Bośnia i Hercegowina - przygoda offroad dla rodzin

Udostępnij - zaproponuj wycieczkę znajomym
Bośnia i Hercegowina

BOŚNIA I HERCEGOWINA TO WCIĄŻ JEDEN Z NAJDZIKSZYCH ZAKĄTKÓW BAŁKANÓW Zapraszamy Cię na naszą nową trasę! Na wyprawie do Bośni i Hercegowiny dotrzesz w dzikie lasy, przejedziesz przez skąpane w słońcu połoniny i mroczne kaniony. Zobaczysz wspaniałe wodospady i turkusowe rzeki. Zwiedzając zabytkowe meczety, cerkwie, synagogi i kościoły poznasz niesamowitą mieszankę kultur tego kraju – kraju gościnnych ludzi i dziewiczej przyrody. Konstruując program tej wyprawy skupiliśmy się nie tylko na „highlights” tego rejonu ale i na ukrytych perełkach oraz na licznych aktywnościach. Z drugiej strony nie zabraknie nieco lenistwa nad jeziorem, a komu po 9 dniach intensywnych przygód nie będzie dość, może kontynuować wyprawę choćby na… pobliskich chorwackich plażach. Na wyjeździe nie ma dużych trudności terenowych, za to nie braknie widoków, przestrzeni, lokalnych smaków i urokliwych biwaków.

CO CZEKA CIĘ NA WYPRAWIE DO BOŚNI I HERCEGOWINY
Rafting
Spływ kanoe po Neretwie
Biwak nad jeziorem Busko
Wodospady Strbacki Buk oraz Martin Brod w Parku Narodowym Una
Zapomniany płaskowyż Livno z dzikimi końmi
Bezdenne kaniony Neretwy, Drezanki i Rakitnicy
Trasy widokowe po połoninie Vlasic
Bunkier Tity
Jaskinia Vjetrenica
Sarajewo – zwiedzanie z przewodnikiem, starówka, Aleja Snajperów
Obiekty olimpijskie (Sarajewo 1984)
Lukomir – najwyżej położona i najbardziej odosobniona wioska w BiH
Travnik – forteca, malowany meczet, najlepsze cevabcici na Bałkanach
Mostar – położony nad szmaragdową rzeką – Neretwą, słynny Stary Most
Błagaj – klasztor Derwiszów i malownicze źródło Buny
Jajce – wodospady na Plivie, słynne bośniackie młynki wodne, forteca
Dużo przepysznej bałkańskiej kuchni
niesamowita podziemna baza lotnicza w Zeliavie

DZIEŃ 1
Zaczniemy „z grubej rury” jeszcze na terytorium Chorwacji. Wspólnie odwiedzimy przepastne pozostałości największej w Europie podziemnej bazy lotniczej byłej armii Jugosławii. Następnie wjeżdżamy wspólnie na teren Bośni, jedziemy do Parku Narodowego Uny i oglądamy spektakularny wodospad Štrbački buk i równie malownicze wodospady w Martin Brod. Rzut oka w kanion rzeki Uvac i jeszcze trochę jazdy. Biwak w terenie.

DZIEŃ 2
Jedziemy do miejscowości Jajce. Tutaj zobaczycie charakterystyczne dla Bośni młynki wodne. Będzie więcej wodospadów, więcej wody, więcej młynków… A do tego piękna panorama miasta, twierdza oraz – być może – pierwsze pyszne burki! To jeszcze nie koniec – na biwak wjedziemy widokowymi trasami wysoko na połoniny Vlasic.

DZIEŃ 3
Rano nieco terenu i górskich widoków na połoninach Vlasic. Zjeżdżamy do Travnika aby zobaczyć odrestaurowaną twierdzę, jeden z dwóch na Bałkanach „malowanych meczetów” oraz posmakować podobno najlepszych w całej Bośni cevabcici. Po lunchu jedziemy do Sarajewa. Na nocleg wybraliśmy słynny hotel Holiday. Być może zechcecie jeszcze tego wieczora odbyć wieczorne spacery po starówce?

DZIEŃ 4
Zwiedzamy wspólnie Sarajewo. Nasza przewodniczka doświadczyła życia w oblężonym podczas wojny Sarajewie na własnej skórze, więc nie będzie to sucha opowieść o zabytkach, a raczej wspólna emocjonująca podróż w przeszłość. Będzie okazja do zakupów nietuzinkowych pamiątek w licznych kramach Baščaršiji (starej tureckiej dzielnicy). Obiad – oczywiście w lokalnych knajpach.
Następnie odwiedzimy słynne muzeum „Tunel Życia” i dotrzemy pod niektóre obiekty z czasów olimpiady Sarajewo 1984. Odwiedzimy szczyt Bjelašnicy i zagubioną w górach wioskę pasterzy Lukomir (jedna z najwyżej położonych w BiH). Tutaj znów zaserwujemy Wam lokalne pyszności. Po kolacji jeszcze chwila i biwak z widokiem na kanion Rakitnicy.

DZIEŃ 5
Dzień pełen wrażeń. Zwiedzamy niesamowity bunkier Tity, a potem czeka nas rafting po Neretwie i wizyta Konjic – miasteczku z jednym z najsłynniejszych bałkańskich mostów. I dalej… na biwak w góry, kolejne widoki, kolejne połoniny, kolejne zmaganie z terenowymi dróżkami.

DZIEŃ 6
Jedziemy na płaskowyż Livno. To tu żyje największa w Europie populacja dzikich koni – mamy nadzieję je wytropić. Płaskowyż słynie też z pięknych widoków i… pól minowych (!). Będziemy więc jeździć „po znanych ścieżkach”. Biwak na plaży nad jeziorem na pewno przypadnie do gustu wszystkim, a zwłaszcza młodszej części ekipy.

DZIEŃ 7
Drogami terenowymi z widokami na kanion Drezanki dotrzemy najpierw do ogromnego wywierzyska – źródła rzeki Buny, zobaczymy monastyr Derwiszów w Blagaj, a potem zawrócimy do Mostaru. W tym mieście-symbolu zostaniemy na noc w przytulnym hotelu. Będzie więc czas na spacery po starówce, wizyty w knajpkach oraz zdjęcia na słynnym moście.

DZIEŃ 8
Zaczynamy aktywnie – czeka nas spokojny ale urokliwy kilkugodzinny spływ kanoe. Następnie lunch z lokalnymi przysmakami przygotowany przez naszych znajomych i wizyta w winiarni. Pod koniec dnia czeka nas rzut oka na opuszczone po wojnie chorwackie wioski i biwak na uroczej polanie w górach.

DZIEŃ 9
Jedziemy do jaskini Vjetrenica, a po drodze oglądamy Popovo Polje. Po zwiedzaniu jaskini mamy coś ekstra – przejazd drogą prowadzącą po starej linii kolejki wąskotorowej przez liczne tunele. Nasz wspólny wyjazd zakończymy nieopodal miejscowości Čapljina. Stąd chętni mogą udać się jeszcze do pobliskiego ośrodka kąpielowego przy wodospadach Kravica albo ruszyć ku równie niedalekiemu chorwackiemu wybrzeżu Adriatyku.

Cena: 2 500 PLN

Data: 03/07/2024 - 11/07/2024

Status wyjazdu: wyjazd jest potwierdzony
Dostępność miejsc: miejsca są dostępne
Cena bazowa w walucie przeliczana na pln: 2500 zł
Poziom trudności: łatwy - dla każdego chcącego przeżyć przygodę
Cena zawiera: Dla załóg jadących własnym autem 2500 zł za załogę 2 osobową + 200 zł za każdą kolejną osobę.
Przygotowanie wyprawy
Prowadzenie przez pilota po przejechanej trasie
Opieka organizatora 24h
Koszulki, naklejki, gadżety
Ubezpieczenie KL/NW
obowiązkową składkę na TFG i TFP
Cena nie zawiera: Paliwa i opłat drogowych
Wyżywienia
Noclegów w hotelach
Opłat za wstępy i dodatkowe atrakcje
Organizator: Przygody 4x4

* Termin nie uwzględnia dojazdu i powrotu z Polski do Bośni. Należy do niego doliczyć po 1-2 dni.

Lokalizacja

Bośnia i Hercegowina

Bośnia i Hercegowina
Bośnia i Hercegowina
Bośnia i Hercegowina
Bośnia i Hercegowina
Bośnia i Hercegowina
BiH-136d
Bośnia i Hercegowina
Bośnia i Hercegowina
BiH-10e

Długość: około 1200 km (po samej Bośni i Hercegowinie)

Trasa: przejezdna dla standardowego auta terenowego z napędem 4×4 i reduktorem, dużych SUV, pickup’ów oraz uterenowionych campervanów 4×4. Zalecane opony AT.

Noclegi: 6x biwak, 2x hotel

Wyżywienie: we własnym zakresie oraz w miejscowych restauracjach.

Maksymalna liczba aut: 8+1

Zapytaj o wycieczkę

Masz dodatkowe pytania?
Interesuje Cię taka wycieczka w innym terminie?


Rezerwacja - zamówienie wstępne

Prosimy o wypełnienie formularza w celu dokonania rezerwacji - zamówienia wstępnego na wybraną wycieczkę.
Przesłanie formularza nie wiąże się z żadnymi kosztami i jest niezobowiązujące.


Udostępnij - zaproponuj wycieczkę znajomym