów po Beskidach w drugiej połowie października, z tym że w otwartym, bezdrzewnym, kamienistym terenie, co wpływa na większą ekspozycję na deszcz i wiatr. Teren będzie zróżnicowany. Napotkamy kamieniste podejścia w otoczeniu skał, rozległe wzgórza, czy też równinne tereny podmokłe. Zawsze jednak poruszamy się po szlaku wyznaczonym przez lokalną organizację turystyczną. Uczestnik trekkingu musi być zdecydowanie gotowy na pokonywanie kilkusetmetrowych przewyższeń, poruszanie się w jesiennych warunkach pogodowych przez 5-9 godzin w ciągu dnia z własnym plecakiem średniego rozmiaru. Łączny dystans jaki nas czeka do przejścia wynosi około 115 kilometrów, rozłożone na dzienne odcinki wynoszące od 15 do 25 kilometrów.
INNE:
Dni i punkty programu wyjazdu mogą się zmienić w zależności od terminu wylotu lub w wyniku zmiany sytuacji na miejscu.