Na nartach na Jebel Toubkal czyli skitury w Afryce

Udostępnij - zaproponuj wycieczkę znajomym
TripTrip-narty-skitur-wyprawa-Jebel-Toubkal-1

Głównym celem naszej narciarskiej wyprawy będzie zdobycie najwyższego szczytu na północy Afryki – Jebel Toubkal (4167 m.) No i oczywiście zjazd na nartach z wierzchołka. Skiturowa wyprawa do Maroka to również szansa na spotkanie z lokalną kulturą arabską i berberyjską no i oczywiście z fantastyczną kuchnią.

Wyprawa skiturowa dla średnio zaawansowanych turystów narciarskich. Daje szansę na zdobycie najwyższego szczytu na północy Afryki. Atlas Wysoki to trochę dziki a przez to wspaniały teren na miłośników narciarstwa pozatrasowego. Głównym celem naszej narciarskiej wyprawy będzie zdobycie najwyższego szczytu na północy Afryki – Jebel Toubkal (4167 m.) No i oczywiście zjazd na nartach z wierzchołka. Będzie też szansa na kilka innych ciekawych zjazdów w czasie procesu aklimatyzacji. Trudności znajdów należy określić jako średnio-trudne ale oczywiście dużo zależy od warunków, pogody i kondycji śniegu.

 

Góry Atlas Wysoki no jeden z najwyższych łańcuchów górskich w Afryce a w północnej części tego kontynentu to góry najwyższe. Z jednej strony owiewane suchymi i ciepłymi masami powietrza znad Sahary a z drugiej chłodnymi i wilgotnymi znad Atlantyku i Morza Śródziemnego, góry Atlas charakteryzują się sporymi opadami w okresie zimowym. Dlatego ich wyższe partie, te położone powyżej 2500 m, oferują zwykle świetne warunki narciarskie dzięki sporej pokrywie śnieżnej zalegającej przez całą zimę. W Maroku w Atlasie nie ma za wiele ośrodków narciarskich z wyciągami i kolejkami. Za to dla narciarzy skiturowców możliwości wypraw i zjazdów są fenomenalne, co już dawno docenili francuzi, przyjeżdżając w te góry już od dziesięcioleci.

 

Noclegi będziemy mieć zapewnione w tradycyjnym arabskim hotelu w centrum Marrakeszu. Tuż obok sławnego placu Dżemma El Fna. W górach spać będziemy w schronisku w salach wieloosobowych. Tam też będziemy się stołować. Koniecznie trzeba zabrać ze sobą śpiwory. Przy transporcie naszych bagaży głównych do schroniska pomogą nam niżej juczne muły a wyżej marokańscy porterzy. Tak więc uczestnicy będą chodzić tylko “na lekko”.

 

Skiturowa wyprawa do Maroka to również szansa na spotkanie z lokalną kulturą arabską i berberyjską no i oczywiście z fantastyczną kuchnią. A poza tym legendarna egzotyka Marrakeszu może być celem sama w sobie!

 

PROGRAM WYPRAWY

 

Dzień 1

Warszawa - Marrakesz

Przylot do Marrakeszu lub alternatywnie do Casablanki. Transfer do hotelu w Marrakeszu, wspólne wyjście na kolację wieczorową porą. Wyżywienie: bez świadczeń.

 

Dzień 2

Marrakesz - Tacheddirt

Po wczesnym śniadaniu przejazd do Tacheddirt, jednej z najwyżej położonych wsi w Maroku (ok. 2200 m). Po lunchu wyjście na nartach na Likemt Pass (3550 m) w celach aklimatyzacyjnych. W drodze powrotnej długi zjazd tą samą drogą szerokimi łagodnymi zboczami. Powrót do schroniska. Wieczorem pakowanie sprzętu i przygotowanie do dalszej części wyprawy. Wyżywienie S-L-K.

 

Dzień 3

Imlil - Netler Ref.

Wcześnie rano ruszamy do schroniska Netler położonego na wysokości 3200 m w głębokiej dolinie na zboczach szczytu Jebel Toubkal. Czas przejścia to około 5-6 godzin w zależności od panujących warunków. Dolną część trasy będziemy pokonywać na butach (brak śniegu) a nasze bagaże pojadą na mułach. Potem przesiadamy się na narty. Trasa praktycznie bez większych trudności, podejście długie i łagodne. Nocleg w schronisku, sale wieloosobowe. Wyżywienie: S-L-K.

 

Dzień 4

Netler Ref. aklimatyzacja

Po śniadaniu wyjście aklimatyzacyjne na nartach oczywiście. Naszym celem będzie przełęcz Tizi’n Ounemuns (3688 m). Trasa w dole łatwa w górnej części bardziej stroma nie powinna zająć więcej niż ok 5 godzin w obie strony. Po południu przygotowania do ataku szczytowego na Jebel Toubkal i po wczesnej kolacji nocleg w schronisku. Wyżywienie S-L-K.

 

Dzień 5

Jebel Toubkal

Start w górę wcześnie nad ranem. Udamy się najpierw dość stromym zboczem na próg dolinki wiszącej tuż nad schroniskiem a prowadzącej wprost pod Toubkal. W zależności od warunków pewien odcinek będzie trzeba pokonać w rakach. Potem już trochę mniej stromo przez kolejne progi na szeroką przełęcz a właściwie grzbiet w głównej grani szczytu skąd już na nartach lub w rakach na szczyt Jebel Toubkal (4167 m). Zejście i zjazd trawersem przez wierzchołek północny Toubkala. Kolacja i nocleg w schronisku. Wyżywienie S-L-K.

 

Dzień 6

Netler Ref. - Imlil

Po śniadaniu spróbujemy podejścia na jeszcze jedną ciekawą turę górską a po lunchu dłuuuugi zjazd do Imlil, oczywiście do granicy śniegu. Po dotarciu do wioski załadunek do auta i przejazd busem do Marrakeszu. Nocleg w hotelu. Wyżywienie S-L.

 

Dzień 7

Marrakesz

Dzień restowy! Możemy poświęcić go na zwiedzanie i shopping w Marrakeszu lub udać się na wycieczkę nad ocean do Essaouiry. Wariant dodatkowy koszt ok 15 euro. Nocleg w hotelu w Marrakeszu. Wyżywienie S.

 

Dzień 8

Marrakesz - Warszawa

Po śniadaniu transfer na lotnisko i wylot do Polski. Zakończenie programu.

Cena: 4 590 PLN

Data: 25/02/2023 - 04/03/2023

Dostępność miejsc: miejsca są dostępne
Poziom trudności: średni - aktywność wymagająca sprawności
Liczba uczestników: 10
Cena zawiera: Opieka polskiego lidera / przewodnika
Opieka lokalnego przewodnika
Noclegi 3 x w Marrakeszu w hotelu 2* (pokoje 2 osobowe z łazienką)
Noclegi 4 x w schronisku w górach, sale wieloosobowe
Wyżywienie tak jak opisane w programie
Ubezpieczenie kosztów leczenia i NW w UNIQA
Transfery wymienione w programie
Składka obowiązkowa na TFP i TFG
Cena nie zawiera: Przelot na trasie z Polski do Maroka i powrotny
Wyżywienie nie wymienione w programie
Ew. koszty wypożyczenia sprzętu
Wydatki osobiste np na napoje i słodycze
Koszt wycieczek fakultatywnych i wstępów do zwiedzanych obiektów

Lokalizacja

Jebel Toubkal , Maroko

TripTrip-narty-skitur-wyprawa-Jebel-Toubkal-1
TripTrip-narty-skitur-wyprawa-Jebel-Toubkal-2
TripTrip-narty-skitur-wyprawa-Jebel-Toubkal-3
TripTrip-narty-skitur-wyprawa-Jebel-Toubkal-4
TripTrip-narty-skitur-wyprawa-Jebel-Toubkal-5
TripTrip-narty-skitur-wyprawa-Jebel-Toubkal-6
TripTrip-narty-skitur-wyprawa-Jebel-Toubkal-7
TripTrip-narty-skitur-wyprawa-Jebel-Toubkal-8
TripTrip-narty-skitur-wyprawa-Jebel-Toubkal-9

NIEZBĘDNY EKWIPUNEK

  • Ubiór zimowy narciarski w wariancie lekkim / oddychającym nadający się do narciarskiej turystyki zimowej
  • Narty – skitury z fokami oraz harszlami (można wypożyczyć na miejscu)
  • Buty narciarskie – skiturowe (j.w.)
  • Kask
  • ABC lawinowe (detektor, sonda, łopatka – można wypożyczyć)
  • Plecak ok 30 – 40 litrów
  • Torba podróżna / waliza ok 90 litrów
  • Apteczka osobista, folia / koc ratowniczy, kompas, scyzoryk, termos na napoje
Zapytaj o wycieczkę

Masz dodatkowe pytania?
Interesuje Cię taka wycieczka w innym terminie?


Rezerwacja - zamówienie wstępne

Prosimy o wypełnienie formularza w celu dokonania rezerwacji - zamówienia wstępnego na wybraną wycieczkę.
Przesłanie formularza nie wiąże się z żadnymi kosztami i jest niezobowiązujące.


Udostępnij - zaproponuj wycieczkę znajomym