Finnmark i wybrzeże Północnej Norwegii
- Kautokeino, Karasjok - spotkania z fascynującą kulturą Saamów
- Najdalej na północ wysunięta latarnia morska w Slettnes
- Wizyta w Hamningberg, ostatniej wiosce rybackiej w tej części Europy
- Vardø, historyczna wioska rybacka, streetart i palenie czarownic
- Podróż promem Hurtigruten, z jacuzzi, wykładami i wizytami w portach
- Wycieczka na Nordkapp
Zapraszamy na niepowtarzalną wycieczkę objazdową do Norwegii. Przemierzając samochodem wybrzeże, dojedziemy i poznamy zakamarki Finnmarku. Towarzyszyć nam będzie surowy północny pejzaż i widoki jak z obrazów najznamienitszych mistrzów. Celem będzie poznanie miejsc krańcowych - takich, gdzie dalej już nic nie ma, gdzie kończy się znana nam cywilizacja i rozpoczyna nieznane, gdzie spotyka się więcej reniferów niż ludzi...
Poznamy też miejsca niecodzienne, z których każde skrywa swoją historię: w Tromsø żył Ibert Amundsen, a w Kifjordzie jest pochowany, Vardø to plener dla znanych street-artowców, Burfjord to początek Finnmarku z pięknymi widokami morza, w Altach znajdziemy malunki naskalne, Guovdageaidnu to stolica Saamów, a Karasjohk to ich największe miasto. Dojedziemy do najbardziej na północ wysuniętej latarnii morskiej w Slettnes, zatrzymując się w uroczych, malutkich wioskach rybackich. Do Tromsø wrócimy promem, mijając z kolei od strony morza to, co widzieliśmy wcześniej z lądu. Zapraszamy na autorski wyjazd do Norwegii!
RAMOWY PROGRAM WYJAZDU:
DZIEŃ 1 GDAŃSK-TROMSØ
Wieczorny przylot do Tromsø, największego miasta północnej Norwegii, gdzie Ibert Amundsen spędził swoje ostatnie lata. Wieczorne zwiedzanie miasta i spacer na camping poza miastem, gdzie planujemy nocleg w chatkach, saunę i wypatrywanie zorzy polarnej.
DZIEŃ 2 TROMSØ–BURFJORD (210 KM)
Wyruszamy na północ samochodem drogą E6 i dojeżdżamy do campingu w Burfjord. Roztacza się stamtąd piękny widok na morze i góry. To tu kończą się drzewa i zaczyna Finnmark.
DZIEŃ 3 BURFJORD-GUOVDAGEAIDNU (200 KM)
Jedziemy do Alty, gdzie zobaczymy ważne dla północnych Norwegów malunki naskalne. Za Altą zatrzymamy się na Sennalandet, wspaniałym płaskowyżu, przez który poprowadzono drogę. Tam będzie można pozbierać jagody i bażyny, a jeśli pogoda pozwoli – ugotować obiad w naturze. Przejedziemy przez Maze, wioskę, którą Norwegowie chcieli zatopić budując tamę na rzece. Wieczorem dojedziemy do Guovdageaidnu, stolicy Kraju Saamów.
DZIEŃ 4 GUOVDAGEAIDNU-KARASJOHKA (130 KM)
Po śniadaniu pojedziemy do galerii Juhls na obrzeżach miasta. Potem odwiedzimy centrum duodji, czyli saamskiego rękodzieła. Spotkamy się z Jankiem i Anną, Polakiem i Saamką, którzy mieszkają w mieście i opowiedzą nam o kulturze Saamów. Wczesnym popołudniem ruszamy do Karasjohki [Karasjok], największego saamskiego miasta, gdzie odwiedzimy Sapmi Park, centrum kultury saamskiej. Dla chętnych możliwość przejechania się psim zaprzęgiem. Nocleg w miejscowym hotelu.
DZIEŃ 5 KARASJOHKA-KJØLLEFJORD (300 KM)
Z Kraju Saamów jedziemy malowniczą drogą na Półwysep Nordkyn, do wioski rybackiej, skąd pochodziła rodzina Amundsenów. Po drodze zatrzymujemy się w kilku kluczowych miejscach z Hen, nie spieszymy się. Jeśli pogoda pozwoli, wieczorem jedziemy do Kifjordu, tam, gdzie jest pochowany Ibert. Nocleg w Kjøllefjordzie, w budynku przerobionym ze starej przetwórni ryb (nazywa się Foldal).
DZIEŃ 6 PÓŁWYSEP NORDKYN
Jedziemy do wiosek rybackich Mehamn i Gamvik, odwiedzamy najbardziej na północ wysuniętą latarnię morską w Slettnes, wykąpiemy się w morzu na białej plaży niedaleko latarni. Po powrocie możemy wybrać się do opuszczonej wioski rybackiej Skjøtningbergu pieszą trasą, skąd roztacza się wspaniały widok. Nocleg w Kjøllefjordzie.
DZIEŃ 7 KJØLLEFJORD-VARDØ (330 KM)
Jedziemy na Półwysep Varanger, do Vardø, czyli tam, gdzie zaczyna się Norwegia, znani street-artowcy malują budynki w centrum i gdzie mieszkają najbardziej otwarci ludzie Północy. Tu zobaczymy miejsce, gdzie palono czarownice, napijemy się piwa w pubie, w którym bywali Amundsen (ten Amundsen) i Nansen, pójdziemy do kawiarni zwanej piekarnią.
DZIEŃ 8 VARANGER
Rano jedziemy spektakularną drogą do Hamningbergu, ostatniej wioski rybackiej w tej części Europy, po drodze mijamy hotel Pøbela i zostawiamy mu tam pozdrowienia. O 17-tej wyruszymy w drogę powrotną promem Hurtigruten.
DZIEŃ 9 WYBRZEŻE FINNMARKU OD STRONY MORZA
Płyniemy Hurtigrutą, korzystamy z jej uroków (jacuzzi na pokładzie, wykłady, zawijanie do portów). Możliwość wykupienia wycieczki na Nordkapp ”Śniadanie na Przylądku Północnym”, organizowanej przez Hurtigrutę. W środku dnia statek przybija na kilka godzin do Hammerfestu, niegdyś najważniejszego portu północy. Przypływamy do centrum Tromsø o 23.45. Tego samego wieczora w ramach dodatkowych atrakcji Hurtigruta zaprasza na koncert w Ishavskatedralen, lodowej katedrze w Tromsø. Nocleg w Tromsø.
DZIEŃ 10 TROMSØ-OKOLICE
Wjedziemy kolejką na górę, skąd widać całą wyspę. Pójdziemy na spacer górskimi ścieżkami, z których roztacza się piękny widok na fiord. Chętni pójdą na lekki trekking na Tromsdalstinden (1238 m n.p.m), najwyższy szczyt okolicy, na który mieszkańcy Tromsø mówią po prostu „Tinden”. Nocleg w Tromsø.
DZIEŃ 11 TROMSØ-GDAŃSK
Zwiedzanie Tromsø. Ostatniego dnia przejdziemy się po mieście Iberta Amundsena, zajrzymy do odwiedzanej przez niego kawiarni, pójdziemy nad jezioro Prestvannet i będziemy mieli czas na zakupy. Po południu wylot do Polski.