Wyślij znajomemu

Galopem na Naadam - Mongolia

Mongolia-Naadam-rajd-konny-TripTrip.pl
Liczba odwiedzin: 787

Przed nami

 • - wspaniała przygoda i najdłuższe dni w roku w Mongolii
 • - emocjonujący 7-dniowy rajd konny
 • - krajobrazy Mongolii i eksploracja wielkiego stepu
 • - góry i dzika przyroda Parku Narodowego Gorchi-Tereldż
 • - spotkania z nomadami, wizyty w jurtach i tradycyjna mongolska kuchnia
 • - atrakcje Ułan Bator i Festiwal Naadam

O wyprawie

Mongolia to kraj o bogatej kulturze i imponującej historii sięgającej tysiąca lat. Najcenniejszym skarbem tego kraju jest przyroda – nieskażona, dziewicza i wbrew powszechnemu mniemaniu niezwykle różnorodna. Wprawdzie dominuje tu trawiasty step, jednak spotkamy również wysokie góry, dziką modrzewiową tajgę i pustynie z ogromnymi wydmami. Dopełnieniem krajobrazu są kryształowo czyste jeziora i bystre strumienie.

Na mongolskim stepie niewiele zmieniło się od czasów Czyngis-chana. Dawne tradycje i zwyczaje wciąż obecne są podczas świąt jak i w codziennym życiu, a Mongołowie bardzo chętnie witają i zapraszają gości do swoich jurt. Nieodłącznym elementem krajobrazu są jurty i pasące się swobodnie ogromne stada zwierząt – owiec, kóz, koni, jaków i wielbłądów.

Chyba mało co kojarzy się też ze stepem bardziej niż tętent kopyt i galopujący jeźdźcy. Konie stały się dumą Mongołów i symbolem ich nieskrępowanej wolności na wielkim stepie. Dlatego właśnie odkrywanie Mongolii konno to fascynująca przygoda.

Podczas tej wyprawy będziemy mieli okazję poczuć klimat i zobaczyć przygotowania do słynnego mongolskiego święta – Festiwalu Naadam.

 

Plan wyprawy

 

1 dzień: Wylot do Mongolii

Spotykamy się na Lotnisku Chopina w Warszawie w godzinach przedpołudniowych i wylatujemy do Mongolii, z przesiadką w Moskwie, czas lotu ok. 8 godzin.

 

2 dzień: Pierwsze kroki w Mongolii

Przylatujemy do Ułan Bator, stolicy Mongolii. Załatwiamy niezbędne formalności i udajemy się na typowo mongolski posiłek. Przed południem zwiedzamy klasztor Gandan, będący najważniejszym ośrodkiem buddyjskim w kraju i słynący m.in. z 26-cio metrowej wysokości posągu bodhisattwy Awalokiteśwary. Po południu ruszamy samochodami do Parku Narodowego Gorchi-Tereldż. Już tego dnia mamy pierwszy kontakt z mongolskimi krajobrazami, świętymi kopcami owoo i codziennym życiem mieszkańców stepu. Po południu wybierzemy się do malowniczo położonego w górach klasztoru Manjushri. Nocleg w jurtach.

 

3-9 dzień: Rajd konny w Parku Narodowym Gorchi-Tereldż

Zaczynamy rajd konny przez malownicze doliny, góry i przełęcze Parku Narodowego Gorchi-Tereldż słynącego z ciekawych formacji skalnych oraz bogactwa przyrodniczego. Startujemy przy słynnej Żółwiej Skale, zaś naszym celem będzie dotarcie do położonego w górach jeziora Khagiin Khar. Trasa wiedzie zróżnicowanym terenem – szerokimi „galopowymi” stepami, przez meandrujące strumienie, czasem w lesie, a także górskimi ścieżkami. Śniadania, lunche i kolacje przyrządzamy wspólnie. Odwiedzimy też pasterskie jurty, w których skosztujemy słynnej herbaty z mlekiem i solą, wyrabianych na miejscu serów i innych przysmaków mongolskiej kuchni.

 

Trasa i charakter rajdu opracowane są tak, że mogą w nim uczestniczyć także początkujący jeźdźcy. Nie oznacza to jednak, że cały czas poruszamy się stępa. Grupa doświadczonych jeźdźców pod okiem przewodnika może galopować przodem, zaś mniej zaawansowani początkowo podążają wraz z drugim przewodnikiem wolniejszym tempem, a jak poczują się na siłach, ruszają coraz szybciej. Nie jest to rajd tylko dla wytrawnych jeźdźców, choć ci na pewno nie będą narzekać na brak emocji.

 

Dosiadamy koni mongolskich – jednej z najstarszych udomowionych ras. Wielkością, budową, wytrzymałością i charakterem przypominają one znane nam hucuły. Każdego dnia spędzamy w siodle około 5-7 godzin z przerwami. Towarzyszą nam sprawdzeni i doświadczeni lokalni przewodnicy, a cały nasz ekwipunek transportują dodatkowe juczne konie oraz samochód. Noclegi w namiotach, a ostatniego dnia w jurtach.

 

10 dzień: Odpoczynek po rajdzie

Będziemy mogli wczuć się w klimat słynnego mongolskiego święta – Festiwalu Naadam. Podczas rozgrywanych w tym czasie zawodów sportowych odbywają się emocjonujące zapasy, zawody łucznicze, a przede wszystkim wyścigi konne. Tradycje Naadamu sięgają czasów Czyngis-chana – wśród rywalizujących ze sobą zawodników tak wybierano najlepszych wojowników. Naadam odbywa się we wszystkich miastach i miasteczkach w Mongolii, zawsze gromadząc tłumy publiczności z całej okolicy. To doskonała okazja do podziwiania wspaniałych koni i umiejętności mongolskich jeźdźców podczas treningów i wyścigu. Nocleg w jurtach.

 

11 dzień: Zwiedzanie mongolskiej stolicy

Rano wyjeżdżamy do Ułan Bator. Zatrzymujemy się w hostelu turystycznym w centrum miasta. Po południu zwiedzamy Muzeum Narodowe Mongolii. Prezentuje ono kulturę, sztukę i życie ludzi wielkiego stepu na przestrzeni setek lat. Zobaczymy bogate kolekcje tradycyjnych ubrań, broni, przedmiotów religijnego i codziennego użytku. Przespacerujemy się po Placu Czyngis-chana, a potem wybierzemy się na zakupy pamiątek. Wieczorem spotykamy się na pożegnalnej kolacji w restauracji.

 

12 dzień: Powrót do Warszawy

Wcześnie rano ruszamy na lotnisko i wylatujemy z Mongolii, z przesiadką w Moskwie, czas lotu ok. 8 godzin. Tego samego dnia przylatujemy do Warszawy.

Cena: 10 300 PLN

Data: 01/07/2020 - 12/07/2020

Cena bazowa w walucie przeliczana na pln: 6900 PLN + 900 USD
Poziom trudności: łatwy - dla każdego chcącego przeżyć przygodę
Liczba uczestników: 5-10
Cena zawiera: przelot na trasie Warszawa – Ułan Bator – Warszawa, w samolocie rejsowym w klasie ekonomicznej (1 sztuka bagażu głównego + bagaż podręczny)
organizację wyprawy i opiekę przewodnika
udostępnienie sprzętu zespołowego (dwuosobowe namioty, worki transportowe na rajd konny, sprzęt biwakowy)
koszt wizy
ubezpieczenie KL i NNW
składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

przejazdy lokalne wynajętym samochodem
wynajęcie koni wraz z niezbędnym sprzętem
wynajęcie lokalnych przewodników
wynajęcie koni jucznych / samochodu transportującego bagaże
wyżywienie od 2 do 11 dnia (śniadania, lunche i obiadokolacje w oparciu o lokalną gastronomię, a na rajdzie konnym posiłki przygotowywane wspólnie w warunkach turystycznych zgodnie z Planem wyprawy)
10 noclegów w namiotach (2 osobowe), jurtach (wieloosobowe), hostelu (pokoje 2-4 osobowe) zgodnie z Planem wyprawy
bilety wstępu do parków narodowych i zwiedzanych obiektów
Organizator: Offtravel

Ważne informacje

 • - Uczestnik zobowiązany jest posiadać paszport ważny minimum 6 miesięcy od daty powrotu do Polski, z przynajmniej jedną wolną stroną.
 • - Uczestnik zobowiązany jest posiadać wizę uprawniającą do wjazdu na teren Mongolii
  w celach turystycznych. Na prośbę Uczestnika Organizator składa w jego imieniu wniosek wizowy (do wizy wymagane są dwa zdjęcia; czas rozpatrzenia wniosku o wydanie wizy to o 3-5 dni roboczych), jednak nie ponosi odpowiedzialności za odmowę wydania wizy przez Ambasadę Mongolii.
 • - Uczestnik powinien zapoznać się z informacjami o obowiązujących przepisach paszportowych, wizowych i sanitarnych oraz o wymaganiach zdrowotnych w tym zalecanych szczepieniach ochronnych dostępnymi na stronie https://www.gov.pl/web/dyplomacja/mongolia
 • - Uczestnik powinien posiadać umiejętność jazdy konnej w stopniu co najmniej podstawowym (jazda stępem i kłusem; odbyte rekreacyjne wyjazdy w teren).
 • - Wyprawa nie jest dostępna dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej.
 • - Wyprawa jest dostępna dla osób ze znajomością języka angielskiego w stopniu przynajmniej podstawowym.

Lokalizacja

Ułan Bator, Mongolia

Mongolia-Naadam-rajd-konny-TripTrip.pl
Mongolia-Naadam-rajd-konny-TripTrip.pl
Mongolia-Naadam-rajd-konny-TripTrip.pl
Mongolia-Naadam-rajd-konny-TripTrip.pl
Mongolia-Naadam-rajd-konny-TripTrip.pl
Mongolia-Naadam-rajd-konny-TripTrip.pl
Mongolia-Naadam-rajd-konny-TripTrip.pl
Mongolia-Naadam-rajd-konny-TripTrip.pl

Wyposażenie uczestnika

 • - duży plecak/torba podróżna 60-80l
 • - plecak na bagaż podręczny (do samolotu, podczas zwiedzania na miejscu itp.)
 • - ciepły śpiwór (optimum ok. minus 5 stopni)
 • - karimata (lepiej gruba dwuwarstwowa) lub mata do spania + folia NRC
 • - obowiązkowo kask jeździecki, buty jeździeckie i dodatkowe lekkie buty na zmianę
 • - sztylpy, rękawiczki jeździeckie, dodatkowo kamizelka ochronna do jazdy konnej, dodatkowo małe sakwy jeździeckie na rzeczy podręczne w trakcie rajdu
 • - ciepły polar/sweter wełniany/bezrękawnik lub sweter puchowy/primaloft
 • - wygodne długie spodnie/spodnie jeździeckie
 • - lżejsza zapasowa bluza/koszula i zapasowe lżejsze długie spodnie na zmianę
 • - kurtka przeciwwiatrowa z kapturem (np. softshell), peleryna/ponczo
 • - ciepłe rękawiczki i czapka
 • - bielizna (najlepiej termoaktywna; w tym getry i koszulka z długim rękawem) i dodatkowe ciepłe skarpetki
 • - cienkie nakrycie głowy (chustka/buff), dodatkowo lekkie krótkie spodenki
 • - sandały lub klapki, strój kąpielowy, ręcznik szybkoschnący
 • - duże worki foliowe 3 sztuki (wszystkie ubrania i śpiwór na rajd pakujemy najpierw w worki)
 • - menażka, kubek, sztućce (w tym nóż turystyczny), dodatkowo termos
 • - telefon komórkowy, ładowarka, powerbank
 • - przybory higieniczne, chusteczki nawilżane, dodatkowo suchy szampon
 • - filtr przeciwsłoneczny i okulary, dodatkowo środek na komary i kleszcze
 • - tabletki musujące do rozpuszczania w wodzie (typu Isostar)
 • - paszport, dokumenty i pieniądze (zabezpieczone przed wilgocią) + ksero paszportu
  (strony ze zdjęciem i z danymi)
 • - podstawowe indywidualne lekarstwa i środki opatrunkowe (aspiryna, przeciwbólowe, na dolegliwości żołądkowe, plastry, bandaż elastyczny, gaziki nasączane spirytusem, gaziki jałowe)
Zapytaj o wycieczkę

Masz dodatkowe pytania?
Interesuje Cię taka wycieczka w innym terminie?


Rezerwacja - zamówienie wstępne

Prosimy o wypełnienie formularza w celu dokonania rezerwacji - zamówienia wstępnego na wybraną wycieczkę.
Przesłanie formularza nie wiąże się z żadnymi kosztami i jest niezobowiązujące.