Wyślij znajomemu

Rejs Grenlandia Zachodnia 2020 - zielona wyspa pod lodem

rejs-wyprawa-Grenlandia-Disko-Bay-TripTrip.pl-1
Liczba odwiedzin: 5849

Nazwa Grenlandia po staroskandynawsku znaczy Zielona Ziemia ... zielona ziemia, którą w 80% pokrywa lądolód o grubości 2 km ... Zapraszamy na rejs wzdłuż zachodniego wybrzeża największej  wyspy świata, słabo zaludnionej, z dziewiczą przyrodą i niespotykanymi nigdzie indziej lodowymi cudami natury. 

Skąd się biorą góry lodowe ... ? Dokąd zmierzają ... ? 

Co nas czeka :

  • żegluga w bajecznych krajobrazach wśród gór lodowych 
  • zwiedzanie grenlandzkich wysepek z pokładu jachtu
  • zwiedzanie lądowe Grenlandii 
  • niesamowita przygoda

 

TRASA : Nuuk - Maniitsoq - Kangamiut - Sissimiut - Kangaatsiaq - Aasiaat - Disko Bay - Ilulissat 

 

Nasz rejs rozpocznie się w Nuuk - stolicy i największym mieście Grenlandii (17000 mieszkańców). To idealne miejsce na zapoznanie się z Grenlandią. Nazwa Nuuk oznacza w języku grenlandzkim - przylądek. Miasto znajduje się na skraju sporego półwyspu, w obszarze systemu fiordów Nuup Kangerlua. Jest to najstarsza osada miejska na wyspie. Znajdziemy tu historyczną zabudowę, nowoczesne apartamentowce, stare domostwa Innuitów, kolonialny port, a wszystko to w miejscu, gdzie natura jest na wyciągnięcie ręki. Atrakcje tego miejsca to pocztówkowe widoki, kolorowe domy, Grenlandzkie Muzeum Narodowe, Nuutoqaq - muzeum miasta Nuuk, Kittat - "ekno-muzeum", muzeum sztuki.

Po wyjściu z Nuuk odwiedzimy Maniitsoq (Sukkertoppen), a następnie popłyniemy do Kangamiut. Kangamiut to mała osada leżąca przy wejściu do fiordu Evighedsfjord. 

 

Kolejnym celem będzie położony tuż za kręgiem polarnym Sissimiut. Jest to najbardziej na północ położony port z wolnym od lodu wejściem w sezonie zimowym. Sissimut jest drugim co do wielkości, po Nuuk, miastem Grenlandii, zamieszkałym przez 5600 mieszkańców, z pełnym zapleczem usługowym i zaopatrzeniowym. W Sissimiut warto zobaczyć rekonstrukcje budynków pochodzących z czasów kultury wikingów.

Płynąc dalej na północ dotrzemy do Kangaatsiaq. Miasto to jest jednym z najmłodszych osiedli Grenlandii. Kangaatsiaq to niezniszczone, małe miasteczko, gdzie nie ma dużych hoteli czy biur turystycznych.

Z tego miejsca pożeglujemy do Assiat przez jeden z najpiękniejszych archipelagów północy, zwanym „archipelagiem tysiąca wysp”, tworzących unikalny system fiordów i szlak do Disko Bay. Aasiaat - zostało zbudowane w 1759, a w 1763 r. osada została przeniesiona 125 km na północ do swojej obecnej lokalizacji. Dziś w starym Aasiaat mieści się muzeum regionalne z doskonała ekspozycją historii i kultury Eskimosów.

 

Po wyjściu z Assait otworzy się przed nami jedna z najpiękniejszych zatok w Arktyce - Disko Bay, a w jej północno-wschodniej części port i miasto Ilulissat. Ilulissat to nowoczesne miasteczko położone na północ od Koła Polarnego, otoczone lodowcami i widocznymi znad fiordu majestatycznymi górami lodowymi. To tutaj zachowały się ślady kultury Innuitów sprzed 4000 lat. Ze swoją ponad 4500 populacją Ilulissat jest trzecią co do wielkości osadą na Grenlandii, po Nuuk i Sissimiut. Po grenlandzku Ilulissat znaczy „góra lodowa”. Miasto jest malowniczo położone u ujścia niemal 60-kilometrowego fiordu lodowego, wypełnionego ogromnymi górami lodowymi z  lodowca - Sermeq Kujalleq.

 

W 2004 roku Ice Fjord Ilulissat został wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Sermeq Kujalleq to jeden z najszybszych (przemieszcza się z prędkością 19 m na dzień) i najbardziej aktywnych lodowców na świecie. W procesie cielenia corocznie produkuje ponad 35 km3 lodu, czyli 10% produkcji wszystkich lodów w obszarze Grenlandii powstałych poprzez „cielenie” i więcej niż jakikolwiek inny lodowiec poza Antarktydą.

 

Ilulissat - tutaj zakończymy nasz rejs. 

Cena: 2 850 PLN

Data: 10/06/2020 - 17/06/2020

Inne dostępne daty: 10.06.2020 - 17.06.2020 - 7 dni - cena miejsca na wyprawie 2850 zł
18.06.2020 - 30.06.2020 - 12 dni - cena miejsca na wyprawie 4850 zł
01.07.2020 - 12.07.2020 - 11 dni - cena miejsca na wyprawie 4450 zł
20.07.2020 - 27.07.2020 - 7 dni - cena miejsca na wyprawie 2850 zł
28.07.2020 - 08.08.2020 - 11 dni - cena miejsca na wyprawie 4450 zł
Poziom trudności: średni - aktywność wymagająca sprawności
Cena zawiera: - uczestnictwo w rejsie
- miejsce na jachcie przystosowanym do żeglugi w warunkach lodowych
- mapy i pomoce nawigacyjne
- ubezpieczenie jachtu
- prowadzenie jachtu przez doświadczonego skippera (kapitana)
Cena nie zawiera: - kosztów wyżywienia, paliwa, gazu, opłat za postoje w portach, opłat administracyjnych - 800 zł na osobę / rejs
- przelotu i dojazdu do miejsca rozpoczęcia i z miejsca zakończenia rejsu
- ubezpieczenia osobistego
- wydatków osobistych na lądzie
Organizator: TripTrip

Nocleg :

Na jachcie 

Wyżywienie :

Na jachcie przygotowywane przez załogę z zakupionych produktów

Dojazd :

Dojazd uczestnicy organizują we własnym zakresie (pomagamy w znalezieniu optymalnych połączeń lotniczych) 

Rozpoczęcie / zakończenie rejsu: Nuuk / Ilulissat 

Załoga:

Doświadczenie żeglarskie nie jest wymagane.

Uczestnicy rejsu stanowią załogę jachtu i uczestniczą w czynnościach związanych z żeglugą i pobytem na jachcie. Ostateczna trasa rejsu zależy od warunków pogodowych, warunków lodowych, sprawności załogi i decyzji kapitana.

Dla zainteresowanych opinia z rejsu, wymagana przy uzyskiwaniu stopni żeglarskich.

Lokalizacja

Nuuk, Grenlandia

rejs-wyprawa-Grenlandia-Disko-Bay-TripTrip.pl-1
rejs-wyprawa-Grenlandia-Disko-Bay-TripTrip.pl-2
rejs-wyprawa-Grenlandia-Disko-Bay-TripTrip.pl-3
rejs-wyprawa-Grenlandia-Disko-Bay-TripTrip.pl-4
rejs-wyprawa-Grenlandia-Disko-Bay-TripTrip.pl-5
rejs-wyprawa-Grenlandia-Disko-Bay-TripTrip.pl-6
rejs-wyprawa-Grenlandia-Disko-Bay-TripTrip.pl-7
rejs-wyprawa-Grenlandia-Disko-Bay-TripTrip.pl-8

Grenlandia - ciekawostki

1.

Powierzchnia pokrywy lodowej Grenlandii  wynosi 1,8 mln km2, objętość 2,7 mln km3 lodu - równowartość około 7% całej wody słodkiej na ziemi. Skąd więc nazwa Grenlandia - Zielony Kraj ... ?

Według podań o wikingach nazwę Grenlandia wymyślił Eryk Rudy, żeby przyciągnąć do niej potencjalnych osadników. Wyjaśnił, że ludzie będą bardziej skłonni się tam osiedlić, jeżeli jej nazwa będzie zachęcająca .... 

Marketing więc nie jest dziełem współczesnych czasów :) 

 

2.

Z czym kojarzy się grenlandzkie Disko? Oczywiście z górami lodowymi i słońcem o północy :) Zatoka Disko to ulubione miejsce turystów odwiedzających największą wyspę świata.

W Ilulissat, największym porcie Zatoki Disko, położonym 200 kilometrów na północ od Koła Podbiegunowego, mieszka 4500 osób i 3500 psów. Jeszcze do niedawna proporcje były odwrotne  

 

3. 

Icefjord, czyli po prostu lodowy fiord, to chyba największa Grenlandzka atrakcja. Utworzył go topniejący lodowiec. Przed tysiącami lat czoło lodowca było tuż przy oceanie - teraz jest prawie 60 km w głębi lądu. Jest to lodowiec bardzo aktywnie „cielący się”, co oznacza, że co rusz oddzielają się od niego wielkie lodowe bloki. Icefjord wypełniony jest lodowo-śniegowymi tworami, majestatycznie sunącymi w stronę morza. Niesione przez prądy morskie góry mogą dotrzeć zaskakująco daleko. Rekordzistki widziano nawet przy północnych wybrzeżach Norwegii, a na południu - aż w rejonie Azorów. 

 

4.

Wypływających z Icefjordu gór lodowych jest tyle, że - jak wyliczono - mogłyby zaspokoić roczne zapotrzebowanie Stanów Zjednoczonych na wodę. Również miejscowi doceniają jej zalety. Eksport lodu to niezły biznes. Grenlandczycy są dumni, że ich lód, taki z pęcherzykami powietrza w środku, wysyła się na przykład do Japonii, gdzie służy jako ekskluzywny dodatek do drinków. Nowym pomysłem jest woda z lodowca wysyłana do Emiratów Arabskich. Cena jednej butelki to równowartość 100 zł !

 

5. 

Góry lodowe są niesamowite !  Aż trudno uwierzyć, że to, co widzimy stanowi zaledwie 1/9 część takiego tworu natury. Reszta schowana jest pod wodą. Blok lodowy, wystawiony na działanie słońca, fal, temperatury - stale „pracuje”. Świadczą o tym trzaski, niekiedy - potężny huk, zapowiadający pęknięcie i przewrócenie się kolosa. Konsekwencją może być całkiem spora fala ...

Zapytaj o wycieczkę

Masz dodatkowe pytania?
Interesuje Cię taka wycieczka w innym terminie?


Rezerwacja - zamówienie wstępne

Prosimy o wypełnienie formularza w celu dokonania rezerwacji - zamówienia wstępnego na wybraną wycieczkę.
Przesłanie formularza nie wiąże się z żadnymi kosztami i jest niezobowiązujące.