Riła i Pirin - trekking u braci Słowian

Udostępnij - zaproponuj wycieczkę znajomym
TripTrip-trekking-w-górach-Riłla-Pirin-Bułgaria-5

Riła i Pirin to nie tylko najwyższe pasma górskie całej Bułgarii ale też jedne z najwyższych gór Europy. Położone daleko na jej południowych krańcach oferują bardzo wiele: stabilną i ciepłą pogodę, dziką przyrodę, alpejskie – wysokogórskie krajobrazy. Podczas trekkingu w górach Riła i Pirin, wśród wielu innych, mamy tez zaplanowane wejścia na dwa najwyższe szczyty Bułgarii – Musała (2926 m) oraz Wichren (2914 m). W czasie jego trwania będziemy wędrować od schroniska do schroniska.

Trekking w górach Riła i Pirin to wyjazdem dla średniozaawansowanych turystów górskich albo tych początkujących, ale koniecznie z dobrą kondycją fizyczną. Podczas trekkingu, wśród wielu innych, mamy tez zaplanowane wejścia na dwa najwyższe szczyty Bułgarii – Musała (2926 m) oraz Wichren (2914 m). W czasie jego trwania będziemy wędrować od schroniska do schroniska tak aby jak najmniej tracić z wysokości i jak najwięcej zobaczyć. Noclegi w górskich schroniskach w Bułgarii są atrakcją samą w sobie. Czyste, przepięknie położone, oferujące smaczną kuchnię, są miejscem spotkań prawdziwych trekkerów z całej Europy. Nocować będziemy w schludnych pokojach kilkuosobowych z pościelą, śpiwory niepotrzebne. Schroniska oferują też pełne wyżywienie.

 

Riła i Pirin to nie tylko najwyższe pasma górskie całej Bułgarii ale też jedne z najwyższych gór Europy. Położone daleko na jej południowych krańcach oferują bardzo wiele: stabilną i ciepłą pogodę, dziką przyrodę, alpejskie – wysokogórskie krajobrazy. Góry nieco podobne do naszych Tatr ale istotnie wyższe i można by powiedzieć bardziej dzikie i rozległe. Nie spotkamy tu też takich tłumów turystów jak, zwłaszcza w Polskiej części Tatr. Spotkamy za to mało uczęszczane górskie ścieżki i przytulne czyste schroniska z doskonałą kuchnią gdzie na stołach goszczą lokalne górskie produkty i świetne bułgarskie wino.

 

Częściej niż turystów spotkamy tu na szlaku pasterzy, którzy będą nas chcieli ugościć serem i rakiją. Nie rzadko natkniemy się na kozice. Z innych gatunków częściej niż w Tatrach można napotkać wilki i niedźwiedzie. Często na niebie można spotkać szybujące orły. Doskonale zachowane górskie lasy przez stulecia były schronieniem dla partyzantów walczących z Turecką okupacją, a dziś są żywym pomnikiem przyrody gdzie możemy napotkać roślinność trzech pięter oraz gatunki których nie napotkamy dalej na północy. Szczególnie bogaty jest świat drzew iglastych z wieloma gatunkami sosen, świerków i jodeł. W tutejszych górach występuje aż 1/3 wszystkich gatunków reprezentowanych w całej Bułgarii!

 

Riła i Pirin to nie tylko przyroda i krajobrazy ale też historia kraju i jego słowiańskiej i chrześcijańskiej tożsamości narodowej. To w tych górach kwitły przez 500 lat te wartości, które były prześladowane w dolinach prze Otomańskich władców. Z tradycją i historią spotkamy się w wielu miejscach gór ale chyba najwspanialszym zabytkiem jest Rylski Monastyr – obiekt należący do światowego dziedzictwa kulturowego. Będziemy mieli okazję i to miejsce odwiedzić.

 

Wycieczka prowadzona będzie pod podwójną opieką: lokalnego licencjonowanego przewodnika górskiego oraz polskiego przewodnika górskiego – lidera. Cały wyjazd jest doskonale zorganizowany logistycznie. Każdy nocleg, transfer, odcinek trasy, jest precyzyjnie zaplanowany co powinno zminimalizować wszelkie niespodzianki i zagrożenia oraz zapewnić jak najefektywniejsze wykorzystanie czasu.

 

PROGRAM WYPRAWY

 

Dzień 1

Warszawa – Sofia – Riła.

Wylot z Warszawy do Sofii. Transfer do Borowca. Nocleg w małym położonym w lesie hotelu na zboczach gór Riła. Kolacja i nocleg w hotelu.

 

Dzień 2

Borovec – Musała – Borovec.

Od razu na pierwszy ogień ruszamy na najwyższy szczyt Bułgarii – Musała (2926 m). Robimy to z jednego ważnego powodu, z Borowca szczyt jest ten stosunkowo łatwo dostępny z wykorzystaniem kolejki gondolowej (40 min jazdy do góry – cała wycieczka ok 6 godzin). Ze szczytu przy dobrej pogodzie doskonała panorama na dziesiątki kilometrów. Powrót do hotelu w Borovcu. Kolacja i nocleg.

 

Dzień 3

Borovec – Maljowica – Ivan Vazow.

W tym dniu opuszczamy nasz hotel i ruszamy na kilka dni w góry. Pierwszym naszym celem będzie legendarny szczyt Maljowica (2729 m) – symbol gór Riła, jeden z najładniejszych szczytów i oferujący rozległą 360 stopni panoramę rojącą się od szczytów dokoła i jezior w dolinach. Między innymi zobaczymy sławne „Rylskie Jeziora” (Siedem Jezior Rylskich). Ze szczytu zejdziemy granią do schroniska Ivan Wazow (2300 m). Czas przejścia ok 7 godzin. Kolacja i nocleg w schronisku.

 

Dzień 4

Ivan Wazow – Rozdziele – Rylski Monastyr.

Po śniadaniu najpierw czeka nas podejście na chyba najsławniejszą przełęcz Riły – Rozdziele (2600 m). To kolejny świetny punkt widokowy. Tak sławna jak nasz Zawrat choć charakter trochę odmienny. Z przełęczy zejdziemy głęboko w doliny aż do Rylskiego Monastyru, miejscowości i klasztoru o tej samej nazwie. Trochę czasu poświęcimy a zwiedzanie tego niezwykłego w skali światowej zabytku. Uważany jest on za symbol zachowania tożsamości narodowej Bułgarów. Czas przejścia 6 – 7 godzin. Kolacja i nocleg w hoteliku w okolicach Rylskiego Monastyru.

 

Dzień 5

Rylski Monastyr – Macedonia – Bansko.

Na ten dzień jest zaplanowany nietrudny trekking przez południową część gór Riła. Udamy się przez zielone hale do schroniska Macedonia by po krótkiej przerwie kontynuować nasz marsz dalej w dół do wioski Dobarsko. Stąd zabierze nas bus w góry Pirin do urokliwej miejscowości Bansko, które można by uznać za Bułgarskie Zakopane. Miasteczko pełne jest zabytkowych budynków w których mieszczą się tradycyjne tawerny rozbrzmiewające autentyczną folkową bałkańską nutą. Kolacja i nocleg w lokalnym hoteliku.

 

Dzień 6

Bansko – Wichren – Bansko.

Najpierw krótki transfer do schroniska Wichren skąd zaczniemy nasze podejście na ten niezwykle malowniczy i niełatwy szczyt. Z wierzchołka Wichren (2914 m) widok sięga na południa aż po graniczne góry z Grecją. Sam szczyt zbudowany jest ze skał marmurowych i uważany był za siedzibę boga Peruna. Ze szczytu zejdziemy tą samą trasą. Kolacja w tradycyjnej tawernie gdzie będziemy mieli okazje zasmakować w lokalnych specjałach. Nocleg w hoteliku.

 

Dzień 7

Bansko – Jezioro Tevno.

Po śniadaniu ponownie udamy się na wysokość 2000 m do okolic schroniska Wichren ale tym razem udamy się w innym kierunku poprzez wysokogórskie łąki usiane jeziorami do kolejnego schroniska – Jezioro Tevno (Czarny staw – 2515 m) w samym sercu gór Pirin. Nad nami wznosić się będzie wielkie urwisko szczytu Kamenica. Kolacja i nocleg w schronisku.

 

Dzień 8

Jezioro Tevno – Kamenica, Jalovarnika, Jezioro Tevno.

W tym dniu pora na próbę zdobycia dwóch najbardziej spektakularnych szczytów Pirinu Kamenicy (2822 m) oraz Jalowarnika (2764 m). Oba szczyty są to wyniosłe skaliste masywy, nie łatwe ale dostępne dla sprawnego turysty. Całość przejścia to około 6 godzin. Kolacja i nocleg w schronisku Jezioro Tevno.

 

Dzień 9

Jezioro Tevno – Melnik.

To będzie łatwiejszy ale nie mniej ciekawy dzień niż poprzednie. Ze schroniska zjedziemy poprzez sosnowe lasy okraszone licznymi jeziorami do miejscowości Melnik, w Polsce i na świecie znanej od lubianej marki bułgarskiego wina! Melnik to jedna z najmniejszych miejscowości w Bułgarii bo mieszka to zaledwie 300 osób. Po kolacji w regionalnej tawernie udamy się na nocleg do kameralnego hoteliku.

 

Dzień 10

Melnik – Sofia – Warszawa.

Po śniadaniu czeka nas ok 3 godz. transferu na lotnisko w Sofii. Wylot do Polski adekwatnie do posiadanej rezerwacji. Możliwy dodatkowy nocleg w Sofii.

Cena: 3 390 PLN

Data: 08/07/2022 - 17/07/2022

Poziom trudności: średni - aktywność wymagająca sprawności
Liczba uczestników: do 10
Cena zawiera: Noclegi zgodnie z programem
Śniadania
Bilety na kolejki linowe
Wszystkie transfery lokalne
Opieka lokalnego licencjonowanego przewodnika górskiego
Opieka polskiego przewodnika – lidera
Ubezpieczenie KL i NW UNIQA
Składki na TFG i TFP
Cena nie zawiera: Przelot z Warszawy do Sofii i powrotny (koszt już od 700 PLN)
Kosztów lunchów i innych przekąsek w czasie wędrówki
Kosztów obiado-kolacji (opcja wykupienia z wyprzedzeniem w cenie ok 80 EUR)
Wyposażenia osobistego uczestników
Kosztów napojów orzeźwiających i alkoholowych
Wstępów do muzeów itp.
Napiwków i wydatków natury osobistej
Kosztu testu COVID jeśli będzie wymagany
Organizator: Exploruj

Lokalizacja

Borovec, Bułgaria

TripTrip-trekking-w-górach-Riłla-Pirin-Bułgaria-5
TripTrip-trekking-w-górach-Riłla-Pirin-Bułgaria-1
TripTrip-trekking-w-górach-Riłla-Pirin-Bułgaria-2
TripTrip-trekking-w-górach-Riłla-Pirin-Bułgaria-3
TripTrip-trekking-w-górach-Riłla-Pirin-Bułgaria-4
TripTrip-trekking-w-górach-Riłla-Pirin-Bułgaria-6
TripTrip-trekking-w-górach-Riłla-Pirin-Bułgaria-7
TripTrip-trekking-w-górach-Riłla-Pirin-Bułgaria-8
TripTrip-trekking-w-górach-Riłla-Pirin-Bułgaria-9

ZALECANY EKWIPUNEK

 • Kijki trekkingowe
 • Spodnie trekkingowe
 • Lekkie spodnie membranowe
 • Kurtka polar 2sz (cieńsza i grubsza)
 • Kurtka membranowa (nieprzemakalna)
 • Buty trekkingowe (mocne)
 • Lekkie adidasy lub sandały
 • Bielizna termo aktywna
 • Bielizna na zmianę
 • Czapka ciepła i od słońca
 • Rękawice
 • Okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV
 • Krem z filtrem
 • Worek do spania
 • Przybory toaletowe i ręcznik
 • Plecak ok 80 l lub duffle bag
 • Lekki plecak ok 40 l
 • Czołówka + baterie zapasowe
 • Scyzoryk
 • Apteczka osobista
 • Aparat foto
 • Paszport lub ID
Zapytaj o wycieczkę

Masz dodatkowe pytania?
Interesuje Cię taka wycieczka w innym terminie?


Rezerwacja - zamówienie wstępne

Prosimy o wypełnienie formularza w celu dokonania rezerwacji - zamówienia wstępnego na wybraną wycieczkę.
Przesłanie formularza nie wiąże się z żadnymi kosztami i jest niezobowiązujące.


Udostępnij - zaproponuj wycieczkę znajomym