Wyprawa na Mera Peak (6476 m.npm.) to niezapomniana przygoda gdzie udało się nam zawrzeć niemal wszystko to co sprawia że chodzimy w góry! W naszym programie zdobędziemy jeden z najwyższych szczytów dostępnych dla turystów wysokogórskich w Himalajach. Zobaczymy jedną z najwspanialszych panoram górskich świata ze szczytami Everestu, Lhotse, Makalu, Kangczendzongi i Cho-Oyu na czele. Przejdziemy wysokie przełęcze, przemierzymy głębokie doliny, spenetrujemy niebezpieczne lodowce. Spotkamy też wspaniałych ludzi żyjących w tych mało odwiedzanych rejonach Himalajów. Będzie też czas na zwiedzanie Katmandu.
Mera Peak położony w sercu rejonu Khumbu, jako jeden z naprawdę niewielu szczytów himalajskich tej wysokości nie przedstawia zwykle większych trudności technicznych. Jeśli lodowiec jest dobrze przykryty śniegiem to w zasadzie wystarczą same raki i kijki. Dopiero w kopule szczytowej trzeba pokonać około 30 metrowy stromy uskok lodowy. W tym miejscu jednak będziemy korzystać z liny poręczowej. Nie można jednak powiedzieć jednoznacznie że szczyt jest łatwy. Oprócz wysokości która eliminuje z ataku szczytowego ok połowę śmiałków pragnących zdobyć Mera, już samo dotarcie do stóp góry wymaga wytrwałości. Długa trasa nagradza nas jednak wspaniałymi widokami otoczenia doliny Hinku. Naszym celem będzie Mera Centralna.
Program choć długi jest tak zaplanowany by zrealizować go mógł również średniozaawansowany turysta wysokogórski. Mamy czas na aklimatyzację i wypoczynek przed trudniejszymi etapami wyprawy. Program przewiduje pełne wsparcie logistyczne tj. namioty, tragarzy, kucharza i przewodników wysokogórskich na aklimatyzację i atak szczytowy. Większość noclegów będziemy mieli w wygodnych hotelikach – schronach wyposażonych w prycze i materace. To wszystko sprawi że będziemy blisko natury ale jednocześnie zaopatrzeni w niezbędne minimum komfortu. Przez cały czas uczestnikami opiekować się będzie polski lider z doświadczeniem himalajskim.
Program wyprawy
Dzień 1
Warszawa
Spotkanie grupy na lotnisku w Warszawie i wylot w stronę Nepalu przez Dubai lub Dohę. Możliwy własny wariant dolotu do Nepalu.
Dzień 2
Katmandu
Przelot do Katmandu, nocleg w hotelu, wyżywienie we własnym zakresie.
Dzień 3
Katmandu
Dzień na aklimatyzację i odpoczynek. Możliwe małe zwiedzanie. Wieczorem odprawa i pakowanie przed wyprawą. Nocleg w hotelu, wyżywienie: śniadanie.
Dzień 4
Katmandu - Lukla 2850 m.
Wcześnie rano transfer na lotnisko i przelot do Lukli (ok 40 minut). Dzień aklimatyzacyjny – spacery po Lukli i okolicach. Nocleg w lokalnym hoteliku, śniadanie, lunch, kolacja.
Dzień 5
Trek do Chutanga – 3500m.
Ścieżka wiedzie wzdłuż grzbietu Kalo Himal – po drodze mijamy niemal dziewicze przyrodniczo obszary – gęste himalajskie lasy. Nocleg w Chutanga w prostych hotelikach zwanych tutaj “lodże”, śniadanie, lunch, kolacja.
Dzień 6
Chutanga - Zatrwa La - Thuli Kharka – 4300m.
Dzisiaj przekroczymy grań Kalo Himal, która oddziela Khumbu od doliny Hinku. Stromo wspinającą się ścieżką dotrzemy do położonej na 4700 m przełęczy Zartwa La, skąd łagodnie ścieżką schodzimy w dół na nocleg w Thuli Kharka (4300 m). Uwaga, droga do przełęczy jest bardzo często pokryta śniegiem, czasem przydają się raki na tym odcinku. Nocleg w lodży, śniadanie, lunch, kolacja.
Dzień 7
Thuli Kharka - Kote – 3600m.
Kontynuujemy nasze zejście dość stromo w dolinę Hinku do miejscowości Kote położonej na wysokości 3500m. Kote jest dobrym miejscem na nocleg – w wiosce mieści się kilkanaście ładnych hotelików, jest zielono, a czas płynie sobie tylko znanym tempem. Życie we wiosce toczy się dość tradycyjnie, tak że będziemy mogli przyjrzeć się w jakich warunkach i z jakimi problemami spotykają się ludzie żyjący w tak trudnych i niezwykłych okolicznościach przyrody. Nocleg w lodży, śniadanie, lunch, kolacja.
Dzień 8
Kote - Tangnag – 4350m.
Przez cały dzień będziemy szli wzdłuż Hinku Khola znajdując się przez znaczną część dnia w cieniu potężnego, mierzącego ponad 6000 m grzbietu Mera Himal. Podążając zachodnim brzegiem rzeki Hinku w kierunku północnym mijać będziemy letnie szałasy pasterskie Gondishung. Wokoło nas fantastyczne widoki na himalajskie szczyty. Nocleg w lodży w Tangnag. śniadanie, lunch, kolacja.
Dzień 9
Tangnag – Khare – 4900 m.
Wędrówka wzdłuż moreny bocznej lodowca Kharka, który to szlak zapewni nam spektakularne widoki na Charpate Himal. Wspinając się coraz stromiej morenami docieramy do czoła lodowca Hinku Nup. Stąd dalej stromszym podejściem dotrzemy do naszego obozowiska u stóp lodowca prowadzącego na Mera La. Tutaj w Khare będzie nasza baza wypadowa na szczyt. Nocleg w hoteliku, śniadanie, lunch, kolacja.
Dzień 10
Khare – Mera La (5415 m) – Kare.
Ten dzień jest krótki trekkingowo ale kluczowy z punktu widzenia aklimatyzacji i zdobycia szczytu. Wzdłuż lodowca Mera dotrzemy na przełęcz Mera La i po krótkim odpoczynku powrócimy do naszej bazy w Kare. Droga jest niezwykle widokowa i częściowo prowadzi po lodowcu. Z przełęczy zobaczymy drogę do High Camp i dalej na szczyt. Nocleg w hoteliku. Śniadanie, lunch, kolacja.
Dzień 11
Aklimatyzacja Khare.
Dodatkowy dzień aklimatyzacyjny poświęcimy na spacer na niewielkie szczyty na zachodniej stronie lodowca Hinku Nup Glacier – osiągając dzięki temu wysokość ok 5400 m. a w tle mając wspaniałą panoramę Mera La i Mera Peak. Nocleg w namiotach, śniadanie, lunch, kolacja.
Dzień 12
Kare – Mera High Camp – 5800 m.
Droga do Bazy Wysuniętej (Mera High Camp) jest nietrudna ale może być niebezpieczna jeśli szczeliny będą otwarte ponieważ prowadzi po lodowcu. Zwykle na tym odcinku będziemy już poruszać się związani. Po dotarciu do Bazy Wysuniętej czeka nas nagroda w postaci powalających na kolana widoków na najwyższe szczyty globu: Everest, Makalu, Cho Oyu i wiele innych. Nocleg Mera High Camp. Nocleg w namiotach, śniadanie, lunch, kolacja.
Dzień 13
Atak szczytowy: Mera High Camp – Mera Peak (6,476m) – Kare.
Zaczynamy bardzo wcześnie nad ranem nasz szturm na szczyt. Trasa prowadzić będzie średnio trudnym śnieżno-lodowym terenem a w ostatniej fazie po dość dużym nastromieniu. Cały czas będziemy związani liną i asekurowani przez przewodników. Na szczycie czeka na nas pyszna uczta: widok na pięć ośmiotysięczników i kilka innych wyniosłych himalajskich szczytów. Zobaczymy Mt. Everest (8,848m), Cho-Oyu (8,201m), Lhotse (8,516m), Makalu (8,463m), Kangchenjunga (8,586m), Nuptse (7,855m) oraz Baruntse, Ama-Dablam, Imja-Tse, Lobuche, Chamlang i tysiące innych. Prawdziwe morze gór! Nocleg w Kare w hoteliku, śniadanie, lunch-pakiet, kolacja.
Dzień 14
Kare – Kote.
Tego dnia schodzimy do Doliny Hinku. Trasa będzie dość męcząca ale wraz z obniżaniem się będzie nam przybywać sił. A w Kote czeka zimne piwo i gorący prysznic. Nocleg w lodży w Kote, śniadanie, lunch, kolacja.
Dzień 15
Kote – Thuli Kharka.
Tego dnia będziemy wędrować zboczami porośniętymi gęstym lasem na zachodnią grań ograniczającą Dolinę Hinku. Czeka nas sporo podejścia ale krajobrazy wynagradzają wysiłek. Nocleg w Thuli Kharka w lodży, śniadanie, lunch, kolacja.
Dzień 16
Thuli Kharka – Lukla.
To ostatni dzień naszego trekkingu, dziś dotrzemy do Lukli, wcześniej jednak musimy wspiąć się ponownie na przełęcz Zatrwa La by potem zejść od razu do Lukli. Na zejściu zwykle przydatne raki a nawet czekan. Nocleg w lodży, śniadanie, lunch, kolacja.
Dzień 17
Lukla – Kathmandu.
Wcześnie rano przelot z Lukli do Kathmandu. Transfer do hotelu i czas wolny. Nocleg w hotelu, śniadanie, (reszta wyżywienia we własnym zakresie).
Dzień 18
Katmandu.
Dzień rezerwowy na wypadek złej pogody w Lukli, w przypadku pogody ładnej – dzień wolny, okazja do nic-nie-robienia lub zwiedzania miasta. Katmandu i okolice są tak ciekawe że czas to spędzony nigdy nie jest zmarnowany. Nasz lider pomoże zorganizować wycieczki fakultatywne. Nocleg w hotelu, śniadanie, (reszta wyżywienia we własnym zakresie).
Dzień 19
Katmandu - Warszawa
Tego dnia mamy wylot do Polski. W zależności od godziny wylotu transfer na lotnisko i wylot do Warszawy. Po wylądowaniu w Warszawie zakończenie programu.