Wyślij znajomemu

Outback Experience – Australia

Australian Drive | OFFTRAVEL
Liczba odwiedzin: 1189

Przed nami

 • niepowtarzalna podróż samochodami terenowymi przez Australię Zachodnią
 • przejazd pustynnymi Great Central Road i Tanami Road
 • zapierające dech w piersiach widoki na Uluru i Kata Tjuta
 • eksploracja wyżyny Kimberley i przejazd kultową Gibb River Road
 • eksploracja kanionów Parku Narodowego „Karijini”
 • trekking na Mount Augustus i wśród wzgórz Bungle Bungles
 • noclegi w namiotach po rozgwieżdżonym niebem outback’u
 • wspaniałe krajobrazy oceanicznego wybrzeża i kontynentalnego buszu
 • niespotykany nigdzie indziej świat roślin i zwierząt
 • przyjaźni Aborygeni i wyluzowani Aussie

O wyprawie

Australia, można by rzec bezludny kontynent. Choć powierzchniowo niewiele mniejsza od Europy, zamieszkana jest przez niespełna 23 miliony ludzi. Nazwa pochodzi od łacińskiego określenia „Terra Australis” oznaczającego „Ziemię Południową”, używanego przez dawnych Europejczyków do nazwania nowo odkrytego ówcześnie lądu. A ląd to wyjątkowy. Australia to kraina o mocno zróżnicowanym  krajobrazie oraz bogatym, niespotykanym nigdzie indziej świecie roślinnym i zwierzęcym. Bajkowe plaże z rafami koralowymi, bezludne pustynie, ośnieżone góry i tropikalne lasy. Do tego kangury, misie koala, jadowite pająki i rekiny. Każdy znajdzie tu coś dla siebie.

W Australii życie koncentruje się na wybrzeżu. To tu znajdują się największe miasta, to tu klimat jest najłagodniejszy, umożliwiający uprawę ziemi i hodowlę zwierząt. Im bardziej w głąb kontynentu tym warunki przyrodnicze trudniejsze. Wnętrze Australii to tzw. „outback”, inaczej busz, niedostępne pustynie i półpustynie, z temperaturami latem dochodzącymi do 50 stopni. Tu częściej spotka się aborygeńską wieś niż osadę „białych”.

Życie Australijczyków to ciągła walka z żywiołami, wpadanie ze skrajności w skrajność. Od totalnych upałów powodujących susze i pożary, po wielodniowe ulewy powodujące powodzie, zalane drogi i miasta. Z uwagi na różnorodność i bogactwo przyrodnicze żaden inny kraj na ziemi nie posiada takiej ilości parków narodowych co Australia.

 

Plan wyprawy

1 dzień: Wylot do Australii

Spotykamy się na lotnisku Lotnisku Chopina w Warszawie i wylatujemy do Australii.

2 dzień: Przylot do Perth

W godzinach wieczornych przylatujemy do Perth, stolicy stanu Australia Zachodnia. Kwaterujemy się w hotelu i idziemy na powitalną kolację. Nocleg w hotelu.

3 dzień: Odbiór samochodów terenowych i przejazd do Kalgoorlie (590 km)

Z samego rana odbieramy samochody terenowe i ruszamy w drogę. Samochody, którymi będziemy się poruszali, to wygodne auta z napędem na 4 koła, wyposażone w namiot dachowy, lodówkę, kuchenkę i inny ekwipunek turystyczny, znakomicie przygotowane do przejazdu setek kilometrów przez australijskie bezdroża.

Na przedmieściach Perth zatrzymujemy się w jednym z supermarketów w celu zakupu prowiantu na wyprawę. Następnie kierujemy się na wschód wzdłuż Great Eastern Highway. W tej części Australii Zachodniej krajobraz bardziej przypomina sielskie Mazowsze niż surową „Terra Australis Incognita”. Dookoła autostrady ciągną się wielkie pola pokryte uprawami rzepaku i różnych zbóż, oraz rozległe łąki służące do wypasu bydła. Co jakiś czas mijamy domy i zabudowania gospodarcze tutejszych wielkoobszarowych farm.

Po dotarciu do Kalgoorlie zatrzymujemy się na campingu i idziemy na zwiedzanie urokliwego centrum górniczej miejscowości. Wzdłuż głównej ulicy Hannan Street znajduje się wiele budynków z początku XX wieku, kiedy to Kalgoorlie przeżywało swój rozkwit spowodowany odkryciem złota w 1893 roku. Już kilka lat później liczba ludności liczyła ponad 30 tys. mieszkańców, a miejsce występowania licznych kopalń nazywano „Złotą Milą”. Przemysł wydobywczy obecny jest w Kalgoorlie do dziś, czego przykładem jest tzw. Super Pit (The Fimiston Open Pit), czyli największa odkrywkowa kopalnia złota na półkuli południowej. Nocleg w namiotach na campingu.

4 dzień: Przejazd do Laverton i przygotowanie do wjazdu w „outback” (400 km)

Po śniadaniu jedziemy na zwiedzanie kopalni Super Pit. Z platformy widokowej zlokalizowanej w pobliżu kopalni można zajrzeć do ogromnej dziury w ziemi długiej na 3,5 km, szerokiej na 1,5 km i głębokiej na 360 metrów. Od początku eksploatacji z kopalni Super Pit wydobyto ponad 1500 ton złota. Tuż obok platformy znajdują się pokazowe maszyny górnicze, których wielkość robi wrażenie.

Po wizycie w kopalni ruszamy w kierunku miasteczka Laverton. Krajobraz staje się coraz mniej rolniczy, a coraz bardziej pustynny i surowy. Mijamy słone okresowe jeziora, kopalnie odkrywkowe, co jakiś czas wraki porzuconych, często spalonych samochodów. Po dotarciu do Laverton uzupełniamy zapasy żywności, wody i paliwa i przygotowujemy się do wjazdu w prawdziwy „outback”. Nocleg w namiotach na campingu.

5 dzień: Przejazd szutrową Great Central Road do Warburton (590 km)

Great Central Road to jeden z kultowych outback’owych szlaków w Australii. Ponad 1100 km szutrowej drogi prowadzi z miasta Laverton w Australii Zachodniej pod samo Uluru na Terytorium Północnym. Droga przecina Wielką Pustynię Wiktorii i malownicze góry Petermann Ranges. Podczas przejazdu zatrzymujemy się przy niewielkich jaskiniach, klifach, wyschniętych jeziorach i outback’owych roadhouse’ach na kawę.

Po dotarciu do osady Warburton uzupełniamy zapasy wody i paliwa, i zatrzymujemy się na campingu. Nocleg w namiotach z widokiem na rozgwieżdżone niebo.

6 dzień: Wjazd na Terytorium Północne i niesamowite widoki na Uluru o zachodzie słońca (560 km)

Kontynuujemy podróż na wschód wzdłuż Great Central Road. Naszym celem jest Uluru, magiczna święta góra Aborygenów będąca symbolem Australii. Południk 129 stopni szerokości geograficznej wschodniej wyznacza granicę Australii Zachodniej. Po jej przekroczeniu wjeżdżamy na Terytorium Północne. Nim jednak dotrzemy Uluru naszym oczom w pierwszej kolejności ukazuje się Kata Tjuta.

Uluru i Kata Tjuta to dwa bliźniacze masywy uznawane do niedawna za monolity, obecnie za część większej formacji skalnej. Zbudowane z piaskowców swój czerwony kolor zawdzięczają tlenkowi żelaza zalegającemu na powierzchni. Największą atrakcją formacji jest obserwowanie ich zmieniających się barw w zależności od padającego światła.

Tuż przed Kata Tjuta wjeżdżamy do Parku Narodowego „Uluru-Kata Tjuta” i od razu udajemy się na punkt widokowy, by o zachodzie słońca obserwować z bliska majestatyczną Uluru. Już po zmroku jedziemy do wioski Yulara. Nocleg w namiotach na campingu.

7 dzień: Przejazd przez środek Australii do Alice Springs (450 km)

Na jeden dzień rozstajemy się z szutrowymi drogami. Wjeżdżamy na Lasseter Highway i wygodnym asfaltem jedziemy dalej na wschód. Po około 250 km dojeżdżamy do transkontynentalnej Stuart Highway. Ciągnąca się z północy na południe i przebiegająca przez sam środek Australii autostrada w pełni wyasfaltowana została dopiero w połowie lat 80-tych XX wieku. Jako jedna z niewielu dróg tranzytowych w Australii stanowi główny szlak komunikacyjny, dlatego częstym widokiem są sunące powoli pick-up’y z przyczepami campingowymi i pędzące 50-metrowe roadtrain’y.

W miejscu gdzie łączą się drogi zatrzymujemy się na lunch w Erldunda Roadhouse. Tuż obok znajduje się geometryczny środek Australii. Dalej jedziemy na północ Stuart Highway, by po kolejnych 200 km dotrzeć do sympatycznego miasta Alice Springs. Alice Springs to największe miasto outback’u. Powstało pod koniec XIX wieku, kiedy to przez środek Australii z południa na północ ciągnięto linię telegraficzną. Uwcześni badacze napotkali wodę stojącą w zagłębieniu wyschniętego koryta rzeki i nazwali ją, chyba przewrotnie, imieniem żony swojego szefa Źródło Alicji. Z klasycznym źródłem nie ma to zatem wiele wspólnego, a woda pojawia się tam tylko w porze deszczowej.

Od razu udajemy się na wzgórze Anzac, skąd o zachodzie słońca rozpościera się piękny widok na całe miasteczko oraz łańcuch gór MacDonnell. Nocleg w namiotach na campingu.

8-9 dzień: Przejazd szutrowym szlakiem Tanami Road do krateru Wolfe Creek (940 km)

Uzupełniamy zapasy wody, żywności i paliwa przed dalszą drogą i ruszamy na północny-wschód. Mamy do pokonania blisko 1000 km szutrowego szlaku Tanami Road. Jest to popularny skrót pomiędzy Alice Springs, a wyżyną Kimberley. Droga prowadzi przez totalne pustkowia pustyni Tanami. Przekraczamy Zwrotnik Koziorożca, mijamy zamknięte kopalnie, opuszczone roadhouse’y oraz rozległe przestrzenie pokryte termitierami. Nocleg w namiotach w buszu z widokiem na miliony gwiazd.

Następnego dnia kontynuujemy przejazd szlakiem Tanami. W połowie dnia wjeżdżamy z powrotem do Australii Zachodniej i wieczorem docieramy do ogromnego krateru zwanego Wolfe Creek. Jest to krater powstały w wyniku uderzenia meteorytu ważącego ponad 50 tys. ton, co miało nastąpić ponad 300 tys. lat temu. Krater w swoim kształcie formuje niemal idealny okrąg, a jego średnica wynosi około 880 metrów. W celu rozprostowania nóg po długiej podróży samochodem robimy sobie spacer wokół i do wnętrza krateru. Nocleg w namiotach na skraju krateru.

10 dzień: Zwiedzanie Parku Narodowego „Purnululu” (340 km)

Kontynuujemy podróż w kierunku wyżyny Kimberley. Opuszczamy Tanami Road i wjeżdżamy na asfaltową Great Northern Highway. W miasteczku Halls Creek zatrzymujemy się celem uzupełnienie zapasów wody i paliwa. Tuż obok w Old Halls Creek można zobaczyć ruiny oryginalnego miasteczka powstałego w czasach gorączki złota.

Zanim dotrzemy jednak do Kimberley po kilkudziesięciu kilometrach zjeżdżamy z autostrady i jedziemy do Parku Narodowego „Purnululu”. To tam znajdują się malownicze Bungle Bungles, czyli kolorowe pagórki o wysokości względnej dochodzącej do 250 m, przypominające kopulaste pszczele ule. Naprzemiennie zalegające warstwy skalne o różnym pochodzeniu mają kolor ciemnoszary i pomarańczowy, co nadaje wzgórzom bardzo dużo uroku w surowym krajobrazie otoczenia. Robimy krótki trekking między pagórkami, chętni mogą zobaczyć je z powietrza podczas przelotu helikopterem (dodatkowy koszt około 300 AUD). Nocleg w namiotach na campingu.

11-13 dzień: Eksploracja wyżyny Kimberley i przejazd kultową Gibb River Road (1240 km)

Rozpoczynamy kolejny widowiskowy etap wyprawy. Kolejne 3 dni spędzimy na wyżynie Kimberley, chyba najbardziej urokliwym regionie Australii Zachodniej. Zjeżdżamy z wygodnego asfaltu i wjeżdżamy na słynną, szutrową Gibb River Road. Droga kiedyś służyła jako główny szlak przewozu bydła z południa Australii Zachodniej na północ, dziś, odkąd wybudowano Great Northern Highway, pełni głównie funkcje turystyczne i łączy najciekawsze punkty regionu.

Podczas podróży przez Kimberley zatrzymujemy się w najbardziej malowniczych miejscach wyżyny. W Bell Gorge i Manning Gorge mamy możliwość skorzystania z orzeźwiającej kąpieli w jeziorkach otoczonych wodospadami. W Windjana Gorge obserwujemy krokodyle słodkowodne i tysiące nietoperzy przytulonych do wysokich drzew. W Tunnel Creek schodzimy pod ziemię, by przespacerować się zalaną jaskinią. Przecinamy góry King Leopold Ranges, z których roztaczają się wspaniałe widoki na całe Kimberley. Noclegi spędzamy na outback’owych campingach w buszu.

Ostatniego dnia dojeżdżamy do miasta Broome, malowniczo położonego nad Oceanem Indyjskim. Nocleg w namiotach na campingu.

14 dzień: Przejazd do Port Hedland (610 km)

Ten dzień to przejazd z Broome do Port Hedland. Jedziemy wygodną asfaltową Great Northern Highway wzdłuż Oceanu Indyjskiego niemal zahaczając o Wielką Pustynię Piaszczystą. Robimy przerwę na kawę w klimatycznym Sandfire Roadhouse i postój na lunch nad oceanem z możliwością kąpieli. Wieczorem docieramy do Port Hedland. Nocleg w namiotach na wygodnym campingu.

15-16 dzień: Eksploracja kanionów Parku Narodowego „Karijini” (320 km)

Przed nami kolejny „highlight” Australii Zachodniej, Park Narodowy „Karijini”. Znajduje się on w Pilbarze, równie ciekawym jak Kimberley regionie Australii Zachodniej. Głównymi atrakcjami Karijini są głębokie na kilkadziesiąt metrów kaniony ze stromo nachylonymi ścianami, wypełnione okresowo płynącymi strumieniami. Wąwozy te powstały w wyniku erozyjnej działalności wody kilka milionów lat temu. Do najbardziej widowiskowych należą Hancock Gorge, Knox Gorge i Dales Gorge.

Schodzimy na dno kilku z nich, by zrelaksować się w orzeźwiającej, chłodnej wodzie. Niektóre zejścia prowadzą wąskimi, eksponowanymi ścieżkami. Do innych schodzi się po metalowych schodach lub wręcz po drabinie, a nawet linie. Szczególne wrażenie robi wędrówka dnem kanionu, którego ściany w niektórych miejscach zwężają się do kilkudziesięciu centymetrów, a w innych fragment kanionu wypełniony jest wodą i trzeba go przepłynąć. Noclegi w namiotach na campingu.

17 dzień: Przejazd pod Mount Augustus (560 km)

Ruszamy w kierunku południowym. Przed nami kilkugodzinny offroad’owy przejazd po bezdrożach Australii Zachodniej w kierunku Mount Augustus. Mount Augustus to święta góra Aborygenów, w ich języku nazywana Burringurrah. Ponad dwukrotnie przewyższa słynne i zadeptane Uluru, ciągnie się na długości 8 km i wystaje ponad okoliczne równiny na 860 metrów. Choć dla celów marketingowych uznawana jest za największy monolit skalny na świecie niewielu turystów dociera pod jej zbocza. Jeszcze wieczorem udajemy się punkt widokowy na wzgórzu Emu, by obserwować mieniące się ciepłymi kolorami skały w świetle zachodzącego słońca. Nocleg w namiotach na campingu z widokiem na Mount Augustus.

18 dzień: Trekking na Mount Augustus i przejazd do Gascoyne Junction (310 km)

Wczesnym rankiem ruszamy na kilkugodzinny trekking na Mount Augustus. Wejście prowadzi wyżłobionym przez wodę dnem strumienia, wypełniającym się tylko kilka razy w roku podczas silnych opadów deszczu. Wraz ze zdobywaniem wysokości rozpościerają się coraz piękniejsze widoki na okoliczne równiny. Po 5 godzinach „wspinaczki” stajemy na niepozornym wierzchołku. Robimy godzinną przerwę na odpoczynek i lunch z widokiem na okolicę. W zasięgu wzroku żadnego śladu miasteczek, asfaltowych dróg, jakiejkolwiek cywilizacji. Jedyne co można zobaczyć to kilka szutrowych szlaków biegnących gdzieś w dal.

Po zejściu z góry ruszamy jednym z nich. Wieczorem docieramy do Gascoyne Junction, gdzie zatrzymujemy się na noc. Nocleg w namiotach na campingu.

19 dzień: Przejazd do Monkey Mia i kąpiel z delfinami w Zatoce Rekina (510 km)

Żegnamy się z szutrowymi drogami i jedziemy na zachód w kierunku wybrzeża Oceanu Indyjskiego. W Carnarvon zatrzymujemy się przy tutejszym One Mile Jetty (Pirs Jednej Mili) na kawę. Następnie kierujemy się na południe do Shark Bay. Tuż przez Zatoką Rekina w Hamelin Pool można zobaczyć rodzinę stromatolitów, czyli pierwszych organizmów występujących na Ziemi już 3 mld lat temu. Kilka kilometrów dalej zatrzymujemy się przy Shell Beach, by zobaczyć plażę pokrytą milonami małych, białych muszelek.

Po dotarciu do Monkey Mia mamy możliwość obserwowania delfinów żyjących w ciepłych wodach zatoki. Korzystamy również z orzeźwiającej kąpieli w oceanie. Nocleg w namiotach na campingu.

20 dzień: Wizyta w Parku Narodowym „Kalbarri” i przejazd do Geraldton (550 km)

Opuszczamy Zatokę Rekina i kierujemy się wzdłuż zachodniego wybrzeża na południe. Przed dotarciem do Geraldton zatrzymujemy się na dłuższy postój w Parku Narodowym „Kalbarri”, by zobaczyć tutejsze kaniony i formacje skalne powstałe w wyniku erozyjnej działalności rzeki Murchison. Jednym z nich jest imponujące okno skalne.

Po dojeździe do Geraldton zatrzymujemy się na campingu i udajemy się na zwiedzanie miasteczka malowniczo położonego nad oceanem. Nocleg w namiotach na campingu.

21 dzień: Powrót do Perth i wieczorne zwiedzanie miasta (410 km)

W drodze powrotnej do Perth zatrzymujemy się przy kultowym Bilabong Roadhouse, oraz na piaszczystej pustyni Pinnacles Desert, by zobaczyć wapienne formacje skalne w kształcie stożków, które są pozostałością drzew kiedyś tu rosnących. Jedziemy widokową Indian Ocean Drive dzięki czemu mamy możliwość podziwiania ogromnych piaszczystych wydm sąsiadujących bezpośrednio z oceanem.

Po dotarciu do Perth ruszamy na spacer po niezwykle urokliwym centrum metropolii. Odwiedzamy Park Królewski, bulwary Elizabeth Quay malowniczo położone nad rzeką Swan River, spacerujemy uliczkami wypełnionymi sklepami z pamiątkami, restauracjami i różnej maści knajpami. Wieczorem spotykamy się na pożegnalnej kolacji. Nocleg w namiotach na campingu.

22 dzień: Wylot z Australii

Po śniadaniu udajemy się do centrum, by po raz ostatni poczuć luźny klimat australijskiego życia. Po południu wylatujemy z Australii.

23 dzień: Powrót do Warszawy

Przylatujemy do Warszawy i kończymy wyprawę.

Cena: 18 400 PLN

Data: 28/03/2020 - 19/04/2020

Cena bazowa w walucie przeliczana na pln: 9400 PLN + 3400 AUD
Poziom trudności: średni - aktywność wymagająca sprawności
Liczba uczestników: 4 - 6 osób
Cena zawiera: − przelot na trasie Warszawa – Perth – Warszawa, w samolocie rejsowym w klasie ekonomicznej (1 sztuka bagażu głównego + bagaż podręczny)
− organizację Wyprawy i opiekę polskiego Przewodnika
− udostępnienie sprzętu turystycznego (1 i 2-osbowe namioty, namioty dachowe, worki transportowe, sprzęt biwakowy)
− pakiet wyprawowy (koszulka, chusta)
− ubezpieczenie KL i NNW
− składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny
+
− przejazd wynajętymi w pełni wyposażonymi samochodami terenowymi
− zwiedzanie Uluru i Kata Tjuta
− eksplorację Kimberley i Parku Narodowego „Karijini”
− trekking na Mount Augustus i wśród wzgórz Bungle Bungles
− wyżywienie od 2 do 22 dnia Wyprawy (śniadania, lunche i obiadokolacje w oparciu o lokalną gastronomię i posiłki przygotowywane wspólnie w warunkach turystycznych)
− 20 noclegów w namiotach (1 i 2-osobowe) zgodnie z Planem wyprawy
− permity na drogi objęte pozwoleniami i terytoria Aborygenów
− bilety wstępu do parków narodowych i zwiedzanych obiektów
Organizator: OFFTRAVEL

Zaliczka w wysokości 1000 PLN płatna przy zgłoszeniu.

Lokalizacja

Perth, Australia

Australian Drive | OFFTRAVEL
Australian Drive | OFFTRAVEL
Australian Drive | OFFTRAVEL
Australian Drive | OFFTRAVEL
Australian Drive | OFFTRAVEL
Australian Drive | OFFTRAVEL
Australian Drive | OFFTRAVEL
Australian Drive | OFFTRAVEL

Ważne informacje

 • Uczestnik zobowiązany jest posiadać paszport ważny minimum 6 miesięcy od daty powrotu do Polski, z przynajmniej jedną wolną stroną.
 • Uczestnik zobowiązany jest posiadać wizę uprawniającą do wjazdu na teren Australii w celach turystycznych.
 • Uczestnik powinien zapoznać się z informacjami o obowiązujących przepisach paszportowych, wizowych i sanitarnych oraz o wymaganiach zdrowotnych w tym zalecanych szczepieniach ochronnych dostępnymi na stronie https://www.gov.pl/web/dyplomacja/australia.
 • Wyprawa nie jest dostępna dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej.
 • Wyprawa jest dostępna dla osób z przynajmniej podstawową znajomością języka angielskiego.

 

Wyposażenie uczestnika

 • duży plecak lub torba podróżna (70-80 l) (jako bagaż główny)
 • mały plecak z ochraniaczem przeciwdeszczowym (30-40 l) (jako bagaż podręczny do samolotu, wykorzystywany podczas zwiedzania i w czasie trekkingu)
 • śpiwór (optimum ok. 0 stopni C)
 • mata piankowa do spania lub mata samopompująca, opcjonalnie poduszka
 • kurtka trekkingowa z membraną przeciwdeszczową
 • kurtka przeciwwiatrowa z kapturem (np. softshell)
 • lekki polar (100 lub 200), bluza lub koszula, lekkie długie spodnie
 • długie spodnie trekkingowe, bielizna trekkingowa (koszulki i skarpety)
 • krótkie spodenki, koszulki z krótkim rękawem
 • bielizna, strój kąpielowy, okulary przeciwsłoneczne
 • ciepła czapka i rękawiczki, nakrycie głowy od słońca (kapelusz lub chustka)
 • buty trekkingowe powyżej kostki, lekkie buty poniżej kostki
 • sandały, klapki, ręcznik szybkoschnący (2 sztuki)
 • menażka, kubek, sztućce, nóż turystyczny, opcjonalnie termos
 • latarka (najlepiej czołówka), zapasowe baterie
 • telefon komórkowy, ładowarka, powerbank, aparat fotograficzny
 • przybory higieniczne, chusteczki nawilżane, opcjonalnie suchy szampon
 • krem z filtrem (min. SPF 30), pomadka do ust, maść przeciw insektom, moskitiera
 • worki foliowe (3 sztuki), notatnik, długopis, igła i nitka
 • paszport, prawo jazdy i pieniądze (zabezpieczone przed wilgocią) + ksero paszportu (strony ze zdjęciem i z danymi)
 • podstawowe indywidualne lekarstwa i środki opatrunkowe (aspiryna, leki przeciwbólowe i na dolegliwości żołądkowe, środek do odkażania ran, gaziki jałowe, plastry, bandaż elastyczny), koc ratunkowy (folia NRC)
Zapytaj o wycieczkę

Masz dodatkowe pytania?
Interesuje Cię taka wycieczka w innym terminie?


Rezerwacja - zamówienie wstępne

Prosimy o wypełnienie formularza w celu dokonania rezerwacji - zamówienia wstępnego na wybraną wycieczkę.
Przesłanie formularza nie wiąże się z żadnymi kosztami i jest niezobowiązujące.


Pliki