Wyślij znajomemu

Everest Base Camp

Everest-Base-Camp-TripTrip.pl
Liczba odwiedzin: 1803

Trekking do Everest Base Camp jest bez wątpienia jednym z najpiękniejszych trekkingów na naszym globie. Składają się na to przede wszystkim zapierające dech w piersiach (nie tylko ze względu na wysokość) widoki Himalajów wraz z ich najwyższymi szczytami z Everestem na czele.

Trekking do Everest Base Camp jest bez wątpienia jednym z najpiękniejszych trekkingów na naszym globie. Składają się na to przede wszystkim zapierające dech w piersiach (nie tylko ze względu na wysokość) widoki Himalajów wraz z ich najwyższymi szczytami z Everestem na czele. Widok wschodzącego słońca na lodospadzie Khumbu u stóp Everestu pozostanie na zawsze w pamięci. Jest też jednak znacznie więcej argumentów by wybrać się z nami na tą wyprawę. Już sam pobyt w Nepalu i obserwacja codziennego życia i kultury Szerpów będzie ciekawą przygodą.

Nasz trekking jest tak zaplanowany by powoli zdobywać wysokość i uzyskać taką aklimatyzacje aby umożliwić dojście pod Everest dla każdego uczestnika. Jednakże trzeba pamiętać że w trakcie trekkingu mamy w planie dotrzeć na wysokość 5545 metrów n.p.m. co dla niektórych może być sporym wyzwaniem.

W czasie trekkingu odwiedzimy oczywiście Katmandu wraz z jego zabytkami i niepowtarzalnym klimatem. Drogą powietrzną przedostaniemy się do Lukli gdzie nasza przygoda z górami rozpocznie się. W czasie następnych dni zwiedzimy Szerpańskie wioski, buddyjskie klasztory i zielone doliny. Cały dzień spędzimy w legendarnym miasteczku Namche Bazaar, gdzie oprócz muzeum Szerpów odwiedzimy tez szkołę założoną przez Hillarego. Głównym naszym celem będą Himalaje i ich fantastyczne panoramy. Celem finalnym będzie wejście na ponad pięciotysięczny szczyt Kalapattar Oprócz Everestu będziemy też mieli okazję podziwiać przepiękną Ama-Dablam, Nuptse, Pumori i wiele innych może mniej sławnych choć równie pięknych szczytów.

 

Trekking jest łatwy technicznie ale stanowi spory wysiłek fizyczny i wymaga bardzo dobrej kondycji oraz dobrego stanu zdrowia.

 

Program dzień po dniu

 

Dzień 1 Wylot z Polski, przelot do Katmandu.

 

Dzień 2 Katmandu. Przylot do Katmandu, transfer do hotelu. Po zalogowaniu do hotelu mały spacer po mieście.

 

Dzień 3 Katmandu. Załatwienie zezwoleń i rejestracja do TIMS. Zwiedzanie miasta i okolic. Nocleg w hotelu w Katmandu.

 

Dzień 4 Lukla, trekking do Phakding. Po śniadaniu transfer na lotnisko i przelot do Lukli. Następnie trek do Phakding (2610 m n.p.m). Lot zajmie nam ok 30 minut ale za to emocji nie zabraknie. W drodze miniemy idąc dobrą drogą kilka malowniczych wiosek nepalskich, pól uprawnych i lasów. Na koniec pokonamy sporych rozmiarów górską rzekę Dudh Koshi. Czas trekkingu – około 4 godziny. Nocleg w hoteliku.

 

Dzień 5 Phakding – Namche Bazaar. Przejście do Namche Bazaar (3440 m.) Czas marszu ok. 5,5 godziny. Będziemy szli najpierw wzdłuż zachodniego brzegu Dudh Kosi. Potem przez sosnowe zagajniki do wioski Benka. Tu przechodzimy na wschodni brzeg rzeki i rozpoczynamy łagodną wspinaczkę do wioski Chuoma. Tu zejdziemy do głębokiego wąwozu by pokonać rzekę Monjo. Za miejscowością o tej samej nazwie przechodzimy przez małą skalną przełęcz i schodzimy ponownie do doliny Dudh Kosi koło Jorsale (2804 m.). Trzeba będzie przekroczyć niezwykły wiszący most! Kawałek dalej wkraczamy w rejon Khumbu – krainę najwyższych szczytów świata. Ze szczytu grzbietu pomiędzy dwoma dolinami rzek zobaczymy po raz pierwszy Everest! Ostatni odcinek już mniej stromo wznosząc się pokonamy trawersując zbocza ponad Bhote Kosi aż do osiągnięcia Nanche Bazaar Nocleg w hoteliku w Nanche.

 

Dzień 6 Aklimatyzacja Namche. Cały dzień spędzimy w okolicach Nanche. Będzie to ważne dla dobrej aklimatyzacji. W jej ramach odwiedzimy lokalne muzeum Szerpów zawierające zbiory regionalnych wyrobów jak również zbiory przyrodnicze. Podejdziemy też w górę na lotnisko Synabuche oraz do Hotelu Everest View. Odwiedzimy też wioskę Khumjung, które jest największą siedzibą ludu Szerpów. Jest to też jedna z najładniejszych wiosek Nepalu. Nocleg w Namche.

 

Dzień 7 Namche Bazaar – Deboche. Przejście do Deboche (3800 m.) Czas marszu okolo 5 godzin. Interesujący spacer w dół do rzeki przy Phunki Thanhka gdzie zrobimy sobie przerwę na lunch obok młynków modlitewnych napędzanych wodą. Krótkie ale strome podejście wyprowadzi nas do malowniczego klasztoru w Tengboche. Będziemy mieli chwilę czasu na zwiedzenie tego miejsca i ładnym młodym lasem udamy się do sąsiedniego Deboche. Nocleg w hoteliku w Deboche.

 

Dzień 8 Deboche – Dingboche. Trekking do Dingboche (4410 m.) Czas przejścia ok. 5,5 godz. Tego dnia powoli będziemy zdobywać wysokość bo coraz mnie powietrza wokół nas. Skończą się też lasy i od tej pory towarzyszyć nam będą łąki wysokogórskie czasem przykryte śniegiem. Nocleg w hoteliku w Dingboche.

 

Dzień 9 Aklimatyzacja w Dingboche. W jej ramach zrobimy ciekawy spacer pod południową ścianę Lhotse do osady Chukung. Po drodze odwiedzimy czorten Jurka Kukuczki. Nocleg w Dingboche.

 

Dzień 10 Dingoboche – Lobuche. Przejście do Lobuche (4910 m.) Będziemy szli długim trawersem z pięknymi widokami na boczne doliny Khumbu ze szczytem Cholatse na pierwszym planie. Czas przejścia to ok. 5,5 godz. Nocleg w hoteliku.

 

Dzień 11 Lobuche – Kalapattar – Lobuche. W tym dniu planowane jest wejście na Kalapattar (5545 m.) szczyt znajdujący się ponad Bazą pod Everestem. Jest to jeden z najlepszych górskich punktów widokowych świata. Jeśli nie będzie pogody – widoczności, udamy się na lodowiec Khumbu i do miejsca gdzie w okresie wiosennym stoi miasteczko namiotowe. Uwaga z tego miejsca nie widać Everestu! Start przed świtem. Na śniadanie dojdziemy do Gorak Shep (5160 m.) Na nocleg powrót do Lobuche. Nocleg w hoteliku.

 

Dzień 12 Lobuche – Pangboche. Długą doliną Khumbu, najpierw wzdłuż moren lodowca a potem płskim dnem doliny po kamiennym pustkowiu pozostawionym przez cofający się lodowiec do Pangboche. Nocleg w hoteliku.

 

Dzień 13 Pangboche – Namche Bazaar. Do Namche będziemy wracać trasą alternatywną. Trochę dłuższą ale za to mniej uczęszczaną i oferującą kapitalne widoki. Pójdziemy przez Portse – wioskę szerpańską skąd wywodzi się najwięcej wielokrotnych zdobywców Everestu. Około 8 godzin. Nocleg w hoteliku.

 

Dzień 14 Namche – Lukla. Wystartujemy wcześnie by w ciągu jednego dnia pokonać ten łatwy ale dość długi odcinek, czas około 8 godzin.  Wieczorem kolacja pożegnalna z naszymi porterami. Nocleg w hoteliku.

 

Dzień 15 Lukla – Katmandu. Wcześnie rano przelot do Katmandu. Po dotarciu do hotelu prysznice, pranie (panie), golenie (panowie) i wieczorny wypad na imprezkę na miasto. Nocleg w hotelu w Katmandu.

 

Dzień 16 Dzień rezerwowy – Okolice Katmandu. Czas na zwiedzanie doliny Kathmandu. Na pewno pojedziemy do Bhaktapuru i Cangu Narajan oraz do innych wybranych przez nas miejsc. Ten dzień to jednocześnie rezerwa na wypadek niepogody i braku możliwości wylotu z Lukli. Program fakultatywny płatny dodatkowo. Nocleg w hotelu w Katmandu.

 

Dzień 17 Przelot do Polski. Rano opcjonalnie zwiedzanie. Potem transfer na lotnisko i przelot do Polski.

 

Dzień 18 Lądowanie w Polsce w godzinach porannych. Zakończenie programu.

Cena: 6 350 PLN

Data: 16/04/2020 - 03/05/2020

Inne dostępne daty: 10 Paź 2019 - 27 Paź 2019
16 Kwi 2020 - 03 maja 2020
10 Paź 2020 - 28 Paź 2020
Cena bazowa w walucie przeliczana na pln: 1670 USD
Poziom trudności: średni - aktywność wymagająca sprawności
Cena zawiera: Opieka polskiego lidera z doświadczeniem górskim przez cały czas trwania programu
Transfery na i z lotnisk w Nepalu
Cztery noclegi w Katmandu w hotelu 2* ze śniadaniem
Trzy posiłki w czasie trekkingu (śniadanie, lekki lunch i kolacja)
Gorącą herbatę do posiłków
Noclegi w czasie trwania trekkingu w lokalnych hotelikach (lodges / tea houses)
Przelot samolotem z Katmandu do Lukli i z powrotem.
Apteczka pierwszej pomocy dla grupy
Wstępy do parku narodowego Sagarmatha
Objęcie systemem TIMS dla zapewnienia bezpieczeństwa i wygody uczestników w czasie trekkingu.
Ubezpieczenie KL i NW AXA Polska.
Cena nie zawiera: Obiadów i kolacji w Katmandu (ok. 15 USD za dzień)
Ew. dodatkowych noclegów wynikających z przedłużenia programu
Przelotów na trasie Polska – Katmandu – Polska (od ok. 2400 PLN)
Kosztu wizy nepalskiej (40 USD)
Wynajmu porterów do noszenia plecaka (ok. 20 USD za dzień, można 1 portera na dwie osoby)
Kosztów wycieczek fakultatywnych (ok 10 USD)
Wstępów do zwiedzanych obiektów (ok. 30 USD)
Napojów orzeźwiających i alkoholowych
Wydatków natury osobistej
Kosztów osobistego ekwipunku górskiego
Zwyczajowych napiwków (ok 60 – 70 USD – uznaniowo)
Organizator: Exploruj

Lokalizacja

Khumbu, Nepal

Everest-Base-Camp-TripTrip.pl
Everest-Base-Camp-TripTrip.pl
Everest-Base-Camp-TripTrip.pl
Everest-Base-Camp-TripTrip.pl
Everest-Base-Camp-TripTrip.pl
Everest-Base-Camp-TripTrip.pl
Everest-Base-Camp-TripTrip.pl
Everest-Base-Camp-TripTrip.pl

Niezbędny ekwipunek:

 • Kijki trekkingowe
 • Spodnie trekkingowe
 • Lekkie spodnie membranowe
 • Kurtka polar 2sz (cieńsza i grubsza)
 • Lekka kurtka puchowa lub Primaloft
 • Kurtka membranowa (nieprzemakalna)
 • Buty trekkingowe (mocne)
 • Lekkie adidasy lub sandały
 • Bielizna termo aktywna
 • Bielizna na zmianę
 • Czapka ciepła i od słońca
 • Rękawice
 • Okulary lodowcowe
 • Krem z filtrem
 • Szorty i T-shirt
 • Lekki ale ciepły śpiwór turystyczny – komfort -5 stopni
 • Przybory toaletowe i ręcznik
 • Plecak 70 – 80 l lub duffle bag
 • Lekki mały plecak ok 30 l
 • Czołówka + baterie zapasowe
 • Scyzoryk
 • Apteczka osobista
 • Aparat + zapasowe baterie i karty pamięci
 • Paszport + 2 kserokopie paszportu
 • 4 fotografie paszportowe
 • Pieniądze na własne wydatki i pamiątki
Zapytaj o wycieczkę

Masz dodatkowe pytania?
Interesuje Cię taka wycieczka w innym terminie?


Rezerwacja - zamówienie wstępne

Prosimy o wypełnienie formularza w celu dokonania rezerwacji - zamówienia wstępnego na wybraną wycieczkę.
Przesłanie formularza nie wiąże się z żadnymi kosztami i jest niezobowiązujące.