Jordania - trekking z wielbłądami przez pustynię Wadi Rum

Udostępnij - zaproponuj wycieczkę znajomym
TripTrip-Jordania-trekking-pustynia-Wadi-Rum-4

Zapraszamy do Jordanii na trekking z wielbłądami przez pustynię Wadi Rum - pełną szerokich wadi (dolin), wąskich wąwozów, masywnych skał górujących nad piaskami. W czasie wyprawy napotkamy piaszczyste wydmy, różnokolorowe piaski, wietrzeniowe formy skalne tworzące księżycowe krajobrazy. Poznamy Beduinów - pasterzy wielbłądów i owiec, którzy na pustyni prowadzą koczowniczy tryb życia. Dotrzemy do najwyższego szczytu Jordanii - Dżabal Umm ad Dami. Odpoczniemy od zgiełku cywilizacji, hałasu, tłumu, pośpiechu.

Jordania: Trekking przez pustynię Wadi Rum

  • Trekking z wielbłądami przez Wadi Rum
  • Najwyższy szczyt Jordanii - Dżabal Umm ad Dami
  • Noclegi na pustyni - w ciszy i pod tysiącem gwiazd
  • Beduiński tryb i tempo życia
  • Tygodniowa ucieczka od zgiełku cywilizacji i zasięgu telefonu
  • Zwiedzanie starożytnej Petry i kąpiel w Morzu Martwym dla chętnych

 

Zapraszamy do Jordanii na trekking z wielbłądami przez pustynię Wadi Rum - pełną szerokich wadi (dolin), wąskich wąwozów, masywnych skał górujących nad piaskami. W czasie wyprawy napotkamy piaszczyste wydmy, różnokolorowe piaski, wietrzeniowe formy skalne tworzące księżycowe krajobrazy.

 

Poznamy Beduinów - koczowników - pasterzy wielbłądów i owiec, cały czas gospodarujących na terenach pustyni, gdzie prowadzą koczowniczy tryb życia. To właśnie oni będą naszymi przewodnikami, a towarzyszami podróży wielbłądy, które transportujące nasz ekwipunek lub nas samych.

 

Nauczymy się jak z pustynnych roślin produkować mydło, które zioła są lecznicze, spróbujemy się wykąpać źródłach, w których kąpał się Lawrence z Arabii, ale przede wszystkim, na kilka dni zupełnie odetchniemy od zgiełku cywilizacji, hałasu, tłumu, pośpiechu.

 

Z terenu Obszaru Chronionego Wadi Rum skierujemy się na południe, w kierunku najpiękniejszej doliny pustyni - Wadi Saabit, żeby dotrzeć do najwyższego szczytu Jordanii - Dżabal Umm ad Dami. Wracać będziemy inną drogą, żeby poznać jeszcze więcej zakątków pustyni. Spać będziemy pod gwiazdami lub w namiotach, przy ognisku, w przytulnych miejscach osłoniętych od wiatru. Czekają nas dni spędzone w rytmie wyznaczonym przez słońce.

 

Chętni mogą przedłużyć pobyt w Jordanii i przejść wzdłuż i wszerz starożytną Petrę oraz zrelaksować się w Morzu Martwym :)

 

RAMOWY PROGRAM WYJAZDU:

 

DZIEŃ 1

Bezpośredni przelot z Polski do Jordanii. Przejazd na pustynię Wadi Rum. Odprawa przed rozpoczęciem trekkingu następnego dnia. Możliwość skorzystania z ostatniego prysznica przed dniami spędzonymi na pustyni :) Na kolację tradycyjny zarb - grill prosto z ziemi! Nocleg w beduińskim obozie w stacjonarnych namiotach z łóżkami.

 

DZIEŃ 2-3

Rozpoczęcie trekkingu. Pierwszy część trekkingu to przejście przez Obszar Chroniony Wadi Rum. Im bardziej kierujemy się na południe, tym bardziej oddalamy się od wioski Rum i najpopularniejszych wśród turystów atrakcji pustyni. Naszym celem jest Dżabal Al Hasz, oraz przepiękna rozległa dolina Wadi Saabit, z której już tylko rzut kamieniem do najwyższego szczytu Jordanii. Za każdym razem będziemy spać na pustyni na kocach pod gwiazdami lub w namiotach, w miejscach dobranych przez Beduinów, w naturalnych zagłębieniach skalnych osłoniętych od wiatru. Wieczory spędzamy przy ognisku pod niebem usłanym gwiazdami, odpoczywając, rozmawiając z Beduinami.

Dystans: 16 km

Dystans: 15 km

 

DZIEŃ 4-5

Dotrzemy pod najwyższy szczyt Jordanii - Dżabal Umm ad Dami (1854 m n.p.m.). Zostaniemy 2 dni w tym samym obozie. Następnego dnia wejście na szczyt. Wejście na lekko i zejście ze szczytu zajmie nam 3-5 godzin. Wejście nie wymaga posiadania żadnych umiejętności wspinaczkowych. Dżabal Umm ad Dami jest zbudowana z piaskowca, z kamiennym rumowiskiem u szczytu. Przewyższenie wynosi poniżej 500 m, dystans tam i z powrotem poniżej 5 km.

Dystans: 12 km

Dystans: 5 km (wejście i zejście ze szczytu)

 

DZIEŃ 6

Opuszczamy podnóża Dżabal Umm Ad Dami i kierujemy się z powrotem na północ w kierunku wioski Rum. Będziemy jednak wracać inną trasą, żeby poznać jeszcze więcej zakątków pustyni, a może spotkać Beduinów-koczowników, których zostało już niewielu. Nadal prowadzą tradycyjny tryb życia, doglądają wielbłądów, zajmują się wypasem zwierząt i kilka razy do roku przemieszczają się z całym obozem z miejsca na miejsce.

Dystans: 16 km

 

DZIEŃ 7

Trekking zakończymy w obozie, gdzie będziemy mieli okazję skorzystać z prysznica. Żegnamy się z Wadi Rum i kierujemy na wieczór do Wadi Musa (obok Petry). Wieczór spędzamy w jednej z wielu lokalnych restauracji w Wadi Musa, gdzie podsumujemy dni spędzone na pustyni, przy kuflu jordańskiego piwa lub szklance araku serwowanego do przystawek :-)

Dystans: 15km

 

DZIEŃ 8

Dla wariantu krótszego: Powrót na lotnisko. Przelot do Polski.

 

Dla wariantu dłuższego:

Petra to jeden z nowych siedmiu cudów świata, pozostałość po królestwie nabatejskim - ruiny miasta powstałego 2000 lat temu, wpisanego w skalną dolinę. Zwiedzając rozległy teren Petry wyjdziemy również poza główne szlaki, dzięki czemu spojrzymy na najbardziej znane zabytki Petry z innej perspektywy.  Na ten dzień proponujemy 3 różne trasy w zależności od chęci i kondycji.

 

DZIEŃ 9

Trekking z Małej Petry. Piękna trasa prowadząca przez pustynię i góry Sharah do tylnego wejścia do starożytnego miasta.

 

DZIEŃ 10

Rano wyjazd z Wadi Musa. Przejazd do najniższego punktu na naszej planecie - nad Morze Martwe. Trudy trekkingów zrekompensuje nam relaks na plaży i w basenie. Dla chętnych kąpiel, a dokładniej unoszenie się na powierzchni słonej wody, smarowanie leczniczym błotem, leżenie w cieniu na leżakach. Przejazd do Madaby, gdzie znajduje się mozaika z najstarszym udokumentowanym kartograficznym przedstawieniem Ziemi Świętej (z VI w.). Pożegnalna kolacja przy lampce wina w miejscowej restauracji w mieście gdzie współistnieją społeczności chrześcijańskie i islamskie.

 

DZIEŃ 11

Przejazd na lotnisko pod Ammanem. Przelot do Polski.

 

* Przy programach 10-dniowych, atrakcje z dziesiątego dnia nie są realizowane.

Cena: 7 490 PLN

Data: 29/03/2024 - 05/04/2024

Status wyjazdu: wyjazd jest potwierdzony
Dostępność miejsc: miejsca są dostępne
Inne dostępne daty: 24/10/2024 - 31/10/2024
24/10/2024 - 03/11/2024 - wariant ze zwiedzaniem Petry - 7990 PLN
triptrip.pl/trekking/1476-jordania-trekking-z-wielbladami-przez-pustynie-wadi-rum-1
Poziom trudności: średni - aktywność wymagająca sprawności
Liczba uczestników: 8 - 16
Cena zawiera: • bilet lotniczy w dwie strony wraz z opłatami lotniskowymi (wylot z Warszawy/Berlina)
• bagaż rejestrowany 10 kg o wymiarach 55x40x20 cm (większy bagaż za dopłatą. Jeśli ktoś byłby zainteresowany dokupieniem większego bagażu prosimy o informację w momencie zgłoszenia)
• 10 kg bagażu podręcznego
• zakwaterowanie: 1x nocleg w beduińskim obozie w stacjonarnych namiotach z łóżkami; 5x nocleg na pustyni w śpiworach i na beduińskich kocach lub we własnych namiotach, 1x w Petrze przed wylotem w pensjonacie w pokojach 2-4 osobowych
(* istnieje możliwość zabrania własnego namiotu na potrzeby noclegów na pustyni)
• wyżywienie: 6x śniadania na pustyni i 1x w pensjonacie w Petrze, 6x lunch na pustyni i 1x w drodze na Wadi Rum po przylocie, 6x kolacja na pustyni i 1x w Petrze
• woda przez cały czas spędzony na pustyni
• opiekę Beduinów - lokalnych przewodników na pustyni - przewodnika, opiekuna wielbłądów, kucharza
• lokalny transport na terenie Jordanii
• wielbłądy do transportu bagaży podczas wyprawy
• auto asekuracyjne
• opiekę polskojęzycznego pilota
• wizę do Jordanii
• bilet wstępu do Parku Narodowego Wadi Rum
• pakiety informacyjne
• obowiązkową gwarancję ubezpieczeniową biura podróży
• ubezpieczenie NNW i KL + ubezpieczenie bagażu do 200 Euro
• obowiązkową opłatę na państwowy Turystyczny Fundusz Gwarancyjny (TFG) za każdą osobę
• obowiązkową opłatę na państwowy Turystyczny Fundusz Pomocowy (TFP) za każdą osobę
• ubezpieczenie na wypadek zarażenia się wirusem (COVID-19) podczas pobytu za granicą

W wariancie dłuższym dodatkowo zapewniamy:
• + 3x zakwaterowanie w Petrze/Madabie w pokojach 2-4 osobowych
• dwudniowy wstęp do Petry
• wyżywienie: + 3 śniadania w Petrze/Madabie
• wstęp nad Morze Martwe
Cena nie zawiera: • dodatkowe wyżywienie i atrakcje nieujęte w programie
• test na obecność Covid-19 (jeżeli dotyczy)
• 2x kolacje w Petrze, 1x kolacja w Madabie (dot. tylko wariantu rozszerzonego)

WYDATKI FAKULTATYWNE:
• bagaż rejestrowany 20 kg zamiast 10 kg
• wybór miejsc w samolocie (Ryanair przydziela miejsca losowo)
Organizator: Barents

Obowiązuje cena organizatora.

Ceny wyjazdów na naszej stronie są takie same jak u organizatorów.

 

Uwaga! W przypadku wprowadzenia ograniczeń uniemożliwiających realizację wycieczki, zwrot 100% wpłaconych pieniędzy realizujemy do 7 dni od dnia odwołania wycieczki.

Lokalizacja

TripTrip-Jordania-trekking-pustynia-Wadi-Rum-4
TripTrip-Jordania-trekking-pustynia-Wadi-Rum-2
TripTrip-Jordania-trekking-pustynia-Wadi-Rum-1
TripTrip-Jordania-trekking-pustynia-Wadi-Rum-3
TripTrip-Jordania-trekking-pustynia-Wadi-Rum-5
TripTrip-Jordania-trekking-pustynia-Wadi-Rum-6
TripTrip-Jordania-trekking-pustynia-Wadi-Rum-7
TripTrip-Jordania-trekking-pustynia-Wadi-Rum-8
TripTrip-Jordania-trekking-pustynia-Wadi-Rum-9

MIEJSCE WYLOTU:

Miejscem wylotu jest port lotniczy Warszawa Modlin. Inne miejsce wylotu za dopłatą (w takim przypadku prosimy o kontakt z biurem).

 

ZAKWATEROWANIE:

Pierwszą noc na pustyni spędzimy w beduińskim obozie, w stacjonarnych namiotach z łóżkami w środku.

Noclegi w czasie trekkingu przed pustynię: śpimy w śpiworach, na beduińskich kocach - pod gołym niebem - tak jak Beduini (zachęcamy do tego! :) ) lub we własnych namiotach zabranych z Polski.

Zalecane jest zabranie swojej karimaty, żeby noclegi pod gołym niebem były jeszcze wygodniejsze.

Noclegi będą organizowane w zacisznych miejscach schowanych od wiatru, w grotach, w naturalnych zagłębieniach w skałach.

Z naszej strony zapewniamy jeden "namiot techniczny", w którym będzie się można przebrać, ogarnąć.

W Madabie nocleg w pensjonacie w pokojach 2-4 osobowych. 

 

WYŻYWIENIE:

Zapewniamy śniadania, obiady i kolacje w czasie całej podróży. Dodatkowe przekąski w ciągu dnia we własnym zakresie. Miejscowa kuchnia nie stanowi szczególnego wyzwania dla naszych żołądków, każdy znajdzie coś dla siebie, z posiłkami wegetariańskimi również nie ma problemu (prosimy o wcześniejsze zgłoszenie). Posiłki na pustyni są proste ale syte - wypiekane chlebki, hummus, warzywa, ryż, mięso.

 

TRANSPORT:

Podróżujemy minibusami lub taksówkami w zależności od pokonywanych odległości i liczebności grupy.

 

POGODA:

Optymalne miesiące na trekking to październik/listopad oraz luty/marzec, kiedy temperatury są niższe, ale nie najniższe. Temperatury na pustyni osiągają wtedy około 18-25 stopni, co czyni chodzenie przyjemnym. Temperatura w nocy może spadać do 4-15 stopni, ale śpiwór i koce w pełni wystarczą do zapewnienia sobie komfortu cieplnego w nocy.

 

TREKKING I POZIOM TRUDNOŚCI:

Trasa trekkingu prowadzi częściowo przez piaszczyste wydmy, a częściowo w otoczeniu terenów skalistych. Chodzi się wcześnie rano oraz późnym popołudniem. Pomiędzy etapami trekkingu robi się przerwę na lunch i przeczekanie najgorętszej części dnia.

Łączny dystans to 75-80 km

Przyporządkowane na każdy dzień dystanse mogą się nieznacznie zmieniać z uwagi na wybór miejsca noclegowego - decydują beduińscy przewodnicy.

Większość trasy pokonuje się po twardym, ubitym piachu - grząskiego piasku jest niewiele. Nie licząc wejścia na Dżabal Umm ad Dami, czy też inne ew. góry po drodze, przewyższenia podczas całego trekkingu są bardzo nieznaczne, niezauważalne i mogą wynosić łącznie max. 300 metrów dziennie.

Pewnym utrudnieniem może być brak prysznica przez kilka dni. W połowie trekkingu zorganizujemy dostawę dodatkowej wody aby zażyć "prysznica" na pustyni.

Auto asekuracyjne - będzie podjeżdżać do obozu wieczorami, uzupełniając zapasy lub na wypadek nagłych zdarzeń.

 

WIELBŁĄDY:

Wielbłądy (dromadery) są zwierzętami od zawsze będącymi częścią beduińskiego życia, Beduini dbają o te zwierzęta i je szanują. Mimo wykorzystywania wielbłądów do celów transportowo-turystycznych możemy mieć pewność, że zwierzęta są odpowiednio traktowane zgodnie z wielowiekowym doświadczeniem i tradycją lokalnej społeczności.

Podczas naszej wycieczki 1 wielbłąd będzie przypadał na 2 osoby. Wielbłąd będzie transportował bagaż, oraz na grzbiecie wielbłąda będzie można pokonywać niektóre odcinki trekkingu (zależnie od terenu i ilości bagaży).

Nie ma przymusu ani jazdy na wielbłądzie, ani nawet prowadzenia go. Wielbłądy mogą być prowadzone przez towarzyszących nam Beduinów, a uczestnik wycieczki może po prostu pokonywać trasę pieszo.

 

GRUPA:

Minimalna liczba osób na wycieczce wynosi 8, maksymalna 16. W przypadku tej wycieczki istnieje możliwość zorganizowania większej karawany :-)

 

INNE:

Do Jordanii wymagany jest paszport, ważny przez 6 miesięcy od ostatniego dnia wycieczki.

Zapytaj o wycieczkę

Masz dodatkowe pytania?
Interesuje Cię taka wycieczka w innym terminie?


Rezerwacja - zamówienie wstępne

Prosimy o wypełnienie formularza w celu dokonania rezerwacji - zamówienia wstępnego na wybraną wycieczkę.
Przesłanie formularza nie wiąże się z żadnymi kosztami i jest niezobowiązujące.


Udostępnij - zaproponuj wycieczkę znajomym