Serbia - nie ma lepszego miejsca, aby zgubić się w dzikich górach i ostępach, ... aby poruszać się nie napotykając na turystów, hotele czy inne ślady cywilizacji. To najmniej znana część Bałkanów, niedoceniana mekka offroadu. Przyjedź na wyprawę dla osób szukających przygody poza utartymi szlakami. Wspólnie będziemy odkrywać zagubione w lasach skały, wąwozy, jaskinie i wodospady.
Razem przemierzymy bezdrożami rozległe połoniny, gdzie jedynym towarzyszem będzie wiatr i otaczające widoki. Zagubione w lasach stare drogi, wieczory przy ognisku, poranna rosa na trawie tuż za namiotem – oto klimat wyprawy Serbia 4×4 – odkrywanie nieznanego!
Co Cię czeka na wyprawie do Serbii
- niesamowite wodospady
- malownicze formacje krasowe wschodniej Serbii
- bezkresne połoniny i zagubione stare wioski w Starej Planinie
- „skalne mosty” ukryte w serbskich lasach i wąwozach
- kanion Lazar – perła w krajobrazie Serbii
- Żelazna Brama – przełom Dunaju
- Zamek w Golubacu
- specjały serbskiej kuchni
- dużo offroadu po górach i połoninach wschodniej Serbii
dzień 1
Spotykamy się w Niszu i od razu ruszamy w góry. Czeka nas wspinaczka na płaskowyż krasowy Suva Planina. Trudnymi, offroadowymi drogami spróbujemy zdobyć wspaniały punkt widokowy. Trudności terenowe przeplatane odcinkami wąskich asfaltowych dróżek prowadzących przez małe serbskie wioski doprowadzą nas do biwaku. Choć będzie to lato, każdego wieczora zapewne będziemy dogrzewać się przy ognisku.
dzień 2
Ten dzień to mix offroadu, widoków i zwiedzania. Zobaczymy niezwykle cenny średniowieczny monastyr Poganowo, kanion rzeki Jerme, okolice serbsko-bułgarskiego miasteczka Dymitrovgrad. Z bliska obejrzymy malownicze charakterystyczne dla tego rejonu drewniano-gliniane zabudowania z kamiennymi dachami. Na naszej trasie jest też wodospad Tupawica. Nocleg zaplanowaliśmy znów na widokowej polanie.
dzień 3
Bardzo widokowy dzień, ale i pełen trudniejszych odcinków offroadowych. Przejedziemy dwie połoniny, zdobędziemy jeden z najwyższych szczytów w okolicy (prawie 2000 m n.p.m.). Zobaczymy również malownicze jezioro Zawoj. W tym dniu na nocleg zjeżdżamy do hotelu do miejscowości Pirot – znanej z gobelinów, serów i lokalnej (dość specyficznej) kiełbasy. Lokalnych przysmaków spróbujemy na wspólnej kolacji w tradycyjnej restauracji.
dzień 4
Uzupełniamy zapasy i znów ruszamy w Starą Płaninę. Terenowymi drogami wjedziemy w okolice najwyższego szczytu Serbii, odbędziemy krótki spacer na punkt widokowy Babin Zub. Następnie musimy przemieścić się nieco na północ, w rejon góry Rtanj.
dzień 5
Poruszamy się po jednym z najrzadziej zamieszkałych rejonów Bałkanów – niskich, wapiennych górach Homolje. Trasy nie są tu proste, charakterystyczne czerwone błoto zapewne „pokoloruje” wasze terenówki. Czekają nas brody, eksploracja zapomnianych leśnych traktów, być może oczyszczanie i budowanie fragmentów, które co roku są niszczone przez opady i roztopy. Po długim dniu dotrzemy na spektakularny biwak. Tutaj czeka nas domowa kolacja przygotowana przez naszych lokalnych przyjaciół.
dzień 6
Kolejny dzień eksploracji gór Homolje. Spektakularne widoki na Kanion Lazarev, sporo offroadu i wizyta pod wodospadami Prskalo i Wielki Buk. Kolację zjemy w lokalnej restauracji serwującej najlepszy kajmak oraz pyszne grillowane pstrągi.
dzień 7
W ostatnim dniu tej wyprawy warto pozostać z nami do końca. Przejeżdżamy terenem przez pasmo Beljasnicy. Zobaczymy wielkie wyrobiska kopalni miedzi w Majdanpek i zjedziemy do doliny Dunaju, która na tym odcinku nazywana jest Żelaznymi Wrotami. Wyprawę zakończymy wspólnym zwiedzaniem odrestaurowanej twierdzy Golubac. To nie lada gratka dla wielbicieli historii – w obronie tego zamku zginał nasz słynny rycerz Zawisza Czarny.
Przedstawiony program może ulec zmianie ze względu na awarie samochodów, warunki pogodowe i drogowe lub inne czynniki niezależne od organizatora. Organizator zastrzega również możliwość modyfikowania programu według swojego uznania, celem jego najlepszego dostosowania do aktualnych warunków oraz potrzeb grupy.