Ben Nevis i Highland - trekking

Udostępnij - zaproponuj wycieczkę znajomym
TripTrip-trekking-Ben-Nevis-Highland-Szkocja-1

W czasie naszych eksploracji odwiedzimy jedne z najciekawszych i najbardziej dzikich zakątków Szkocji. Spróbujemy wspiąć się na Ben Nevis - najwyższy szczyt nie tylko Szkocji ale i całych Wysp Brytyjskich. Odwiedzimy odludną i tajemniczą grupę o nazwie Black Cuillin na Wyspie Skye oraz chyba najbardziej fantastyczne w formie góry Trotternish z bazaltowymi iglicami Old Man of Storr. Zapraszamy na wichrowe wzgórza Szkocji!

Celem naszej wyprawy będą surowe szkockie góry. Prawdziwe góry! Bo wprawdzie wysokości nad poziomem morza nie są przerażające (Ben Nevis to 1344 m.), ale ponieważ góry Szkocji wyrastają niemal wprost z morza to i my będziemy zaczynać nasze wyprawy z poziomu morza więc deniwelacje, a co za tym idzie i wrażenia podobne będą do tych tatrzańskich. Stuprocentową prawdą natomiast jest, że są to „wichrowe” góry.

 

W czasie naszych eksploracji odwiedzimy jedne z najciekawszych i najbardziej dzikich zakątków Szkocji. Spróbujemy wspiąć się na Ben Nevis - najwyższy szczyt nie tylko Szkocji ale i całych Wysp Brytyjskich, spenetrujemy znane z plenerów filmowych doliny Glen Nevis.  Odwiedzimy odludną i tajemniczą grupę o nazwie Black Cuillin na Wyspie Skye oraz chyba najbardziej fantastyczne w formie góry Trotternish z bazaltowymi iglicami Old Man of Storr. 

 

Do tego pojedziemy trasą starej kolei przez góry, odwiedzimy legendarny zamek Elian Donan, siedzibę klanu MacRae, miejsce kręcenia filmów z Jamesem Bondem. Na deser odwiedzimy historyczne miasto na siedmiu wzgórzach, prawdziwą perłę północy - Edynburg. No i oczywiście skosztujemy prawdziwej szkockiej whisky z wyspy Skye w rybackiej tawernie w Portree, posłuchamy legendarnych dudziarzy w Highlandzie i współczesnej muzyki etno w klubach w Edynburgu lub Glasgow. Zapraszamy na wichrowe wzgórza Szkocji!

 

PROGRAM WYPRAWY

 

Dzień 1 Polska - Glasgow

Przelot z Polski do Glasgow, wieczorem spacer po miejskich pubach. Nocleg w hotelu.

 

Dzień 2 Glasgow - Fort William

Jedziemy liczącą ponad sto lat trasą kolei żelaznej z Glasgow do położonego już w Highland – Fort William. Po południu zwiedzanie miasta: West Highland Museum oraz Schody Neptuna. Nocleg w hotelu.

 

Dzień 3 Fort William - Ben Nevis - Fort William

Wcześnie rano startujemy komunikacją podmiejską do Glen Nevis (doliny Glen). Stąd wyprawa na najwyższy szczyt Wysp Brytyjskich – Ben Nevis 1344 m. Podejście tzw. drogą wiktoriańską. W przypadku korzystnych warunków pogodowych pokusimy się o nieco bardziej ambitną ale i piękną trasę od północy przez Memorail Hut. Na podejściu możemy się spodziewać śniegu i silnych wiatrów. Konieczny czekan i raki. Zejście tą samą drogą do Fort William. Czas: 17 km, 9 godz.).

 

Dzień 4 Fort William - Glen Nevis - Fort William

Tym razem pora na spenetrowanie magicznej doliny Glen Nevis. To miejsce znane jest z wielu plenerów filmowych a zwłaszcza z kultowego Braveheart. Naszym celem będzie m.in. dotarcie do pięknych wodospadów Steall Falls. Na nocleg powrót do Fort William.  Czas: 19 km, 7 godz.).

 

Dzień 5 Fort William - Dornie - Portree

Przejazd autobusem kursowym do miejscowości Dornie (ok. 1 godz.). Potem udamy się na zwiedzanie zamku Elian Donan, jednej z najbardziej rozpoznawalnych rezydencji szkockich klanów, miejsca, które znalazło swoje role w wielu filmach, zwiedzimy muzeum klanowe we wnętrzach zamczyska (płatne dodatkowo). Po odwiedzinach w zamku wsiądziemy do popołudniowego autobusu udającego się do naszej kolejnej bazy, do uroczego portu Portree na wyspie Skye. Nocleg w hoteliku w Portree.

 

Dzień 6 Portree - Storr - Portree

W tym dniu udamy się na wyprawę do jednego z najbardziej malowniczych górskich zakątków Wysp. Pojedziemy busem do Storr by wspiąć się na bazaltową górę o tej samej nazwie po drodze odwiedzając Starego Człowieka ze Storr. W drodze powrotnej opcjonalnie możemy przejść szlakiem wzdłuż wysokich klifów morskich do Portree. Czas przejścia 9 godz. 19 km. Nocleg w hoteliku w Portree.

 

Dzień 7 Portree - Bruach - Portree

Dziś udamy się w stronę najwyższej grupy górskiej wyspy Skye. Ta grupa to Black Cuillin. Udamy się tam na jeden z położonych na północy wysokich, widokowych szczytów Bruach na Frithe (958 m). Przejazd do Sligahan i powrotny autobusem kursowym. Nocleg w hoteliku w Portree.

 

Dzień 8 Portree - Glasgow - Edynburg

Przejazd autobusem malowniczą trasą przez zachodnią Szkocję do Glasgow i dalej pociągiem do Edynburgu. Nocleg w hoteliku lub hostelu.

 

Dzień 9 Edynburg

Edynburg. Zwiedzanie miasta na słynnych siedmiu wzgórzach. Nocleg w hoteliku lub hostelu.

 

Dzień 10 Edynburg - Polska

Wylot z Edynburga do miejsca docelowego w Polsce. Zakończenie programu.

Cena: 4 190 PLN

Data: 20/05/2023 - 29/05/2022

Poziom trudności: średni - aktywność wymagająca sprawności
Cena zawiera: Opiekę polskiego przewodnika
Noclegi w hotelach lub pensjonatach, pokoje 2 osobowe z łazienkami
Przejazdy komunikacją publiczną pomiędzy poszczególnymi etapami wyprawy
Przejazd pociągiem na trasie Glasgow - Fort William 2 klasą
Ubezpieczenie KL i NW
Składka na TFG i TFP
Cena nie zawiera: Przelotów na trasie z Polski do Glasgow i powrotnego z Edynburga
Wyżywienia
Kosztów wstępów do muzeów i innych zwiedzanych obiektów
Lokalnych przejazdów (busy, taxi)
Wydatków natury osobistej
Kosztów wykonania testów COVID jeśli obowiązują

Lokalizacja

Fort William, Wielka Brytania

TripTrip-trekking-Ben-Nevis-Highland-Szkocja-1
TripTrip-trekking-Ben-Nevis-Highland-Szkocja-2
TripTrip-trekking-Ben-Nevis-Highland-Szkocja-3
TripTrip-trekking-Ben-Nevis-Highland-Szkocja-4
TripTrip-trekking-Ben-Nevis-Highland-Szkocja-5
TripTrip-trekking-Ben-Nevis-Highland-Szkocja-6
TripTrip-trekking-Ben-Nevis-Highland-Szkocja-7
TripTrip-trekking-Ben-Nevis-Highland-Szkocja-8
TripTrip-trekking-Ben-Nevis-Highland-Szkocja-9

ZALECANY EKWIPUNEK

  • ciepłe ubrania na warunki zimowe
  • kurtka i spodnie przeciwdeszczowe
  • buty nad kostkę z membrana Gore-tex
  • lekkie raki
  • kijki trekkingowe
  • plecak o pojemności ok 40 l z pokrowcem przeciwdeszczowym
  • apteczka, latarka czołowa, scyzoryk, kompas, okulary przeciwsłoneczne z filtrem
Zapytaj o wycieczkę

Masz dodatkowe pytania?
Interesuje Cię taka wycieczka w innym terminie?


Rezerwacja - zamówienie wstępne

Prosimy o wypełnienie formularza w celu dokonania rezerwacji - zamówienia wstępnego na wybraną wycieczkę.
Przesłanie formularza nie wiąże się z żadnymi kosztami i jest niezobowiązujące.


Udostępnij - zaproponuj wycieczkę znajomym