Szwecja: na biegówkach przez doliny Kungsleden
- Wyprawa na biegówkach z pulkami przez Kungsleden
- Obserwacja zorzy polarnej
- Głębokie doliny Gór Skandynawskich i jazda przez jeziora
- Spanie i saunowanie w szwedzkich górskich chatach
- Przełęcz Tjäktja (1150 m n.p.m.) - najwyższy punkt Kungsleden
- Wyprawa przez najwyższy odcinek słynnego Królewskiego Szlaku
Wyprawa na nartach biegowych do szwedzkiej Laponii za koło podbiegunowe! Biegówki w północnej, najbardziej górzystej części Kungsleden - słynnego Królewskiego Szlaku. Trasa poprowadzi głębokimi dolinami w otoczeniu wysokich zboczy Gór Skandynawskich.
Wycieczkę na biegówkach zaczniemy pod najwyższym szczytem Szwecji Kebnekaise, pojedziemy na wschód wąską doliną wzdłuż wysokich na 1000 m ścian i dalej na północ w kierunku przełęczy Tjaktja (1150 m n.p.m.), najwyższej na całym Kungsleden. Dotrzemy do jeziora Alesjaure i Parku Narodowego Abisko. Wyprawa zakończy się na stacji kolejowej w Abisko.
Będziemy wędrować na biegówkach od chaty do chaty, ciągnąc ekwipunek na specjalnych saniach transportowych (pulkach), które ułatwiają transport rzeczy podczas wycieczek narciarskich. Będziemy spać w górskich chatach lokalnej organizacji turystycznej, położonych w środku dziczy, ale bardzo dobrze wyposażonych. W szwedzkich górskich chatkach będziemy zaopatrywać się w przekąski i piwo oraz korzystać z sauny!
Średnio będziemy pokonywać 12-15 km dziennie. Wolny czas wykorzystamy na dodatkowe wycieczki po okolicy, odpoczynek przy kominku. Mikroklimat w rejonie Abisko charakteryzuje się bezchmurnym niebem, co daje bardzo duże szanse na obserwację zorzy polarnej.
Do zobaczenia w Szwecji!
RAMOWY PROGRAM WYJAZDU:
DZIEŃ 1
Przelot z Polski z przesiadką w rejon Abisko i Kiruny.
DZIEŃ 2
Przejazd busem i skuterem śnieżnym w rejon Kebnekaise, najwyższego szczytu Szwecji, gdzie rozpoczynamy wyprawę. Z początku szeroka dolina, zwęża się wśród wysokich na 1000 m skał. Pod wieczór docieramy do pierwszej chaty.
DZIEŃ 3-6
Podróżując od chaty do chaty pokonujemy na biegówkach kolejne odcinki Kungsleden. Krótsze dni wykorzystujemy na dodatkowe wycieczki na lekko, szczególnie w rejonie chat Salka i Alesjaure leżących przy skrzyżowaniach szlaków. Lepiej wyposażone chaty w sauny i sklepiki, występują na przemian z mniejszymi chatkami, z bardziej podstawowym wyposażeniem.
Przed półmetkiem wyprawy pokonamy przełęcz Tjaktja (1150 m n.p.m.). Podczas dobrej pogody z przełęczy roztaczają się niesamowite widoki na doliny Alesvagge i Tjäktjavagge. Za przełęczą należy wypatrywać tropów rosomaka.
Z uwagi na kierunek pokonywania szlaku, w pierwszej połowie wyprawy będą przeważać długie ale łagodne podejścia. Druga połowa charakteryzuje się równymi odcinkami przez jeziora oraz sekcjami zjazdów. Dzienne przewyższenia nie przekraczają kilkuset metrów. Najdłuższy, ponad 20-kilometrowy odcinek dzielący jeziora Alesjaure i Abiskojaure prowadzi głównie po płaskim oraz w dół. Poza końcowym odcinkiem wyprawa na biegówkach wiedzie przez tundrę przykrytą śniegiem.
DZIEŃ 7
Przecinamy jezioro Abiskojaure i jadąc przez porośnięte brzozą karłowatą tereny Parku Narodowego Abisko docieramy do turystycznego schroniska Abisko - mety naszej wyprawy. Transfer do Kiruny/Narwiku (zależnie od rozkładu lotów). Dla chętnych wyjście na pożegnalną kolację, spacer po mieście, odpoczynek. Nocleg w pensjonacie.
DZIEŃ 8
Powrotny przelot do Polski z przesiadką.