Trekking w Kazachstanie - północny Tienszan

Udostępnij - zaproponuj wycieczkę znajomym
TripTrip-trekking-w-Kazachstanie-Tienszan-3

Trekking w Kazachstanie na lekko, to propozycja dla tych, którzy chcą spędzić aktywny wypoczynek podczas trekkingów i eksploracji północnej części Tienszanu. Część zasadnicza wycieczki to 7-dniowy trekking na lekko w górach Ałatau Zailijski. Drugą część wycieczki poświęcimy na zobaczenie prawdziwych cudów przyrody, podczas krótszych trekkingów i zwiedzania Parku Narodowego Ałtynemel. Zobaczymy Kanion Szaryński porównywany do Wielkiego Kanionu Kolorado.

Trekking w Kazachstanie. Góry Ałatau Zailijski, Park Narodowy Ałtynemel, Kanion Szaryński i jeziora Kolsai

  • Trekking w Tienszanie - w górach Ałatau Zailijski
  • Próba zdobycia czterotysięcznika - Piku Sowietów (4317 m n.p.m)
  • Park Narodowy Ałtynemel - Białe Góry i śpiewające wydmy
  • Fantazyjny Kanion Szaryński
  • Warsztaty gotowania, kazachskie tradycje i pokazy

 

Trekking w Kazachstanie na lekko, to propozycja dla tych, którzy chcą spędzić aktywny wypoczynek podczas trekkingów i eksploracji północnej części Tienszanu - gór Ałatau Zailijski, niesamowitego Parku Narodowego Ałtynemel z Białymi Górami i śpiewającymi wydmami, słynnego kazachskiego Grand Kanionu, czyli Kanionu Szaryńskiego i okolic lazurowych jezior Kolsai.

 

Nazwę gór Ałatau Zailijski można przetłumaczyć jako Wielobarwne góry za rzeką Ili. To pasmo górskie, liczące sobie ok 400 km długości i będące częścią Tienszanu, czyli Gór Niebiańskich, tak pięknych jak ich nazwa, a które dobrze znamy z trekkingu w Kirgistanie.

 

Część zasadnicza wycieczki to 7-dniowy trekking na lekko w górach Ałatau Zailijski, prowadzący przez malownicze doliny i diametralnie zmieniające krajobrazy wysokogórskie przełęcze. Rozbijemy obozowiska w otoczeniu monumentalnych wielotysięczników, z których jeden weźmiemy sobie za cel - chętni podejmą próbę zdobycia Piku Sowietów (4317 m n.p.m).

 

Drugą część wycieczki poświęcimy na zobaczenie prawdziwych cudów przyrody, podczas krótszych trekkingów i zwiedzania. Park Narodowy Ałtynemel (UNESCO) jest stosunkowo młody - powstał w 1996 roku, a od 2002 widnieje na liście światowego dziedzictwa UNESCO! Co ma do zaoferowania? Niesamowite w kształcie i kolorze Góry Aktau, zwane Białymi Górami i… „malutką”, wysoką na 120 m i długą na niecałe 3 km śpiewającą wydmę. Tego dnia będziemy liczyli na porywisty wiatr, by przewalający się piach wydał dźwięki, jak z najlepszych organów!

 

Kanion Szaryński (inaczej Kanion Czaryński) porównywany jest do Wielkiego Kanionu Kolorado. Choć zupełnie niepotrzebnie - jest niesamowity i nie potrzebuje porównań ;-)! Długi na około 150 km, z wysokością ścian dochodzącą do 200 m ciągnie się przez obszary półpustynne i jest w zdecydowanie piaskowym kolorze. Fantazyjne formacje skalne mienią się we wszystkich odcieniach żółtego, przechodzącego miejscami w ciemno-rudy.

 

Na zakończenie udamy się jeszcze na przyjemny trekking między jeziorami Kolsai I i II. Jeziora Kolsai to system 3 naturalnych zbiorników wodnych, położonych na wysokości odpowiednio 1818, 2252 i 2650 m n.p.m. Turkusowe jeziora i kojąca zieleń przyrody będą najlepszym zakończeniem aktywnej wycieczki do Kazachstanu.

 

Podczas głównego trekkingu lokalni kucharze zadbają o nasze wyżywienie, a nasze bagaże będą transportowane przez porterów, zatem będziemy wędrować „na lekko”, bez obciążenia ciężkimi plecakami. Pozostałe trekkingi są tak zorganizowane, żeby nie było potrzeby zabierania ze sobą sprzętu biwakowego.

 

Zapraszamy na naszą nowość: trekking w Kazachstanie!

 

RAMOWY PROGRAM WYJAZDU:

 

DZIEŃ 1-2 

Przylot do Ałmatów w godzinach porannych, przejazd do hotelu, śniadanie i odpoczynek. Czas na zwiedzanie miasta i ostatnie zakupy przed trekkingiem. Wieczorem wspólna kolacja w lokalnej restauracji.

 

DZIEŃ 3 

Wychodzimy w góry! Rano dołączają do nas lokalni porterzy i przewodnik. Ruszamy pod Pik Furmanowa (3053 m n.p.m.), gdzie zakładamy pierwszy obóz. Śpimy z pięknym widokiem na Ałmaty.

Planowana trasa: 9 km; z 1690 na 2700 m n.p.m.

 

DZIEŃ 4

Wyruszamy na przełęcz Butakovka skąd dalej schodzimy do malowniczej doliny Lewego Talgaru. Nocleg na polanie w lesie w pobliżu rzeki, wieczorem ognisko.

Planowana trasa: 8 km; z 2700 przez przełęcz 2879 na 2316 m n.p.m.

 

DZIEŃ 5

Kontynuujemy wędrówkę w górę Lewego Talgaru, po drodze mijając górujące nad okolicą szczyty... Wychodzimy z lasu, a krajobraz doliny zaskakująco zmienia się na przestrzeni kilku kilometrów. Dzień będzie obfitował w różnorodność terenu: przejdziemy między innymi przez morenę, a także ogromnym, wyschniętym korytem jednego z potoków. Dochodzimy do końca doliny, gdzie rozstawiamy obóz.

Planowana trasa: 11 km; z 2316 na 3400 m n.p.m.

 

DZIEŃ 6

Pniemy się nieustannie w górę, wzdłuż potoku i po morenie, mając po lewej stronie imponujące ściany lodowca. Odkrywają się przed nami nowe widoki. Docieramy do Przełęczy Turystów (4000 m n.p.m.), która często, nawet latem, pokryta jest śniegiem. Schodzimy na drugą stronę, gdzie krajobraz zmienia się po raz kolejny. Nocleg w Wielkiej Ałmatyńskiej Dolinie, gdzie zostaniemy na dwie noce.

Planowana trasa: 17 km; z 3400 przez przełęcz 3971 na 3000 m n.p.m.

 

DZIEŃ 7

Wczesnym rankiem podejmujemy próbę zdobycia czterotysięcznika - Piku Sowietów (4317 m n.p.m). Ze szczytu rozciąga się imponująca panorama. Dla zmęczonych trekkingiem mamy na ten dzień alternatywę: odpoczynek w bazie i eksploracja pobliskiej moreny.

Planowana trasa: 6 km; z 3000 na 4243 i z powrotem do bazy na 3000 m n.p.m. 

 

DZIEŃ 8

Ruszamy dalej na przełęcz Ałmaty-Alagir. Nocleg w dolinie rzeki Prohodnaia.

Planowana trasa: 14 km; z 3000 przez przełęcz 4200 na 2800 m n.p.m.

 

DZIEŃ 9

Zejście w rejon byłego sanatorium Alma Arasan, gdzie będzie na nas czekał transport. Krótki przejazd na obiad w lokalnej restauracji i do hotelu w Ałamatach na zasłużony odpoczynek.

Planowana trasa: 8 km; z 2800 na 1705 m n.p.m.

 

DZIEŃ 10

Po śniadaniu wyruszamy samochodami w kierunku Parku Narodowego Ałtynemel. Po drodze możliwość kąpieli w okolicy Kapszagaj. Na późny lunch docieramy do wioski pośrodku stepów - Baszi. Stąd, po krótkiej wizycie w dyrekcji parku, udajemy się samochodami terenowymi do „wielkiej piaskownicy”. Śpiewająca wydma zawdzięcza swą nazwę dźwiękom, które wydaje podczas ruchu piasku. Na wieczór powrót do lokalnej agroturystyki, na jeszcze bardziej lokalną kolację.

 

DZIEŃ 11

Skoro świt ruszamy do największej atrakcji regionu Altyn Emel - Białych Gór. Dojazd samochodami terenowymi zajmie ok 1,5 godz. ale widoki są w stu procentach warte zachodu! Eksploujemy teren wychodząc na dwa wzgórza, skąd rozciąga się niesamowita panorama na okoliczne formacje skalne i wąwozy. W drodze, jeśli będziemy mieli szczęście, zobaczymy lokalne dzikie zwierzęta. Po lunchu ruszamy dalej (już asfaltem) w kierunku miasta Zharkent. Tu zwiedzimy imponujący meczet Dungański, a także spróbujemy smakołyków lokalnej kuchni. Nocleg w komfortowym, klimatyzowanym hoteliku.

 

DZIEŃ 12

Po śniadaniu wyruszamy na lokalny targ i poznamy koloryt miasteczka, które do 1984 roku było pod władaniem Chin. Zwiedzimy też lokalną drewnianą cerkiew. We wczesnych godzinach popołudniowych ruszamy w kierunku niesamowitego Kazachskiego Grand Kanionu - Kanionu Szaryńskiego. Pod wieczór docieramy do wioski Sati, gdzie czeka nas wypoczynek w lokalnej agroturystyce. Spędzimy tu dwie noce.

 

DZIEŃ 13

Rano dojeżdżamy do malowniczego jeziora Kolsai, gdzie czeka nas ostatni trekking, dojście do jeziora Kolsai 2, które znajduje się 8 km dalej i ponad 400 m wyżej od większego brata Kolsai. Po południu wracamy do pensjonatu, gdzie będziemy mieli możliwość zobaczenia lokalnych występów, skorzystamy z „ruskiej bani”, a całość zakończymy ogniskiem z lokalnym jedzeniem i napojami.

 

DZIEŃ 14

Późnym porankiem wyruszamy w stronę Ałmat, po drodze przystanek na barani szaszłyk i rewelacyjny lagman. Do hotelu docieramy we wczesnych godzinach popołudniowych. Po rozkwaterowaniu i odświeżeniu będziemy mieli możliwość zwiedzania miasta, odwiedzenia słynnego Zielonego Bazaru i zakupu ostatnich pamiątek.

 

DZIEŃ 15

Wylot do Polski.

Cena: 8 990 PLN

Data: 10/08/2024 - 24/08/2024

Status wyjazdu: wyjazd jest potwierdzony
Dostępność miejsc: brak wolnych miejsc (zapisy na listę rezerwową)
Dostępne terminy: 18/08/2024 - 01/09/2024
triptrip.pl/trekking/1579-trekking-w-kazachstanie-polnocny-tienszan-1
Poziom trudności: średni - aktywność wymagająca sprawności
Liczba uczestników: 8 - 16
Cena zawiera: • bilet lotniczy w dwie strony z wszystkimi opłatami lotniskowymi
• bagaż nadawany i podręczny zgodnie z taryfą linii lotniczych
• opiekę polskojęzycznego pilota
• podczas trekkingu śniadania i kolacje przygotowane przez lokalnego kucharza (6x)
• zakwaterowanie (7x kwatery gościnne/hostele, 6x we własnych namiotach)
• porterów do transportu bagażu podczas trekkingu (5-7 kg)
• transport miejscowy w Kazachstanie
• pakiety informacyjne
• gwarancję ubezpieczeniową biura podróży
• ubezpieczenie NNW + KL + ubezpieczenie sporty amatorskie (!) + ubezpieczenie bagażu do 200 Euro
• obowiązkową opłatę na państwowy Turystyczny Fundusz Gwarancyjny (TFG) za każdą osobę
• obowiązkową opłatę na państwowy Turystyczny Fundusz Pomocowy (TFP) za każdą osobę
• ubezpieczenie na wypadek zarażenia się wirusem (COVID-19) podczas pobytu za granicą
Cena nie zawiera: • wyżywienie w miastach czyli wyżywienie poza trekkingiem i wyżywieniem w agroturystykach
• namiot
• bilety wstępu do zwiedzanych obiektów
Organizator: Barents

Obowiązuje cena organizatora.

Ceny wyjazdów na naszej stronie są takie same jak u organizatorów.

Lokalizacja

Ałmaty, Kazachstan

TripTrip-trekking-w-Kazachstanie-Tienszan-3
TripTrip-trekking-w-Kazachstanie-Tienszan-1
TripTrip-trekking-w-Kazachstanie-Tienszan-2
TripTrip-trekking-w-Kazachstanie-Tienszan-4
TripTrip-trekking-w-Kazachstanie-Tienszan-5
TripTrip-trekking-w-Kazachstanie-Tienszan-6
TripTrip-trekking-w-Kazachstanie-Tienszan-7
TripTrip-trekking-w-Kazachstanie-Tienszan-8
TripTrip-trekking-w-Kazachstanie-Tienszan-9

WYŻYWIENIE:

Podczas trekkingu (6 dni) będzie z nami kucharz, który przyrządzi nam przysmaki lokalnej kuchni. W agroturystykach wyżywienie u lokalnych gospodyń. W miastach wyżywienie indywidualne, ceny w restauracjach i sklepach są niższe niż w Polsce.

 

ZAKWATEROWANIE:

We własnych namiotach w wybranych przez przewodnika miejscach. W miastach nocleg w rodzinnych pensjonatach/hostelach.

 

POGODA:

Od końca czerwca pogoda w górach jest najbardziej stała, mimo to trzeba być przygotowanym na spadek temperatury do około 0 do -5°C w nocy. Na wysokościach powyżej 3000 m n.p.m. może padać śnieg. W ciągu dnia temperatura ok 15-25°C. Na przełomie sierpnia i września podobnie, nieco cieplej w nocy.

 

GRUPA:

Jeździmy w małych grupach. Minimalna liczba osób na wycieczce wynosi 8, maksymalna 15/16.

 

INNE:

  • Program trekkingu może się zmienić w zależności od pogody, szybkości przemieszczania się grupy i innych warunków.
  • Dni i punkty programu wyjazdu mogą się zmienić w zależności od terminu wylotu lub w wyniku sytuacji na miejscu.
Zapytaj o wycieczkę

Masz dodatkowe pytania?
Interesuje Cię taka wycieczka w innym terminie?


Rezerwacja - zamówienie wstępne

Prosimy o wypełnienie formularza w celu dokonania rezerwacji - zamówienia wstępnego na wybraną wycieczkę.
Przesłanie formularza nie wiąże się z żadnymi kosztami i jest niezobowiązujące.


Udostępnij - zaproponuj wycieczkę znajomym