Mera Peak - wyprawa w sercu Himalajów

Udostępnij - zaproponuj wycieczkę znajomym
TripTrip-Mera-Peak-Himalaje-trekking-1

Wyprawa na jeden z najpiękniejszych widokowo szczytów w Himalajach. Wyprawa na Mera Peak (6476 m.npm.) to niezapomniana przygoda. Zdobędziemy jeden z najwyższych szczytów dostępnych dla turystów wysokogórskich w Himalajach. Zobaczymy jedną z najwspanialszych panoram górskich świata ze szczytami Everestu, Lhotse, Makalu, Kangczendzongi i Cho-Oyu na czele.

Wyprawa na Mera Peak (6476 m.npm.) to niezapomniana przygoda gdzie udało się nam zawrzeć niemal wszystko to co sprawia że chodzimy w góry! W naszym programie zdobędziemy jeden z najwyższych szczytów dostępnych dla turystów wysokogórskich w Himalajach. Zobaczymy jedną z najwspanialszych panoram górskich świata ze szczytami Everestu, Lhotse, Makalu, Kangczendzongi i Cho-Oyu na czele. 

 

Przejdziemy wysokie przełęcze, przemierzymy głębokie doliny, spenetrujemy niebezpieczne lodowce. Spotkamy też wspaniałych ludzi żyjących w tych mało odwiedzanych rejonach Himalajów. Będzie też czas na zwiedzanie Katmandu.

 

Mera Peak położony w sercu rejonu Khumbu, jako jeden z naprawdę niewielu szczytów himalajskich tej wysokości nie przedstawia zwykle większych trudności technicznych. Jeśli lodowiec jest dobrze przykryty śniegiem to w zasadzie wystarczą same raki i kijki. Dopiero w kopule szczytowej trzeba pokonać około 30 metrowy stromy uskok lodowy. W tym miejscu jednak będziemy korzystać z liny poręczowej. Nie można jednak powiedzieć jednoznacznie że szczyt jest łatwy. Oprócz wysokości która eliminuje z ataku szczytowego ok połowę śmiałków pragnących zdobyć Mera, już samo dotarcie do stóp góry wymaga wytrwałości. Długa trasa nagradza nas jednak wspaniałymi widokami otoczenia doliny Hinku. Naszym celem będzie Mera Centralna.

 

Program choć długi jest tak zaplanowany by zrealizować go mógł również średniozaawansowany turysta wysokogórski. Mamy czas na aklimatyzację i wypoczynek przed trudniejszymi etapami wyprawy. Program przewiduje pełne wsparcie logistyczne tj. namioty, tragarzy, kucharza i przewodników wysokogórskich na aklimatyzację i atak szczytowy. Większość noclegów będziemy mieli w wygodnych hotelikach – schronach wyposażonych w prycze i materace. To wszystko sprawi że będziemy blisko natury ale jednocześnie zaopatrzeni w niezbędne minimum komfortu. Przez cały czas uczestnikami opiekować się będzie polski lider z doświadczeniem himalajskim.

 

PROGRAM WYPRAWY

 

Dzień 1

Warszawa

Spotkanie grupy na lotnisku w Warszawie i wylot w stronę Nepalu przez Dubai lub Dohę. Możliwy własny wariant dolotu do Nepalu.

 

Dzień 2

Katmandu

Przelot do Katmandu, nocleg w hotelu, wyżywienie we własnym zakresie.

 

Dzień 3

Katmandu

Dzień na aklimatyzację i odpoczynek. Możliwe małe zwiedzanie. Wieczorem odprawa i pakowanie przed wyprawą. Nocleg w hotelu, wyżywienie: śniadanie.

 

Dzień 4

Katmandu - Lukla 2850 m.

Wcześnie rano transfer na lotnisko i przelot do Lukli (ok 40 minut). Dzień aklimatyzacyjny – spacery po Lukli i okolicach. Nocleg w lokalnym hoteliku, śniadanie, lunch, kolacja.

 

Dzień 5

Trek do Chutanga – 3500m.

 Ścieżka wiedzie wzdłuż grzbietu Kalo Himal – po drodze mijamy niemal dziewicze przyrodniczo obszary – gęste himalajskie lasy. Nocleg w Chutanga w prostych hotelikach zwanych tutaj “lodże”, śniadanie, lunch, kolacja.

 

Dzień 6

Chutanga - Zatrwa La - Thuli Kharka – 4300m.

Dzisiaj przekroczymy grań Kalo Himal, która oddziela Khumbu od doliny Hinku. Stromo wspinającą się ścieżką dotrzemy do położonej na 4700 m przełęczy Zartwa La, skąd łagodnie ścieżką schodzimy w dół na nocleg w Thuli Kharka (4300 m). Uwaga, droga do przełęczy jest bardzo często pokryta śniegiem, czasem przydają się raki na tym odcinku. Nocleg w lodży, śniadanie, lunch, kolacja.

 

Dzień 7

Thuli Kharka - Kote – 3600m. 

Kontynuujemy nasze zejście dość stromo w dolinę Hinku do miejscowości Kote położonej na wysokości 3500m. Kote jest dobrym miejscem na nocleg – w wiosce mieści się kilkanaście ładnych hotelików, jest zielono, a czas płynie sobie tylko znanym tempem. Życie we wiosce toczy się dość tradycyjnie, tak że będziemy mogli przyjrzeć się w jakich warunkach i z jakimi problemami spotykają się ludzie żyjący w tak trudnych i niezwykłych okolicznościach przyrody. Nocleg w lodży, śniadanie, lunch, kolacja.

 

Dzień 8

Kote - Tangnag – 4350m.

Przez cały dzień będziemy szli wzdłuż Hinku Khola znajdując się przez znaczną część dnia w cieniu potężnego, mierzącego ponad 6000 m grzbietu Mera Himal. Podążając zachodnim brzegiem rzeki Hinku w kierunku północnym mijać będziemy letnie szałasy pasterskie Gondishung. Wokoło nas fantastyczne widoki na himalajskie szczyty. Nocleg w lodży w Tangnag. śniadanie, lunch, kolacja.

 

Dzień 9

Tangnag – Khare – 4900 m.

Wędrówka wzdłuż moreny bocznej lodowca Kharka, który to szlak zapewni nam spektakularne widoki na Charpate Himal. Wspinając się coraz stromiej morenami docieramy do czoła lodowca Hinku Nup. Stąd dalej stromszym podejściem dotrzemy do naszego obozowiska u stóp lodowca prowadzącego na Mera La. Tutaj w Khare będzie nasza baza wypadowa na szczyt. Nocleg w hoteliku, śniadanie, lunch, kolacja.

 

Dzień 10

Khare – Mera La (5415 m) – Kare.

Ten dzień jest krótki trekkingowo ale kluczowy z punktu widzenia aklimatyzacji i zdobycia szczytu. Wzdłuż lodowca Mera dotrzemy na przełęcz Mera La i po krótkim odpoczynku powrócimy do naszej bazy w Kare. Droga jest niezwykle widokowa i częściowo prowadzi po lodowcu. Z przełęczy zobaczymy drogę do High Camp i dalej na szczyt. Nocleg w hoteliku. Śniadanie, lunch, kolacja.

 

Dzień 11

Aklimatyzacja Khare.

Dodatkowy dzień aklimatyzacyjny poświęcimy na spacer na niewielkie szczyty na zachodniej stronie lodowca Hinku Nup Glacier – osiągając dzięki temu wysokość ok 5400 m. a w tle mając wspaniałą panoramę Mera La i Mera Peak. Nocleg w namiotach, śniadanie, lunch, kolacja.

 

Dzień 12

Kare – Mera High Camp – 5800 m.

Droga do Bazy Wysuniętej (Mera High Camp) jest nietrudna ale może być niebezpieczna jeśli szczeliny będą otwarte ponieważ prowadzi po lodowcu. Zwykle na tym odcinku będziemy już poruszać się związani. Po dotarciu do Bazy Wysuniętej czeka nas nagroda w postaci powalających na kolana widoków na najwyższe szczyty globu: Everest, Makalu, Cho Oyu i wiele innych. Nocleg Mera High Camp. Nocleg w namiotach, śniadanie, lunch, kolacja.

 

Dzień 13

Atak szczytowy: Mera High Camp –  Mera Peak (6,476m) – Kare.

Zaczynamy bardzo wcześnie nad ranem nasz szturm na szczyt. Trasa prowadzić będzie średnio trudnym śnieżno-lodowym terenem a w ostatniej fazie po dość dużym nastromieniu. Cały czas będziemy związani liną i asekurowani przez przewodników. Na szczycie czeka na nas pyszna uczta: widok na pięć ośmiotysięczników i kilka innych wyniosłych himalajskich szczytów. Zobaczymy Mt. Everest (8,848m), Cho-Oyu (8,201m), Lhotse (8,516m), Makalu (8,463m), Kangchenjunga (8,586m), Nuptse (7,855m) oraz Baruntse, Ama-Dablam, Imja-Tse, Lobuche, Chamlang i tysiące innych. Prawdziwe morze gór! Nocleg w Kare w hoteliku, śniadanie, lunch-pakiet, kolacja.

 

Dzień 14

Kare – Kote.

Tego dnia schodzimy do Doliny Hinku. Trasa będzie dość męcząca ale wraz z obniżaniem się będzie nam przybywać sił. A w Kote czeka zimne piwo i gorący prysznic. Nocleg w lodży w Kote, śniadanie, lunch, kolacja.

 

Dzień 15

Kote – Thuli Kharka.

Tego dnia będziemy wędrować zboczami porośniętymi gęstym lasem na zachodnią grań ograniczającą Dolinę Hinku. Czeka nas sporo podejścia ale krajobrazy wynagradzają wysiłek. Nocleg w Thuli Kharka w lodży, śniadanie, lunch, kolacja.

 

Dzień 16

Thuli Kharka – Lukla.

To ostatni dzień naszego trekkingu, dziś dotrzemy do Lukli, wcześniej jednak musimy wspiąć się ponownie na przełęcz Zatrwa La by potem zejść od razu do Lukli. Na zejściu zwykle przydatne raki a nawet czekan. Nocleg w lodży, śniadanie, lunch, kolacja.

 

Dzień 17

Lukla – Kathmandu.

Wcześnie rano przelot z Lukli do Kathmandu. Transfer do hotelu i czas wolny. Nocleg w hotelu, śniadanie, (reszta wyżywienia we własnym zakresie).

 

Dzień 18

Katmandu.

Dzień rezerwowy na wypadek złej pogody w Lukli, w przypadku pogody ładnej – dzień wolny, okazja do nic-nie-robienia lub zwiedzania miasta. Katmandu i okolice są tak ciekawe że czas to spędzony nigdy nie jest zmarnowany. Nasz lider pomoże zorganizować wycieczki fakultatywne. Nocleg w hotelu, śniadanie, (reszta wyżywienia we własnym zakresie).

 

Dzień 19

Katmandu - Warszawa

Tego dnia mamy wylot do Polski. W zależności od godziny wylotu transfer na lotnisko i wylot do Warszawy. Po wylądowaniu w Warszawie zakończenie programu.

Cena: 12 550 PLN

Data: 21/10/2023 - 08/11/2023

Dostępność miejsc: miejsca są dostępne
Inne dostępne daty: 22/04/2023 - 10/05/2023
triptrip.pl/trekking/563-mera-peak-wyprawa-w-sercu-himalajow
Cena bazowa w walucie przeliczana na pln: 2790 USD
Poziom trudności: trudny - wymaga sprawności, wytrzymałości
Liczba uczestników: 10
Cena zawiera: Opieka polskiego lidera.
Transfery lotnisko – hotel – lotnisko.
4 noclegi ze śniadaniem w Hotelu w Katmandu (hotel 2*, pokoje z łazienkami i śniadaniem).
Noclegi w prostych hotelikach typu tea-house w czasie trwania trekkingu, jeden nocleg w namiotach 2 osobowych
Wyżywienie: tak jak opisane w programie.
Opieka lokalnych przewodników wysokogórskich w czasie ataku szczytowego
Porterzy do niesienia ekwipunku osobistego oraz ich ubezpieczenie, wyżywienie, noclegi.
Pozwolenia wspinaczkowe na Mera Peak, wstęp Sagarmatha National Park
Przelot Katmandu – Lukla – Katmandu.
Ubezpieczenie KL i NNW do kwoty 30 000 euro, koszty ratownictwa 5000 euro, z rozszerzeniem uprawiania trekkingu.
Składka na TFG i TFP
Cena nie zawiera: Specjalnego ubezpieczenia wysokogórskiego na czas trwania wspinaczki (można zawrzeć za naszym pośrednictwem)
Wyżywienia poza opisanym w programie
Osobistego sprzętu wspinaczkowego i kempingowego typu śpiwór, karimata
Lotu międzynarodowego do Nepalu
Opłat wylotowych na lotach lokalnych
Kosztów wizy nepalskiej – USD 40 – płatne po przylocie na lotnisku
Napojów alkoholowych, zimnych napojów, jedzenia szturmowego (batony, kabanosy, Isostar itp.).
Kosztów pralni, telefonu, Internetu i innych osobistych.
Napiwków dla przewodników, porterów, kierowców.
Butli z tlenem do indywidualnego wykorzystania.
Kosztu testu COVID jeśli jest wymagany

Lokalizacja

Mera Peak, Nepal

TripTrip-Mera-Peak-Himalaje-trekking-1
TripTrip-Mera-Peak-Himalaje-trekking-2
TripTrip-Mera-Peak-Himalaje-trekking-3
TripTrip-Mera-Peak-Himalaje-trekking-4
TripTrip-Mera-Peak-Himalaje-trekking-5
TripTrip-Mera-Peak-Himalaje-trekking-6
TripTrip-Mera-Peak-Himalaje-trekking-7
TripTrip-Mera-Peak-Himalaje-trekking-8
TripTrip-Mera-Peak-Himalaje-trekking-9

Rejon: Himalaje Nepalu, Solo - Khumbu

Wielkość grupy: do 10 osób

Typ zakwaterowania: hotel, schronisko, namiot

Poziom trudności: wyprawa wysokogórska, niewielkie trudności techniczne, znaczna wysokość n.p.m.

 

ZALECANY EKWIPUNEK

 • Kurtka puchowa o wysokich właściwościach termicznych ( z kapturem)
 • Spodnie puchowe lub primaloft
 • Spodnie i kurtkę przeciwdeszczową i wiatroszczelną
 • Ciepłą czapkę kominiarkę
 • Ciepłe łapawice 2 pary
 • Komplet ubrania na czas aklimatyzacji (trekking)Grube i cieńsze skarpety
 • Ciepła bielizna termiczna
 • Buty wysokościowe dwuwarstwowe
 • Raki dopasowane do butów
 • Czekan
 • Uprząż biodrowa
 • Dwie pętle (120 i 80 cm) + repsznur
 • Dwa karabinki zakręcane i dwa zwykłe
 • Przyrząd do podchodzenia po linie i przyrząd zjazdowy (kubek)Karimata
 • Śpiwór puchowy komfort co najmniej minus 20
 • Kijki trekkingowe
 • Okulary lodowcowe z filtrem
 • Zapas kremu z filtrem 50+
 • Wilgotne chusteczki do higieny w górnych obozach
 • Termos 1 litr
 • Butelka na wodę
 • Kubek termiczny + sztućce
 • Latarka czołówka z zapasem baterii

 

Bilety na loty lokalne na trasie Katmandu – Lukla – Katmandu zawarte są w cenie programu.

Bilety na trasie z Polski (lub innych krajów europejskich) są kosztem dodatkowym. Organizator dokonuje rezerwacji i zakupu tych biletów dla całej grupy w konsultacji z uczestnikami. Jest możliwość zakupu przelotów do Nepalu również samodzielnie.

Zapytaj o wycieczkę

Masz dodatkowe pytania?
Interesuje Cię taka wycieczka w innym terminie?


Rezerwacja - zamówienie wstępne

Prosimy o wypełnienie formularza w celu dokonania rezerwacji - zamówienia wstępnego na wybraną wycieczkę.
Przesłanie formularza nie wiąże się z żadnymi kosztami i jest niezobowiązujące.


Udostępnij - zaproponuj wycieczkę znajomym