Uzbekistan: rowerem po Jedwabnym Szlaku
- Rowerem przez pasmo Gór Nuratau
- Odległe wioski Jedwabnego Szlaku
- Noclegi u lokalnych gospodarzy
- Oazy zieleni w dolinach rzek
- Spacery uliczkami Samarkandy i Buchary
Wycieczka do Uzbekistanu: na rowerze po Jedwabnym Szlaku. Uzbekistan zaskakuje różnorodnością przyrody. Kojarzący się głównie z piaskami pustyni Kyzył-Kum, czy też ośnieżonymi szczytami Tien-Szanu, Uzbekistan przyrodniczo oferuje znacznie więcej. Na północ od Samarkandy, rozciągają się Góry Nuratau, idealne do wypraw rowerowych.
Nuratau, pozostające na uboczu popularnych szlaków turystycznych, dają możliwość poznania nietkniętej przyrody i spotkania gościnnych Uzbeków zamieszkujących górskie wioski. W trakcie wycieczki rowerowej, zobaczymy górskie jeziora, piaskowcowe i wapienne formy skalne, płaskowyże pokryte stepem i zielone oazy w dolinach rzek, pełne owocowych sadów i orzechowców. Podczas wycieczki odwiedzimy również wiele osad, które od starożytności powstawały wzdłuż tej odnogi Jedwabnego Szlaku.
Pojedziemy rowerami wzdłuż wzniesień Pistalitau, pokonamy przewyższenia gór Nuratau, posłuchamy opowieści gospodarzy we wiosce Sentiab, odpoczniemy przy jeziorze Fazilman i podjedziemy na przełęcz Liangar, aby z radością zjechać na południe do doliny rzeki Majdan.
Przed i po wyprawie rowerowej poznamy jedne z najbardziej znanych miast Azji Centralnej - Samarkandę i Bucharę. Zagłębimy się w ich uliczki, poznamy historię Tamerlana i Czyngis-Chana, zwiedzimy zabytki klasy UNESCO.
RAMOWY PROGRAM WYJAZDU:
DZIEŃ 1
Wylot z Polski i przelot z przesiadką do Samarkandy.
DZIEŃ 2
Przylot do Samarkandy i przejazd do hotelu. Zgłębimy tajemnice Samarkandy, jednego z najdłużej zamieszkanych miast świata, stolicy państwa Timura. Spacer po mieście jest jak podróż do przeszłości, dzięki której poznamy dawne obyczaje, najważniejsze zasady islamu i tajemnice dawnego imperium Timura. Zwiedzanie placu Registan i jego madrasy, meczetu Bibi-Chanum (1399-1404), mauzoleum Timurydów, a także Gur–i Mir (1403-05), w którym spoczywa Timur. Zobaczymy XV-wieczne obserwatorium astronomiczne oraz madrasę założoną przez Uług–bega, astronoma i wnuka Timura. Zajrzymy na tętniący życiem Bazar Siyob, jeden z największych bazarów Azji Centralnej. Nocleg w hotelu.
DZIEŃ 3-4
Po śniadaniu przejazd samochodem nad Jezioro Tuzkan. Po obiedzie składamy rowery i rozpoczynamy naszą wycieczkę rowerową :-) Pojedziemy po dobrej szutrowej drodze mając po lewej stronie grzbiet Pistalitau. Nocleg u miejscowych gospodarzy po drodze. Następnego dnia wjeżdżamy w pasmo Nuratau, jadąc przez malownicze tereny i górskie wioski z tradycyjnymi kamiennymi domami. Poruszać się będziemy zarówno drogami szutrowymi, jak i utwardzonymi. W osadzie Sentiab, do której dojedziemy pod wieczór, czeka nas ciepłe przyjęcie przez lokalnych gospodarzy i tradycyjna kolacja.
DZIEŃ 5-6
Kontynuujemy przejazd przez pasmo Narutau, docieramy do górskiego jeziora Fazilman, wyjeżdżamy na płaskowyż i zjeżdżamy do kotliny zostawiając za sobą grzbiet Narutau. Tam zostajemy na nocleg. Przed nami roztacza się rozległa dolina, a na południu majaczy kolejny górski grzbiet - Aktau. Dotrzemy do jego podnóży następnego dnia, przecinając dolinę, mijając pastwiska oraz osady. Nocleg u lokalnych gospodarzy.
DZIEŃ 7
Po sytym śniadaniu u lokalnych gospodarzy czeka nas podjazd na przełęcz Liangar, z której roztacza się widok na kotlinę, z której przybyliśmy i dolinę rzeki Majdan, do której się skierujemy na nocleg.
DZIEŃ 8-9
Pojedziemy wzdłuż południowych zboczy górskiego pasma Aktau. Droga powoli będzie wspinać się na płaskowyż, po czym czeka nas zjazd do górskiej wioski, malowniczo położonej w oazie zieleni. Kontynuujemy naszą jazdę wzdłuż górskiej rzeki, co rusz pokonując płytkie brody. Na nocleg docieramy do kolejnej górskiej osady na szlaku.
Nasz ostatni dzień rowerowy to najpierw podjazd na płaskowyż, w kierunku szczytu Djunaty, a następnie zjazd do wsi Czasz-Tepa, skąd busem przejedziemy do Buchary.
DZIEŃ 10
Po śniadaniu zwiedzimy Bucharę. Zobaczymy najstarsze w Azji Środkowej mauzoleum Samanidów, niezniszczony nawet przez Czyngis-chana. Obejrzymy zdobiony minaret Kalyan z XII wieku oraz imponującą madrasę Abdulah-Chana i meczet Magoki Kurns z XVII wieku. Dla chętnych wyjście do tradycyjnego hammamu, którego możemy bardzo potrzebować po dniach spędzonych w terenie :-)
Wieczorem przejazd na stację kolejową, i skąd pociągiem udamy się do Samarkandy. Transfer do hotelu, wieczorne pożegnanie z Uzbekistanem.
DZIEŃ 11
Lot powrotny z Samarkandy do Polski z przesiadką.