Trekking w Kirgistanie wśród Gór Niebiańskich
- Trekking na lekko - główny bagaż niosą porterzy
- Najpiękniejsze trasy i krajobrazy wysokogórskiego Tien-szanu
- Ujgurski kucharz, który będzie gotował podczas trekkingu
- Zdobywanie terenów górskich zamieszkanych przez dzikie konie
- Pasterskie życie: jurty, kumys i szaszłyki
Kirgistan dzięki swojej przepięknej przyrodzie bywa nazywany azjatycką Szwajcarią. Na południu wyrasta pogórze Pamir z najłatwiej dostępnym siedmiotysięcznikiem na świecie – Szczytem Lenina – a na wschodzie nadal formuje się stosunkowo młode tajemniczne pogórze Tien-szan (chin. Góry Niebiańskie). I one mają wiele sześcio- i siedmiotysięcznych szczytów, spośród których wyróżnia się Chan Tengri (Góra Duchów) przyciągająca śmiałków na wspinaczkowe wyprawy.
Tien-szan to dziesiątki dolin pełnych zielonych pastwisk, przez które przepływają przejrzyście niebieskie, a przy tym niezwykle szerokie rzeki lodowcowe. Kirgistan to kraj, który ze wszystkich państw świata jest najdalej położony od morza, a mimo to został obdarzony drugim co do wielkości górskim jeziorem na świecie (po Titicace). Jezioro Issyk-Kul, w którym i my będziemy się kąpać, jest położone niezwykle malowniczo – w tle wyrastają ogromne zaśnieżone szczyty od strony północnej oraz czerwone skały od południowej. Nasza trasa przebiega przez malownicze wąwozy, ze stromymi stokami porośniętymi ogromnymi jodłami i świerkami. Dalej górskie Jeziora Ala Kol i Aksu.
Poznamy najpiękniejsze szlaki wschodniego Kirgistanu, wiodące przez górskie przełęcze i doliny. Nie zabraknie trudniejszych podejść, ale każdy wysiłek będzie wynagrodzony przepięknymi górskimi krajobrazami. Będziemy siedzieć w jurcie, pić kumyz, jeść szaszłyki i słuchać tradycyjnych kirgiskich instrumentów muzycznych.
Sokolnictwo - dlaczego nie znajdziesz tego w naszych programach? Tradycje koczownicze w Kirgistanie, w tym sokolnictwo, są piękne, tak długo, jak są prawdziwe, kultywowane na co dzień, służą lokalnym społecznościom i stoi za nimi szacunek do zwierząt. Kiedy stają się turystyczną atrakcją, przestają mieć jakąkolwiek wartość, a często prowadzą do cierpienia zwierząt. Spotkanie prawdziwego sokolnika jest trudną sztuką. Nie mówimy nie. Jeśli tylko uda się nam potwierdzić podczas wycieczki spotkanie z taką osobą, zaaranżujemy to z przyjemnością! Ale nie zabierzemy Was na ustawiany pokaz, o często wątpliwej reputacji.
UWAGA !!!
Jeśli nie czujesz się na siłach, by poznać Tien-szan podczas pełnowymiarowego trekkingu, sprawdź naszą propozycję na Kirgistan, z krótszymi spacerami po Górach Niebiańskich: Kirgistan - podróż dolinami Gór Niebiańskich
RAMOWY PROGRAM WYJAZDU:
DZIEŃ 1-2
Wylot z Polski i przelot do Kirgistanu (lub Ałmat) z przesiadką. Przejazd na wschód kraju. Jeśli wystarczy nam czasu, po drodze kąpiel w jeziorze Issyk-Kul. Wieczorem możliwość zjedzenia wspólnej kolacji w miejscowej restauracji.
DZIEŃ 3
Zwiedzanie Karakołu. Odwiedzimy prawosławny kościół i dungański meczet „chińsko-sowieckich” muzułmanów, oba wyróżniające się stylową, drewnianą architekturą. Odwiedzimy lokalny bazar, na którym będziemy mieli okazję podziwiać lokalny koloryt oraz spróbować miejscowych smakołyków. Możliwość zwiedzania muzeum rosyjskiego podróżnika Przewalskiego. Następnie uzupełnienie zapasów i przejazd do miejsca występowania czerwonych skał Jety-Oguz, gdzie po raz pierwszy spróbujemy przysmaków kirgiskiej kuchni. Nocleg czeka nas w tradycyjnej jurcie.
DZIEŃ 4-5
Rano dołączy do nas lokalny przewodnik z porterami. Nasz trekking rozpoczniemy spokojnie, aklimatyzując się w malowniczych dolinach Kyzyl Su i Jety Oguz. Po drodzę będziemy podziwiać stada koni, oraz czerwone skały charakterystyczne dla tego rejonu. Naszą przygodę z wysokimi górami zaczynamy od przełęczy Telety.
[Szacunkowy dystans i wysokość*: dzień 4 - 13 km, z 2255 na 2910 m n.p.m.; dzień 5 - 16 km, z 2910 przez 3797 na 2500 m n.p.m.]
DZIEŃ 6-7
Dalej w górę rzeki Uyuntor dojdziemy do miejsca, z którego rozpościera się piękny widok na najwyższy szczyt okolicy - mierzący 5216 m Pik Karakol. Wieczorem czeka nas regeneracja dla zmęczonych mięśni - sauna z widokiem na piękną dolinę. Wspinamy się dalej, aby rozbić obóz nad brzegiem jeziora Ala Kol (3532 m n.p.m.). Widok turkusowego jeziora zrekompensuje nam trudy wielogodzinnej wędrówki.
[Szacunkowy dystans i wysokość*: dzień 6 - 17 km, z 2476 na 2950; dzień 7 - 8 km, z 2476 na 3532 m n.p.m.]
DZIEŃ 8
Wokół wysokogórskich jezior przejdziemy przez przełęcz 3960 m n.p.m do słynnej doliny Altyn Araszan, uznawanej za najładniejszą w całym Tien-szanie. Znana jest z gorących źródeł.
[Szacunkowy dystans i wysokość*: dzień 8 - 15 km, z 3415 przez 3960 na 2516 m n.p.m.]
DZIEŃ 9-10
Dalej w górę rzeki Arashan do lodowca. Naszym celem będzie dotarcie w okolice Piku Palatki, który jest osadzony na końcu doliny.
[Szacunkowy dystans i wysokość*: dzień 9 - 11 km, z 2516 na 2848 m n.p.m., dzień 10 - 17 km, z 2869, przez 3700 m n.p.m.i powrót do bazy na 2869 m n.p.n.]
DZIEŃ 11-12
Dwa ostatnie dni trekkingu spędzimy eksplorując dolinę Arashan. Przed powrotem do cywilizacji będziemy mieli jeszcze raz okazję wykąpać się w gorących źródłach.
[Szacunkowy dystans i wysokość*: dzień 11 - 11 km, z 2869 na 2516 m n.p.m.]
DZIEŃ 13-15
Rano wyjazd do Biszkeku / Ałmat. Program przejazdu i zwiedzania uzależniony od miejsca wylotu. Możliwości: przejazd nad słone jezioro Issyk Kul, gdzie chętni będą mogli popływać w wodach „ciepłego jeziora”. Zwiedzanie bajkowego Kanionu Skazka i osobliwej Wieży Burana. Przyjazd do Biszkeku / Ałmat, zwiedzanie miasta. Powrót do Polski.
*Dystans i wysokość są uśrednione, na podstawie zapisów tras pilotów i uczestników z poprzednich wyjazdów.