Trekking w Tadżykistanie przez Góry Fańskie
- Trekking na lekko przez doliny i przełęcze Gór Fańskich
- Bagaż niesiony przez osły i kucharz podczas trekkingu
- Noclegi na zmianę w wioskach i w namiotach
- Szmaragdowe jeziora i zielone żyzne doliny
- Przełęcze ponad 3000 m n.p.m.
- Krajobraz ostrych szczytów i lodowców
- Kąpiel w Iskanderkul, wizyta w Pandżakencie
Góry Fańskie w północno-zachodnim Tadżykistanie przyciągają malowniczymi krajobrazami. Stanowiące część Pamiro-Ałaju pasmo, obfituje w liczne wysokogórskie, głęboko wcięte zielone doliny i ostre granie cztero- i pięciotysięczników. Różnorodny pejzaż gór kształtują w zamieszkałych dolinach - wierzby i topole, wyżej - skupiska jałowców, łąki, pastwiska oraz piargi, a w najwyższych partiach gór - skalne zbocza i lodowce.
Podczas trekkingu poznamy miejscową ludność - tadżyckich pasterzy wypasających swoje stada na zboczach gór i zamieszkujących letnie obozy, mieszkańców wiosek w niższych partiach dolin oraz gospodarzy, którzy nas przyjmą w swoich domach.
Trasa będzie dostosowana do pokonywanych przewyższeń i topografii terenu - wejdziemy na liczne przełęcze gwarantujące niesamowite widoki na okolicę. Nocować będziemy w głębokich dolinach. Trasa jest ułożona tak, aby po kilku noclegach w namiotach następowałby noclegi w domach gościnnych. W jeden z dni trekking jest fakultatywny - możliwość dodatkowej wycieczki, lub regeneracji.
Podczas wyjazdu odwiedzimy przygraniczny Pandżakent, wykąpiemy się w jeziorze Iskanderkul, największym w Górach Fańskich, rozbijemy obozowiska nad jeziorami Kulikalon i Alauddin, zobaczymy dolinę Haft Kul i odpoczniemy w malowniczo położonej wiosce Sary-Tag.
Zapraszamy do Gór Fańskich!
Sokolnictwo - dlaczego nie znajdziesz tego w naszych programach? Tradycje koczownicze, w tym sokolnictwo, są piękne, tak długo, jak są prawdziwe, kultywowane na co dzień, służą lokalnym społecznościom i stoi za nimi szacunek do zwierząt. Kiedy stają się turystyczną atrakcją, przestają mieć jakąkolwiek wartość, a często prowadzą do cierpienia zwierząt. Spotkanie prawdziwego sokolnika jest trudną sztuką. Nie mówimy nie. Jeśli tylko uda się nam potwierdzić podczas wycieczki spotkanie z taką osobą, zaaranżujemy to z przyjemnością! Ale nie zabierzemy Was na ustawiany pokaz, o często wątpliwej reputacji.
RAMOWY PROGRAM WYJAZDU:
DZIEŃ 1-2
Spotkanie na lotnisku w Warszawie. Przelot do Azji Centralnej z przesiadką (lotnisko w Duszanbe, Samarkandzie lub Taszkiencie). Przejazd do miasta Pandżakent nad rzeką Zarawszan. Lunch w czajchanie i wizyta na miejscowym bazarze. Przejazd w Góry Fańskie, do Haft-Kul, krainy siedmiu jezior. Nocleg w wiosce Padrud.
Zakwaterowanie: dom gościnny
DZIEŃ 3
Rozpoczynamy trekking przez Góry Fańskie! Z pomocą osiołków, które poniosą nasze bagaże, mijając szóste z siedmiu jezior w dolinie, wznosimy się na przełęcz Towasang na wys. 3307 m n.p.m. Zejście do obozowiska nad rzeką, rozbicie namiotów, odpoczynek.
Dystans i przewyższenia: 16 km, + 1400 m / -880 m
Najwyższy punkt dnia: 3307 m n.p.m.
Zakwaterowanie: namiot
DZIEŃ 4-5
Kontynuujemy trekking przez kolejne doliny w otoczeniu wysokich szczytów Gór Fańskich. Po drodze mijamy letnie obozowiska tutejszych pasterzy. Zakładamy obóz pod przełęczą. Następnego dnia docieramy do miniaturowego, schowanego w środku gór jeziora Pusztikul. Schodzimy do kanionu rzeki Arczmadion, zakładamy obozowisko nad rzeką.
Dystans i przewyższenia: 9 km, + 1100 m / - 750 m i 6 km +150 m / - 700 m
Najwyższy punkt dnia: 3500 m n.p.m. i 2750 m n.p.m
Zakwaterowanie: 2x namiot
DZIEŃ 6-7
Trekking do skalistej doliny rzeki Zindon gdzie założymy obóz na 2 dni. Następnego dnia dzień regeneracyjny lub wyjście dla chętnych na całodniowy trek tam i z powrotem do przepięknego jeziora Bolszoj Allo (3150 m n.p.m), otoczonego piargami i stromymi ścianami.
Dystans i przewyższenia: 16 km, + 1400 m / - 1300 m, 14 km + 950 m / -950 m
Najwyższy punkt dnia: 3400 m n.p.m. i 3150 m n.p.m
Zakwaterowanie: 2x namiot
DZIEŃ 8
Opuszczamy dolinę Zindon. Szlak poprowadzi zazielenioną doliną rzeki Arczmaidan. Po półdniowym trekkingu docieramy do wioski Gazza. Odpoczynek w domu gościnnym, możliwość wzięcia prysznica.
Dystans i przewyższenia: 18 km, + 500 m / - 1000 m
Najwyższy punkt dnia: 2200 m n.p.m.
Zakwaterowanie: dom gościnny
DZIEŃ 9
Po lżejszym dniu wracamy na wysokości ponad 3000 m n.p.m., pokonujemy przełęcz pod szczytem Czukurak i schodzimy do górskiego schroniska w dolinie rzeki Uredź. Odpoczynek w komfortowych warunkach wśród wysokich gór.
Dystans i przewyższenia: + 11 km, + 850 m / - 550 m
Najwyższy punkt dnia: 3200 m n.p.m.
Zakwaterowanie: dom gościnny
DZIEŃ 10
Zależnie od formy uczestników i pogody, wybierzemy łatwiejszą lub trudniejszą trasę aby dostać się do niecki wypełnionej jeziorem Kulikalon, zasilanym wodami z lodowca na pięciotysięczniku Czimtarga. Rejon jeziora szczególnie obfituje w miejscową odmianę jałowca, porastającego strome zbocza gór. Obóz nad jeziorem Kulikalon.
Dystans i przewyższenia: 7 km, + 1100 m / -400 m, lub 6 km / + 700 m, - 50 m
Najwyższy punkt dnia: 3175 m n.p.m.
Zakwaterowanie: namiot
DZIEŃ 11
To ostatni dzień naszego trekkingu przez Góry Fańskie! Zakończymy z przytupem, bo przejdziemy przez przełęcz Alauddin (3780 m n.p.m.), z której rozciąga się zachwycający widok na panoramę szczytów wznoszących się nad górskimi jeziorami. Nasz ostatni obóz namiotowy założymy nad jeziorem Alauddin.
Dystans i przewyższenia: 11 km, + 950 m / - 1000 m
Najwyższy punkt dnia: 3780 m n.p.m.
Zakwaterowanie: namiot
DZIEŃ 12
Po złożeniu obozowiska odbierają nas jeepy. Przejazd nad jezioro Iskanderkul, największego w Górach Fańskich. Rekreacyjny spacer do wodospadu. Możliwość kąpieli w owianego legendami wodach Jeziora Aleksandra Wielkiego. Odpoczynek w przyjemnym domu gościnnym we wsi Saratoq niedaleko jeziora.
Dystans i przewyższenia: 4 km, + 100 m / - 100 m
Zakwaterowanie: dom gościnny
DZIEŃ 13
Przejazd znad jeziora Iskanderkul do miejsca wylotu (Duszanbe, Samarkanda, lub Taszkient). Czas na spacery po mieście, zakupy pamiątek i pożegnalną kolację dla chętnych.*
* Ten dzień stanowi również dzień zapasowy na wypadek przedłużenia trekkingu z powodu warunków pogodowych.
Zakwaterowanie: dom gościnny
DZIEŃ 14
Wczesnoporanny wylot. Powrót z przesiadką do Polski.