PRZED NAMI:
- 6-dniowy trekking przez Park Narodowy Cairngorms
- unikatowe krajobrazy największego płaskowyżu Wysp Brytyjskich
- biwaki w otoczeniu dzikiej i surowej przyrody
- klimatyczne szkockie miasteczka i wieczory w tradycyjnych pubach
- whisky i ciekawa szkocka kuchnia
- wyjątkowa atmosfera i zabytki Edynburga
O WYPRAWIE:
Nasza wyprawa ma na celu trawers pasma Cairngorms, leżącego w Grampianach Wschodnich. To najdzikszy, słabo zaludniony i praktycznie niezabudowany masyw, objęty w całości parkiem narodowym. Można tu jednak swobodnie wędrować i biwakować na dziko. Cairngorms to największy płaskowyż na Wyspach Brytyjskich. Teren o surowym charakterze, zimą zbliżonym do arktycznego. Wyjątkowy na tle innych rejonów Szkocji – mieści 5 z 6 najwyższych szczytów w kraju. Na standardy kontynentalne, omiatane wiatrem znad oceanu góry Cairngorms, nie imponują może bezwzględną wysokością, ale płaskowyż ten zdecydowanie wyróżnia się i wyrasta ponad otaczające go tereny. Najbliższe wyższe góry znajdują się dopiero w Norwegii.
Przed nami 6 dni spokojnej pieszej wędrówki, która pozwoli nam najlepiej poczuć wyjątkowy charakter Parku Narodowego Cairngorms. Ta “medytacja w ruchu” będzie wymagała od wędrowców sporo uporu i wytrzymałości. Będziemy szli z całym ekwipunkiem, czasami poza szlakami, na koniec każdego dnia rozbijać namioty i przygotowywać kolację w otoczeniu dzikiej przyrody. Wyprawa odbywa się pod sam koniec krótkiego szkockiego lata, kiedy dni są jeszcze długie, a temperatury łagodne. Możliwe są jednak każde warunki pogodowe, z przymrozkami i śniegiem włącznie. Wciąż jednak będziemy mogli zażyć kąpieli w orzeźwiających górskich rzekach i jeziorach.
Po zejściu z gór, zatrzymamy się na noc w rodzinnym hoteliku w miasteczku Kingussie leżącym nad rzeką Spey. Mieszczą się nad nią najsłynniejsze destylarnie whisky na świecie (m.in. Glenlivet, Tamnavulin i Glenfiddich). Będziemy tu mieć szansę zobaczenia Szkocji. Tej małej i prowincjonalnej – czyli takiej, jaką sami Szkoci cenią najbardziej. Cały czas towarzyszyć nam będą opowieści o wielowiekowej historii szkockich walk o niepodległość, a także szkockich bohaterach: od Williama Wallace’a (uwiecznionego w filmie Braveheart) po Rob Roy’a (górala i banitę). Wspomnimy o szkockich wynalazkach, autorach, nazwach miejsc, legendach i zwyczajach, a także o skomplikowanej szkockiej tożsamości, która przeżywa obecnie renesans.
Nasze doświadczanie Szkocji zaczniemy i skończymy w Edynburgu, mieście położonym pomiędzy stokiem wygasłego wulkanu a Morzem Północnym. W mieście, które jest piękne nawet wtedy, kiedy pada deszcz. Stolica Szkocji była niegdyś najważniejszym pod względem ekonomicznym i politycznym miejscem na Wyspach Brytyjskich, jednak do dziś zachowała swoją ludzką skalę – można ją spokojnie przejść na piechotę wzdłuż i wszerz. W Edynburgu odwiedzimy 500-letnie puby, najważniejszy szkocki zamek, spróbujemy szkockich potraw i przejdziemy brukowanymi ulicami, na których rozgrywały się najważniejsze dla kraju wydarzenia.
PLAN WYPRAWY:
1 dzień: Wylot do Edynburga
Spotykamy się rano na Lotnisku Balice w Krakowie (miejsce zbiórki) i wylatujemy do Szkocji. Po przylocie do Edynburga jedziemy autobusem do hotelu. Po zakwaterowaniu się wyruszamy na lunch, a potem na pierwszy spacer po mieście. Tego popołudnia zwiedzamy jego północną część Princess Street Gardens, które dzielą Edynburg na dwie części – stare i nowe miasto. Przy okazji opowiemy o nietypowej historii Wojtka, niedźwiedzia-żołnierza. Wybierzemy się również na Scotts Monument – wzniesiony na cześć Waltera Scott’a, jednego z twórców współczesnej szkockiej tożsamości. Po obejrzeniu panoramy miasta ze wzgórza Caltona, udajemy się na powitalną kolację i wieczór w tradycyjnym szkockim pubie z muzyką na żywo. Nocleg w hotelu.
Inne miejsca wylotu: Warszawa, Wrocław, Gdańsk, Poznań
2 dzień: Przejazd w Grampiany
Po śniadaniu ruszamy autobusem do miejscowości Nethy Bridge. Stąd idziemy w góry na nasz pierwszy biwak, w wyjątkowym rezerwacie Abbernethy. Rośnie w nim największa ilość rodzimych sosen kaledońskich w Szkocji. Jest to też miejsce intensywnego zadziczania (sadzi się tu rodzime gatunki, rewitalizuje tereny po plantacjach oraz ogranicza intensywny wypas owiec). Nocleg w namiotach.
Parametry trasy: dystans 11 km, suma podejść: 200 m, suma zejść: 100 m, czas przejścia: ok. 3 h
3 dzień: Trekking na Creag Mhor
Drugiego dnia wędrówki kierujemy się na południe wzdłuż rzeki Nethy. Wchodzimy w bardziej eksponowany teren i na górę Creag Mhor (895 m n.p.m.). Kończymy wędrówkę w okolicach Loch Avon, które jest najwyżej położonym jeziorem w Wielkiej Brytanii. Nocleg w namiotach.
Parametry trasy: dystans 19 km, suma podejść: 800 m, suma zejść: 400 m, czas przejścia: ok. 6 h
4 dzień: Ben Macdui - najwyższy szczyt Cairngorms
Następnego dnia docieramy w sam środek Parku Narodowego Cairngorms, wchodząc między innymi na szczyty Beinn Mheadhoin (1182 m n.p.m.) ) oraz najwyższy Ben Macdui (1309 m n.p.m.). Biwakujemy na południe od góry Carn a’ Mhaim, w samym sercu parku narodowego. Nocleg w namiotach.
Parametry trasy: dystans 18 km, suma podejść: 1200 m, suma zejść: 1300 m, czas przejścia: ok. 7 h
5-6 dzień: West Cairngorms
Przekraczamy rzekę Dee oraz przełęcz Lairig Ghru, która była używana przez setki lat do przepędu bydła z północy na południe. Wkraczamy w zachodnią część płaskowyżu z górami Braeriach (1296 m n.p.m.), Cairn Toul (1291 m n.p.m.), Devil’s Point (1004 m n.p.m.). Tego dnia rozstawiamy namioty na wyższej i odsłoniętej części płaskowyżu. Następnego dnia dalej eksplorujemy zachodnią część Cairngorms – okolice góry Sgor Gaoith (1118 m n.p.m.) i jeziora Loch Einich. Na wieczór 6-dnia dochodzimy do górnej części doliny Glenfeshie i biwakujemy w malowniczym miejscu w lesie nad jeziorem. Nocleg w namiotach.
Parametry trasy:
Dzień 5: dystans 15 km, suma podejść: 900 m, suma zejść: 550 m, czas przejścia: ok. 5 h
Dzień 6: dystans 18 km, suma podejść: 250 m, suma zejść: 850 m, czas przejścia: ok. 5 h
7 dzień: Dojście do Kingussie
Ostatniego dnia wędrówki przemieszczamy się wzdłuż rzeki Feshie (po drodze mijamy lokalną destylarnię whisky) i docieramy do miasteczka Kingussie. Kwaterujemy się tu w klimatycznym rodzinnym hoteliku i po krótkim odpoczynku wybieramy na spacer po okolicy. Wieczór spędzamy w tradycyjnym pubie. Nocleg w hotelu.
Parametry trasy: dystans 11 km, suma podejść: 150 m, suma zejść: 50 m, czas przejścia: ok. 3 h
8 dzień: Powrót do Edynburga
Po śniadaniu wracamy autobusem do Edynburga. Po południu kwaterujemy się w hotelu i ruszamy na kolejny spacer po mieście. Najpierw odwiedzamy Dean’s Village. To urokliwa i wiejska dzielnica nad rzeką Leith, która słynęła kiedyś z młynów i piekarni. Potem kierujemy się do mniej uczęszczanej przez turystów, ale również interesującej dzielnicę Stockbridge. Wieczorem jemy kolację w dzielnicy West End. Nocleg w hotelu.
9 dzień: Zwiedzanie Edynburga
Po śniadaniu ruszamy na całodzienną wycieczkę po mieście. W naszych planach jest samo serce miasta są Haymarket, zamek, Royal Mile (pełna sklepów i pubów trasa łącząca zamek z Pałacem Holyrood, czyli szkocką siedzibą brytyjskich monarchów). Panoramę miasta tym razem oglądamy z Arthur’s Seat – dawnego wulkanu, z którego roztacza się piękny widok. Wieczorem udajemy się na pożegnalną kolację w założonym w XIV wieku Sheep Heid Inn. W drodze powrotnej do hotelu możemy jeszcze zahaczyć jedne z najstarszych pubów w mieście – The Royal Oak i The White Hart Inn. Na trasie mamy jeszcze zabytkowy cmentarz Greyfriars Kirkyard, z którym wiążą się historie o wyjątkowo wiernym psie oraz… o Harrym Potterze. Nocleg w hotelu.
10 dzień: Powrót do Polski
Po śniadaniu udajemy się autobusem na lotnisko i wylatujemy do Polski. Przylatujemy do Warszawy (Lotnisko Warszawa-Modlin) w godzinach popołudniowych.
Inne miejsca powrotu: Warszawa, Wrocław, Gdańsk, Poznań