Gokyo Ri i Rendźo La - podniebnym szlakiem Himalajów

Udostępnij - zaproponuj wycieczkę znajomym
TripTrip-Gokyo-Ri-Rendźo-La-trekking-Himalaje-1

Rejon całego Everestu daje dużo możliwości trekkingowych. Wejdziemy na, leżące nad bajkowym jeziorem, przy morenie najdłuższego lodowca w Himalajach, Gokyo oraz położona nad nim, rewelacyjną widokowo przełęcz Rendźo. Zobaczymy cztery ośmiotysięczniki: Mount Everest, Lhotse, Makalu, Cho Oyu. Spojrzymy na uchodzącą za najpiękniejszą górę Himalajów - Ama Dablam oraz niewiele ustępującą jej urodą Pumori. Po treku zwiedzimy najważniejsze zabytki Kotliny Katmandu.

Rejon całego Everestu daje dużo więcej możliwości trekkingowych niż wędrówka głównym, bardzo popularnym i zwykle dość zatłoczonym szlakiem do Everest Base Camp i na szczyt Kala Pattar. Boczne doliny oraz położone poza główną drogą szczyty widokowe nie ustępują atrakcyjnością miejscom obieranym zwykle za główny cel. Leżące nad bajkowym jeziorem, przy morenie najdłuższego lodowca w Himalajach, Gokyo oraz położona nad nim przełęcz Rendźo są właśnie takimi nieco niedocenianymi zakątkami regionu.

 

Przez dużą część tego treku będziemy omijać główną drogę. To nie znaczy, że przegapimy główne atrakcje! Zobaczymy cztery ośmiotysięczniki: Mount Everest, Lhotse, Makalu, Cho Oyu. Spojrzymy na uchodzącą za najpiękniejszą górę Himalajów – Ama Dablam oraz niewiele ustępującą jej urodą Pumori. Odwiedzimy między innymi słynne Namche Bazaar oraz klasztor w Pangboche, w którym – wedle lokalnych wierzeń – znajduje się fragment czaszki yeti. Podejdziemy do bazy wspinaczkowej pod Ama Dablam i na grzbiet powyżej, skąd ostre granie i pionowe ściany są na wyciągnięcie ręki. Wejdziemy na Gokyo Ri (ok. 5357 m n.p.m.), który atrakcyjnością widoków na pewno nie ustępuje okolicom EBC. Przejdziemy przez trudną, rewelacyjną widokowa przełęcz Rendźo (Renjo La, ok. 5410 m n.p.m.).

 

Będziemy wędrować 14 dni. To dość sporo ­ dość by oderwać się trochę od codziennych spraw i dość by nacieszyć się wędrówką, górami i widokami. Warto tu tyle być ­ wszak większość z nas nie ma szans często bywać w Rejonie Everestu! Trzeba jednak zaznaczyć, że to niełatwy trekking, a dwa tygodnie codziennej wędrówki może być sporym wyzwaniem. Wysokość ma tu też bardzo istotne znaczenie ­ aklimatyzować się będziemy stopniowo ale na tym treku kilka razy osiągniemy ok. 5000 m n.p.m. – a to nie mało, a znajdująca się na naszym szlaku, położona znacznie wyżej przełęcz będzie sporym wyzwaniem dla większości z nas.

 

Po treku zwiedzimy najważniejsze zabytki Kotliny Katmandu. Na szczęście trzęsienie ziemi w 2015 roku oszczędziło wiele z nich, a część – jak uroczyście otwarta po renowacji, jesienią 2016 roku, stupa Bodnath – jest odbudowywana. Czeka nas też wieczór z muzyką na żywo w knajpce w słynnej dzielnicy turystycznej Thamel.

 

PROGRAM WYPRAWY

 

Dzień 1

Warszawa

Spotkanie uczestników. Początek wyprawy. Wylot z Polski.

 

Dzień 2

Katmandu

Przylot do Katmandu. W zależności od rozkładu lotów, po zakwaterowaniu kolacja, ewentualnie krótki spacer po mieście.

 

Dzień 3

Katmandu

Załatwianie dokumentów potrzebnych na trek, zwiedzanie wybranych zabytków Katmandu. Nocleg w hotelu w Katmandu.

 

Dzień 4

Przelot do Lukli, początek treku. 

Przelot Katmandu – Lukla to jeden z najbardziej emocjonujących, najlepszych widokowo i najsłynniejszych lotów liniowych na świecie. Polecimy małym, kilkunastoosobowym samolotem; wylecimy o świcie lub wczesnym rankiem, kiedy jest najlepsza pogoda. W Lukli (ok. 2860 m n.p.m.) zjemy śniadanie, a następnie rozpoczniemy wędrówkę. Będziemy szli w górę doliny Dudh Koshi ale nasza ścieżka najpierw będzie biegła w dół z wysokiego tarasu, na którym znajduje się Lukla, później stopniowo w górę. Zanocujemy w schronisku (lodge) w miejscowości Phakding (ok. 2610 m n.p.m.; 3-4 h godziny marszy z Lukli) lub ponad godzinę marszu dalej, w osadzie Bengkar (ok. 2730 m n.p.m.).

 

Dzień 5

Phakding – Namche Bazaar. 

Z Bengkaru o poranku, jest rewelacyjny widok na urokliwy sześciotysięcznik – Thamserku. Droga kontynuuje się najpierw dość łagodnie, raz po jednej, raz po drugiej stronie doliny. Zaraz za Mondżo (Monjo) wejdziemy do Parku Narodowego Sagarmatha, zjemy wczesny obiad w Dźorsale (Jorsale), a później przejdziemy przez most wysoko zawieszony nad Dhud Koshi i rozpoczniemy stromą część podejścia. Po drodze, przy dobrej pogodzie po raz pierwszy widać Everest i Lhotse. Nocleg w Namche Bazaar, na wysokości ok. 3440 m n.p.m.

 

Dzień 6

Dzień aklimatyzacyjny w Namche. 

Spędzenie minimum dwóch nocy w Namche wymagane jest ze względu na aklimatyzację. Cały dzień będziemy spacerować po okolicy przyzwyczajając nasze organizmy do funkcjonowania na tej wysokości. Odwiedzimy centrum Parku Narodowego, przed którym znajduje się pomnik najsłynniejszego Szerpy na świecie – Tenzinga Norgaya, który wraz z Sir Edmundem Hillarym stanął na wierzchołku Everstu po raz pierwszy. Zajrzymy też do lokalnego muzeum Szerpów, odwiedzimy wieś Khumjung.

 

Dzień 7

Namche – Deboche. 

Po opuszczeniu Namche będziemy szli pięknym trawersem wysoko nad Dhud Koshi, z widokami nie tylko na Nuptse, Everest i Lhotse, ale też na piękną Ama Dablam oraz Thamserku, Kangtegę, Taboche i inne. Dalej pójdziemy głównym szlakiem prowadzącym do dna głównej doliny, przejdziemy na lewy brzeg i rozpoczniemy strome podejście do miejscowości Tengboche, w której znajduje się główny klasztor buddyjski regionu. Po wizycie w klasztorze czeka nas krótkie zejście do położonej na wysokości ok. 3800 m n.p.m. osady Deboche, w której zanocujemy.

 

Dzień 8

Deboche – Pangboche. 

Krótkie przejście do Pangboche (ok. 2h marszu). Po zakwaterowaniu i odpoczynku pójdziemy zwiedzić klasztor, a później wdrapiemy się na grzbiet nad wsią, pod szczytem Taboche. Późnym popołudniem będziemy stąd mieli rewelacyjny widok na Everest, grań Nuptse – Lhotse oraz Ama Dablam. Nocleg w dolnej części Pangboche (ok. 3955 m n.p.m.).

 

Dzień 9

Ama Dablam Base Camp. 

Cały dzień poświęcimy na wycieczkę do bazy pod Ama Dablam (ok. 4580 m n.p.m.) i na grzbiet widokowy, który jest ponad nią. Sceneria może konkurować z tą widoczną ze słynnego Kala Pattar. Osiągniemy wysokość ok. 5000 m n.p.m. Będziemy otoczeni przez imponujące sześciotysieczniki: Ama Dablam, Tamtserku, Kangtegę, Malanphulan. W drodze powrotnej do Pangboche czekają nas niezapomniane widoki o zachodzie słońca – Ama Dablam i Lhotse, a później Everest wciąż oświetlony, wystający zza ciemnej już grani Nuptse – Lhotse. Nocleg w Pangboche.

 

Dzień 10

Pangboche – Dhole. 

W dół znanej już nam doliny Imdźa Kholi (Imja Khola) pójdziemy malowniczym, wysokim trawersem prawnego zbocza doliny. Przejdziemy przez urokliwa wioskę szerpańską Phortse. Tu zejdziemy do dna doliny Dudh Koshi, a następnie wspinać się będziemy jej prawy brzegiem. Zanocujemy w Dhole, na wysokości ok. 4200m.

 

Dzień 11

Dhole – Machhermo. 

Kontynuujemy podejście wzdłuż Dudh Koshi. Naszym celem tego dnia będzie osada Machhermo położona na wysokości ok. 4470m.

 

Dzień 12

Machhermo – Gokyo. 

Tego dnia dojdziemy do Gokyo. Szczególnie atrakcyjna będzie druga połowa drogi – mijać będziemy kolejne jeziora, z których słynie okolica. Wieczorem wyjdziemy na krótki spacer na morenę najdłuższego lodowca w Himalajach Nepalu – Ngozumba. O zachodzie słońca są tu rewelacyjne widoki między innymi na znane już nam szesciotysieczniki Taboche i Cholatse, ale przede wszystkim na ośmiotysięcznik Cho Oyu, który zamyka dolinę Dudh Koshi. Nocleg na wysokości ok. 4760 m n.p.m.

 

Dzień 13

Gokyo Ri i jeziora górnej części doliny. 

Wyruszymy przed świtem, by o wschodzie słońca być na szczycie Gokyo Ri (ok. 5357 m n.p.m.). Kontury Everestu, Lhotse i Makalu na tle wschodzącego słońca tworzą widok nie do zapomnienia. Po zejściu do Gokyo zjemy śniadanie i po krótkim odpoczynku pójdziemy na kilkugodzinny spacer w górę doliny, wzdłuż lodowca Ngozumba, w strone Cho Oyu. W tej części doliny są kolejne jeziora. Nocleg w Gokyo.

 

Dzień 14

Gokyo – Rendźo La – Lumde. 

Przez przełęcz Rendźo (Renjo La, ok. 5410 m n.p.m.) przejdziemy do doliny  Bhote Koshi. W jej górnej części znajduje się przełęcz Nagpa, przez którą Szerpowie przywędrowali w XVIII w. z Tybetu by osiedlić się po południowej stronie Everestu. Rendźo La jest jednym z najlepszych miejsc widokowych w regionie! Everest, Lhotse i Makalu; Cholatse i Taboche; a w dole jezioro, lodowiec Ngozumba i zabudowania Gokyo. Za przełeczą czeka nas długie zejście do Lumde (ok. 4370 m n.p.m.).

 

Dzień 15

Lumde – Thame. 

Tego dnia zejdziemy do ładnej szerpańskiej wnioski – Thame. Droga prowadzi wzdłuż Bhote Koshi, raz jedną, raz drugą stroną doliny. W porównaniu z poprzednim to krótki i raczej wypoczynkowy odcinek. Tego dnia będziemy jeszcze poza głównym szlakiem, który spotykamy niżej, w Namche. Nocleg na wysokości ok. 3800 m n.p.m.

 

Dzień 16

Thame – Dźorsale. 

Kontynuujemy zejście doliną Bhote Koshi. Poniżej Thame droga przez wieś Thamo do Namche Bazaar prowadzi ładnym, wysokim trawersem lewego zbocza doliny. Widok zdominowany jest przez Tamtserku i Kusum Kangaru, które będą przed nami. W Namche wejdziemy na znany nam szlak. Zejdziemy do ładnie położonej nad brzegiem Dudh Koshi osady Dźorsale (Jorsale; ok. 2800 m n.p.m.).

 

Dzień 17

Dźorsale – Lukla. 

Dalszy powrót znaną nam drogą do Lukli. Wieczorem świętowanie zakończenia treku.

 

Dzień 18

Powrót do Katmandu. 

Rano przelot powrotny z Lukli do Katmandu. Po zakwaterowaniu i potrekowej toalecie ruszymy na zwiedzanie doliny Katmandu. Czas na zakupy, wieczorem koncert w lokalnej knajpce.

 

Dzień 19

Dolina Katmandu. 

Zwiedzanie doliny Katmandu. Jest tu sześć obiektów znajdujących się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Wszystkiego zobaczyć nie zdołamy ale nudzić się na pewno nie będziemy.

 

Dzień 20

Pożegnanie z Nepalem. 

W zależności od rozkładu lotów, rano zwiedzanie, później przejazd na lotnisk i wylot.

 

Dzień 21

Powrót do Polski. 

Przylot do Polski, zakończenie wyprawy.

Cena: 8 390 PLN

Data: 07/11/2022 - 27/11/2022

Dostępność miejsc: miejsca są dostępne
Poziom trudności: średni - aktywność wymagająca sprawności
Liczba uczestników: do 12
Cena zawiera: opiekę polskiego lidera z doświadczeniem górskim przez cały czas trwania programu;
transfery na i z lotnisk w Nepalu;
cztery noclegi w Katmandu w hotelu 2* ze śniadaniem;
trzy posiłki dziennie w czasie trekkingu (śniadanie, lekki lunch i kolacja)
gorącą herbatę do posiłków na treku;
noclegi w czasie trwania trekkingu w lokalnych hotelikach (lodges / tea houses);
przelot samolotem z Katmandu do Lukli i z powrotem;
apteczkę pierwszej pomocy dla grupy;
koszty wstępu do parku narodowego Sagarmatha
objęcie obowiązkowym systemem rejestracji trekkerów – TIMS;
ubezpieczenie KL i NW AXA Polska;
obowiązkowa składka na TFG i TFP.
Cena nie zawiera: obiadów i kolacji w czasie pobytu w Katmandu (ok. 15 USD za dzień);
ewentualnych dodatkowych noclegów w przypadku przedłużenia programu;
przelotów na trasie Polska - Katmandu - Polska (od ok. 2400 PLN);
kosztu wizy nepalskiej (50 USD);
kosztów wynajęcia tragarza (portera) do noszenia dużego plecaka w czasie trekkingu (opcjonalne; ok. 20 USD/dzień; może być jeden na 2 osoby);
kosztów wycieczek fakultatywnych (ok 10 USD);
wstępów do zwiedzanych obiektów (ok. 30 USD);
napojów orzeźwiających i alkoholowych;
wydatków natury osobistej;
kosztów osobistego ekwipunku górskiego;
zwyczajowych napiwków (ok. 60–70 USD – uznaniowo);
kosztu testu COVID jeśli będzie wymagany.

Lokalizacja

TripTrip-Gokyo-Ri-Rendźo-La-trekking-Himalaje-1
TripTrip-Gokyo-Ri-Rendźo-La-trekking-Himalaje-2
TripTrip-Gokyo-Ri-Rendźo-La-trekking-Himalaje-3
TripTrip-Gokyo-Ri-Rendźo-La-trekking-Himalaje-4
TripTrip-Gokyo-Ri-Rendźo-La-trekking-Himalaje-5
TripTrip-Gokyo-Ri-Rendźo-La-trekking-Himalaje-6
TripTrip-Gokyo-Ri-Rendźo-La-trekking-Himalaje-7
TripTrip-Gokyo-Ri-Rendźo-La-trekking-Himalaje-8
TripTrip-Gokyo-Ri-Rendźo-La-trekking-Himalaje-9

Zalecamy solidne przygotowanie do wyjazdu. To nie jest wyprawa dla „ekstremalistów” ale od uczestników wymagana jest dobra kondycja, dobry stan zdrowia i doświadczenie górskie. Trekking polega na chodzeniu, nie są wymagane żadne specjalne umiejętności ani predyspozycje; po drodze nie ma trudności technicznych. Wielogodzinne wędrowanie po górach trzeba jednak lubić i być do niego przyzwyczajonym. Jako minimalne przygotowanie przed wyprawą zalecamy wielogodzinne, najlepiej całodzienne wędrowanie. Chodzi o to, byśmy przed wyjazdem byli „rozruszani”. Rower, bieganie, siłownia, wszelka aktywność podnosząca kondycję jak najbardziej zaprocentuje w czasie wyjazdu ale ważne też, by po prostu dużo chodzić! Jeśli do gór mamy na co dzień daleko, to wędrujmy przynajmniej w najbliższej okolicy!

 

Zalecane jest doświadczenie w wędrowaniu na wysokości powyżej 3500 m n.p.m. Na tej wysokości po prostu trudniej się chodzi, a większość trasy tego treku przebiega wyżej. Brak takiego doświadczenia nie dyskwalifikuje ale wiedza o tym jak funkcjonujemy na takiej wysokości się przydaje. W wysokich górach większości z nas spada tempo marszu. Jeśli ktoś na mniejszych wysokościach porusza się zdecydowanie wolniej niż przeciętny piechur, to na tej wysokości będzie prawdopodobnie potrzebować znacznie więcej czasu. Na tym treku, na kluczowych odcinkach (w szczególności przejście przez przełęcz Rendźo) zapasu czasowego mamy niewiele.

 

W związku z planowanym przebywaniem na dużej wysokości sugerujemy, by przed wyjazdem skonsultować się z lekarzem w sprawie ewentualnych zdrowotnych przeciwwskazań wyjazdu. Prosimy przejrzeć uwagi o chorobie wysokościowej zawarte w naszym dziale „Akademia turysty”. Zalecamy też zapoznanie z informacjami dotyczącymi choroby wysokościowej zawartymi w Poradniku medycznym p. dr Roberta Szymczaka. Bardzo ważne jest też, by podczas wyprawy obserwować swój organizm, obserwować wzajemnie innych uczestników i o wszystkich dolegliwościach rozmawiać z liderem grupy.

 

Żadne szczepienia na podróż do Nepalu nie są konieczne ale zaleca się zwykle przynajmniej szczepienie przeciwko WZW i durowi brzusznemu. Ważne jest też by być zabezpieczonym przed tężcem. W sprawie szczepień sugerujemy konsultacje z lekarzem lub punktem szczepień Państwowej Inspekcji Sanitarnej (sanepidu). Kompleksowe informacje na temat szczepień przed podróżą znaleźć można na stronie Sanepidu.

Zapytaj o wycieczkę

Masz dodatkowe pytania?
Interesuje Cię taka wycieczka w innym terminie?


Rezerwacja - zamówienie wstępne

Prosimy o wypełnienie formularza w celu dokonania rezerwacji - zamówienia wstępnego na wybraną wycieczkę.
Przesłanie formularza nie wiąże się z żadnymi kosztami i jest niezobowiązujące.


Udostępnij - zaproponuj wycieczkę znajomym