Trekking w Omanie: przez wioski i wadi Gór Hadżar
- Wejście na najwyższy szczyt Omanu - Jebel Shams 2997 m n.p.m.
- Trekkingi na lekko pomiędzy tradycyjnymi omańskimi wioskami
- Arabski Grand Canyon - Wadi Nakhr
- Słynne “Wiszące Ogrody” - tarasowe uprawy na skałach
- Noclegi w tradycyjnych domach pośród daktylowych gajów
- Piątkowy targ zwierząt i miodu w Nizwie
Trekking w Omanie w górach Hadżar! Zapraszamy na wycieczkę do Omanu, na trekkingi pomiędzy tradycyjnymi wioskami, przez wadi, przełęcze i górskie szczyty. Zapraszamy do krainy gościnności, daktylowych gajów, faladży i obłędnych deserów!
Podczas 8 dni trekkingu w Omanie przejdziemy pomiędzy dwoma masywami Gór Hadżar - Jebel Akhdar i Jebel Shams. Będziemy chodzić po pasterskich ścieżkach łączących górskie osady. Trafimy do wiosek zamieszkałych, opuszczonych i zrewitalizowanych. Pójdziemy całodzienne i półdniowe trekkingi “na lekko”, nasze bagaże przewiezie jeep.
Wejdziemy na najwyższy szczyt Omanu - Jebel Shams, przejdziemy Wadi Nakhr - najgłębszy kanion na Półwyspie Arabskim, zobaczymy wykute w skale “Wiszące Ogrody” i tradycyjne systemy nawadniania faladż, poznamy tajniki uprawy daktyli. Pokonamy górskie zbocza pokryte sucholubną roślinnością, zejdziemy do zielonych oaz zasilanych wodą - najdroższym skarbem tych ziem.
Spróbujemy kawy z kardamonem, herbaty z wodą różaną, deserów z daktyli i fig. Poznamy gościnnych mieszkańców i wielowiekowe tradycje. Zapraszamy na trekkingi w Omanie!
RAMOWY PROGRAM:
DZIEŃ 1-2
Przelot z przesiadką do Maskatu, stolicy Omanu. Zakupy lokalnych przekąsek na trekking - daktyli, miejscowych wyrobów cukierniczych. Przejazd do zachodniej części Gór Hadżar. Zwiedzanie Birkat Al-Mawz (UNESCO) ze starym opuszczonym glinianym miastem, gajami daktylowymi i faladżami typu dawudi (systemami nawadniającymi). Rozgrzewkowy trekking do górskiej wioski Wakan położonej na stromym zboczu, z którego rozciąga się piękny widok na Dolinę Mistal. Zakwaterowanie w pensjonacie w górskiej wiosce.
Dystan i przewyższenia: 8,5 km, +450 m / - 850 m
DZIEŃ 3
Trekking przez masyw Dżebel Akhdar. Trasa poprowadzi przez przełęcz i głębokie kaniony. Docieramy do wioski Al-Sugra wykutej w skalnym zboczu, z uprawami roślin i ogrodami na dnie głębokiego wadi. Zakwaterowanie w odrestaurowanych tradycyjnych omańskich domach, rozdzielonych plątaniną wąskich uliczek.
Dystans i przewyższenia: 11 km, +700 m, -200 m
DZIEŃ 4
Poranny spacer przez “wiszącę ogrody Dżebel Akhdar” i wioski Ash-Shuraiqa i Al-Ayn, których mieszkańcy do dziś prowadzą uprawy na tarasowych poletkach wykutych w skale. Całodzienny trekking ścieżkami wykorzystywanymi do dziś przez pasterzy kóz. Stopniowo kierujemy się na zachód i opuszczamy Masyw Jebel Akhdar. Na południe otwierają nam się głębokie kaniony i widoki na bezkres pustyni. Wieczorem zjazd do dostępnej jedynie jeepami, ukrytej pod północnymi stokami Al-Hadżar wioski Bilad Sayt. Zobaczymy położone w głębokiej dolinie kamienne i gliniane domy otoczone daktylowcami. Wioska, mimo trudnej dostępności jest pełna życia!. Zakwaterowanie w domu gościnnym.
Dystans i przewyższenia: 2 km, +100 m, -100 m
Dystans i przewyższenia: 16 km, +850 m, -800 m
DZIEŃ 5
Trekking między trudno dostępnymi osadami w otoczeniu kilometrowych skalnych ścian. Zejście przez dolinę Wadi Bani Auf do Wadi Bimah (zwaną Little Snake Canyon). Dla chętnych przejście 4 km trasy kanionem częściowo wypełnionym wodą (w kilku miejscach będzie trzeba podpłynąć). Pozostała część grupy odpocznie w ogrodzie miejscowego gospodarza. Wspólna obiadokolacja na farmie i powrót do zakwaterowania.
Dystans i przewyższenia: 6 km, +400 m, -700 m
Dystans i przewyższenia (kanioning): 4km, +0 m, - 250 m
DZIEŃ 6
Opuszczamy malowniczo położone Bilad Sait. Wyjście na przełęcz 1000-metrową ścianą ponad osadę wynagrodzone zostanie przez 11 km zejście południowymi stokami Gór Hadżar w kierunku rozległej doliny w której leży Al-Hamra. Zakwaterowanie w całkowicie odrestaurowanej wsi Misfat Al Abriyeen. Wieczorne wyjście do kawiarni w tradycyjnym glinianym domu.
Dystans i przewyższenia: 15 km, +1200 m, -1200 m
DZIEŃ 7
Spacer z przewodnikiem po wiosce Misfat Al Abriyeen. Poznamy wielowiekowe tradycje tarasowych upraw i gospodarowania wodą z wykorzystaniem faladżu typu ajni, czyli pochodzącego z górskiego źródła. Zobaczymy stosowane do dziś tradycyjne metody sztucznego zapylania żeńskich kwiatów daktylowca, jak i zbiorów z palm. Nauczymy się rozpoznawać bananowce, mangowce, papaje, cytrusy i granaty. W drugiej połowie dnia trekking dnem Wadi Nakhr, najgłębszego kanionu na Półwyspie Arabskim. Dojdziemy do naturalnego basenu, w którym zażyjemy orzeźwiającej kąpieli. Powrót do zakwaterowania w Misfat Al Abriyeen.
Dystans i przewyższenia: 11 km, + 750 m, - 550 m
DZIEŃ 8
O wschodzie słońca przejazd na słynny piątkowy suk (targ) zwierzęcy w Nizwie. To nie tylko miejsce zawierania transakcji, ale społeczne wydarzenie, miejsce spotkań w piątek wolny od pracy. Śniadanie zjemy z tego co jest sprzedawane na bazarze - pysznych owoców, świeżo wyrabianego deseru halwa z daktyli, fig, wody różanej i szafranu. Do tego kawa z kardamonem. Wysłuchamy piątkowych występów tradycyjnej omańskiej muzyki, zobaczymy XVII-wieczny fort w Nizwie, strzegący niegdyś szlaków handlowych. W drugiej połowie dnia przejazd pod najwyższy szczyt Omanu, Jebel Shams (2997 m n.p.m.). Krótki trekking przygotowaną trasą ‘Balcony walk”, tym razem nad kanionem Wadi Nakhr, z niesamowitymi widokami w głąb przepaści. To będzie lekki regeneracyjny trekking zakończony zachodem słońca.
Dystans i przewyższenia: 7 km, + 400 m, - 400 m
DZIEŃ 9
Wczesnoporanne wyjście na trekking na najwyższą górę pasma Al-Hadżar i całego Omanu - Jebel Al-Shams (2997 m n.p.m). Stopniowe podejście pozwoli nacieszyć się okolicznymi kanionami i szczytami majaczącymi w typowej dla pustynnych terenów mgiełce. Zaobserwujemy liczne rozłożyste jałowce porastające wyższe partie gór. Towarzyszyć nam będą kozy, osły i jaszczurki. Z najwyższego szczytu Omanu rozciągają się widoki na kilkadziesiąt kilometrów w dal. Wpiszemy się do pamiątkowej księgi i przed zachodem słońca wrócimy do zakwaterowania. Pożegnalna kolacja z arabsko-hinduskimi potrawami i świętowanie zdobycia szczytu.
Dystans i przewyższenia: 23 km, + 1500m, - 1500 m
DZIEŃ 10-11
Opuszczamy góry i jedziemy do Maskatu, stolicy Omanu. Odwiedzimy wciśnięta pomiędzy góry i Zatokę Omańską dzielnicę Mutrah. Zakupy pamiątek na tradycyjnym suku i spacery po nadmorskiej promenadzie Mutrah Corniche. Dla chętnych kąpiel w ciepłych wodach Zatoki Omańskiej. Lot z przesiadką do Polski. Zależnie od rozkładu lotów nocleg w Maskacie, lub przy przesiadkowym lotnisku. Następnego dnia powrót do Polski.