Grenlandia Zachodnia - wyprawa jachtem

Udostępnij - zaproponuj wycieczkę znajomym
TripTrip-wyprawa-rejs-Grenlandia-zachodnia-Ilulissat-3

Nazwa Grenlandia po staroskandynawsku znaczy Zielona Ziemia ... zielona ziemia, którą w 80% pokrywa lądolód o grubości 2 km ... Zapraszamy na wyprawę jachtem wzdłuż zachodniego wybrzeża największej wyspy świata, słabo zaludnionej, z dziewiczą przyrodą i niespotykanymi nigdzie indziej lodowymi cudami natury. Odkryj z nami Grenlandię, słynną zatokę Disko, gdzie powstaje najwięcej gór lodowych. Skąd się biorą góry lodowe i dokąd zmierzają ... ? Dołącz do nas, poznaj Arktykę, Morze Baffina i dowiedz się ...

Rejs: Grenlandia Zachodnia - wyprawa jachtem, jest częścią naszej dużej żeglarskiej wyprawy "Szlakiem wysp Północnego Atlantyku". Żeglujemy z Wysp Kanaryjskich przez archipelag Azorów, Nową Fundlandię do zachodniej Grenlandii, by w drodze powrotnej przez Islandię, Wyspy Owcze, Szetlandy dotrzeć do Polski. Żeglujemy, zwiedzając te ciekawe i wspaniałe regiony - wyspy północnego Atlantyku.

 

CO NAS CZEKA:

  • żegluga w bajecznych krajobrazach wśród gór lodowych 
  • grenlandzkie wysepki i archipelagi z pokładu jachtu
  • Ice Fjord Ilulissat  - wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO
  • jeden z najszybszych i najbardziej aktywnych lodowców na świecie Sermeq Kujalleq
  • zwiedzanie lądowe Grenlandii 
  • dzika przyroda
  • niesamowita przygoda

 

Wyprawę robimy na słynnym polskim jachcie! Tak, tak ... na jachcie s/y Lady Dana 44. Jest to pierwszy polski jacht, który w 2013 opłynął biegun północny. Jest też pierwszym polskim jachtem, który przepłynął Przejście Północno-Wschodnie i Przejście Północno-Zachodnie z zachodu na wschód. Możliwość dołączenia do załogi tego niezwykłego jachtu, żeglowania w Arktyce, wśród gór lodowych i niesamowitych krajobrazów jest unikatową okazją. 

 

TRASA : Ilulissat - Disko Bay - Aasiaat - Kangaatsiaq - Sissimiut - Kangamiut - Maniitsoq - Nuuk

 

Rejs rozpocznie się w Ilulissat na Grenlandii. Po wyjściu z Ilulissat otworzy się przed nami jedna z najpiękniejszych zatok w Arktyce - Disko Bay.

 

Ilulissat to nowoczesne miasteczko położone na północ od Koła Polarnego, otoczone lodowcami i widocznymi znad fiordu majestatycznymi górami lodowymi. To tutaj zachowały się ślady kultury Innuitów sprzed 4000 lat. Ze swoją ponad 4500 populacją Ilulissat jest trzecią co do wielkości osadą na Grenlandii, po Nuuk i Sissimiut. Po grenlandzku Ilulissat znaczy „góra lodowa”. Miasto jest malowniczo położone u ujścia niemal 60-kilometrowego fiordu lodowego, wypełnionego ogromnymi górami lodowymi z  lodowca - Sermeq Kujalleq.

 

W 2004 roku Ice Fjord Ilulissat został wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Sermeq Kujalleq to jeden z najszybszych (przemieszcza się z prędkością 19 m na dzień) i najbardziej aktywnych lodowców na świecie. W procesie cielenia corocznie produkuje ponad 35 km3 lodu, czyli 10% produkcji wszystkich lodów w obszarze Grenlandii powstałych poprzez „cielenie” i więcej niż jakikolwiek inny lodowiec poza Antarktydą.

 

Następnie pożeglujemy do Assiat przez jeden z najpiękniejszych archipelagów północy, zwanym „archipelagiem tysiąca wysp”, tworzących unikalny system fiordów i szlak do Disko Bay. Aasiaat - zostało zbudowane w 1759, a w 1763 r. osada została przeniesiona 125 km na północ do swojej obecnej lokalizacji. Dziś w starym Aasiaat mieści się muzeum regionalne z doskonała ekspozycją historii i kultury Eskimosów.

 

Płynąc dalej na południe dotrzemy do Kangaatsiaq. Miasto to jest jednym z najmłodszych osiedli Grenlandii. Kangaatsiaq to niezniszczone, małe miasteczko, gdzie nie ma dużych hoteli czy biur turystycznych.

 

Kolejnym celem będzie położony tuż za kręgiem polarnym Sissimiut. Jest to najbardziej na północ położony port z wolnym od lodu wejściem w sezonie zimowym. Sissimut jest drugim co do wielkości, po Nuuk, miastem Grenlandii, zamieszkałym przez 5 600 mieszkańców, z pełnym zapleczem usługowym i zaopatrzeniowym. W Sissimiut warto zobaczyć rekonstrukcje budynków pochodzących z czasów kultury wikingów.

 

Po wyjściu z Sissimiut odwiedzimy Kangamiut, małą osadę leżąca przy wejściu do fiordu Evighedsfjord, a następnie popłyniemy do Maniitsoq (Sukkertoppen). 

 

Naszą wyprawę zakończymy w Nuuk - stolicy i największym mieście Grenlandii (17 000 mieszkańców). Nazwa Nuuk oznacza w języku grenlandzkim - przylądek. Miasto znajduje się na skraju sporego półwyspu, w obszarze systemu fiordów Nuup Kangerlua. Jest to najstarsza osada miejska na wyspie. Znajdziemy tu historyczną zabudowę, nowoczesne apartamentowce, stare domostwa Innuitów, kolonialny port, a wszystko to w miejscu, gdzie natura jest na wyciągnięcie ręki. Atrakcje tego miejsca to pocztówkowe widoki, kolorowe domy, Grenlandzkie Muzeum Narodowe, Nuutoqaq - muzeum miasta Nuuk, Kittat - "ekno-muzeum", muzeum sztuki.

 

JACHT:

Wyprawa i rejs na słynnym polskim jachcie! 

Tak, tak ... na jachcie s/y Lady Dana 44, który będzie naszym domem i środkiem transportu, podczas odkrywania kolejnych wysp i archipelagów Północnego Atlantyku.

Jest to jedyny polski jacht, który opłynął biegun północny. Jest pierwszym polskim jachtem, który przepłynął Przejście Północno-Wschodnie i Przejście Północno-Zachodnie z zachodu na wschód. 

  

Masz możliwość poznania, przebywania i odbycia rejsu na niezwykłym, wyprawowym jachcie.

Dla zainteresowanych żeglarzy możliwość szkolenia oraz zapoznania się z wyprawowym wyposażeniem jachtu i porównania z jachtami czarterowymi.

 

Dołącz do naszej Ekipy, zapraszamy na wyprawę!

Cena: 5 450 PLN

Data: 02/08/2022 - 12/08/2022

Inne dostępne daty: 10.06.2022 do 21.06.2022 - (brak miejsc)

21.06.2022 do 02.07.2022 - trasa Ilulissat - Disko Bay - Ilulissat
triptrip.pl/zagle/1041-rejs-grenlandia-2020-zielona-wyspa-pod-lodem-1

02.07.2022 do 13.07.2022 (brak miejsc)

13.07.2022 do 23.07.2022 - trasa Ilulissat - Disko Bay - Ilulissat (1 miejsce)
triptrip.pl/zagle/1249-rejs-grenlandia-2020-zielona-wyspa-pod-lodem-3

Wyprawa dla rodziców z dziećmi
23.07.2022 do 02.08.2022 - trasa Ilulissat - Disko Bay - Ilulissat
triptrip.pl/zagle/1235-rejs-grenlandia-2020-zielona-wyspa-pod-lodem-2

02.08.2022 do 12.08.2022 - trasa Ilulissat - Disko Bay - Nuuk
triptrip.pl/zagle/1250-rejs-grenlandia-2020-zielona-wyspa-pod-lodem-4
Cena bazowa w walucie przeliczana na pln: 1210 EUR
Poziom trudności: średni - aktywność wymagająca sprawności
Liczba uczestników: 7
Cena zawiera: Przygotowanie jachtu do rejsu
Organizację rejsu
Miejsce na jachcie w 2-osobowej kabinie lub 3-osobowej kabinie
Cena nie zawiera: Dojazdu uczestników do i z miejsca zaokrętowania i wyokrętowania (pomagamy dobrać najkorzystniejsze opcje lotów)
Wydatków własnych na lądzie
Ubezpieczenia osobistego
Składki do kasy jachtowej (zbieranej na jachcie) 25 EUR/osobę/dzień

Kasa jachtowa przeznaczana jest na pokrycie kosztów wspólnego wyżywienia na jachcie, postoju w portach, paliwa do jachtu. Za zebrane środki kupujemy jedzenie, opłacamy porty, kupujemy paliwo. Kapitan jachtu jest zwolniony z wpłaty do kasy jachtowej. Kasa jachtowa podlega rozliczeniu wśród załogi po zakończeniu rejsu.

Przeloty do Grenlandii.
Terminy rozpoczęcia i zakończenia rejsu zostały tak dobrane, aby pokrywały się z bezpośrednimi połączeniami z Islandii lub z przesiadką z Danii.
Lata tam IcelandAir i AirGreenland.
Ceny Islandia - Grenlandia (loty bezpośrednie) w obie strony to ok. 3000 - 5000 zł (na stronie linii lotniczej).
Ceny Dania - Grenlandia (loty z przesiadką) w obie strony to ok. 3500 - 5000 zł (na stronie linii lotniczej).

Lokalizacja

Ilulissat, Grenlandia

TripTrip-wyprawa-rejs-Grenlandia-zachodnia-Ilulissat-3
TripTrip-wyprawa-rejs-Grenlandia-zachodnia-Ilulissat-2
TripTrip-wyprawa-rejs-Grenlandia-zachodnia-Ilulissat-6
TripTrip-wyprawa-rejs-Grenlandia-zachodnia-Ilulissat-1
TripTrip-wyprawa-rejs-Grenlandia-zachodnia-Ilulissat-0
TripTrip-wyprawa-rejs-Grenlandia-zachodnia-Ilulissat-7
TripTrip-wyprawa-rejs-Grenlandia-zachodnia-Ilulissat-8
TripTrip-wyprawa-rejs-Grenlandia-zachodnia-Ilulissat-9
TripTrip-wyprawa-rejs-Grenlandia-zachodnia-Ilulissat-12

NOCLEG:

Na jachcie. 

 

WYŻYWIENIE:

Na jachcie przygotowywane przez załogę z zakupionych wspólnie produktów.

 

DOJAZD:

Dojazd uczestnicy organizują we własnym zakresie (pomagamy w znalezieniu optymalnych połączeń lotniczych). 

 

ROZPOCZĘCIE / ZAKOŃCZENIE WYPRAWY:

Ilulissat, Grenlandia / Nuuk, Grenlandia. 

 

ZAŁOGA:

Doświadczenie żeglarskie nie jest wymagane. Jacht jest prowadzony przez osoby, z wieloletnim, dużym doświadczeniem żeglarskim, w tym w żegludze arktycznej w lodach.

Dla zainteresowanych szkolenie żeglarskie.

Uczestnicy rejsu stanowią załogę jachtu i uczestniczą w czynnościach związanych z żeglugą i pobytem na jachcie. Ostateczna trasa rejsu zależy od warunków pogodowych, warunków lodowych, sprawności załogi i decyzji kapitana.

Dla zainteresowanych opinia z rejsu, wymagana przy uzyskiwaniu stopni żeglarskich.

  

CIEKAWOSTKI:

 

Powierzchnia pokrywy lodowej Grenlandii wynosi 1,8 mln km2, objętość 2,7 mln km3 lodu - równowartość około 7% całej wody słodkiej na ziemi. Skąd więc nazwa Grenlandia - Zielony Kraj ... ?

Według podań o wikingach nazwę Grenlandia wymyślił Eryk Rudy, żeby przyciągnąć do niej potencjalnych osadników. Wyjaśnił, że ludzie będą bardziej skłonni się tam osiedlić, jeżeli jej nazwa będzie zachęcająca ... 

Marketing więc nie jest dziełem współczesnych czasów :) 

 

Z czym kojarzy się grenlandzkie Disko? Oczywiście z górami lodowymi i słońcem o północy :) Zatoka Disko to ulubione miejsce odwiedzających największą wyspę świata.

W Ilulissat, największym porcie Zatoki Disko, położonym 200 kilometrów na północ od Koła Podbiegunowego, mieszka 4500 osób i 3500 psów. Jeszcze do niedawna proporcje były odwrotne. 

 

Icefjord, czyli po prostu lodowy fiord, to chyba największa grenlandzka atrakcja. Utworzył go topniejący lodowiec. Przed tysiącami lat czoło lodowca było tuż przy oceanie - teraz jest prawie 60 km w głębi lądu. Jest to lodowiec bardzo aktywnie „cielący się”, co oznacza, że co rusz oddzielają się od niego wielkie lodowe bloki. Icefjord wypełniony jest lodowo-śniegowymi tworami, majestatycznie sunącymi w stronę morza. Niesione przez prądy morskie góry mogą dotrzeć zaskakująco daleko. Rekordzistki widziano nawet przy północnych wybrzeżach Norwegii, a na południu - aż w rejonie Azorów. 

 

Wypływających z Icefjordu gór lodowych jest tyle, że - jak wyliczono - mogłyby zaspokoić roczne zapotrzebowanie Stanów Zjednoczonych na wodę. Również miejscowi doceniają jej zalety. Eksport lodu to niezły biznes. Grenlandczycy są dumni, że ich lód, taki z pęcherzykami powietrza w środku, wysyła się na przykład do Japonii, gdzie służy jako ekskluzywny dodatek do drinków. Nowym pomysłem jest woda z lodowca wysyłana do Emiratów Arabskich. Cena jednej butelki to równowartość 100 zł!

 

Góry lodowe są niesamowite! Aż trudno uwierzyć, że to, co widzimy stanowi zaledwie 1/9 część takiego tworu natury. Reszta schowana jest pod wodą. Blok lodowy, wystawiony na działanie słońca, fal, temperatury - stale „pracuje”. Świadczą o tym trzaski, niekiedy - potężny huk, zapowiadający pęknięcie i przewrócenie się kolosa. Konsekwencją może być całkiem spora fala ... 

Zapytaj o wycieczkę

Masz dodatkowe pytania?
Interesuje Cię taka wycieczka w innym terminie?


Rezerwacja - zamówienie wstępne

Prosimy o wypełnienie formularza w celu dokonania rezerwacji - zamówienia wstępnego na wybraną wycieczkę.
Przesłanie formularza nie wiąże się z żadnymi kosztami i jest niezobowiązujące.


Udostępnij - zaproponuj wycieczkę znajomym