PRZED NAMI
- wspaniała przygoda w długi weekend majowy
- emocjonujący 5-dniowy rajd konny
- wspaniałe krajobrazy Mongolii i eksploracja wielkiego stepu
- góry i dzika przyroda Parku Narodowego „Gorchi-Tereldż”
- spotkania z nomadami, wizyty w jurtach i tradycyjna mongolska kuchnia
- Ułan Bator – atrakcje mongolskiej stolicy
O WYPRAWIE
Mongolia to kraj o bogatej kulturze i imponującej historii sięgającej tysiąca lat. Najcenniejszym skarbem tego kraju jest przyroda – nieskażona, dziewicza i wbrew powszechnemu mniemaniu niezwykle różnorodna. Wprawdzie dominuje tu trawiasty step, jednak spotkamy również wysokie góry, dziką modrzewiową tajgę i pustynie z ogromnymi wydmami. Dopełnieniem krajobrazu są kryształowo czyste jeziora i bystre strumienie.
Na mongolskim stepie niewiele zmieniło się od czasów Czyngis-chana. Dawne tradycje i zwyczaje wciąż obecne są podczas świąt jak i w codziennym życiu, a Mongołowie bardzo chętnie witają i zapraszają gości do swoich jurt. Nieodłącznym elementem krajobrazu są jurty i pasące się swobodnie ogromne stada zwierząt – owiec, kóz, koni, jaków i wielbłądów.
Chyba mało co kojarzy się też ze stepem bardziej niż tętent kopyt i galopujący jeźdźcy. Konie stały się dumą Mongołów i symbolem ich nieskrępowanej wolności na wielkim stepie. Właśnie dlatego rajd konny w Mongolii to niesamowita i wyjątkowa przygoda!
PLAN WYPRAWY
1 dzień: Wylot do Mongolii
Spotykamy się na Lotnisku Chopina w Warszawie (miejsce zbiórki) w godzinach przedpołudniowych i wylatujemy do Mongolii, z przesiadką w Stambule (czas podróży ok. 15 godzin).
Inne miejsca wylotu: Kraków, Berlin, Praga
2 dzień: Pierwsze kroki w Mongolii
Przylatujemy do Ułan Bator (miejsce docelowe), stolicy Mongolii. Załatwiamy niezbędne formalności i udajemy się na typowo mongolski posiłek. Przed południem zwiedzamy klasztor Gandan, będący najważniejszym ośrodkiem buddyjskim w kraju i słynący m.in. z 26-cio metrowej wysokości posągu bodhisattwy Awalokiteśwary. Po południu ruszamy samochodem do Parku Narodowego „Gorchi-Tereldż”. Już tego dnia mamy pierwszy kontakt z mongolskimi krajobrazami, świętymi kopcami owoo i codziennym życiem mieszkańców stepu. Po południu wybieramy się do malowniczo położonego w górach klasztoru Manjushri. Wieczorem pakujemy rzeczy i robimy odprawę, podczas której omawiamy dokładnie trasę i przebieg rajdu oraz kwestie bezpieczeństwa. Nocleg w jurtach.
3-7 dzień: Rajd konny w Parku Narodowym "Gorchi-Tereldż"
Zaczynamy rajd konny przez malownicze doliny, góry i przełęcze Parku Narodowego „Gorchi-Tereldż” słynącego z ciekawych formacji skalnych oraz bogactwa przyrodniczego. Startujemy przy słynnej Żółwiej Skale. Trasa wiedzie zróżnicowanym terenem – szerokimi „galopowymi” stepami, przez meandrujące strumienie, czasem w lesie, a także górskimi ścieżkami. Choć w przeważającej części teren jest twardy i suchy, mogą zdarzyć się miejsca kamieniste lub podmokłe, których pokonanie będzie wymagało większej ostrożności.
Dosiadamy sprawdzonych koni mongolskich – jednej z najstarszych udomowionych ras. Wielkością, budową, wytrzymałością i charakterem przypominają one znane nam hucuły. Doskonale radzą sobie w górskim terenie. Każdy jeździec otrzymuje konia możliwie dopasowanego do swoich umiejętności, warunków fizycznych i preferencji. Każdego dnia spędzamy w siodle od 5 do 7 godzin, a w połowie trasy robimy dłuższą przerwą na lunch. Używamy miejscowych siodeł turystycznych, przystosowanych do długodystansowych rajdów.
Towarzyszą nam sprawdzeni i doświadczeni lokalni przewodnicy dobrze znający teren. Opiekują się oni końmi, zajmują siodłaniem i rozsiodływaniem. Pomoc uczestników zawsze jest mile widziana. Przewodnicy prowadzą też dodatkowe konie juczne, które transportują nasz ekwipunek (tam gdzie nie dojedzie samochód). My jedziemy „na lekko”, wyposażeni w sakwy jeździeckie, do których pakujemy np. napoje, płaszcz przeciwdeszczowy, czy aparat fotograficzny.
W rajdzie mogą uczestniczyć osoby dobrze jeżdżące konno, posiadające doświadczenie w jeździe w terenie, które opanowały samodzielną płynną jazdę w trzech chodach. Poruszamy się w zastępie lub luźnym szyku, różnymi chodami dostosowanymi do warunków terenowych. W kilku miejscach może zdarzyć się konieczność prowadzenia koni. Jeśli warunki pozwalają w miarę potrzeby na określony czas dzielimy zastęp na dwie grupy – chcących jechać szybciej i chcących jechać wolniejszym tempem (wraz z przewodnikami prowadzącymi konie juczne). Każda z grup znajduje się wtedy pod opieką co najmniej jednego przewodnika, a wszyscy jeźdźcy poruszają w zasięgu wzroku.
Nad bezpieczeństwem uczestników dodatkowo czuwamy posiadając odpowiednie przeszkolenie w udzielaniu pierwszej pomocy oraz apteczkę wyprawową. Przewodnicy mają również łączność radiową, a także komunikator satelitarny.
Posiłki przyrządzamy wspólnie. Zaczynamy dzień od solidnego śniadania, w ciągu dnia jemy lunch na trasie, a wieczorem przyrządzamy sytą kolację w kociołku na ognisku. Na rajd zabieramy prowiant zakupiony w Mongolii, m.in. wyśmienite suszone mięso. Mimo że Mongolia to kraj, w którym je się dużo potraw mięsnych, nie ma problemu z przygotowaniem posiłków wegetariańskich.
Śpimy w jurtach lub w wygodnych dwuosobowych namiotach, z dwoma wejściami i dwoma przedsionkami. Biwakujemy zawsze w pobliżu wody, a higienę zapewniają nam górskie strumienie lub ciepła woda podgrzana w kociołku. Ostatniego dnia śpimy w jurtach.
8 dzień: Zwiedzanie mongolskiej stolicy
Rano wyjeżdżamy do Ułan Bator. Zatrzymujemy się w hostelu turystycznym w centrum miasta. Po południu zwiedzamy Muzeum Narodowe Mongolii. Prezentuje ono kulturę, sztukę i życie ludzi wielkiego stepu na przestrzeni setek lat. Zobaczymy bogate kolekcje tradycyjnych ubrań, broni, przedmiotów religijnego i codziennego użytku. Przespacerujemy się po Placu Czyngis-chana, a potem wybierzemy się na zakupy pamiątek. Wieczorem spotykamy się na pożegnalnej kolacji w restauracji. Nocleg w hotelu lub apartamencie na wyłączność.
9 dzień: Powrót z Mongolii
Wcześnie rano ruszamy na lotnisko i wylatujemy z Mongolii, z przesiadką w Stambule (czas podróży ok. 15 godzin). Tego samego dnia przylatujemy do Warszawy.
Inne miejsca powrotu: Kraków, Berlin, Praga