Trekking w Gruzji: na lekko przez Swanetię
- Malownicze góry Kaukazu: Uszba, Tetnuldi, Szchara, Elbrus
- Swańska architektura z typowymi wieżami obronnymi (UNESCO)
- Trekking na lekko - bagaże transportowane samochodem
- Swańska gościnność – wieczorne domowe supry z tamadą
- Gruzińska tradycja i wczesnochrześcijańskie zabytki
- Na zakończenie odpoczynek nad Morzem Czarnym
Swanetia - jeden z najciekawszych regionów całego Kaukazu czeka! W czerwcu całe góry są pokryte kwiatami rododendronów. Przez cały rok powietrze jest świeże, przejrzyste, kolory olśniewają. We wrześniu zapach ręcznie koszonej trawy czuć w głębokich, zielonych wąwozach nad którymi wyrastają szpiczaste skały. Na nich wznoszą się średniowieczne wieże i wczesnochrześcijańskie kościoły ze świętymi freskami datowane nawet na X wiek.
Wioski z kamieni do dziś zachowały wygląd i atmosferę średniowiecznych osad. Życie ich mieszkańców płynie tak jak kiedyś, a wysokie obronne wieże pokazują bogactwo i dumę każdego, swańskiego rodu. To skarby ukryte wysoko w górach - wioski Adiszi i Uszguli (UNESCO), czy pięknie odnowiona Mestia.
Nasz trekking prowadzi najważniejszymi częściami tego wysokogórskiego regionu. Przejdziemy przez całą Górną Swanetię, aż do Dolnej - do jej stolicy Lentechi. Ta wycieczka trekkingowa należy do łatwiejszych, dlatego zachęcamy aktywne osoby w każdym wieku by poznały smak prawdziwego Kaukazu!
Podczas wyprawy towarzyszyć nam będzie nieustannie widok na słynne wierzchołki wysokogórskiego pasma: dwuszczytową Uszbę (4 710 m n.m.p.), największą piramidę Kaukazu – Tetnuldi (4 858 m n.p.m.) i wznoszący się grzebień Szchary (5 193 m n.p.m.).
By ułatwić przejście przez przełęcze, większość bagażu przetransportuje za nas samochód. Będziemy zatem przemieszczać się "na lekko". Dzienna ilość pokonywanych kilometrów to około 15, a podejścia i zejścia wynoszą średnio 700 metrów. Będziemy spacerować po przepięknych kaukaskich szlakach 7-10 godzin dziennie (z przerwami), by następnie raczyć się swańską gościnnością i jedzeniem. Wyjątek stanowi drugi i ostatni dzień trekkingu, gdzie przewyższenia wynoszą ponad 1000 metrów, jednak trud marszu wynagrodzi nam widok na najpiękniejsze góry Kaukazu - Uszbę czy Elbrus.
Będziemy nocować w odległych wioskach u Swanów - próbować ich jedzenia i poznawać codzienne życie. Będą dla nas gotować, opowiadać, a może nawet śpiewać. Na chwilę staniemy się częścią Swanetii.
Na zakończenie wyjazdu czeka nas zasłużony odpoczynek nad Morzem Czarnym oraz zwiedzanie słynnego Batumi. Dzięki temu poznamy inne oblicze Gruzji - połączenie historii i futurystycznej wizji. Ale przede wszystkim, weźmiemy głęboki, regenerujący wdech w eukaliptusowych gajach.
RAMOWY PROGRAM WYJAZDU:
DZIEŃ 1-2
Wylot z Polski, przylot do Gruzji według aktualnego planu lotów. Udamy się do miejsca zakwaterowania, do domu gościnnego w malowniczej gruzińskiej wiosce Gelati, gdzie usiądziemy do powitalnej supry z winem i gruzińskimi toastami. Następnego dnia zwiedzimy kompleks klasztorny Gelati (UNESCO) oraz mniejszy, lecz równie piękny i malowniczo położony, klasztor Mocameta. Będziemy mieć możliwość zakupu lokalnych produktów na typowym gruzińskim targu w Kutaisi, który urzeka bogactwem kolorów i zapachów. Następnie przejedziemy do Górnej Swanetii (UNESCO), po drodze zatrzymując się jeszcze w stolicy Megrelii - Zugdidi oraz na jednej z największych tam łukowych na świecie - Enguri. Po przyjeździe do wioski Eceri czeka nas odpoczynek i przygotowanie do trekkingu.
DZIEŃ 3
W Eceri rozpoczyna się nasza trekkingowa przygoda w Swanetii. Wyruszamy na „rozgrzewkowy” trekking do Mazeri. Przed nami przyjemny, piętnastokilometrowy trekking.
DZIEŃ 4
Drugi - najdłuższy - odcinek trekkingu prowadzi do Mestii, stolicy Swanetii. Szlak prowadzi wąwozem rzeki Beczo z wioski Mazeri położonej u podnóża magicznej, dwuwierzchołkowej Uszby (4 710 m n.p.m.), która od dziesiątek lat przyciąga alpinistów z całego świata. Po dojściu do stolicy regionu, Mestii, zwiedzimy tradycyjną swańską zabudowę z zachowanymi wieżami obronno-reprezentacyjnymi.
DZIEŃ 5-7
Przejście przez przełęcze Kaukazu. Po drodze odwiedzimy i przenocujemy w charakterystycznych wioskach z ciekawą architekturą i wieżami obronnymi. Z Mestii przejdziemy do Czolaszi, aby stamtąd przedrzeć się do odizolowanej wioski Adiszi. Po drodze miniemy chyba najpiękniejszy szczyt Swanetii Tetnuldi, przypominający piramidę (4 858 m n.p.m.). Z Adiszi, przekraczając rzekę i malowniczą przełęcz dotrzemy przez opuszczone wioski do Iprari.
DZIEŃ 8-10
Rano możemy zwiedzić Lagurkę, cerkiew św. Kwiryka i Julity, z pięknymi freskami i sztuką sakralną oraz zapierającym dech w piersiach widokiem na dolinę Enguri. Dotrzemy do malowniczego Uszguli (UNESCO), w którym czas się zatrzymał i ciągle jeszcze wyczuwa się w powietrzu klimat dawnych epok. Zgubimy się (w sposób kontrolowany), w labiryncie kamiennych wież i obwarowań. Przejdziemy się do lodowca u stóp najwyższej gruzińskiej góry Szchary (5 193 m n.p.m.) i majestatycznego Dżangi-tau (5 058 m n.p.m.). Dla chętnych możliwa jest również wycieczka konna. Po dniu odpoczynku w najwyżej położonej wiosce w Europie, czeka nas ostatni, długi, ale chyba najpiękniejszy odcinek trekkingu (ten odcinek przechodzimy bez swańskiego przewodnika). Rozpoczniemy go od przejścia przez wzgórze usłane rododendronami, by minąć wieżę królowej Tamary i dotrzeć do grani, skąd widać (przy dobrej pogodzie) najwyższą górę całej Europy – Elbrus (5 642 m n.p.m.). Szlak powiedzie nas do Dolnej Swanetii.
DZIEŃ 11-12/13*
Po śniadaniu przejazd nad Morze Czarne do Batumi. Poza odpoczynkiem na okolicznych plażach, będzie można ten czas spędzić również aktywnie: w subtropikalnym ogrodzie botanicznym w Batumi, spacerując wśród okolicznych eukaliptusowych lasów i oczywiście zwiedzając tętniący życiem czarnomorski port - mocno kontrastujący z wysokogórskimi wioskami Swanetii. Nocleg pod/w Batumi. Ostatniego dnia rano przejazd na lotnisko i powrót do Polski.
* W zależności od aktualnej siatki połączeń lotniczych program jest 12 lub 13 dniowy z przelotami.