Patagonia - smagana wiatrami kraina gór, jezior i najpiękniejszych lodowców. To właśnie tu, na południowym krańcu Andów odnaleźć można najbardziej zróżnicowane górskie krajobrazy na świecie. Są tu wulkany pokryte śniegiem, granitowe baszty Paine i Fitz Roy’a, rozległe pola lodowe, a także pierwotną bukową puszczę i górskie połoniny. Taką też ferię pejzaży zobaczymy udając się na południowy kraniec patagońskiej krainy, gdzie podczas trekkingowych dni chłonąć będziemy esencję przyrody krańca świata z jej niemal dziewiczym obliczem. Trekking patagońskimi szlakami to wędrówka niemal dla każdego sprawnego turysty, bowiem prócz dobrej kondycji fizycznej (każdego dnia z plecakiem wędrować będziemy od 6 do 10 godzin) nie jest wymagane szczególne doświadczenie. Zatem jeśli lubisz górskie wędrówki, gdzie pejzaży niezwykłych jest obfitość to zapraszamy do Patagonii - niewiarygodnie zachwycająca natura jeszcze tam jest i czeka na Ciebie.
W pierwszej kolejności udamy się do Parku Narodowego Los Glaciares, gdzie wyjdziemy na przeciw ogromnym polom lodowcowym, majestatycznej i jednej z najsłynniejszych gór świata – Fitz Roy (3405 m) oraz grupie iglic z najwyższą z nich – Cerro Torre (3133m). Ten górski świat zakosztujemy podczas trzech jednodniowych trekkingów. Skalne ostańce z najtrudniejszymi drogami wspinaczkowymi świata, wyrastające niemal wprost z płaskiej pampy to prawdziwa maestria natury, granicząca z baśniowym światem.
Po górskiej wędrówce w sercu krainy wiatrów udamy się przed czoło Perito Moreno – jednego z trzech potężnych lodowców mieszczących się na terenie parku. Ta ogromna, wysoka na 60 metrów błękitno-biała bryła lodu rozciąga się na powierzchni 258 km? i gwarantuje widzom fascynujący spektakl obrazu i dźwięku. Potężne, kilkuset tonowe bryły lodu wpadają do jeziora z hukiem, który przyprawić może o dreszcze, a paleta odcieni błękitu mieniących się w lodowej bieli przykuwa wzrok na długo.
Równie piękną lodowo-górską scenerię oferuje Patagonia chilijska, w której zagościmy na dłużej wędrując po Parku Narodowym Torres del Paine. Swą nazwę zawdzięcza on słynnej formacji skalnej w południowo-wschodniej części, czyli trzem „błękitnym wieżom” z najwyższą Cerro Paine Grande (3248 m). Niewątpliwie jest to jeden z najpiękniejszych górskich parków Ameryki Południowej, a przez UNESCO uznany za rezerwat biosfery. Tutaj – na obszarze 180 tys. ha – pejzaże obfite w lodowce, jeziora o szaroniebieskiej czy seledynowej kolorystyce oraz niezwykłe formacje skalne, zmieniają się jak w kalejdoskopie wprawiając wędrowców w osłupienie. A wszystko to zobaczymy podczas czterodniowego trekkingu wiodącego słynnym szlakiem, „W”, którego nazwa odzwierciedla kształt trasy widziany z lotu ptaka. Esencja patagońskiego świata w postaci bogactwa soczystych barw, hulającego wiatru, karłowatych bukowych lasów, kwiecistych łąk, szemrających strumieni, szumiących wodospadów, ogromnych lodowców i strzelistych ścian skalnych jawić nam się będzie każdego dnia. Tutaj każdy znajdzie swój wymarzony rąbek natury, a rozkochany w górskiej scenerii poczuje się jak w raju.
Z Puerto Natales udamy się w długą podróż autobusem by dojechać … na koniec świata. Ushuaia, której wąskie uliczki zstępują ku błękitnemu kanałowi Beagle stanowi wspaniałe miejsce wypadowe by zgłębić tajemnice Ziemi Ognistej – ostatniej przystani naszej podróży po Patagonii. Stąd też udamy się w morski rejs by poznać jeszcze jedno oblicze patagońskiej krainy, jakim jest jej bogata fauna. Dotrzemy do jednej z największych kolonii pingwinów, gdzie spacerować będziemy niejako w ich towarzystwie.
Nie zapominajmy jednak że Patagonia to nie tylko góry, jeziora i lodowce. To także miasteczka, gdzie zmiany przebiegają bardzo niespiesznie, a manufaktura kontynuuje najstarsze tradycje. Ostatnią atrakcją będzie Buenos Aires, miasto, którego centrum zaskakuje piękną nowoczesną architekturą, a na którego obrzeżach znajdują się parki i artystyczne dzielnice La Boca i San Telmo.
Program wyprawy
Dzień 1
Warszawa- Buenos Aires.
Wylot z Polski; przelot do Buenos Aires (około 16 – 18 h lotu)
Dzień 2
Buenos Aires.
Przylot do Buenos Aires – Paryża Ameryki Południowej, zachwycającego różnorodnością, niezwykłą witalnością i majestatycznym rozmachem. Po zakwaterowaniu w hostelu spacer po żywiołowych i stylowych ulicach miasta, na których gwar ludzki przeplata się z dźwiękami tanga. Obiadokolacja w barze z tradycyjną kuchnią argentyńską. Nocleg w hostelu.
Dzień 3
Buenos Aires – Calafate- El Chalten.
Przelot do El Calafate (ok. 3.45 h) – patagońskiego miasteczka, leżącego na kilku wzgórzach położonych nad brzegiem jeziora Argentino. Stąd autobusem (ok. 3,5 h) udamy się do niewielkiej miejscowości El Chalten położonej u wejścia do Parku Narodowego Los Glaciares, w osłoniętej niecce u stóp gór. Tutaj czekają nas trzy jednodniowe trekkingi, w trakcie, których będziemy podziwiać jedne z najsłynniejszych górskich ścian świata Fitz Roy i Cerro Torre. Nocleg w hostelu.
Dzień 4
El Chalten – Laguna de los Tres – El Chalten.
Dzisiaj wyruszymy na spotkanie z urzekającą swym pięknem i mistycyzmem górą Fitz Roy (3405 m n.p.m.). Najpierw drogą wiodącą przez gęsty bukowy las, zwany tutaj lenga, dojdziemy do jeziora Capri skąd lekko stromym zboczem podejdziemy do Laguna de Los Tres, gdzie masyw Fitz Roya jawi się w całej okazałości. Droga powrotna wieść nas będzie nad trzema malowniczymi jeziorami: Lago Madre, Lago Hija i Lago Nieta. Nocleg w El Chalten.
Dzień 5
Chalten – Mirador del Oliegue Tumbago – El Chalten.
Wczesnym rankiem udamy się na kilkugodzinny trekking pięknym szlakiem ku Mirador del Pliegue Tumbado, skąd zobaczyć można niesamowitą panoramę masywu Fitz Roya z rozsławioną przez Wernera Herzoga w filmie „Krzyk kamienia” iglicą Cerro Torre (3102 m n.p.m.) na pierwszym planie. Nocleg w hostelu.
Dzień 6
Chalten – Loma del Diablo – El Chalten.
Dziś udamy się busem w stronę Lago del Desierto, Nie dojedziemy tam jednak bo wcześniej zatrzymamy się w posiadłości Los Huemules. Z punktu informacji po zakupie wejściówek ruszymy stromo w górę na grzbiet górski o dźwięcznej nazwie “Diable Karczycho” do punktu z niesamowitym widokiem na otaczające góry i doliny. Zboczymy stąd Fitz Roy z zupełnie innej perspektywy. Nocleg w hostelu.
Dzień 7
Chalten – El Calafate.
Rano czas wolny (opcja wyjścia na wschód słońca), około południa przejazd do El Calafate (3,5 h). Nocleg w hostelu.
Dzień 8
El Calafate – Perito Moreno – El Calafate.
Dzisiejszy dzień spędzimy u czoła jednego z największych, a zarazem i najpiękniejszych lodowców świata – Perito Moreno, którego średnia wysokość wynosi ok. 60 metrów. Oczywiście część wystająca ponad powierzchnię jezior w których tonie jęzor lodowca. Jego ogrom i turkusowy koloryt odbijający się w szmaragdowym jeziorze, daje widok zapierający dech w piersiach. Na miejsce dowiezie nas autobus (1,5 h). Wieczorem powrót na nocleg do El Calafate. Nocleg w Hostelu.
Dzień 9
El Calafate – Puerto Natales.
Przejazd autobusem (ok. 6 h) do leżącego w Chile portowego miasteczka Puerto Natales. Wymiana waluty, drobne zakupy i odprawa przed wyruszeniem do jednego z najpiękniejszych parków narodowych świata, posiadającego status rezerwatu biosfery UNESCO – Parku Narodowego Torres del Paine. Nocleg w hostelu w Puerto Natales.
Dzień 10
Torres del Paine dzień 1.
Wcześnie rano przejazd busem do Parku Narodowego. Rejestracja w centrum administracyjnym Río Serrano. Następnie w czasie tych trzech dni pokusimy się o pokonanie trasy trekkingu “W”. Przejdziemy od Lodowców Grey przez Paine Grande, Dolinę Francuską, bazę pod Quernos do Bazy Las Torres z wejściem do Cichej Doliny pod Iglice Torres. Alternatywnie jeśli noclegi w bazach po drodze nie będą dostępne, będziemy działać w oparciu o bazę w Las Torres. Zrealizujemy trzy całodzienne treki: do pięknej Doliny Francuskiej pomiędzy masywami Paine Grande i Los Cuernos, do Jeziora Sarmiento gdzie będzie szansa na spotkanie z bogatą fauną tego parku narodowego oraz oczywiście do Doliny Ciszy pod niebotyczne ściany Torres del Paine. Kolejność wypraw będzie uzależniona od pogody tak by optymalnie wstrzelić się w widoki wtedy kiedy to będzie najważniejsze. Noclegi w namiotach lub schroniskach – sale wieloosobowe.
Dzień 11
Torres del Paine dzień 2.
Trekking w Parku Narodowym Torres del Paine.
Dzień 12
Torres del Paine dzień 3.
Trekking w Parku Narodowym Torres del Paine.
Dzień 13
Rifugio Las Torres – Puerto Natales.
Dla chętnych pobudka wcześnie rano i spacer na wschód słońca. Całą grupą, po śniadaniu powoli opuszczać będziemy zachwycający park, udając się do miejsca, gdzie nasza przygoda w tym parku się zaczęła czyli do centrum administracyjnego PN. Przejazd autobusem i nocleg w Puerto Natales. na brzegu Seno Ultima Esperanza (Cieśniny Ostatniej Nadziei) Puerto Natales. Wieczorem poszukamy dobrej pizzerii i zacnego patagońskiego piwa :-). Nocleg w rodzinnym hostelu.
Dzień 14
Puerto Natales – Ushuaia.
Dziś udamy się w długą, niemal 11 godzinną podróż wygodnym autobusem do Ushuaia – miasta położonego na końcu świata, które się naszą przystanią i bazą wypadową skąd będziemy zgłębiać tajemnice Ziemi Ognistej. Po drodze pokonamy Magiczną Cieśninę Magellana za pomocą przeprawy promowej. Nocleg w hostelu lub apartamentowcu.
Dzień 15
Ushuaia.
Dzień na pierwsze spotkanie z Ziemią Ognistą. Podjedziemy busem wprost na wzgórza wznoszące się nad miastem. Do stóp lodowca Martial. Podejdziemy pod jego czoło a potem na punkt widokowy na zboczach gór. Zobaczymy stąd rozległą panoramę całego miasta i Kanału Begle. Po południu będzie okazja zaglądnąć do lokalnego muzeum pokazującego historię rdzennych mieszkańców Tierra del Fuego. Nocleg w hostelu lub apartamentowcu.
Dzień 16
Cerro 5 Hermanos.
Po wczesnym śniadaniu udamy się busem w góry do początku szlaku się na bardzo ciekawy szczyt Cerro Cinco Hermanos (Pięciu Braci) wznoszący się niemal tysiąc metrów ponad poziom morza. Tras jest trudna i wyczerpująca gdyż prowadzi przez niemal dziewiczy teren na końcu bardzo strome fragmenty. Ze skalistego wierzchołka rozpościera się porażająca panorama na słynne pasmo wyspy Navarino „Los Dientes de Navarino” (czyli zęby wyspy Navarino) oraz kanał Beagle. Zejście tą sama drogą. Nocleg w hostelu.
Dzień 17
Laguna Esmeralda.
Dziś kolejny dzień trekkingowy w dziewiczych górach Ziemi Ognistej. Tym razem udamy się w głąb doliny Andorra do Laguna Esmeralda. Jezioro to jest jednym z najpiękniejszych miejsc górskich w okolicy Ushuaia i oferuje przy dobrej widoczności piękna panoramę górską wokół jeziora. Nocleg w hostelu w Ushuaia.
Dzień 18
Ushuaia.
Po Ten dzień będzie bardziej lajtowy w porównaniu do poprzednich dwóch naprawdę ciężkich. Można będzie go potraktować zupełnie wypoczynkowo jako dzień wolny na spacer po porcie i mieście. Można będzie przejść się albo podjechać autobusem i dalej pieszo do czoła Lodowca Martial wznoszącego się tuż nad Ushuaia. Można będzie wybrać się na 1,5 godz. rejs kanałem Beagle – by w czasie jego trwania podziwiać kolonie kormoranów, lwów morskich oraz kolonie pingwinów. Jednym z najlepszych (ale i dość kosztownych) pomysłów na ten dzień będzie udać się na całodzienną wycieczkę na ranczo Estancja Harberton, by tam móc doświadczyć niesamowitej przygody spaceru wśród pingwinów. Te niezwykłe ptaki tworzą tam ogromną kolonię i gniazda. Odwiedzający to miejsce w małych grupkach mogą spacerować przez środek kolonii mogąc obserwować pingwiny z odległości kilku metrów i mniej. Nocleg w hostelu w Ushuaia.
Dzień 19
Ushuaia - Buenos Aires.
Przelot do Buenos Aires (3,5 h). Zakwaterowanie w hostelu i czas na zwiedzanie miasta.
Dzień 20
Buenos Aires.
Do południa czas wolny. Transfer na lotnisko i wylot do Polski.
Dzień 21
Warszawa
Przylot do Polski i zakończenie programu.