Salzkammergut - rowerowe MTB

Udostępnij - zaproponuj wycieczkę znajomym
TripTrip-Jeziora-Salzburskie-Austria-rowerowo-8

Rejon Salzburga w Austrii przez wielu uznawany jest za raj dla górskich rowerzystów. Tutaj co roku rozgrywa się najsłynniejszy europejski maraton rowerowy - Salzkammergut. Tu znajduje się kilkaset kilometrów górskich szlaków, idealnych pod rower górski. Każdy miłośnik prawdziwego MTB powinien choć raz zawitać w te rejony!

Rejon Salzburskich jezior przez wielu uznawany jest za najpiękniejszy zakątek Austrii. Błękitne jeziora, w tle wysokie góry, zielone łąki i lasy. Krajobraz jak z bajki. Rejon ten znany jest też jako raj dla rowerzystów. Tutaj co roku rozgrywa się najsłynniejszy europejski maraton rowerowy – Salzkammergut. Tutaj znajduje się kilkaset kilometrów górskich szlaków, idealnych pod rower górski. Każdy miłośnik prawdziwego MTB powinien choć raz zawitać w te rejony!

 

Aigen | Grundlsee | Hallstatt | Wolfgangsee | Salzburg | Traunsee

 

Dzień 1:

Zbiórka w Warszawie, Krakowie i Katowicach. Busem jedziemy do Austrii.

 

Dzień 2: Aigen

Rankiem docieramy do położonego w dolinie rzeki Enns miasteczka Aigen.

Kamping położony nad niewielkim, bardzo spokojnym jeziorem. To właśnie typowe miejsce w jakim przyjdzie nam spędzać noclegi.

Oczywiście zaraz po przyjeździe sprawdzimy temperaturę wody i jeśli się da, wskoczymy do niej. Później wsiadamy na rower, nie ma co tracić czasu!

Na początek 20-kilometrowy płaski odcinek wzdłuż rzeki Enns. Będzie więc okazja do spokojnego pokręcenia, pogawędek w czasie jazdy, nawiązania znajomości i sprawdzenia rowerów. Ta sielanka jednak wkrótce się skończy. Czeka nas niezwykle sztywny podjazd serpentynami, drogą wykłutą wewnątrz wąwozu, niewielu uda się pokonać ten odcinek bez zsiadania z roweru. Póżniej już nieco łagodniej szutrówka wspina się do malutkiego pasterskiego domku na pięknej alpejskiej łące, przekształconego w schronisko. Aż grzechem byłoby nie zatrzymać się tutaj i nie wypić zimnego piwa – ograniczmy się do radlera, bo w końcu na rowerach jesteśmy!

Dalsza część wycieczki to już sama przyjemność. Szybki szutrowy zjazd z pięknymi panoramami na okoliczne wzgórza do śródgórskiego jeziora Salzastausee. Jest ono tak piękne i czyste, ze aż chciałoby się wskoczyć ale niestety nie tym razem, czas nas goni. Kolejny odcinek wzdłuż jeziora to piękna droga wykuta w skalnym zboczu. Co chwila każe nam ona zatrzymać się i zrobić kolejne niesamowite zdjęcia. W końcu zjedziemy spowrotem do doliny rzeki Enns, gdzie czeka na nas zasłużony posiłek na kempingu i impreza integracyjna. Sporo wrażeń jak na pierwszy dzień!

 

Dzień 3: Aigen - Grundlsee

Rozpoczniemy od sztywnego szutrowego podjazdu nad małe górskie jeziorko Tauplitzsee. Nagrodą będzie kąpiel w jego orzeźwiających wodach. Następnie szybki zjzad asfaltem do doliny i kolejny podjazd, tym razem wysoko na zeskok mamuciej skoczni narciarskiej w Kulm. Może komuś przyjdzie do głowy zjechać po zeskoku, jednak nie polecamy, lepiej wybrać świetną krętą ścieżkę wzdłuż zeskoku.

Kolejny odcinek to przejazd pięknymi łąkami w okolicach Bad Mittendorf i krótki postój na posiłek w tym pięknym uzdrowisku. Trudy kolejnego podjazdu wynagrodzą nam wspaniałe widoki na przepiękny skalisty szczyt Lavinenstein i niesamowity zjazd szutrowymi serpentynami nad jezioro Grundlsee, nad którym znajduje się pięknie położony kemping. Po takim etapie warto sprawdzić czy mamy jeszcze klocki w naszych hamulcach!

 

Dzień 4: Grundlsee - Hallstatt

Przepiękny i urozmaicony etap.

Na początek techniczne, niekończące się ścieżki wzdłuż jezior Grundlsee i Altauseersee. Póżniej łagodny podjazd na Blaa Alm, to piękna alpejska łąka, gdzie aż prosi się zatrzymać na kolejnego radlera. Kamienisty zjazd wymagał będzie od nas szczególnej uwagi i sprawdzi nasze techniczne przygotowanie. Zanim się spostrzeżemy rozpoczniemy najtrudniejszy podjazd dzisiejszego dnia na Hoisenradalm. Sprzed schroniska na szczycie rozciąga się wspaniały widok na położone 500 metrów niżej uzdrowisko Bad Ischgl. Teraz czeka nas najpiękniejszy moment tego dnia, o ile nie całej wycieczki. Wspaniały 5-kilometrowy singletrack momentami wykłuty w skale, momentami przechodzący tunelami , lub wąskimi rozpadlinami, poezja dla kochających zjazdy. No cóz dla tych którzy za nimi nie przepadają zapewne będzie to udręka, ale zobaczyć ten zjazd warto!

Po krótkiej przerwie w Bad Ischgl, gdzie zapełnimy nasze bidony i dokupimy batonów, pozostanie nam 30-kilometrowy płaski odcinek ale wcale nudno nie będzie. Ścieżka prowadzi wzdłuż jeziora Halsttersee. To jedno z najpiękniejszych jezior Austrii, otoczone pionowymi skałami nieco przypomina norweskie fiordy. Bezpośrednio nad nim położony jest nasz kemping w pięknej miejscowości Halstatt. Spacer po starówce będzie odpowiednim dopełnieniem tego wspaniałego dnia!

 

Dzień 5: Hallstatt - Wolfgangsee

Jeśli myślicie iż najpiękniejsze etapy już za wami to bardzo się mylicie. To co dziś zobaczymy na pewno zachwyci każdego. Rozpoczniemy od trudnego, długiego, sztywnego, szutrowego podjazdu na Rosalm. Po drodze podziwiać będziemy wspaniałe wodospady i widoki na jezioro Halstatt. Po krótkim postoju w schronisku czeka nas długi i bardzo szybki zjazd idealnie gładką szutrówką nad jezioro Gosausee, w którego toni wspaniale odbija się potężny lodowiec Dachstainu. To chyba najpiękniejsze jezioro na trasie (ok, to samo było napisane na temat jeziora Halstattersee ale wszystkie one są tak piękne iż ciężko wybrać to „Naj”). Nawet tłumy jakie oblegają to jezioro nie psują klimatu. Kąpiel w tym jeziorze, mimo iż niezwykle zimnym to konieczność!

Dalej nieco odpoczynku i płaski odcinek w dolinie Gossau i znów zaczniemy ciężką pracę i wspinaczkę ku pięknie położonemu schronisku Plandlhutte, widoki na lodowiec Dachstainu wręcz oszałamiają. No i ten spokój, zakłócany jedynie dzwonkami pasących się tu krów. Kolejny odcinek to znów wspaniałe wąskie ścieżki, co chwila góra, dół i wspaniałe widoki na okoliczne szczyty. Na koniec niesamowity zjazd asfaltowymi serpentynami, na których znów rozgrzejemy nasze hamulce. To ponad 800 metrów w dół więc zasłużymy na wieczorną kąpiel w ciepłym jeziorze Wolfgangsee.

 

Dzień 6: Salzburg

Tych, którzy chcieliby nieco odpocząć zapraszamy na spokojną wycieczkę do Salzburga, miasta Mozarta. Przyłączymy się do równoległej grupy z wycieczki Jeziora Salzburskie, z nimi też można przyjemnie pojeździć, nie goniąc, spokonjnie podziwiając widoki i gaworząc w czasie jazdy!

Tym, którym jednak zwiedzanie nie po drodze, zaproponujemy kolejną wycieczkę po okolicznych szlakach.

 

Dzień 7: Wolfgangsee - Traunsee

To już ostatni etap. Na początek krótki i szybki podjazd nad jezioro i równie szybka kąpiel w jego ciepłych wodach. Następnie już znacznie trudniejszy podjazd do kolejnego pięknie położonego wśród alpejskich łąk schroniska. Na technicznym zjeździe przekonamy się jak nasze umiejętności poprawiły się przez te dotychczasowe dni wycieczki, a poprawiły się na pewno! Kolejna kąpiel w szmaragdowym jeziorze Attersee i niestety kolejny ciężki podjazd na przełecz Grosalm. Kolejne jeziora i kolejna kąpiel ale to już niestety koniec. Pozostał tylko zjazd nad ostatnie jezioro Traunsee i wieczorną imprezą czas zakończyć wycieczkę. Dla odważnych na koniec skoki z pomostu na rowerze wprost do czyściutkiego jeziora! A co! Jemu też należy się kąpiel po tylu dniach jazdy.

 

Dzień 8:

Rankiem wsiadamy w busa i wieczorem jesteśmy w kraju.

 

Uwaga: program jest jedynie orientacyjny. Podane dzienne dystanse mogą różnić się o +/- 15 km. Poszczególne elementy mogą ulec zmianie ze względu na warunki pogodowe, kondycję uczestników i inne czynniki organizacyjne. Prosimy więc nie traktować tego programu zobowiązująco, niemniej jednak dołożymy wszelkich starań by zrealizować go jak najdokładniej.

Cena: 2 400 PLN 2 250 PLN

Data: 10/07/2022 - 17/07/2022

Inne dostępne daty: 04/09/2022 - 11/09/2022
triptrip.pl/rower/776-salzkammergut-rowerowe-mtb-1

Równolegle prowadzona wycieczka: Jeziora Salzburskie - wycieczka rowerowa
triptrip.pl/rower/571-jeziora-salzburskie-wycieczka-rowerowa
Poziom trudności: średni - aktywność wymagająca sprawności
Cena zawiera: - Noclegi na kempingach pod namiotami
- Przejazd autokarem z/do Krakowa i Katowic
- Transport bagaży na trasie
- Usługi opiekuna grupy
- Ubezpieczenie KL i NW
- Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny
Cena nie zawiera: Opłaty dodatkowe dla chętnych:
- Dopłata do noclegów w pensjonatach +700 zł. UWAGA! Zapisy przyjmujemy najpóźniej na miesiąc przed wyjazdem
- Dojazd z/do Warszawy +250 zł (tylko w przypadku zebrania się odpowiedniej ilości chętnych)

Promocja - stali uczestnicy: 2100 zł 

Ceny promocyjne przy zapisach do 01.06.2022r.

Lokalizacja

Salzburg, Austria

TripTrip-Jeziora-Salzburskie-Austria-rowerowo-8
TripTrip-Jeziora-Salzburskie-Austria-rowerowo-1
TripTrip-Jeziora-Salzburskie-Austria-rowerowo-2
TripTrip-Jeziora-Salzburskie-Austria-rowerowo-3
TripTrip-Jeziora-Salzburskie-Austria-rowerowo-4
TripTrip-Jeziora-Salzburskie-Austria-rowerowo-5
TripTrip-Jeziora-Salzburskie-Austria-rowerowo-6
TripTrip-Jeziora-Salzburskie-Austria-rowerowo-7
TripTrip-Jeziora-Salzburskie-Austria-rowerowo-9

Wycieczka MTB objazdowa.

STOPIEŃ TRUDNOŚCI (KONDYCJA): C

Trasa górzysta, etapy ok. 60-70 km dziennie, przewyższenia 1000-1500 m dziennie.

STOPIEŃ TRUDNOŚCI (TECHNIKA): B

Głównie drogi szutrowe, kilka łatwych i krótkich odcinków technicznych.

 

Równolegle prowadzona wycieczka rowerowa: Jeziora Salzburskie - wycieczka rowerowa

Zapytaj o wycieczkę

Masz dodatkowe pytania?
Interesuje Cię taka wycieczka w innym terminie?


Rezerwacja - zamówienie wstępne

Prosimy o wypełnienie formularza w celu dokonania rezerwacji - zamówienia wstępnego na wybraną wycieczkę.
Przesłanie formularza nie wiąże się z żadnymi kosztami i jest niezobowiązujące.


Udostępnij - zaproponuj wycieczkę znajomym