Wyślij znajomemu

Konno na Koniec Świata - Ziemia Ognista - Patagonia

Ziemia-Ognista-rajd-konny-TripTrip.pl
Liczba odwiedzin: 1162

Półwysep Mitre to najdalej wysunięty na wschód fragmentem Ziemi Ognistej. Prawdziwy Koniec Świata. To jedno z najbardziej dziewiczych miejsc na Ziemi, które najmocniej docenią ci, którzy mają podróżniczą duszę, odważne serce i żądni są odkrywać magię i mity tej części Ameryki. Podróż tam to prawdziwa ucieczka od cywilizacji.

Dzień po dniu pokonując niezmierzone odległości odkryjemy w najbardziej autentyczną naturę Ziemi Ognistej. Podróżowanie konno, jako tradycyjny sposób przemieszczania się w tym rejonie, pozwoli nam doświadczyć tego co czuli pierwsi odkrywcy Patagonii i Ziemi Ognistej. Podążymy ich śladami by cieszyć się tymi samymi widokami, by być blisko natury. Tempo naszego rajdu będzie zbieżne z rytmem pływów Oceanu Atlantyckiego, tam by móc przemierzać niekończące się plaże. Da nam to doskonałą okazję do długich galopów.

Podczas rajdu będziemy mieli okazję zobaczyć najróżniejsze gatunki zwierząt Ziemi Ognistej. Kondory, lwy morskie, foki, stada guanako i majestatyczne dzikie konie to tylko niektóre z nich. Niewykluczone, że nasz szlak przetną również urocze pingwiny. Napotkamy szkielety wielorybów i lwów morskich, pozostałości schronów opuszczonych po latach ich świetności i ślady Indian mieszkających tu w przeszłości. Zobaczymy wraki statków ze wszystkich epok, których kapitanowie próbowali rzucić wyzwanie jednym z najbardziej niebezpiecznych wód świata.

Podczas nocnych spotkań przy ognisku usłyszymy mnóstwo niezliczonych historii, a fale Oceanu Atlantyckiego będą kołysały nas do snu. Spanie w namiotach pod Krzyżem Południa pozwoli nam w pełni docenić piękno tutejszego niełatwego życia, tak różniącego się od naszego cywilizowanego świata. Będzie to na pewno wyjątkowe doświadczenie, które nie pozostanie bez wpływu na nasze życie.

 

Plan wyprawy:

Nasi goście powinni przyjechać do Ushuaia dzień przed rozpoczęciem rajdu. Witamy Was na miejscowym lotnisku i następnie jedziemy na miejsce noclegu (2-3 osobowe pokoje w prywatnych kwaterach). Popołudniu lub wieczorem zaplanowane jest spotkanie organizacyjne  z lokalnymi przewodnikami, w celu ustalenie wszystkich szczegółów, udzielenia odpowiedzi na Wasze ostanie pytania i przekazania każdemu sakw na osobiste bagaże.

1 dzień: Ushuaia – Estancia Maria Luisa – La Chaira

Po śniadaniu jedziemy samochodem do Estancia Maria Luisa (230 km),  punkt startowy rajdu. Jest to typowa patagońska posiadłość służąca hodowli bydła. Droga dojazdu do estancia prowadzi przez typowe krajobrazy Ziemi Ognistej. Przekraczamy andyjską przełęcz Garibaldi i jedziemy wzdłuż malowniczego jeziora Fagnano. Sama estancia znajduje się już nad brzegiem Oceanu Atlantyckiego, w miejscu gdzie zaczyna się Półwysep Mitre.

Po dojeździe do estancia nasi lokalni przewodnicy przydzielają nam konie i juczą bagaże. Kiedy wszystko jest gotowe rozpoczynamy właściwą przygodę. Pierwszy dzień to rozruch w łatwiejszym terenie. Podążamy przez trawiaste wzgórza, aż do pierwszej rzeki, którą przekraczamy u ujścia do oceanu korzystając z odpływu. To rzeka Irigoyen zasobna w wielkie pstrągi. Po jej minięciu wjeżdżamy na tereny dawnej Estancia Policarpo, po której będziemy się poruszać podczas całego rajdu. Jedziemy plażą tuż przy oceanie i na wieczór docieramy do miejsca pierwszego noclegu, Puesto La Chaira. Znajduje się tu nieduży schron, który wykorzystywanych jest przez gauchos. Jest to zarazem ostatnie zamieszkiwane miejsce na naszej trasie przez Półwysep Mitre. Dalej spotkamy już tylko dzikie zwierzęta i przestrzeń. Śpimy w namiotach tuż przy schronie lub wewnątrz .

2 dzień: La Chaira – Río Bueno

Po śniadaniu rozpoczynamy długi dzień jazdy, którego zwieńczeniem będzie Puesto Río Bueno. Z każdym pokonanym kilometrem zanikają ślady cywilizacji, a my możemy ostatecznie podziwiać nieskazitelne piękno Ziemi Ognistej. Korzystając z odpływu jedziemy po plaży wzdłuż oceanu. Mijamy wraki statków, niektóre wystające z wody, inne  leżące na brzegu i przysypane przez piasek. Wiele z nich dawno temu posłużyło hodowcom bydła jako budulec do schronów, dziś już opuszczonych.

Nie spotykamy żadnych ludzi, za to w całej okazałości możemy podziwiać faunę Ziemi Ognistej. Przyglądają się nam z ciekawością patagońskie lisy, stada guanako i majestatycznie szybujące kondory. Drogę przecinają nam bobry i inne ptaki, a przy odrobinie szczęścia dostrzegamy ssaki morskie i pingwiny. To tutaj możemy się również natknąć na ślady Indian. Po przekroczeniu rzeki Leticia docieramy do Puesto Río Bueno. Rozbijamy namioty tuż przy opuszczonym schronie, rozpalamy ognisko by ogrzać się, zjeść kolację i, jeśli to konieczne, wysuszyć przemoknięte ubrania. Wsłuchani w szum oceanu zasypiamy.

3 dzień: Río Bueno – Estancia Policarpo

Podczas tego dnia rajdu przekroczymy rzeki Bueno i Policarpo, i dotrzemy do pozostałości budynków Estancia Policarpo, które zostały objęte ochroną jako narodowy pomnik historyczny. Warunki terenowe są zbliżone do tych z poprzedniego dnia. Nadal poruszamy się piaszczystą plażą, choć miejscami wjeżdżamy w niewielkie torfowiska, gdzie nasze konie mogą pokazać swoje niesamowite umiejętności w znalezieniu najbezpieczniejszej drogi przejścia. Mamy szansę spotkania stad dzikich koni, kolonii lwów morskich, a może nawet pojedynczych pingwinów królewskich. Tego dnia natrafiamy również na najsłynniejszy ze wszystkich wraków na Półwyspie Mitre – brytyjski kliper „Księżna Albany”.

Po minięciu wraku wspinamy się na szerokie wzgórze skąd rozpościera się wspaniały widok na zatokę Caleta Falsa – cel naszego rajdu. Zatoka ta była sercem Estancia Policarpo założonej na początku XX wieku, a opuszczonej w latach 60-tych. Świadczą o tym liczne ślady spotykane na każdym kroku: porozrzucane koła od wozów, piły do drewna i inne gospodarcze narzędzia. Natura powoli zaciera wszelkie pozostałości, tworząc bardzo nostalgiczne widoki. Możemy mieć szczęście cieszyć się nimi w pięknej scenerii zachodzącego słońca. Nocleg w namiotach tuż nad zatoką lub wewnątrz schronienia.

Dzień  4: Estancia Policarpo – Zatoka Thetis

Opuszczamy zatokę Caleta Falsa  i przejeżdżamy przez kilka plaż.  W  Lagunie Centenario możemy nacieszyć nasze oczy wyjątkowym spektaklem w wykonaniu setek ptaków różnych gatunków rodzimych dla Ziemi Ognistej.  Możemy tu spotkać liczne kormorany i dwóch królów przestworzy: albatrosa i kondora andyjskiego.  Następnie mijamy kolonię lwów morskich (w zależności od sezonu mogą im towarzyszyć urocze młode). Potem opuszczamy plaże i wędrujemy w głąb lądu przez torfowiska. Przy dobrej pogodzie podziwiamy panoramę mitycznej i niedostępnej Wyspy Stanów wraz z latarnią morską San Juan de Salvamento, którą rozsławiła powieść Juliusza Verne „Latarnia na końcu świata”. Torfowisko (czyli turba) staje się miejscami bardziej grząskie i musimy czasem zsiąść z naszych koni by przejść niewielkie odcinki pieszo. Finalnie docieramy do malowniczej Zatoki Thetis. Dawniej znajdowała się tutaj loberia , obecnie opuszczona – czyli miejsce, gdzie pozyskiwano z lwów morskich tłuszcz i skóry. Znajduje się tutaj też inny historycznie ważny punkt – dawna Argentyńska Sub-prefektura (działająca w latach 1889 – 1896), przyczółek wojskowy i schronienie dla rozbitków ze statków, które nie miały szczęścia na tych niebezpiecznych wodach.

Dzień 5: Zatoka Thetis - Przylądek San Diego (opcjonalny trekking)

Ze względu na historyczne znacznie i piękno krajobrazu spędzamy więcej czasu w Zatoce Thetis.

Opcjonalnie tego dnia proponujemy pieszą wycieczkę na najbardziej wschodni kraniec wyspy Ziemi Ognistej – przylądek San Diego.  Trekking trwa w przybliżeniu siedem godzin w dwie strony, trasa prowadzi głównie po płaskim terenie.

Zaczynamy wzdłuż wybrzeża, następnie przekraczamy niewielki kanał prowadzący do wewnętrznej zatoki.  Dalej wędrujemy torfowiskiem, gdzie możemy spotkać niewielkie stada guanako (mniejszych krewnych lam). Finalnie docieramy na przylądek San Diego. Roztacza się stąd niesamowita panorama na Południowy Atlantyk, Cieśninę Le Maire , Wyspę Stanów i początek Kanału Beagle.

W pobliżu możemy odwiedzić małą kolonię fok. Oczywiście eksplorujemy również starą latarnię morską i jemy lunch ciesząc się tymi pięknymi widokami.

Popołudniu wracamy nad zatokę Thetis podziwiając po drodze ikoniczne Patagońskie drzewa uformowane w fantastyczne kształty przez silne wiatry.

Tego dnia przydadzą się wygodne buty  trekkingowi.

Dzień 6: Zatoka Thetis (odpoczynek)

Tego dnia możemy się nacieszyć krótkimi wycieczkami  w okolicy i eksplorować zatokę Thesis, w tym zabudowania loberia lub dawnej sub-prefektury, poobserwować dziką naturę, czy też poszukać śladów Indian, którzy mieszkali tu w przeszłości.  Lub po prostu możemy wypoczywać kontemplując bajkowy widok zatoki z kieliszkiem pysznego Argentyńskiego wina w ręku…

Tego dnia regenerujemy się i zbieramy siły na powrót.

Dzień 7: Zatoka Thetis - Estancia Policarpo

Wracamy po naszych własnych śladach z Zatoki Thetis do Estancia Policarpo.  Kolejny raz nasza konie Criollo udowadniaj swą  siłę i umiejętności podczas przekraczania trudniejszych odcinków torfowiska czy turba.  Widoki ze szczytów klifów to wyjątkowy spektakl kolorów  i światła, kontemplujemy krajobraz subantarktycznego lasu, Andów i Południowego Atlantyku. W połowie drogi zatrzymujemy się na lunch i następnie kontynuujemy wyprawę w kierunku znanej już nam Estancia Policarpo.

Dzień 8: Estancia Policarpo - Río Bueno

Po śniadaniu przygotowujemy się do drogi i powoli opuszczamy zatokę Caleta Falsa. Ponownie pokonujemy torfowiska by zjechać na wybrzeże w pobliżu ujścia rzeki Policarpo. Jest to jednocześnie najszersza rzeka na trasie naszego rajdu, a jej przekroczenie stanowi największe wyzwanie. W nagrodę po drugiej stronie rzeki rozpoczynają się najdłuższe plaże całego rajdu. Korzystając z coraz lżejszego ekwipunku puszczamy się w galop, by cieszyć się niesamowitym uczuciem wolności i bycia. Przy odrobinie szczęścia spotkamy tu stada dzikich koni żyjących w ich naturalnym środowisku. To będą naprawdę niezapomniane wrażenia.

Mijając ponownie wrak „Księżnej Albany” robimy przerwę na odpoczynek, lunch i zrobienie kilku zdjęć. Wspinając się po trawiastych klifach mijamy stada dzikich krów, by ponownie zjechać na piaszczyste plaże. Pojawiają się kolejne okazje, gdzie możemy cieszyć się szybszym tempem, kłusując i galopując. W końcu docieramy do Puesto Río Bueno, gdzie jemy kolację i odpoczywamy przy ognisku pod jasnym Krzyżem Południa.

Dzień 9:  Río Bueno - La Chaira

Rankiem robimy krótki spacer wokół puesto by wysłuchać opowieści o legendarnych gauchos z Półwyspu Mitre, którzy kiedyś mieszkali tu i pracowali z bydłem oraz końmi. Następnie dosiadamy naszych dzielnych wierzchowców i po przekroczeniu rzeki Leticia wspinamy się na szczyt trawiastego długiego zbocza. Podążając nim możemy podziwiać panoramiczne widoki całego regionu i daleką trasę, którą podróżowaliśmy do tej pory. Znajdujemy też wystarczająco dużo czasu na relaksujące przerwy. Przed przybyciem do Puesto La Chaira raz jeszcze możemy cieszyć się długimi galopami po wspaniałych plażach. Wieczorem mamy czas na ostatnią podczas rajdu, pożegnalną kolację w cieple radośnie połyskującego ogniska i podzielenie się wspomnieniami z całej trasy rajdu. Nocleg w namiotach lub wewnątrz schronienia.

Dzień 10: La Chaira - Estancia Maria Luisa - Ushuaia

Opuszczamy Puesto La Chiara żegnając się z gauchos z Półwyspu Mitre. Opuszczamy również najbardziej odludny i dziki rejon Ziemi Ognistej. Po przekroczeniu rzeki Irigoyen powoli wracamy do cywilizacji. Po dotarciu do Estancia Maria Luisa, gdzie kończymy nasz rajd, ostatni raz rozsiodłujemy nasze dzielne konie, które w końcu mogą również odpocząć po całej wyprawie. Przesiadamy się na wygodne siedzenia samochodu i wracamy do naszych kwater w Ushuaia. Wszystko co dobre, kiedyś się kończy. 

 

Wszystkie prezentowane zdjęcia pochodzą z Naszych poprzednich wypraw. Jakkolwiek liczmy, że i Wy spotkacie wszystkie wymienione zwierzęta i przeżyjecie mnóstwo pięknych chwil, nie możemy zagwarantować pojawienia się dzikich mieszkańców Mitre na życzenie :).

Do zobaczenia na Końcu Świata!

Cena: 13 700 PLN

Data: 07/03/2020 - 16/03/2020

Inne dostępne daty: 7 - 16.12.2019
6 - 15.02.2020
7 - 16.03.2020

* standardowy program wyprawy obejmuje 10 dni, na życzenie możemy zorganizować krótszy rajd lub też połączyć go z przelotem helikopterem lub podróżą drogą morską do punktu pośredniego
Cena bazowa w walucie przeliczana na pln: 3600 USD
Poziom trudności: średni - aktywność wymagająca sprawności
Liczba uczestników: 4-10
Cena zawiera: W cenie rajdu zapewniamy:
- konia rasy Criollo z siodłem i ogłowiem
- małe sakwy podręczne na rzeczy osobiste uczestnika
- jedną torbę na ubrania i śpiwór na uczestnika (na konia jucznego)
- konie juczne
- opiekę lokalnych przewodników mówiących po hiszpańsku i angielsku oraz polskojęzycznego lidera* (*w zależności od wybranego terminu)
- posiłki i napoje podczas wyprawy (śniadanie, obiad i kolacja), posiłki w Ushuaia we własnym zakresie
- telefon satelitarnych do użycia w sytuacjach alarmowych
- dwu lub trzy osobowe namioty wraz z karimatami
- sprzęt kuchenny (kubki, talerze, sztućce itp.)
- kaski jeździeckie
- zestaw pierwszej pomocy
- ubezpieczenie od wypadków podczas jazdy konnej
- transfery: lotnisko Ushuaia – apartamenty, Ushuaia – punkt startowy estancia Maria Luisa.
- noclegi w Ushuaia: noc przed i po rajdzie
Cena nie zawiera: - przelot do Ushuaia
- w Ushuaia przed i po rajdzie
Organizator: Centro Hipico Fin Del Mundo

Noclegi i posiłki:

Pierwszy i ostatni nocleg jest w Ushuaia w prywatnych kwaterach. Podczas wyprawy natomiast śpimy w namiotach w pobliżu mijanych schronień (lub też wewnątrz).  Namioty zapewnia organizator, należy mieć własny śpiwór (szczegóły w sekcji wyposażenie). W razie potrzeby jest codziennie możliwość ogrzania się wewnątrz chat i wysuszenia ubrań.

Zapewniamy trzy posiłki czasie wyprawy: śniadania, lekki lunch podczas trasy i obiado-kolacje wraz z napojami.  Posiłki podczas pobytu w Ushuaia przed i po rajdzie– na własną rękę. W zależności od pogody wieczory możemy spędzać wewnątrz chat przy kozie lub też ognisku, podziwiając rozgwieżdżone niebo południowej półkuli.

Lokalizacja

Ushuaia, Argentyna

Ziemia-Ognista-rajd-konny-TripTrip.pl
Ziemia-Ognista-rajd-konny-TripTrip.pl
Ziemia-Ognista-rajd-konny-TripTrip.pl
Ziemia-Ognista-rajd-konny-TripTrip.pl
Ziemia-Ognista-rajd-konny-TripTrip.pl
Ziemia-Ognista-rajd-konny-TripTrip.pl
Ziemia-Ognista-rajd-konny-TripTrip.pl
Ziemia-Ognista-rajd-konny-TripTrip.pl
Ziemia-Ognista-rajd-konny-TripTrip.pl-9

Czasy i odległości:

Podróżujemy w siodle około 6-7 godzin na dzień, łącznie z przerwami na  lunch. Średni dzienny dystans to 30 km (za wyjątkiem pierwszego i ostatniego dnia).

Poziom trudności:

Jest to wyprawa o średnim stopniu trudności. Podstawowe umiejętności jeździeckie (jazda w trzech chodach, wyjazdy w teren) i  dobry ogólny stan zdrowia są konieczne. Jazda odbywa się po zróżnicowany terenie z przewagą długich, otwartych plaż. Poruszamy się też przez trawiaste łąki oraz torfowiska (turba), gdzie niekiedy koniecznie jest zsiadanie z konia i przejście niewielkich odcinków pieszo. Są również fragmenty leśnie oraz zjazdy i podjazdy na nabrzeżne klify. Przekroczymy cztery główne rzeki Półwyspu Mitre podczas odpływów. Pływy Atlantyku regulują nasz codzienny plan jazdy.

Warunki bezpieczeństwa:

Półwysep Mitre jest całkowicie odizolowany  i poza zasięgiem standardowej komunikacji. W nagłych wypadkach możemy skorzystać z  telefonu satelitarnego.. Przewodnik towarzyszący grupie jest certyfikowany jako SAN-WFR (Socorrismo para Ambientes Naturales / Wilderness First Responder) oraz ukończył kurs pierwszej pomocy.

Konie i siodła:  

Nasze wierzchowce to konie Argentyńskiej rasy Criollo, znane na świecie ze swojego zrównoważenia, odwagi i wytrzymałości. Nasze konie zostały wyhodowane w Ziemi Ognistej i znają każdy rodzaj tutejszego terenu. Średnia wysokość w kłębie to 155 cm. Używamy siodeł typu "Cangalla" – typowego sprzętu Argentyńskich gauchos. Siodła są przykryte baranimi skórami i przeznaczone do komfortowej jazdy na długich trasach. Nie używamy ostróg.

Klimat:

Warunki pogodowe mogą być bardzo zmienne. Podczas lata na półkuli południowej dni są bardzo długie (15-17 godzin światła słonecznego). Sprawdza się tutaj powiedzenie, że w ciągu jednego dnia w Patagonii można doświadczyć wszystkich czterech pór roku. Nawet jeśli takie skrajności nie są częste, musimy być na nie przygotowani, jak wyjaśnione w sekcji wyposażenie. Zazwyczaj dni są  chłodne i wietrzne (średnie temperatury pomiędzy 11-5 (°C), natomiast wiatr może potęgować odczucie chłodu. W krótkich słowach:  spodziewajcie się chłodnych dni i zimny nocy.

Poniżej tabela  danych pogodowych (1980-91):

Miesiąc

Temperatura (°C)

Względna wilgotność (%)

Średnia

Prędkość wiatru

(km/h)

Liczba dni:

Miesięczne opady

(mm)

Średnia

Maks.

Średnia

Średnia

Min.

Czyste niebo

Chmury

Opady

Sty

16.2

11.0

5.6

69

27.1

0.3

14

14

33.4

Lut

15.9

10.4

5.3

71

26.3

2

10

12

28.7

Mar

13.6

8.0

3.3

75

23.1

2

9

10

27.3

Kwi

10.2

5.2

1.1

80

19.7

4

9

11

33.2

Lis

13.8

8.6

3.4

65

32.2

1

9

10

29.0

Gru

15.4

10.1

4.8

66

28.6

0.4

13

11

32.8

Zalecane wyposażenie uczestnika:

Cieple i chroniące przed deszczem ubranie jest kluczem do zapewniania Waszego komfortu podczas wyprawy. Polecamy sposób ubierania się „na cebulkę”   - czyli w kilka warstw, które pozwolą dopasować strój do zmiennych warunków pogodowych:

·         Obuwie: turystyczne buty z membraną lub skórzane jeździeckie (wygodne również podczas  chodzenia pieszo) , lekkie buty typu trampki/adidasy na biwaki, oraz klapki

·         Cieple skarpetki – około pięciu par

·         Bielizna (najlepiej termo-aktywna; w tym getry i koszulka z długim rękawem). Najlepiej unikać bawełny gdyż chłonie wilgoci jest trudna w suszeniu

·         Wygodne długie spodnie turystyczne (najlepiej z membrana) lub spodnie jeździeckie

·         Kurtka przeciwdeszczowa z kapturem i membrana, sotfshell i dodatkowa ciepła warstwa: ciepły polar /bezrękawnik lub sweter

·         Rękawiczki (dwie pary), czapka od słońca, ciepła czapka, okulary przeciwsłoneczne i ochrona szyi np. „buff”

·         Płaszcz od deszczu lub poncho,

Dodatkowe wyposażenie  uczestnika:

·         Kosmetyki, w tym krem z silnym filtrem przeciwsłonecznych.

·         Ręcznik (polecamy szybkoschnący ręcznik turystyczny)

·         Aparat  fotograficzny wraz z zapasowymi bateriami

·         Podstawowe indywidualne lekarstwa

·         Niewielka ilość gotówki

·         Paszport lub inny dokument

·         duże worki foliowe 3 sztuki (wszystkie ubrania i śpiwór na rajd pakujemy najpierw w worki)

·         Latarkę- czołówkę .

·         Śpiwór (zalecamy z poziomem komfortu do -10 C)

·         Zalecamy: powerbank

Dostarczamy każdemu uczestnikowi sakwy w celu zapakowania Waszego sprzętu. Najmniej bardzo prosimy unikać zabierania zbyt dużej ilości rzeczy, z względu na ograniczoną przestrzeń do pakowania.WAŻNE: Nasi przewodnicy uczynią wszystko co w ich mocy abyście przeżyli niezapomniana przygodę. Należy przy tym pamiętać ze szczególnie w taki odizolowanych częściach świata, powodzenie wyprawy zależy od współpracy wszystkich jej uczestników.  Przewodnik może zmodyfikować program w zależności od siły wyższej, warunków pogodowych, bezpieczeństwa, komfortu oraz  umiejętności jeździeckich grupy.

Zapytaj o wycieczkę

Masz dodatkowe pytania?
Interesuje Cię taka wycieczka w innym terminie?


Rezerwacja - zamówienie wstępne

Prosimy o wypełnienie formularza w celu dokonania rezerwacji - zamówienia wstępnego na wybraną wycieczkę.
Przesłanie formularza nie wiąże się z żadnymi kosztami i jest niezobowiązujące.