Jordania - trekking z wielbłądami przez pustynię Wadi Rum

Udostępnij - zaproponuj wycieczkę znajomym
TripTrip-Jordania-trekking-pustynia-Wadi-Rum-4

Zapraszamy do Jordanii na trekking z wielbłądami przez pustynię Wadi Rum - pełną szerokich wadi (dolin), wąskich wąwozów, masywnych skał górujących nad piaskami. W czasie wyprawy napotkamy piaszczyste wydmy, różnokolorowe piaski, wietrzeniowe formy skalne tworzące księżycowe krajobrazy.

Jordania: Trekking przez pustynię Wadi Rum

  • Trekking z wielbłądami przez Wadi Rum
  • Najwyższy szczyt Jordanii - Dżabal Umm ad Dami
  • Noclegi na pustyni - w ciszy i pod tysiącem gwiazd
  • Beduiński tryb i tempo życia
  • Tygodniowa ucieczka od zgiełku cywilizacji i zasięgu telefonu

 

Zapraszamy do Jordanii na trekking z wielbłądami przez pustynię Wadi Rum - pełną szerokich wadi (dolin), wąskich wąwozów, masywnych skał górujących nad piaskami. W czasie wyprawy napotkamy piaszczyste wydmy, różnokolorowe piaski, wietrzeniowe formy skalne tworzące księżycowe krajobrazy.

 

Poznamy Beduinów - koczowników-pasterzy wielbłądów i owiec, cały czas gospodarujących na terenach pustyni prowadząc koczowniczy tryb życia. To właśnie oni będą naszymi przewodnikami, a towarzyszami podróży wielbłądy, które transportujące nasz ekwipunek lub nas samych.

 

Nauczymy się jak z pustynnych roślin produkować mydło, które zioła są lecznicze, spróbujemy się wykąpać źródłach, w których kąpał się Lawrence z Arabii, ale przede wszystkim, na kilka dni zupełnie odetchniemy od zgiełku cywilizacji, hałasu, tłumu, pośpiechu.

 

Z terenu Obszaru Chronionego Wadi Rum skierujemy się na południe, w kierunku najpiękniejszej doliny pustyni - Wadi Saabit, żeby dotrzeć do najwyższego szczytu Jordanii - Jebel Umm ad Dami. Wracać będziemy inną drogą, żeby poznać jeszcze więcej zakątków pustyni. Spać będziemy pod gwiazdami lub w namiotach, przy ognisku, w przytulnych miejscach osłoniętych od wiatru. Czekają nas dni spędzone w rytmie wyznaczonym przez słońce.

 

RAMOWY PROGRAM WYJAZDU:

 

DZIEŃ 1

Bezpośredni przelot z Polski lub Berlina do Jordanii. Przejazd na pustynię Wadi Rum.

Odprawa przed rozpoczęciem trekkingu następnego dnia. Możliwość skorzystania z ostatniego prysznica przed dniami spędzonymi na pustyni :) Na kolację tradycyjny zarb - grill prosto z ziemi! Nocleg w beduińskim obozie w stacjonarnych namiotach z łóżkami.

 

DZIEŃ 2-3

Rozpoczęcie trekkingu. Pierwszy część trekkingu to przejście przez Obszar Chroniony Wadi Rum. Im bardziej kierujemy się na południe, tym bardziej oddalamy się od wioski Rum i najpopularniejszych wśród turystów atrakcji pustyni. Naszym celem jest Dżabal Al Hasz, oraz przepiękna rozległa dolina Wadi Saabit, z której już tylko rzut kamieniem do najwyższego szczytu Jordanii. Za każdym razem będziemy spać na pustyni na kocach pod gwiazdami lub w namiotach, w miejscach dobranych przez Beduinów, w naturalnych zagłębieniach skalnych osłoniętych od wiatru. Wieczory spędzamy przy ognisku pod niebem usłanym gwiazdami, odpoczywając, rozmawiając z Beduinami.

 

DZIEŃ 4

Tego dnia dotrzemy pod najwyższy szczyt Jordanii - Dżabal Umm ad Dami (1854 m n.p.m.).

Wejście na lekko i zejście ze szczytu zajmie nam 3-5 godzin. Wejście nie wymaga posiadania żadnych umiejętności wspinaczkowych. Dżabal Umm ad Dami jest zbudowana z piaskowca, z kamiennym rumowiskiem u szczytu. Przewyższenie wynosi poniżej 500 m, dystans tam i z powrotem poniżej 3 km.

 

DZIEŃ 5-6

Opuszczamy podnóża Jebel Umm Ad Dami i kierujemy się z powrotem na północ w kierunku wioski Rum. Będziemy jednak wracać inną trasą, żeby poznać jeszcze więcej zakątków pustyni, a może spotkać Beduinów-koczowników, których zostało już niewielu. Nadal prowadzą tradycyjny tryb życia, doglądają wielbłądów, zajmują się wypasem zwierząt i kilka razy do roku przemieszczają się z całym obozem z miejsca na miejsce.

 

DZIEŃ 7

Trekking zakończymy w obozie, gdzie będziemy mieli okazję skorzystać z prysznica. Żegnamy się z Wadi Rum i kierujemy do Madaby - niewielkiego miasta położonego niedaleko lotniska, znanego z wielu zabytków, jak np. Cerkiew Św. Jerzego, w której można obejrzeć tzw. Mapę z Madaby - mozaikę z VI wieku przedstawiającą mapę Bliskiego Wschodu z tamtych czasów.

Wieczór spędzamy w jednej z wielu lokalnych restauracji w Madabie, gdzie podsumujemy dni spędzone na pustyni, przy lampce jordańskiego wina lub szklance araku serwowanego do przystawek :-)

* W przypadku lotu do Berlina, przejazd z pustyni do Akaby nad Morzem Czerwonym. Kolacja na rybnym targu w Akabie.

 

DZIEŃ 8

Powrót na lotnisko. Przelot do Polski.

* W przypadku lotu do Berlina rano dla chętnych snorkeling lub nurkowanie w Morzu Czerwonym.

Cena: 6 490 PLN

Data: 30/03/2023 - 06/04/2023

Dostępność miejsc: miejsca są dostępne
Inne dostępne daty: 30/03/2023 - 09/04/2023 - wariant wyjazdu ze zwiedzaniem Petry - 7490 PLN

19/10/2023 - 26/10/2023
19/10/2023 - 29/10/2023 - wariant wyjazdu ze zwiedzaniem Petry - 7490 PLN
triptrip.pl/trekking/1476-jordania-trekking-z-wielbladami-przez-pustynie-wadi-rum-1
Poziom trudności: średni - aktywność wymagająca sprawności
Liczba uczestników: 8 - 16
Cena zawiera: • bilet lotniczy w dwie strony wraz z opłatami lotniskowymi (wylot z Warszawy/Berlina)
• bagaż rejestrowany 10 kg o wymiarach 55x40x20 cm (większy bagaż za dopłatą. Jeśli ktoś byłby zainteresowany dokupieniem większego bagażu prosimy o informację w momencie zgłoszenia)
• 10 kg bagażu podręcznego
• zakwaterowanie: 1x nocleg w beduińskim obozie w stacjonarnych namiotach z łóżkami; 5x nocleg na pustyni w śpiworach i na beduińskich kocach lub we własnych namiotach, 1x w Madabie przed wylotem w pensjonacie w pokojach 2-4 osobowych
(* istnieje możliwość zabrania własnego namiotu na potrzeby noclegów na pustyni)
• wyżywienie: 6x śniadania na pustyni i 1x w pensjonacie w Madabie, 6x lunch na pustyni i 1x w drodze na Wadi Rum po przylocie, 6x kolacja na pustyni i 1x w Madabie w restauracji
• woda przez cały czas spędzony na pustyni
• opiekę Beduinów - lokalnych przewodników na pustyni - przewodnika, opiekuna wielbłądów, kucharza
• lokalny transport na terenie Jordanii
• wielbłąd dla każdego uczestnika
• opiekę polskojęzycznego pilota
• wizę do Jordanii
• bilet wstępu do Parku Narodowego Wadi Rum
• pakiety informacyjne
• obowiązkową gwarancję ubezpieczeniową biura podróży
• ubezpieczenie NNW i KL + ubezpieczenie bagażu do 200 Euro
• obowiązkową opłatę na państwowy Turystyczny Fundusz Gwarancyjny (TFG) za każdą osobę
• obowiązkową opłatę na państwowy Turystyczny Fundusz Pomocowy (TFP) za każdą osobę
• ubezpieczenie na wypadek zarażenia się wirusem (COVID-19) podczas pobytu za granicą
Cena nie zawiera: • dodatkowe wyżywienie i atrakcje nieujęte w programie
• test na obecność Covid-19 (jeżeli dotyczy)

WYDATKI FAKULTATYWNE:
• bagaż rejestrowany 20 kg zamiast 10 kg

Lokalizacja

TripTrip-Jordania-trekking-pustynia-Wadi-Rum-4
TripTrip-Jordania-trekking-pustynia-Wadi-Rum-2
TripTrip-Jordania-trekking-pustynia-Wadi-Rum-1
TripTrip-Jordania-trekking-pustynia-Wadi-Rum-3
TripTrip-Jordania-trekking-pustynia-Wadi-Rum-5
TripTrip-Jordania-trekking-pustynia-Wadi-Rum-6
TripTrip-Jordania-trekking-pustynia-Wadi-Rum-7
TripTrip-Jordania-trekking-pustynia-Wadi-Rum-8
TripTrip-Jordania-trekking-pustynia-Wadi-Rum-9

MIEJSCE WYLOTU:

Miejscem wylotu jest port lotniczy Warszawa Modlin. Inne miejsce wylotu za dopłatą (w takim przypadku prosimy o kontakt z biurem).

 

ZAKWATEROWANIE:

Pierwszą noc na pustyni spędzimy w beduińskim obozie, w stacjonarnych namiotach z łóżkami w środku.

Noclegi w czasie trekkingu przed pustynię: śpimy w śpiworach, na beduińskich kocach - pod gołym niebem - tak jak Beduini (zachęcamy do tego! :) ) lub we własnych namiotach zabranych z Polski.

Noclegi będą organizowane w zacisznych miejscach schowanych od wiatru, w grotach, w naturalnych zagłębieniach w skałach.

Z naszej strony zapewniamy jeden "namiot techniczny", w którym będzie się można przebrać, ogarnąć.

W Madabie nocleg w pensjonacie w pokojach 2-4 osobowych. 

 

WYŻYWIENIE:

Zapewniamy śniadania, obiady i kolacje w czasie całej podróży. Dodatkowe przekąski w ciągu dnia we własnym zakresie. Miejscowa kuchnia nie stanowi szczególnego wyzwania dla naszych żołądków, każdy znajdzie coś dla siebie, z posiłkami wegetariańskimi również nie ma problemu (prosimy o wcześniejsze zgłoszenie). Posiłki na pustyni są proste ale syte - wypiekane chlebki, hummus, warzywa, ryż, mięso.

 

TRANSPORT:

Podróżujemy minibusami lub taksówkami w zależności od pokonywanych odległości i liczebności grupy.

 

POGODA:

Optymalne miesiące na trekking to październik/listopad oraz luty/marzec, kiedy temperatury są niższe, ale nie najniższe. Temperatury na pustyni osiągają wtedy około 18-25 stopni, co czyni chodzenie przyjemnym. Temperatura w nocy może spadać do 4-15 stopni, ale śpiwór i koce w pełni wystarczą do zapewnienia sobie komfortu cieplnego w nocy.

 

TREKKING I POZIOM TRUDNOŚCI:

Trasa trekkingu prowadzi częściowo przez piaszczyste wydmy, a częściowo w otoczeniu terenów skalistych. Chodzi się wcześnie rano oraz późnym popołudniem. Pomiędzy etapami trekkingu robi się przerwę na lunch i przeczekanie najgorętszej części dnia.

Większość trasy pokonuje się po twardym, ubitym piachu - grząskiego piasku jest niewiele. Nie licząc wejścia na Dżabal Umm ad Dami, czy też inne ew. góry po drodze, przewyższenia podczas całego trekkingu są bardzo nieznaczne, niezauważalne i mogą wynosić łącznie max. 300 metrów dziennie.

Pewnym utrudnieniem może być brak prysznica przez kilka dni. W połowie trekkingu zorganizujemy dostawę dodatkowej wody aby zażyć "prysznica" na pustyni.

 

WIELBŁĄDY:

Wielbłądy (dromadery) są zwierzętami od zawsze będącymi częścią beduińskiego życia, Beduini dbają o te zwierzęta i je szanują. Mimo wykorzystywania wielbłądów do celów transportowo-turystycznych możemy mieć pewność, że zwierzęta są odpowiednio traktowane zgodnie z wielowiekowym doświadczeniem i tradycją lokalnej społeczności.

Podczas naszej wycieczki 1 wielbłąd będzie przypadał na 1 osobę. Wielbłąd będzie transportował bagaż, oraz na grzbiecie wielbłąda będzie można pokonywać trasę trekkingu.

Nie ma przymusu ani jazdy na wielbłądzie, ani nawet prowadzenia go. Wielbłądy mogą być prowadzone przez towarzyszących nam Beduinów, a uczestnik wycieczki może po prostu pokonywać trasę pieszo.

 

GRUPA:

Minimalna liczba osób na wycieczce wynosi 8, maksymalna 16. W przypadku tej wycieczki istnieje możliwość zorganizowania większej karawany :-)

 

INNE:

Dni i punkty programu wyjazdu mogą się zmienić w zależności od terminu wylotu lub w wyniku sytuacji na miejscu.

Zapytaj o wycieczkę

Masz dodatkowe pytania?
Interesuje Cię taka wycieczka w innym terminie?


Rezerwacja - zamówienie wstępne

Prosimy o wypełnienie formularza w celu dokonania rezerwacji - zamówienia wstępnego na wybraną wycieczkę.
Przesłanie formularza nie wiąże się z żadnymi kosztami i jest niezobowiązujące.


Udostępnij - zaproponuj wycieczkę znajomym