Mongolia w siodle - wyprawa konna

Udostępnij - zaproponuj wycieczkę znajomym
TripTrip-Mongolia-w-siodle-wyprawa-konna-4

Najcenniejszym skarbem Mongolii jest przyroda – nieskażona, dziewicza i wbrew powszechnemu mniemaniu niezwykle różnorodna. Wprawdzie dominuje tu trawiasty step, jednak spotkamy również wysokie góry, dziką modrzewiową tajgę i pustynie z ogromnymi wydmami. Konie stały się dumą Mongołów i symbolem ich nieskrępowanej wolności na wielkim stepie. Dlatego właśnie rajd konny w Mongolii to fascynująca przygoda.

PRZED NAMI

  • niepowtarzalna 7-dniowa przygoda w siodle
  • Jezioro Chubsuguł, czyli „Mongolskie Morze”
  • góry, dzika przyroda i niezapomniane biwaki w tajdze
  • wspaniałe krajobrazy Mongolii i eksploracja wielkiego stepu
  • spotkania z nomadami, wizyty w jurtach i tradycyjna mongolska kuchnia
  • kąpiel w gorących źródłach
  • zabytkowe buddyjskie klasztory – Erdene Zuu i Gandan

 

O WYPRAWIE

 

Mongolia to kraj o bogatej kulturze i imponującej historii sięgającej tysiąca lat. Najcenniejszym skarbem tego kraju jest przyroda – nieskażona, dziewicza i wbrew powszechnemu mniemaniu niezwykle różnorodna. Wprawdzie dominuje tu trawiasty step, jednak spotkamy również wysokie góry, dziką modrzewiową tajgę i pustynie z ogromnymi wydmami. Dopełnieniem krajobrazu są kryształowo czyste jeziora i bystre strumienie.

 

Na mongolskim stepie niewiele zmieniło się od czasów Czyngis-chana. Dawne tradycje i zwyczaje wciąż obecne są podczas świąt jak i w codziennym życiu, a Mongołowie bardzo chętnie witają i zapraszają gości do swoich jurt. Nieodłącznym elementem krajobrazu są jurty i pasące się swobodnie ogromne stada zwierząt – owiec, kóz, koni, jaków i wielbłądów.

 

Chyba mało co kojarzy się też ze stepem bardziej niż tętent kopyt i galopujący jeźdźcy. Konie stały się dumą Mongołów i symbolem ich nieskrępowanej wolności na wielkim stepie. Dlatego właśnie rajd konny w Mongolii to fascynująca przygoda. Podczas ośmiodniowego rajdu jedziemy przez rozległe górskie doliny, pokryte kwiecistymi łąkami i przepiękną modrzewiową tajgą. Przekraczamy kamieniste przełęcze, aby dotrzeć w wyjątkowe miejsca w okolicy „mongolskiego morza” Jeziora Chubsuguł. Po etapie konnym ruszamy ku Ułan Bator, odwiedzamy jurty pasterzy, buddyjskie klasztory i małe miasteczka chłonąc egzotykę Mongolii.

 

PLAN WYPRAWY

 

1 dzień: Wylot do Mongolii

Spotykamy się na Lotnisku Chopina w Warszawie w godzinach przedpołudniowych i wylatujemy do Mongolii, z przesiadką w Stambule (czas podróży ok. 15 godzin).

 

2 dzień: Pierwsze kroki w Mongolii

Przylatujemy do Ułan Bator, stolicy Mongolii. Załatwiamy niezbędne formalności, udajemy się na typowo mongolski posiłek i wyruszamy samochodem na północ Mongolii. Po drodze robimy ostatnie zakupy przed rajdem konnym. Nocleg w namiotach w stepie.

 

3 dzień: Podróż przez stepy

Jedziemy dalej do miasteczka Hatgal podziwiając mongolskie krajobrazy, święte kopce owoo i codzienne życie mieszkańców stepu. Po drodze stajemy na typowo mongolski posiłek w przydrożnej restauracji. Wieczorem pakujemy rzeczy i robimy odprawę, podczas której omawiamy dokładnie trasę i plan rajdu oraz kwestie bezpieczeństwa. Nocleg w jurtach.

 

4-11 dzień: 8-dniowy rajd konny

Dosiadamy koni i ruszamy! Przed nami ok. 250 km przez dzikie góry, lasy i strumienie…

Przez pierwsze trzy dni trasa rajdu prowadzi nas szerokimi dolinami okresowych rzek oraz rozległymi i bardzo widokowymi przełęczami Gór Chubsugulskich, przekraczającymi 2000 m n.p.m. Choć w przeważającej części teren jest twardy i suchy, mogą zdarzyć się miejsca kamieniste lub podmokłe, których pokonanie będzie wymagało większej ostrożności. Czwartego dnia wjeżdżamy na stepy Kotliny Darchadzkiej. W ciągu kolejnych dwóch dni znów przemierzamy dzikie górskie doliny i modrzewiową tajgę by dotrzeć do Jeziora Chubsuguł. Przez Mongołów zwane jest ono „Mongolskim Morzem”. To drugie co do wielkości i najgłębsze jezioro Mongolii. Znajduje się w północnej części kraju, tuż przy granicy z Rosją. Z uwagi na wiele podobieństw do Bajkału, Chubsuguł zwany jest też „Małym Bajkałem”. Jezioro położone jest na wysokości 1645 m n.p.m., zaś okoliczne szczyty, które mijamy w trakcie rajdu przekraczają 3000 m n.p.m. Doliny i zbocza gór porasta piękna, pachnąca modrzewiowa tajga. Region obfituje w dzikie zwierzęta – jelenie, łosie, owce argali, koziorożce górskie, niedźwiedzie, wilki i lisy. Całość przyrody jest pod ochroną w postaci Parku Narodowego Chubsuguł i Rezerwatu Horidol-Saridag. Przez dwa ostatnie dni wracamy wzdłuż zachodniego brzegu jeziora, łąkami i wśród lasów do Hatgal.

Dosiadamy sprawdzonych koni mongolskich – jednej z najstarszych udomowionych ras. Wielkością, budową, wytrzymałością i charakterem przypominają one znane nam hucuły. Doskonale radzą sobie w górskim terenie. Każdy jeździec otrzymuje konia możliwie dopasowanego do swoich umiejętności, warunków fizycznych i preferencji. Każdego dnia spędzamy w siodle ok. 5-8 godzin z przerwami, w tym dłuższą przerwą na lunch. Używamy miejscowych siodeł turystycznych, przystosowanych do długodystansowych rajdów.

Towarzyszą nam sprawdzeni i doświadczeni lokalni przewodnicy dobrze znający teren. Opiekują się oni końmi, zajmują siodłaniem i rozsiodływaniem (pomoc uczestników mile widziana). Przewodnicy prowadzą też dodatkowe konie juczne, które transportują nasz ekwipunek. My jedziemy „na lekko”, wyposażeni w sakwy jeździeckie, do których pakujemy np. napoje, płaszcz przeciwdeszczowy, czy aparat fotograficzny.

Podczas rajdu poruszamy się różnymi chodami, w zależności od terenu. W kilku miejscach może zdarzyć się konieczność prowadzenia koni. W rajdzie mogą uczestniczyć jeźdźcy o różnym poziomie zaawansowania. Jeśli umiejętności uczestników są zróżnicowane, to w miarę potrzeby możemy podzielić zastęp na dwie grupy – chcących jechać szybciej, w bezpiecznym terenie galopując, i chcących jechać wolniejszym tempem. Każda z grup jest wtedy pod opieką co najmniej jednego przewodnika. Osoby mniej zaawansowane mogą też całą trasę przejechać stępem/kłusem, w tempie przewodników prowadzących konie juczne. Niezależnie od podziału na grupy wszyscy jeźdźcy znajdują się w zasięgu wzroku, a w zachowaniu bezpieczeństwa pomaga komunikator satelitarny i apteczka ratunkowa.

Posiłki przyrządzamy wspólnie. Zaczynamy dzień od solidnego śniadania, w ciągu dnia jemy lunch na trasie, a wieczorem przyrządzamy sytą kolację w kociołku na ognisku. Na rajd zabieramy prowiant zakupiony w Mongolii, m.in. wyśmienite suszone mięso. Menu wzbogacamy też o świeże ryby kupione od rybaków znad jeziora. Mimo że Mongolia to kraj, w którym je się dużo potraw mięsnych, nie ma problemu z przygotowaniem posiłków wegetariańskich.

Podczas rajdu śpimy w wygodnych dwuosobowych namiotach, z dwoma wejściami i dwoma przedsionkami. Biwakujemy w zawsze w pobliżu wody i miejsc dogodnych do kąpieli – strumieni lub jeziora.

Ostatniego dnia po południu wracamy do Hatgal, przesiadamy się w samochód i jedziemy do miasta Moron, gdzie zatrzymujemy się na nocleg w jurtach.

 

12 dzień: Malownicze krajobrazy Arhangaju

Opuszczamy Hatgal i ruszamy samochodami do ajmaku Arhangaj. Mijamy ogromną rzekę Selengę i wkraczamy najbardziej malowniczy region Mongolii, słynący ze wspaniałych pastwisk i najlepszego kumysu. Trasa wiedzie szutrowymi drogami przez step i góry. Wielokrotne przeprawiamy się przez meandrujące rzeki, oglądamy setki pasących się swobodnie zwierząt. Odwiedzamy pasterskie jurty, gdzie skosztujemy słynnej herbaty z mlekiem i solą, kumysu – czyli napoju z kobylego mleka, wyrabianych na miejscu serów, tradycyjnej wódki archi i innych przysmaków mongolskiej kuchni. Nocleg w namiotach w stepie.

 

13 dzień: Relaks w gorących źródłach

Po południu przejeżdżamy przez większe miasto Cecerleg, a następnie zbaczamy z drogi do położonych w malowniczej górskiej dolinie, wśród modrzewiowych lasów, źródeł termalnych Tsenger. Wieczorem kąpiele w źródłach i nocleg w jurtach.

 

14 dzień: Harhorin i najstarszy buddyjski klasztor

Ruszamy do Harhorin, gdzie zwiedzimy klasztor Erdene Zuu. To pierwszy klasztor buddyjski w Mongolii, wzniesiony pod koniec XVI wieku w miejscu Karakorum – dawnej stolicy imperium Czyngis-chana. Kompleks klasztorny, na który składają się świątynie w stylu chińskim i tybetańskim, otacza wysoki mur ze 108 stupami. Klasztor wciąż jest miejscem modlitw i medytacji mnichów, funkcjonuje w nim też muzeum. Po południu wyjeżdżamy na wydmy Mongol Els. Nocleg w namiotach przy wydmach.

 

15 dzień: Klasztor Gandan i atrakcje stolicy

Około południa przyjeżdżamy do mongolskiej stolicy i zatrzymujemy się w hostelu w centrum miasta. Po południu zwiedzamy klasztor Gandan, będący najważniejszym ośrodkiem buddyjskim w kraju i słynący m.in. z 26-cio metrowej wysokości posągu bodhisattwy Awalokiteśwary. Udajemy się też po zakup pamiątek oraz na Plac Czyngis-chana, przy którym mieści się m.in. Wielki Churał, czyli siedziba władz Mongolii. Nocleg w hostelu.

 

16 dzień: Powrót do Warszawy

Wcześnie rano ruszamy na lotnisko i wylatujemy z Mongolii, z przesiadką w Stambule (czas podróży ok. 15 godzin). Tego samego dnia przylatujemy do Warszawy.

Cena: 15 800 PLN

Data: 09/08/2024 - 24/08/2024

Status wyjazdu: wyjazd jest potwierdzony
Dostępność miejsc: ostatnie wolne miejsca
Cena bazowa w walucie przeliczana na pln: 9400 PLN + 1600 USD
Poziom trudności: średni - aktywność wymagająca sprawności
Liczba uczestników: 5 - 10
Cena zawiera: 9400 PLN
organizację Wyprawy i opiekę polskiego Przewodnika
przelot na trasie Warszawa – Ułan Bator – Warszawa, w samolocie rejsowym w klasie ekonomicznej (1 sztuka bagażu głównego do 23 kg + bagaż podręczny)
udostępnienie ekwipunku osobistego (dwuosobowe namioty, worki transportowe, sakwy jeździeckie)
zapewnienie ekwipunku zespołowego (sprzęt biwakowy, komunikator satelitarny, apteczka ratunkowa)
pakiet wyprawowy (koszulka, chusta)
ubezpieczenie KL 60 000 EUR, NNW 30 000 PLN i BP 5 000 PLN
składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Turystyczny Fundusz Pomocowy

+ 1600 USD
przejazdy lokalne wynajętym samochodem
wynajęcie koni wraz z rzędem jeździeckim
wynajęcie koni jucznych wraz z niezbędnym sprzętem
wynajęcie lokalnych przewodników
wyżywienie od 2 do 15 dnia Wyprawy (śniadania, lunche i obiadokolacje w oparciu o lokalną gastronomię i posiłki przygotowywane wspólnie w warunkach turystycznych)
14 noclegów w namiotach (2-osobowe), jurtach (wieloosobowe), hostelu (pokoje 2-4 osobowe) zgodnie z Planem wyprawy
bilety wstępu do parków narodowych i zwiedzanych obiektów
Organizator: Offtravel

Obowiązuje cena organizatora.

Ceny wyjazdów na naszej stronie są takie same jak u organizatorów.

Lokalizacja

Hatgal, Mongolia

TripTrip-Mongolia-w-siodle-wyprawa-konna-4
TripTrip-Mongolia-w-siodle-wyprawa-konna-2
TripTrip-Mongolia-w-siodle-wyprawa-konna-8
TripTrip-Mongolia-w-siodle-wyprawa-konna-1
TripTrip-Mongolia-w-siodle-wyprawa-konna-9
TripTrip-Mongolia-w-siodle-wyprawa-konna-3
TripTrip-Mongolia-w-siodle-wyprawa-konna-5
TripTrip-Mongolia-w-siodle-wyprawa-konna-6
TripTrip-Mongolia-w-siodle-wyprawa-konna-7

DODATKOWE INFORMACJE

  • Uczestnik zobowiązany jest posiadać paszport ważny minimum 6 miesięcy od daty powrotu do Polski, z przynajmniej jedną wolną stroną.
  • Uczestnik powinien zapoznać się z informacjami o obowiązujących przepisach paszportowych, wizowych i sanitarnych oraz o wymaganiach zdrowotnych w tym zalecanych szczepieniach ochronnych dostępnymi na stronie https://www.gov.pl/web/mongolia/informacje-dla-podrozujacych.
  • Uczestnik powinien posiadać doświadczenie w jeździe konnej w terenie (mieć za sobą kilkugodzinne wyjazdy w teren) oraz mieć opanowaną płynną umiejętność jazdy stępem, kłusem i galopem.

 

WYPOSAŻENIE UCZESTNIKA

  • duży plecak lub torba podróżna (60-80 l) (jako bagaż główny)
  • mały plecak (30-40 l) (jako bagaż podręczny do samolotu, wykorzystywany podczas zwiedzania)
  • ciepły śpiwór (optimum ok. –5 stopni C)
  • mata piankowa do spania lub mata samopompująca, opcjonalnie poduszka
  • obowiązkowo kask jeździecki, buty i spodnie jeździeckie, płaszcz przeciwdeszczowy
  • sztylpy, rękawiczki jeździeckie, opcjonalnie kamizelka ochronna do jazdy konnej
  • kurtka trekkingowa z membraną przeciwdeszczową
  • kurtka przeciwwiatrowa z kapturem (np. softshell)
  • ciepły polar (300) lub sweter puchowy (np. Primaloft)
  • długie spodnie trekkingowe, bielizna trekkingowa (koszulki i skarpety)
  • lekki polar (100 lub 200), bluza lub koszula, lekkie długie spodnie
  • krótkie spodenki, koszulki z krótkim rękawem
  • bielizna, ciepłe skarpety, strój kąpielowy, ręcznik szybkoschnący (2 sztuki)
  • ciepła czapka i rękawiczki, nakrycie głowy od słońca (kapelusz lub chustka)
  • duże worki foliowe 3 sztuki (wszystkie ubrania i śpiwór na rajd pakujemy najpierw w worki)
  • sandały lub klapki, lekkie buty poniżej kostki
  • menażka, kubek, sztućce, nóż turystyczny, bidon, opcjonalnie termos
  • latarka (najlepiej czołówka), zapasowe baterie
  • telefon komórkowy, ładowarka, powerbank, aparat fotograficzny
  • przybory higieniczne, chusteczki nawilżane, opcjonalnie suchy szampon
  • okulary przeciwsłoneczne, krem z filtrem (min. SPF 30), środek na komary i kleszcze, pomadka do ust
  • notatnik, długopis, igła i nitka
  • paszport i pieniądze (zabezpieczone przed wilgocią) + ksero paszportu (strony ze zdjęciem i z danymi)
  • podstawowe indywidualne lekarstwa i środki opatrunkowe (aspiryna, leki przeciwbólowe
  • i na dolegliwości żołądkowe, środek do odkażania ran, gaziki jałowe, plastry, bandaż elastyczny), koc ratunkowy (folia NRC), elektrolity (np. Isostar, Litorsal)
Zapytaj o wycieczkę

Masz dodatkowe pytania?
Interesuje Cię taka wycieczka w innym terminie?


Rezerwacja - zamówienie wstępne

Prosimy o wypełnienie formularza w celu dokonania rezerwacji - zamówienia wstępnego na wybraną wycieczkę.
Przesłanie formularza nie wiąże się z żadnymi kosztami i jest niezobowiązujące.


Udostępnij - zaproponuj wycieczkę znajomym