Armenia: Majówka pod Araratem
- Zachwycające zabytki z listy UNESCO - Hagpat, Sanahin i Gegard
- Spacery przez lasy i kaniony. Kąpiele w skalnych wodospadach
- Tętniący życiem Erywań z szeregiem uznanych muzeów i galerii
- Najdłuższa okrężna kolejka linowa na świecie "Skrzydła Tatewu"
- Przepyszna ormiańska kuchnia
Armenia. Już sama nazwa tego pradawnego kraju, który jako pierwszy na świecie przyjął chrześcijaństwo jako religię państwową, osnuta jest legendami. To właśnie na Araracie zatrzymała się Arka Noego, to tu wydarzył się cud świętego Grzegorza Oświeciciela, któremu udało się przeżyć w celi pod klasztorem Chor Wirap...
Armenia jest krajem usłanym prastarymi kościołami, klasztorami i innymi budowlami sakralnymi, pamiętającymi wszystkie epoki. Ormianie posiadają niezwykły dar stawiania budowli w przepięknych miejscach – na skraju występów skalnych, w kanionach, w głębi lasów lub w jaskiniach czy na pustkowiach. Zajrzymy w każde z tych miejsc, również w okolice ogromnego, wyglądającego jak morze, górskiego jeziora Sewan. Zwiedzimy Erywań – miasto tętniące życiem, pełne oryginalnych zabudowań i kultowych muzeów.
Odbędziemy podróż najdłuższą kolejką linową na świecie. Popijając granatowe wino, spróbujemy najlepszych szaszłyków na Kaukazie. Nie zapomnimy również spróbować słynnego na całym świecie ormiańskiego koniaku.
RAMOWY PROGRAM WYJAZDU:
DZIEŃ 1-2
Wylot z Polski do stolicy Armenii, Erywania. Zakwaterowanie, odpoczynek. Po późnym śniadaniu rozpoczynamy zwiedzanie Erywania. Wizyta w Kaskadach, niezwykłym w formie muzeum sztuki współczesnej. Spacer bulwarami i parkami stolicy ze zwiedzaniem i zakupami na Wernisażu - stylowym targu staroci. Zwiedzanie Niebieskiego Meczetu przy głównej arterii miasta - Alei Mesropa Masztoca. Odwiedziny w przepięknym domu-muzeum artysty Siergieja Paradżanowa. Możliwość zwiedzenia gorzelni koniaku, Muzeum Narodowego Armenii, muzeum i instytutu badań piśmiennictwa Matenadaran. Wycieczka do miejsca pamięci Cicernakaberd i skłaniającego do refleksji Muzeum Ludobójstwa.
DZIEŃ 3
Wizyta w przepięknym klasztorze Howhanawank nad kanionem rzeki Kasag. Przejazd koło Aragacu – najwyższej góry dzisiejszej Armenii. Zwiedzanie ruin starożytnej twierdzy Amberd. Wizyta w świątyni Jazydów w wiosce Aknalicz. Zwiedzanie Eczmiadzynu (UNESCO) – ormiańskiego "Watykanu", gdzie ponoć znajdują się fragmenty Arki Noego, znalezione podczas wykopalisk archeologicznych w pobliskich ruinach świątyni Zwartnoc (UNESCO). Powrót na kolację do Erywania.
DZIEŃ 4
Przejazd do górskiego jeziora Sewan, położonego na wysokości niemal 2000 m n.p.m. Zwiedzanie klasztoru Sewanawank położonego na małym półwyspie, z którego roztacza się widok na jezioro. Dla morsów możliwość kąpieli. Zwiedzanie Pola Tysiąca Chaczkarów - kamiennych krzyży na średniowiecznym cmentarzu Noratus. Wędrówka dawnym szlakiem handlowym do zachowanego karawanseraju Selim. Zwiedzanie położonego na pustkowiu klasztoru Norawank. Nocleg u gospodarzy w miejscowości Jegegnadzor.
DZIEŃ 5
Wejście na twierdzę Smbataberd i opcjonalny lekki trekking do klasztoru Tsachac Kar (10 km). Wizyta w rezerwacie przyrody Jegegis, gdzie zwiedzimy żydowski cmentarz. Wizyta w monastyrze Spitakawor. Przejazd do winnej doliny Areni, do małych piwniczek, gdzie spróbujemy lokalnego wina i specjałów kuchni. Powrót na noc do Jegegnadzoru.
DZIEŃ 6
Przejazd do Dżermuku. Zwiedzanie uzdrowiska z gorącymi źródłami mineralnymi. Spacer (ok. 3 km) do klasztoru Gndewank, ukrytego głęboko w skalnym kanionie rzeki Arpa. Wizyta na polu prehistorycznych megalitów w Karahundż. Nocleg pod Tatewem.
DZIEŃ 7
Skrzydła Tatewu – najdłuższą okrężną kolejką linową na świecie (5,7 kilometra), udamy się do klasztoru Tatew – klejnotu gór, przepięknie umieszczonego nad kanionem rzeki Boritan. Odwiedzimy wieżę strażniczą przemienioną w punkt widokowy oraz Most Diabła przy ciepłych źródłach mineralnych, gdzie będzie możliwość kąpieli. Zwiedzanie opuszczonego miasteczka Khndzoresk, do którego dostaniemy się po przejściu długiego mostu wiszącego nad kanionem.
DZIEŃ 8
Zbliżymy się do punktu styku granic 4 państw: Armenii, Iranu, Turcji i Azerbejdżanu. Przejazd do klasztoru Chor Wirap u podnóża góry Ararat, gdzie według legendy osiadła Arka Noego. Zwiedzanie zrekonstruowanej antycznej świątyni Garni (UNESCO) z oryginalnymi mozaikami oraz wizyta w kompleksie klasztornym Gegard o wspaniałej akustyce (UNESCO). Degustacja miejscowego, granatowego wina. Kolacja nad kanionem rzeki Azat. Przejazd do Erywania.
DZIEŃ 9
Wczesnoporanny wylot z Erywania. Powrót do Polski.