Wyprawa na Spitsbergen: trekkingi na lekko bez namiotu
- Zielona Dolina Bjorndalen i krajobrazy Oceanu Arktycznego z ptasich
- Wyjście na górę Sarkofagen nad norweskim Longyearbyen
- Wspinaczka na Piramidę (937 m n.p.m.)
- Trekking wzdłuż wybrzeża do baz naukowych
- “Góra Stołowa” i lodowiec Jotunfonna w północnym Isfjordzie
- Nordenskiöldfjellet - najwyższa góra w okolicy Longyearbyen!
Zapraszamy na trekkingową wycieczkę na Spitsbergen! Arktyczne trekkingi na lekko* to wycieczka dedykowana dla wszystkich pasjonatów pieszych wędrówek, realizowana bez konieczności noszenia ciężkich plecaków z pełnym wyposażeniem biwakowym! Każdego dnia zaplanowany jest całodzienny trekking i powrót na noc do hotelu/pensjonatu w Longyearbyen oraz Piramidzie.
* "Na lekko" oznacza, że trekkingi są realizowane bez konieczności noszenia ciężkich bagaży z całym dobytkiem, namiotem itd. Lekkość nie odnosi się do intensywności trekkingu. Codzienne wędrówki nie wymagają wprawdzie sportowej formy, ale dobrą kondycję i obeznanie w trekkingach należy mieć. Zwłaszcza, że na Spitsbergenie nie spotkamy wielu wydeptanych szlaków.
Przygotowane trasy są bardzo różnorodne. Prowadzą w dolinach i wąwozach, przez płaskowyże i spiczaste wierzchołki, przez rzeki i po lodowcach, nad brzegiem morza i wgłąb lądu. Poznamy Spitsbergen od każdej strony!
Naszymi bazami wypadowymi są: stolica Longyearbyen oraz byłe radzieckie miasto-widmo Piramida. Na zmianę będziemy wychodzić na całodzienne trekkingi i na nieco krótsze trasy. Wdrapiemy się na szczyty Sarkofagen, Pyramiden i Nordenskiöldfjellet. Wejdziemy w głąb doliny Bjørndalen, pójdziemy tundrą wzdłuż wybrzeża Billefjorden.
Wycieczka jest prowadzona przez doświadczonego przewodnika, wyposażonego w broń, na wypadek spotkania z niedźwiedziem polarnym. Zapraszamy na trekkingi na Spitsbergenie.
RAMOWY PROGRAM:
DZIEŃ 1-2
Przelot na Spitsbergen z przesiadką w Oslo. W zależności od przelotów, możliwe zwiedzanie Muzeum Ekspedycji Polarnych “Fram”. Kontynuacja przelotu na Spitsbergen. Zwiedzanie Longyearbyen, stolicy archipelagu Svalbard. Zajrzymy do miasteczka górników i do muzeum Arktyki. W drugiej części dnia rozgrzewkowy trekking na górę Sarkofagen (514 m n.p.m.), wznoszącą się nad miastem. Nocleg w Longyearbyen.
Dystans i przewyższenie: 8 km, +450 m, - 450 m
DZIEŃ 3
Całodzienny trekking letnią, arktyczną tundrą. Doliną Bjørndalen przejdziemy na szczyt zielonych "ptasich klifów". Przekroczymy rzekę, może uda się nam spotkać renifery i arktyczne lisy. Ze szczytu klifów zobaczymy panoramę Isfjordu i opuszczoną osadę górniczą Grumant. Nocleg w Longyearbyen.
Dystans i przewyższenie: 20 km, +600 m, - 600 m
DZIEŃ 4
Rano popłyniemy z Longyearbyen do byłego radzieckiego miasta-widma Pyramiden w północnej części Isfjordu. Trekking na górę Pyramiden (937 m n.p.m.). Strome podejście zrekompensują widoki na Petuniabuktę i lodowiec Nordenskiöldbreen. Nocleg w odnowionym byłym radzieckim hotelu Tulipan.
Dystans i przewyższenia: 10 km, + 950 m, - 950 m
DZIEŃ 5
Trekking w dzikie tereny na południe od Pyramiden. Całodzienna wyprawa ze zmieniającymi się jak w kalejdoskopie arktycznymi krajobrazami. Trekking wzdłuż Billefjordu na “Górę Stołową”, do lodowca Jotunfonna. Powrót nad dolinami rzek wpadających do Petuniabukty. Nocleg w Pyramiden.
Dystans i przewyższenia: 22 km, + 650 m, - 650 m
DZIEŃ 6
Zwiedzanie z przewodnikiem i spacery po mieście Piramida, wizyta w opuszczonym kinie, szkole, kompleksie sportowym. Trekking do stacji badawczych - trasą wzdłuż wybrzeża dojdziemy do Polskiej Stacji Polarnej "Petuniabukta". Powrót speedboat’em lub katamaranem do Longyearbyen na nocleg.
Dystans i przewyższenia: 10 km, + 150 m, - 150 m
DZIEŃ 7-8
Ostatni trekking na najwyższą górę w okolicy Longyearbyen - Nordenskiöldfjellet (1051 m n.p.m.). Czas wolny w Longyearbyen na zakupy pamiątek, ostatnie spacery. Dla chętnych wycieczka po certyfikat arktycznego morsa - żeby go otrzymać należy w całości zanurzyć się w Oceanie Arktycznym! Pożegnalna kolacja (we własnym zakresie). Przelot do Polski z przesiadką w Norwegii.
Dystans i przewyższenia: 16 km, + 1000 m, - 1000 m