Finlandia: trekking przez jesienną tundrę Laponii
- Czerwono-złota fińska jesień
- Noclegi w drewnianych chatach i sauna
- Obserwacja zorzy polarnej
- Trekking przez tundrę wśród jezior i rzek
- Rozległe góry i polodowcowe doliny
- Otwarte przestrzenie i cisza
Zabieramy was na trekking przez tundrę Laponii, gdzie Góry Skandynawskie łączą Finlandię, Norwegię i Szwecję. Przez 6 dni będziemy wędrować od chaty do chaty w arktycznych rejonach Dziczy Käsivarsi.
Pójdziemy przez pustkowia obfitujące w rozległe tundrowe płaskowyże, fieldy, jeziora i rzeki wijące się w dolinach. Zmierzymy się z dziką przyrodą i surowym subpolarnym klimatem Laponii. Może spotkamy renifery i pardwy - w końcu to ich kraina!
Będziemy nocować w prostych, ale niezwykle klimatycznych i zapewniających podstawowy komfort drewnianych chatach, w których ciepło będziemy sami utrzymywać za pomocą pieca na drewno. Podczas postojów poszukamy ostatnich jagód, posiedzimy przed chatą z widokiem na przestrzenie tundry. Maszerować będziemy ze średnim obciążeniem - z własnym jedzeniem i śpiworem, ale bez namiotów.
Wystarczająco ciemne noce na początku września to bardzo duża szansa na obserwację zorzy polarnej. A za dnia? Magiczna, kolorowa “ruska” - z języka fińskiego, to koniec lata i początek jesieni, to nie tylko liście drzew, ale także mchy i porosty mieniące się odcieniami czerwieni, żółci, zieleni i brązu.
RAMOWY PROGRAM WYJAZDU:
DZIEŃ 1
Wylot z Gdańska bezpośrednim lotem do Tromsø. W zależności od godziny przylotu rozgrzewkowy trekking na wzgórze Fløya wznoszące się nad miastem. Dla chętnych wyjście na główny deptak Storgatę na kufel arktycznego rzemieślniczego piwa. Nocleg w pensjonacie.
Dystans i przewyższenia: 6km, +500m / -500m, 4-5h
DZIEŃ 2
Poranny przejazd autobusem z Tromsø przez fiordy głęboko wcinające się w ląd, wprost do Finlandii, do otoczonej przez tundrę miejscowości Kilpisjärvi, w której żyje około 100 mieszkańców. Zostawiamy w pensjonacie te rzeczy, które nie będą nam potrzebne podczas 6-dniowego trekkingu i ruszamy! Pójdziemy szlakiem obchodzącym rezerwat przyrody Malla od północy, po norweskiej stronie. W górnej części szlaku przechodzimy liczne gołoborza, aby zejść na pierwszy nocleg do schowanej wśród niskich brzózek chatki. Wieczorem integracyjne ognisko z rozległym widokiem na tundrowy krajobraz.
Dystans i przewyższenia: 13km, +610m / -600m, 5-6h
DZIEŃ 3
Zmierzamy w rejon szczytu Paras, ku jednemu z tutejszych gigantów, jak nazywane są w tym rejonie ogromne piramidy skalne górujące nad pokrytymi tundrą dolinami. Zostawiamy za plecami bezkresne widoki na rozległą zalesioną dolinę Golddavuopmi. Wędrujemy przez tundrę, robimy przystanek w wyciosanym w skale kanionie rzeki. Docieramy do norweskiej chatki położonej pod majestatycznym szczytem Paras (1419 m n.p.m.).
Dystans i przewyższenia: 13km, +500m / -300m, 5h
Dla chętnych odpoczynek lub fakultatywne wyjście na trekking bez plecaków w kierunku góry Paras. Podejście na przełęcz na wys. 1100 m n.p.m. Przy dobrej pogodzie, ze stromych zboczy góry rozciągają się niesamowite widoki na kanion Stordalselvy, Norwegię, Szwecję i odległą Finlandię. Powrót na nocleg do chatki.
Dystans i przewyższenia: 12km, +500m / -500m, 5h
DZIEŃ 4
Ruszamy na południe do Szwecji. Trekking niespotykanie długim, wielokilometrowym ozem, z widokami na głębokie doliny po obydwu jego stronach, meandrujące rzeki, skaliste szczyty i czasem… stada reniferów. Docieramy do najbardziej na północ wysuniętej szwedzkiej chaty turystycznej położonej pod przypominającym piramidę szczytem Pältsan (1442 m n.p.m.). Zostaniemy w tej chatce na 2 noce.
Dystans i przewyższenia: 12km, +400m / -300m, 4-5h
DZIEŃ 5
Trekkingi na lekko poza szlakami. W zależności od pogody wyjście na masyw góry Pältsan, lub po niższych wzgórzach przez dziką tundrę, wśród mokradeł i porostów. Dla chętnych możliwy odpoczynek krótki spacer do pobliskich potężnych wodospadów na rzece Baelcanjohka. Powrót po trekkingu do chatki. Wieczorem regeneracja w saunie i morsowanie w głębokim strumieniu!
Dystans i przewyższenia: Od 3km do 20km, zależnie od pogody, kondycji i chęci.
DZIEŃ 6
Kierujemy się na północ z powrotem do Finlandii. Zostawiamy za plecami Szwecję i przez surowe wzgórza Duoibal z widokiem na rozległe jezioro Kilpisjärvi docieramy w rejon trójstyku granic. Wymagający dzień z licznymi zejściami i podejściami wynagrodzi nam relaks w przestronnej chatce schowanej w brzezinie. Spacer do miejsca, gdzie spotykają się granice Finlandii, Norwegii i Szwecji - w kilka sekund minutę można odwiedzić wszystkie kraje!
Dystans i przewyższenia: 14km, +450m / -550m, 6h
DZIEŃ 7
Przepiękny szlak przez ścisły rezerwat Malla. Przez brzozowy gaj, obok malowniczego wodospadu Kitsiputous, po kładkach położonych przez podmokłe tereny, docieramy do kresu naszego trekkingu, osady Kilpisjärvi. Możliwy obiad i piwo w miejscowym pensjonacie. Wieczorem przejazd do Tromsø.
Dystans i przewyższenia: 12km, +550m / -500m, 5-6h
DZIEŃ 8
Wylot z Tromsø. bezpośrednim lotem do Gdańska. Zakończenie wycieczki.
* Zdarzają się zmiany godzin wylotu dla przelotów do Tromsø. Program zostanie dostosowany do rozkładu. W przypadku wieczornego przylotu do Tromsø, następnego ranka od razu jedziemy do Finlandii, a dodatkowe trekkingi zostaną przesunięte na koniec wyjazdu, lub zrealizowane w Finlandii.
** Czasy przejść orientacyjne.