Magiczna Namibia - góry, pustynie i ocean - trekking

Udostępnij - zaproponuj wycieczkę znajomym
TripTrip-Namibia-wyprawa-przez-góry-pustynie-9

Namibia jest jednym z najpiękniejszych przyrodniczo i najciekawszych kulturowo krajów Afryki. W Namibii wciąż możemy cieszyć się ogromnymi przestrzeniami dzikiej przyrody. W czasie naszego programu zamierzamy wejść na górskie szczyty Spitzkoppe i Konigstein, odwiedzić legendarną Pustynię Namib i Wybrzeże Szkieletów. Do tego wioski niezwykłych Himba, Park Narodowy Etosza i wiele innych atrakcji.

Namibia jest jednym z najpiękniejszych przyrodniczo i najciekawszych kulturowo krajów Afryki, o którym mówi się, że jest krajem kontrastów. W Namibii wciąż możemy cieszyć się ogromnymi przestrzeniami dzikiej przyrody, ale jednocześnie wygodną i ekologiczną infrastrukturą turystyczną. W czasie naszego programu zamierzamy wejść na górskie szczyty Spitzkoppe i Konigstein, odwiedzić legendarną Pustynię Namib i Wybrzeże Szkieletów. Do tego wioski niezwykłych Himba, Park Narodowy Etosza i wiele innych atrakcji. W krótkim czasie postaramy się Wam pokazać jak najwięcej.

 

Naszą wyprawę zaczniemy od Pustyni Namib, która jest najstarszą pustynią świata. Zdobędziemy kilka z najwyższych na świecie wydm (300 m n.p.m.), w jednym z najbardziej fotogenicznych miejsc przyrodniczych Ziemi – Sossusvlei i Deadvlei. Kolejnym etapem będzie przejazd przez przełęcze i góry Naukluft, przez Zwrotnik Koziorożca do najstarszych kolonialnych i wciąż nostalgicznych miasteczek nad oceanem Atlantyckim – Walvisbay i Swakopmund. Na wybrzeżu będziemy mogli zobaczyć kolonie flamingów i naturalne solniska. 

 

Następnym zachwycającym miejscem będą kolorowe góry Erongo i trekking na Spitzkoppe (1784 m n.p.m.). Góra ta jest określana mianem Matterhornu Afryki, a jej charakterystyczny czerwony masyw górujący nad żółtymi sawannami jest widokiem nie do zapomnienia. Wybrzeże Szkieletowe będzie naszym kolejnym celem. Jest to miejsce zachwycające surowym, monochromatycznym krajobrazem, zazwyczaj zasnutym gęstą mgłą, a jedną z atrakcji jest największa na świecie kolonia fok, do których można podejść na wyciągnięcie ręki. 

 

Znad oceanu przemieścimy się w okolice masywu Brandberg, graniowego giganta z najwyższym szczytem Namibii – Konigstein (2576 m n.p.m.). W czasie trzydniowego trekkingu będziemy mieli okazję obcować z zupełnie dziką przyrodą, bez szlaków turystycznych, bez jakiejkolwiek infrastruktury. Dzięki lokalnemu przewodnikowi poznamy faunę i florę tego miejsca, zobaczymy tę część Namibii, która zupełnie nie zmieniła się od setek lat, od czasów, kiedy mieszkali tu Buszmeni, którzy pozostawili wiele pięknych rysunków naskalnych w górskich jaskiniach, które będziemy mijać.

 

Kolejnym etapem podróży będzie północ Namibii i lokalne miasteczko Opuwo, gdzie zobaczyć można przenikanie się tradycyjnych kultur i współczesności. W tych rejonach bowiem mieszka lud Himba, który wciąż żyje tradycyjnie, w oddalonych od siebie małych osadach, w glinianych chatkach ustawionych w cieniu pojedynczych drzew mopane. Himba zajmują się wypasem bydła i są jednymi z ostatnich nomadów świata. Ubierają się w skromne stroje ze skór, nacierają całe ciało tłuszczem zmieszanym z ochrą i sproszkowanymi ziołami, co nadaje im baśniowy wygląd. Odwiedzimy jedną z wiosek, by móc spędzić dzień z tymi niezwykle gościnnymi, otwartymi ludźmi, poznać ich kulturę, odwiedzić domy, porozmawiać o ich codzienności i kulturze. 

 

Ostatnim etapem naszej wyprawy będzie safari w Parku Narodowym Etosza, który jest jednym z największych parków Afryki. Na ogromnych przestrzeniach, otaczających suche, słone jezioro Etosza, żyją stada słoni, nosorożce, żyrafy, lwy, leopardy, zebry, największe i drobne antylopy oraz duża ilość różnorodnych ptaków. Safari o świcie pozwala zobaczyć rajskie obrazy, kiedy zarówno drapieżniki jak i inne zwierzęta skupiają się wokół wodopojów, żeby zaspokoić pragnienie.

 

PROGRAM WYPRAWY

 

Dzień 1

(sobota) Przelot: Polska – Frankfurt – Windhuk.

Wylot z Polski po południu. Możliwość rezerwacji z kilku głównych lotnisk w kraju. Spotkanie całej grupy we Frankfurcie na przesiadce i wspólny nocny lot do Windhuk w Namibii.

 

Dzień 2

(niedziela) Windhuk – Rehoboth.  

Windhuk (7.30 am), przejazd z lotniska (1,5 h) do Rehoboth, (śniadanie 9.00 am – 11.00 am, Lake Oanob Resort, odpoczynek, Rehoboth zakupy, przejazd (3 h) do Sesriem, wycieczka do Canionu Sesriem (2 pm – 4 pm), rozłożenie campingu, zachód słońca na pustyni Namib, gotowanie obiadu, wspólny wieczór. NOCLEG: Sesriem Camp – namiot.

 

Dzień 3

(poniedziałek) Pustynia Namib – Walvis Bay nad oceanem. 

Kawa i przekąska (6 am), wschód słońca na wydmach, wejście na najwyższą wydmę pustyni na świecie – Big Daddy (300 metrów), 10.30 am przekąska, przejazd (2 h) do Solitaire (1 – 2 pm),  przejazd (3 h) do Walvis Bay, przystanek (30 min) przy Zwrotniku Koziorożca, Walvis Bay (5.30 pm), spacer nad oceanem, kolacja w restauracji. NOCLEG: Walvis Bay guesthouse – pokój dwuosobowy.

 

Dzień 4

(wtorek) Walvis Bay – Swakoomund – Spitzkoppe Camp. 

Śniadanie (9 am), wycieczka do laguny flamingów (1 h), przejazd (1 h ) do Swakopmund, maista nad oceanem z zachowaną architekturą z czasów niemieckiego osadnictwa. Zwiedzanie, zakupy (12 pm – 2 pm), przejazd (3 h) do Spitzkoppe Camping (5 pm) u podnóża góry o tej samej nazwie. Rozłożenie campingu, przygotowanie do trekkingu, gotowanie kolacji, wspólny wieczór. NOCLEG: Spitzkoppe Camping – namiot.

 

Dzień 5

(środa) Wyprawa na Spitzkoppe. 

Śniadanie (5.30 am), trekking na jeden ze szczytów malowniczej grupy Spitzkoppe (6.30 am – 2 pm), odpoczynek, zejście (2.30 pm – 6 pm), odpoczynek, gotowanie kolacji, wspólny wieczór. NOCLEG: Spitzkoppe Camping – namiot.

 

Dzień 6

(czwartek) Rezerwat Cape Cross. 

Śniadanie (9 am), przejazd (2,5 h) do Rezerwatu Cape Cross, zwiedzenie (12 pm -1 pm), przejazd (2 h) do okolic Uis, dojazd na camping (4 pm), przygotowanie do terkkingu, rozłożenie namiotów, gotowanie kolacji, wspólny wieczór. NOCLEG: Brangberg Rest Camp – namiot.

 

Dzień 7

(piątek) Trekking w Górach Brandberg.

Trekking z przewodnikiem – masyw Brandberg i najwyższy szczyt Namibii – Konigstein 2606 m n.p.m. Noclegi w namiotach. Rozpoczęcie trzydniowego trekkingu.

 

Dzień 8

(sobota) Brandberg

Trekking dzień 2.

 

Dzień 9

(niedziela) Brandberg

Trekking dzień 3.

 

Dzień 10

(poniedziałek) Opuwo. 

Śniadanie (9 am), przejazd (5,5 h + 1 h przerwy) do Opuwo (5 pm), camping, basen, obiad w restauracji, wspólny wieczór. NOCLEG: luksusowe bungalowy – pokoje dwuosobowe.

 

Dzień 11

(wtorek) Wizyta u ludu Himba. 

Śniadanie (8 am), przejazd do wioski Himba (1 h), wizyta w wiosce, wspólne aktywności, odwiedzenie chat (10 am – 3 pm), powrót do lokalnego miasteczka Opuwo (4 pm), obiad w miasteczku, wieczór w lokalnym barze. NOCLEG: luksusowe bungalowy.

 

Dzień 12

(środa) Park Narodowy Etosza. 

Śniadanie (9 pm), przejazd (5 h + 1 h przerwy) do Parku Narodowego Etosza (4 pm), popołudniowe safari, rozłożenie campingu, gotowanie kolacji, nocna obserwacja zwierząt przy wodopoju. NOCLEG: Camping Okakuejo – namioty.

 

Dzień 13

(czwartek) Etosha NP, Halali resort. 

Śniadanie (6.30 am), safari (7 am – 12 pm), resort Halali – odpoczynek, lunch i kąpiel w basenie (12 pm – 2 pm), safari (2 pm – 6 pm), Camping Namutoni (6 pm), gotowanie kolacji, nocna obserwacja zwierząt przy wodopoju. NOCLEG: Camping Namutoni – namioty.

 

Dzień 14

(piątek) Meteoryt Hoba, Windhuk. 

Śniadanie (6.30), safari (7 am – 9 am), przejazd (2 h) do największego na świecie meteorytu Hoba 11 am – 12 pm), przejazd (4,5 h + 1 h przerwy) do Windhuk (6 pm), kolacja w Joe Beer House lub lokalnej restauracji. NOCLEG: Windhuk hotel – pokoje dwuosobowe.

 

Dzień 15

(sobota) Windhuk miasto i slumsy. 

Śniadanie (8 am), zwiedzanie miasta (10 ma – 12 pm), odwiedzenie dzielnicy slumsów – Katutura (12 am – 2 pm), zakupy (2 am – 4 pm), obiad w lokalnej restauracji (4 pm – 6 pm), przejazd na lotnisko (6 – 7 pm), odprawa (7 pm – 9 pm), wylot (21.35 pm)

 

Dzień 16

(niedziela) Przylot do Polski.

Przylot do Frankfurt (7.55 am), przelot do Polski.

Cena: 12 490 PLN

Data: 06/05/2023 - 21/05/2023

Dostępność miejsc: miejsca są dostępne
Inne dostępne daty: 03/09/2022 - 18/09/2022
triptrip.pl/wyprawy/1479-magiczna-namibia-gory-pustynie-i-ocean-trekking
Poziom trudności: łatwy - dla każdego chcącego przeżyć przygodę
Liczba uczestników: 8
Cena zawiera: Opieka polskiego przewodnika przez cały czas trwania programu.
Opieka lokalnego przewodnika – kierowcy.
Lokalni przewodnicy górscy w czasie trekkingów.
6 noclegów w hotelach, guesthouse, bungalowach – pokoje 2 osobowe z łazienkami.
5 noclegów w namiotach dwuosobowych – wygodne namioty campingowe.
Pełne wyposażenie campingowe typu namioty, materace, stoliki, przeszła, wyposażenie kuchenne.
2 noclegi w małych namiotach szturmowych w górach Brandberg.
Wyżywienie: śniadania i obiadokolacje w czasie całego programu. W czasie pobytu na campingach gotujemy wspólnie (produkty zakupione wcześniej).
Pozwolenia trekkingowe.
Wstępy do parków narodowych.
Wstęp do wioski Himba.
Przejazd w czasie wyprawy (duży uterenowiony samochód półciężarówka, przystosowany do wygodnego przewozu turystów i pokonania tras na safari).
Ubezpieczenie KL i NW wykupione w AXA TUiR Polska
Cena nie zawiera: Przelotu z Polski do Namibii i powrotnego do Polski.
Kosztów zakupu lunchów (śniadania i kolacje w cenie).
Napojów do posiłków, napojów alkoholowych, słodyczy.
Wydatków natury osobistej.
Napiwków dla obsługi.
Wstępów do atrakcji i opłat nie objętych programem.
Dopłaty do pokoju / namiotu jednoosobowego.
Kosztu testu COVID jeśli będzie wymagany.

Lokalizacja

Rehoboth, Namibia

TripTrip-Namibia-wyprawa-przez-góry-pustynie-9
TripTrip-Namibia-wyprawa-przez-góry-pustynie-1
TripTrip-Namibia-wyprawa-przez-góry-pustynie-2
TripTrip-Namibia-wyprawa-przez-góry-pustynie-3
TripTrip-Namibia-wyprawa-przez-góry-pustynie-4
TripTrip-Namibia-wyprawa-przez-góry-pustynie-5
TripTrip-Namibia-wyprawa-przez-góry-pustynie-6
TripTrip-Namibia-wyprawa-przez-góry-pustynie-7
TripTrip-Namibia-wyprawa-przez-góry-pustynie-8

WIĘCEJ O PROGRAMIE

 

W czasie całej wyprawy grupie towarzyszyć będzie polska przewodniczka, która wielokrotnie podróżowała po tej części Afryk, prowadziła również indywidualne badania etnograficzne dla Muzeum Narodowego, które zostały nagrodzone Medalem za Zasługi dla Afrykanistyki Polskiej. Lokalnym przewodnikiem będzie Namibijczyk, który urodził się i część życia spędził w tradycyjnej wiosce plemienia Owambo, gdzie zajmował się tropieniem i polowaniem na zwierzęta, dzięki czemu miał możliwość dogłębnego poznania przyrody i zachowania zwierząt. Przewodnik mówi po angielsku, ale zna także lokalne namibijskie języki oraz zna i rozumie kulturę namibijskich plemion, co pozwoli i nam lepiej poznać i zrozumieć kulturę tego kraju.

 

Podczas podróży 5 nocy spędzimy na campingach, w dwuosobowych wygodnych namiotach, ciesząc się bliskością dzikiej przyrody, wyjątkowo gwieździstym niebem, ogniskami na sawannie, słuchaniem nocnych dźwięków buszu i  wspólnym gotowaniem posiłków, 2 noce spędzimy w zupełnie traperskich warunkach w czasie trekkingu na Konigstein. Noclegi na campingach przeplatać się będą z 6 noclegami w wygodnych lodgach (hotelach), w których będziemy mogli wypocząć i przygotować się do kolejnych etapów wyprawy, a w niektórych również spędzić popołudnie w stylowej restauracji lub w basenie infinitive z widokiem na bezkresną sawannę. Taki sposób podróżowania pozwoli nam ucieszyć się  zarówno pięknymi chwilami w naturze, jak i wygodą, komfortem hotelowego pokoju, łóżka i smakiem wina, czy wody, która wreszcie jest zimna.

 

SZCZEGÓŁOWY OPIS GŁÓWNYCH ATRAKCJI WYPRAWY.

 

Pustynia Namib – najstarsza pustynia świata, gdzie zobaczymy zachód i wschód słońca, dzięki którym piasek przybiera intensywnie czerwony odcień. Wejdziemy na najwyższe na świecie wydmy i być może wytropimy żyjące na pustyni zwierzęta. Odwiedzimy także jedno z najpiękniejszych i najbardziej fotogenicznych miejsc na świecie – dolinę Deadvlei, w której wciąż można zobaczyć pnie uschniętych akacji, które są świadectwem tego, że kiedyś dopływała tu woda i na pewno poczujemy siłę prażącego afrykańskiego słońca oraz ciszę i spokój pustyni. Zobaczymy także głęboki, malowniczy kanion Sesriem, który wielokrotnie był wypełniony wodą niemalże po brzegi urwisk, czego ślady widać do dziś na jego ścianach.

 

Wyjątkowy zajazd Solitaire na pustyni – zjemy tam kultową szarlotkę, której pieczenie zapoczątkował przed ponad dwudziestu laty Moos, potomek dawnych szkockich osadników McGregor. Moos nadał temu miejscu szczególny charakter – stworzył, w dawnym budynku warsztatu samochodowego, pośrodku pustyni, miejsce pachnące chlebem, ciastami i kawą, do którego od wielu lat lgną podróżnicy. Po lunchu w Solitaire przejedziemy przez przepiękne góry Naukluft i przekroczymy Zwrotnik Koziorożca. Nie jest to może bardzo widokowe miejsce, ale ważne geograficznie – jest to punkt nad którym Słońce raz do roku „zawraca” swoją pozorną podróż po niebie i jest to moment, w którym na północnej półkuli zaczyna się astronomiczne lato, a na południowej – zima.

 

Kolonialne miasteczko Swakopmund, położone jest w najprzyjaźniejszej zatoce oceanu na wybrzeżu Namibii, w której w 1892 roku zbudowano pierwszy port. Miasteczko jest piękne i nostalgiczne, łączy piękno architektury kolonialnej i dramatyczną, przejmującą historią tego kraju, jej mieszkańców i kolonizatorów, którzy zdobywając nowe tereny, nie uszanowali zamieszkujących dotychczas tutaj ludzi, ich praw, kultury i życia. Burzliwa historia jednak przeminęła i dziś Swakopmund jest sielskim, multi kulturowym, kolorowym miasteczkiem z malowniczym molo, wchodzącym w głąb oceanu.

 

Przepiękne pomarańczowo-czerwone góry Erongo i Pontok z pięknym szczytem Spitzkoppe – to przede wszystkim przepiękne krajobrazy, pełne granitowych skało o abstrakcyjnych kolorach i kształtach wykorzystano do nagrania scen do filmu Odyseja Kosmiczna. W miejscu tym szczególnie można poczuć i wyobrazić sobie odległą historię Ziemi i jej dawnych mieszkańców. Surowość brunatnych skał otoczona rozległymi żółtymi sawannami i miękkimi trawami jest niezwykle piękna, ale miejsce to wybrali również Buszmeni, będący jedną z najstarszych znanych i wciąż żywych kultur na ziemi, na swoje miejsce do życia. Osiedlili się tutaj około 6 tysięcy lat temu i pozostawili wiele rysunków i rytualnych rytów naskalnych. Wejście na szczyt Spitzkoppe pozwoli nam poczuć bliskość natury i ucieszyć się pięknymi widokami z perspektywy 1784 m n.p.m.

 

Wybrzeże Szkieletowe – to mgliste i monotonne krajobrazy pustkowia, gdzie zobaczymy nie tylko wraki statków, które rozbiły się o skały tego nieprzyjaznego, wyściełanego solą i pobawionego na pozór życia wybrzeża. Odwiedzimy też największą na świecie kolonię fok, która zadziwia ilością zwierząt (około 80-200 tysięcy) i ich bezpośrednią bliskością.

 

Trekking w masywie Brandberg na najwyższy szczyt Namibii – Konigstein (2606 m n.p.m.) zajmie nam około trzech dni i będzie to czas spędzony bez jakiejkolwiek infrastruktury, ale w otoczeniu najpiękniejszej dzikiej przyrody, z dala od turystycznych szlaków. Masyw Brandberg, jest zapadniętą kopułą wulkanu i z daleka wygląda jak olbrzymia twierdza, która wznosi się ponad żwirowymi równinami należącymi do pustyni Namib. Przed tysiącami lat w masywie Brandberg osiedlili się Buszmeni, którzy pozostawili w tutejszych jaskiniach i na skałach około 45 tysięcy malowideł i rytów. W czasie naszej wędrówki zobaczymy niektóre z nich.

 

Najbardziej wysunięte na północ miasteczko Opuwo, gdzie kultura zachodnia miesza się z tradycyjną kulturą Namibii, gdzie zobaczymy ludzi z plemienia Himba, ubranych w tradycyjne stroje ze skór, kobiety Herero ubrane w długie, bardzo ozdobne i kolorowe suknie, które są pozostałością wprowadzonej przez misjonarzy mody wiktoriańskiej. Miasteczko ma wyjątkowy charakter ponieważ, mając zaledwie 5 tysięcy mieszkańców, jest stolicą północno zachodniej Namibii i jak każda stolica jest centrum życia i handlu regionu, skupia ludzi różnych kultur i zawodów. W Opuwo przenocujemy w bungalowach pięknego hotelu, gdzie będziemy mogli cieszyć się kąpielą w basenie typu infinive, z widokiem na rozległą sawannę.

 

Wioska ludu Himba, gdzie będziemy mogli porozmawiać o kulturze, o przeszłości tych ostatnich nomadów Afryki. Himba wciąż żyją tradycyjnie, tak jak przed kilkuset laty, wciąż ubierają się w skromne stroje ze skór, nacierają swoje ciała ohrą zmieszaną z tłuszczem i ziołami, co sprawia, że wyglądają baśniowo. Himba zajmują się wypasem krów i mniejszych zwierząt i wędrują ze stadami w poszukiwaniu pastwisk i wody. Spotkanie ludzi, którzy żyją w tak skrajnie różny sposób, niż ten, do którego my przywykliśmy, pozwoli nam spojrzeć szerzej na różnorodność kultur i nasz styl życia.

 

Park Narodowy Etoszy – jest jednym z największych parków narodowych na świecie, został ustanowiony jako rezerwat już w 1907 roku. Park zamieszkują 144 gatunki ssaków oraz 340 gatunków ptaków. Dzięki temu, że będzie nam towarzyszył doświadczony tropiciel zwierząt, który dorastał w wiosce polując na zwierzęta, doskonale zna ich zwyczaje i z niezwykłą trafnością potrafi przewidzieć zachowanie zwierząt, prawdopodobnie uda nam się zobaczyć i największe drapieżniki, słonie, nosorożce, różne rodzaje dużych i małych antylop, które żyją w swoim naturalnym środowisku.

 

Meteoryt Hoba – największym na świecie meteorytem i jednocześnie największym znanym litym kawałkiem żelaza, waży około 60 ton i ma wielkość samochodu osobowego. Meteoryt od momentu upadku na Ziemię, około 80 tysięcy lat temu, wciąż leży w tym samym miejscu. Meteoryt można nie tylko zobaczyć, ale i dotknąć.

 

Stolica Namibii Windhuk, położona na wysokości 1650 m n.p.m, gdzie zaraz za ustawionymi wzdłuż głównej ulicy nowoczesnymi biurowcami i drapaczami chmur, rozciąga się dzielnica slumsów oraz bezkresna sawanna. Zobaczymy jak żyją ludzie w stolicy, gdzie się uczą, gdzie pracują, jak spędzają czas wolny, ale zobaczymy też slumsy, gdzie żyją ci mniej zamożni i biedni, poszukujący pracy ludzie. Zobaczymy kolonialne zabytki miasta, ale i wciąż jego żywą część, jaką są ulice pełne ludzi w tradycyjnych strojach lokalnych kultur, również ludu Himba, wciąż skąpo ubranych w skóry, jeżdżących taksówkami obok ubranych w błyszczące garnitury yuppie’ch. W stolicy będziemy mieli również czas na zakup pamiątek przed wylotem do Polski.

Zapytaj o wycieczkę

Masz dodatkowe pytania?
Interesuje Cię taka wycieczka w innym terminie?


Rezerwacja - zamówienie wstępne

Prosimy o wypełnienie formularza w celu dokonania rezerwacji - zamówienia wstępnego na wybraną wycieczkę.
Przesłanie formularza nie wiąże się z żadnymi kosztami i jest niezobowiązujące.


Udostępnij - zaproponuj wycieczkę znajomym