Aragac - trekking w Armenii i zwiedzanie Erywania
- Całodzienne trekkingi na lekko i spacery w różnych częściach Armenii
- Zachwycające zabytki z listy UNESCO - Hagpat, Sanahin i Gegard
- Trekkingi na wygasłe wulkany Armaghan, Azhdahak i Wajoc Sar!
- Niepowtarzalna szansa wejścia na Aragac, najwyższy szczyt Armenii
- Tętniący życiem Erywań z szeregiem uznanych muzeów i galerii
- Wielka kultura i historia połączona z aktywnym wypoczynkiem
Armenia oferuje zachwycające trasy trekkingowe i plenery, co najważniejsze - nadal pozbawione typowego tłoku Alp, czy nawet Swanetii. Oferujemy trekking na lekko po najpiękniejszych górskich regionach Armenii, zwiedzanie Erywania, a dla najwytrwalszych - próbę zdobycia jednego z wierzchołków Aragacu (4090 m n.p.m.), najwyższego szczytu Armenii.
Góry to nie wszystko. Będziemy mieli okazje zetknąć się z niezwykłą ormiańską kulturą i historią, odwiedzimy najpiękniejsze ormiańskie zabytki sakralne – klasztory Haghpat (UNESCO), Sanahin (UNESCO), Goszawank, Geghard (UNESCO) położony w przepięknej dolinie rzeki Azat. Oprócz zabytków i aktywnych trekkingu, jak zwykle oferujemy kontakt z lokalną kulturą, kuchnią i obyczajami. Większość nocy spędzimy w domach gościnnych ormiańskich gospodarzy, którzy z dumą opowiadać będą o wielowiekowej tradycji jednego z najstarszych chrześcijańskich państw świata. Zapraszamy na trekking w Armenii!
RAMOWY PROGRAM:
DZIEŃ 1-2
Spotkanie na Lotnisku Chopina w Warszawie. Nocny przelot do Armenii. Transfer busem na północ Armenii. Śniadanko, chwila odpoczynku i zaczynamy ormiańską przygodę od klasztoru Haghpat - jednego z czterech miejsc w Armenii wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Rozgrzewkowy trekking - do klasztoru Sanahin. Przejdziemy ok. 8 km, pod sobą mając miasto Alawerdi i kanion rzeki Debet. Nocleg w uzdrowisku Dilidżan, jednym z najsłynniejszych w byłym ZSRR.
Dystans i przewyższenia: 8 km, +500 m / - 520 m
DZIEŃ 3
Trekking w Parku Narodowym Dilidżan. Przejdziemy 9 km, odwiedzając dwa niezwykłe zabytki ormiańskiego chrześcijaństwa. Najpierw klasztor Hagarcin, czyli "orle gniazdo", położone na skale pośród iglastych lasów, by następnie piękną trasą w rejonie jeziora Parz dojść do klasztoru Goszawank, gdzie zobaczymy m.in. chaczkar igłowy, chyba najpiękniejszy ze wszystkich ormiańskich kamieni nagrobnych. Wieczorem dotrzemy do maleńkiej wioski Martuni, do naszych lokalnych gospodarzy.
Dystans i przewyższenia: 9 km, +350 m / - 700 m
DZIEŃ 4
Zaczynamy poważne chodzenie! Całodzienny spacer nad ormiańskie morze - górskie jezioro Sewan. To przepiękna trasa trekkingowa! Być może będziemy mieli okazję spróbować przepysznych sewańskich raków. Nocleg w miasteczku Wardenis.
Dystans i przewyższenia: 19 km, +520 m / - 550 m
DZIEŃ 5
W pierwszej połowie dnia idziemy na 8 km trekking na Armaghan (2829 m n.p.m.), wygasły wulkan na południowym krańcu Gór Gegamskich. Armaghan znany jest z otwartych przestrzeni i jeziora wypełniającego krater wulkaniczny. W Noratus zobaczymy średniowieczny cmentarz na którym zgromadzone jest kilkaset chaczkarów. Przez przełęcz Wardanjanc z karawanserajem Selim (2410 m n.p.m.) udamy się do wsi Artabujnk. Przejdziemy ok. 7 km - do położonego na szczycie góry klasztoru Cachac Kar, spojrzymy na ruiny twierdzy Smbataberd i maleńki cmentarz Żydów górskich we wsi Jeghegis. Nocleg w miejscowości Jeghegnadzor w prowincji Wajoc Dzor.
Dystans i przewyższenia: 8 km, +450 m / - 450 m
Dystans i przewyższenia: 7 km, +400 m / - 500 m
DZIEŃ 6
Pozostajemy w prowincji Wajoc Dzor. Trekking na malowniczy wygasły wulkan Wajoc Sar (2582 m n.p.m.), wyrastający wysoko nad górskim płaskowyżem. Do przejścia mamy 11 km przez otwarte przestrzenie i pastwiska pokrywające stoki wulkanu. Pod wieczór zwiedzimy dwupiętrowy klasztor Norawank. Powrót do Jeghegnadzoru.
Dystans i przewyższenia: 11 km, +500 m / - 600 m
DZIEŃ 7
Przez przełęcz Worotan pojedziemy do Tatewu w prowincji Sjunik. Zwiedzanie klasztoru Tatew i przejazd najdłuższą na świecie obrotową kolejką linową. Trekking z Tatewu w głąb kanionu rzeki Worotan, wśród kilkusetmetrowych pionowych ścian. Nocleg w okolicy Tatewu.
Dystans i przewyższenia: 7 km, +300 m / - 750 m
DZIEŃ 8
Przejazd do Dżermuku, uzdrowiska słynącego z najlepszej ormiańskiej wody mineralnej i trekking w dolinie rzeki Arpa. Wśród niezwykłych widoków pójdziemy w stronę charakterystycznego monastyru Gndewank (ok 10 km). Jeśli starczy czasu, odwiedzimy Zorac Karer, czyli “ormiański Stonehenge”. Nocleg w Dżermuku.
Dystans i przewyższenia: 8 km, +150 m / -550 m
DZIEŃ 9
Przejazd do wioski Garni. Trekking doliną rzeki Azat, którą dojdziemy do starożytnej, zrekonstruowanej w XX wieku, świątyni Garni. Zwiedzimy również skalny monastyr Geghard (UNESCO). Nocleg w Garni.
Dystans i przewyższenia: 9 km, +400 m / -250 m
DZIEŃ 10
Wyprawa na Azhdahak (3597 m n.p.m.). Do początku szlaku na szczyt podjedziemy pojazdami 4x4. Dotrzemy do serca niedostępnych Gór Gegamskich pochodzenia wulkanicznego, zajmujących rozległy obszar między jeziorem Sewan, a Erywaniem. Pieszo pokonamy łącznie 18 km. Nocleg w Garni.
Dystans i przewyższenia: 18 km, +820 m / - 820 m
DZIEŃ 11
Zwiedzanie Erywania. Zobaczymy muzeum sztuki współczesnej Kaskady. Odwiedzimy dom-muzeum reżysera Siergieja Paradżanowa. Przejdziemy przez starówkę z Niebieskim Meczetem oraz stylowym targiem artystów i staroci Wernisaż. Odwiedzimy Cicernakaberd - miejsce pamięci ze wstrząsającym Muzeum Ludobójstwa Ormian. Dla chętnych kolacja w centrum i wieczorny spacer.
(Tym, którzy są głębiej zainteresowani ormiańską historią, oferujemy zwiedzanie repozytorium dawnych rękopisów ormiańskich Matenadaran oraz Muzeum Historii Armenii z Galerią Narodową. Możliwa również wycieczka do gorzelni koniaku Ararat lub Noy).
DZIEŃ 12
Uczestnicy wariantu krótszego udadzą się na lotnisko. Przelot do Warszawy.
Uczestnicy wariantu dłuższego wyruszą wcześnie rano w stronę masywu Aragacu. Trekking aklimatyzacyjny. Nocleg w pensjonacie nad jeziorem Kari Lich.
Dystans i przewyższenia: 7 km, +400 m / -400 m
DZIEŃ 13
Próba zdobycia jednego z wierzchołków Aragacu (południowego lub zachodniego). Nocleg w pensjonacie.
Dystans i przewyższenia: 8,5 km, +680 m / - 680 m (lub 13 km, +920 m / -920 m)
DZIEŃ 14
W zależności od pogody i formy grupy - trzeci dzień trekkingu w masywie Aragacu lub trekking w okolicy twierdzy Amberd i Biurakańskiego Obserwatorium Astronomicznego. Wieczorny powrót do Erywania.
Ponownie próba wejścia na Aragac, lub relaksacyjny trekking w okolicy Byurakanu.
DZIEŃ 15
W zależności od rozkładu lotów: wczesnoporanny powrót do Polski lub dodatkowe zwiedzanie. Dla chętnych, na zakończenie armeńskiej przygody, trekking w okolicach Erywania lub zwiedzanie Eczmiadzynu - historycznego centrum religijnego Armenii oraz Zwartnocu, niepowtarzalnych ruin wczesnochrześcijańskiej katedry (UNESCO).
DZIEŃ 16
Wczesnoporanny powrót do Polski.