Sylwester w rumuńskim Banacie

Udostępnij - zaproponuj wycieczkę znajomym
TripTrip-sylwester-w-rumunskim-banacie-1

Sylwester w rumuńskim Banacie to świetna alternatywa na masowe imprezy w wielkich miastach. To kilkudniowy wyjazd, podczas którego odpoczniemy od zgiełku miasta, pospacerujemy pięknymi okolicami i w rytm balkan-disco przywitamy Nowy Rok. Zwiedzimy Timișoarę, zamieszkamy w czeskich wioskach i wykąpiemy się w ulubionych przez cesarza Franciszka Józefa I termach Baile Herculane.

Sylwester w rumuńskim Banacie

  • Sylwestrowa zabawa w czeskiej hospodzie w rumuńskich górach!
  • Powitanie nowego roku z dala od cywilizacji
  • Czeskie i rumuńskie wioski, spacery w górach, kaniony i jaskinie
  • Domowe zakwaterowanie i wyżywienie
  • Żródła termalne w Baile Herculane

 

Sylwester w Rumunii, w Banacie to kilkudniowy wyjazd, podczas którego odpoczniemy od zgiełku miasta, pospacerujemy pięknymi okolicami i w rytmie balkan-disco przywitamy Nowy Rok :-)

 

Zamieszkamy w czeskich wioskach i wykąpiemy się w ulubionych przez austro-węgierskiego cesarza Franciszka Józefa I termach Baile Herculane. Zobaczymy życie rumuńskich peryferii, gdzie łączą się historie i losy wielu narodowości. Zwiedzimy nieoficjalną stolicę Banatu, Timișoarę,

 

Podczas sylwestrowej wycieczki do Rumunii spać i jeść będziemy w domach u lokalnych gospodarzy w myśl idei odpowiedzialnej turystyki. Podczas imprezy sylwestrowej i noworocznych poprawin w miejscowej gospodzie i kultowej karczmie, do tańca porwą nas zespoły lokalnych muzyków.

 

Zapraszamy do Rumunii na Sylwestra!

 

RAMOWY PROGRAM SYLWESTER W RUMUNII:

 

DZIEŃ 1, 29.12.2022

Po południu autokarowy wyjazd z Krakowa (lub Katowic) do Rumunii (nocny przejazd).

 

DZIEŃ 2, 30.12.2022

Dojazd do Timișoary na śniadanie i zwiedzanie centrum miasta. Przejazd na rumuńską prowincję, do wioski Rovensko. Obiad u miejscowej rodziny, spacery po pięknej okolicy najwyżej położonej czeskiej wioski w Banacie. Zabawa przy zimowym ognisku, śliwowica od gospodarza i czyste powietrze banackich gór!

 

DZIEŃ 3, 31.12.2022

Zimowy spacer przez banackie wzgórza do wsi Gârnic (około 14 km). Po drodze zwiedzanie używanych niegdyś młynków do mielenia zboża zbudowanych nad strumieniami. Wieczorem sylwestrowa impreza w czeskiej gospodzie w sercu rumuńskich wzgórz, z tańcami i muzyką na żywo w wykonaniu lokalnych zespołów “Bohemia” i “Romania”. Zabawimy się w międzynarodowym rumuńsko-czesko-polskim gronie :)

 

DZIEŃ 4, 1.01.2023

Spokojny poranek, późne noworoczne śniadanie. Spacery po wiosce, dla chętnych wizyta w miejscowym kościele na noworocznej mszy oraz piesza wycieczka w kierunku Tureckiej Jaskini (8-11 km zależnie od chęci). Przejście przez las, widoki na dolinę Dunaju i serbskie masywy. Noworoczne wyjście wieczorem do gospody na łyk świeżego czeskiego piwa.

 

DZIEŃ 5, 2.01.2023

Możliwość wizyty w muzeum etnograficznym prowadzonym przez naszego znajomego gospodarza. Zejście z gór w kierunku Dunaju (8 km). Przejazd malowniczą trasą wzdłuż Dunaju do pełnego nostalgii kurortu Baile Herculane. Kąpiel w termach, w dzikich gorących źródłach (bezpłatnie) lub austro-węgierskim spa (wstęp płatny). Pożegnalna kolacja i nocleg w Baile Herculane.

 

DZIEŃ 6, 3.01.2023

W zależności od warunków bardzo poranny lub poranny wyjazd do Polski. Przystanek na węgierski obiad. Wieczorem dojazd do Krakowa.

Cena: 2 490 PLN

Data: 29/12/2022 - 03/01/2022

Dostępność miejsc: miejsca są dostępne
Poziom trudności: łatwy - dla każdego chcącego przeżyć przygodę
Liczba uczestników: 15 - 40
Cena zawiera: • przejazd w dwie strony komfortowym autokarem
• transport lokalny wg programu
• opiekę polskojęzycznego przewodnika
• 3x zakwaterowanie w pokojach wieloosobowych w wiejskich domostwach i gospodarstwach u lokalnych mieszkańców, 1 nocleg w hotelu w Baile Herculane
• wyżywienie: swojska gościnność i dwa posiłki dziennie w czeskich wioskach (śniadanie + obiadokolacja + śliwowica)
• impreza sylwestrowa (występy lokalnych muzyków, drobne zakąski i sylwestrowy toast)
• noworoczny wiejski obiad
• pakiety informacyjne
• ubezpieczenie NNW i KL + ubezpieczenie bagażu do 200 euro
• gwarancję ubezpieczeniową biura podróży
• obowiązkową opłatę na państwowy Turystyczny Fundusz Gwarancyjny (TFG) za każdą osobę
• obowiązkową opłatę na państwowy Turystyczny Fundusz Pomocowy (TFP) za każdą osobę
• ubezpieczenie na wypadek zarażenia się wirusem (COVID-19) podczas pobytu za granicą
Cena nie zawiera: • śniadanie w Timiszoarze i kolacja w Baile Herculane
• zakąski i przegryzki w ciągu dnia
• napoje alkoholowe i bezalkoholowe
• testy na obecność Covid-19 (jeżeli dotyczy)

WYDATKI FAKULTATYWNE:
• wstęp do SPA w Baile Herculane (bezpłatne są miejskie gorące źródła)

Lokalizacja

Rovensko, Rumunia

TripTrip-sylwester-w-rumunskim-banacie-1
TripTrip-sylwester-w-rumunskim-banacie-2
TripTrip-sylwester-w-rumunskim-banacie-3
TripTrip-sylwester-w-rumunskim-banacie-4
TripTrip-sylwester-w-rumunskim-banacie-5
TripTrip-sylwester-w-rumunskim-banacie-6
TripTrip-sylwester-w-rumunskim-banacie-7
TripTrip-sylwester-w-rumunskim-banacie-8
TripTrip-sylwester-w-rumunskim-banacie-9

ZAKWATEROWANIE:

Aby w pełni poczuć atmosferę Banatu, będziemy spać u lokalnych mieszkańców lub w agroturystykach. Łazienka i toaleta są wspólne dla większej ilości pokoi. Nie ma problemu z ciepłą wodą. Pokoje są wieloosobowe, wyposażenie podstawowe, często wzbogacone o pamiątki mieszkańców. W Baile Herculane spędzimy noc w pensjonacie bądź hotelu.

 

WYŻYWIENIE:

Dwa posiłki dziennie (śniadania i obiadokolacje), które będziemy spożywać u gospodarzy, to zdrowe, smaczne, domowe jedzenie. Poza ceną wyjazdu jest śniadanie w Timiszoarze oraz kolacja w Baile Herculane.

 

TRANSPORT I GRUPA:

Będziemy poruszać się komfortowym autokarem lub minibusem, w zależności od liczby chętnych. Zabawimy się i odpoczniemy w większym gronie, min. 15 osób, a maksymalnie tyle ile zmieści się do dużego autokaru :-). Sylwester zdarza się raz w roku, a wraz z nim wyśmienita okazja do poznania nowych ludzi :-)

 

MIEJSCE ROZPOCZĘCIA WYCIECZKI:

Miejscem rozpoczęcia wycieczki jest Kraków (przy muzeum MOCAK, ul. Lipowa 4) i Katowice (Centrum Handlowe Trzy Stawy, przy autostradzie A4).

 

FORMA WYJAZDU:

Wycieczka jest objazdowa, jednak należy się przygotować na spacery i zaopatrzyć w dobre buty kryte i stup-tuty na śnieg.

 

POGODA:

Średnia temperatura na przełomie roku w tym regionie dochodzi do -5°C. Należy się przygotować na śnieg.

 

HISTORIA REGIONU BANATU:

Banat to kraina zamieszkiwana w starożytności przez Daków, położona u podnóża Karpat między Dunajem, Cisą i Maruszą. Zabrany spod węgierskiego panowania i wcielony do Imperium Osmańskiego, adoptowany przez Habsburgów i anektowany przez Jugosławię, po wojnie został sierotą podzieloną między Rumunię, Serbię i Węgry. Republika Banacka, powstała po upadku Austro-Węgier, istniała jedynie 16 dni. Mało kto wie, że nasi południowi sąsiedzi - Czesi - przywędrowali do Banatu z powodów niezwykle atrakcyjnych ziem. Dziś znajduje się tu 6, z każdym rokiem wyludniających się coraz bardziej, czeskich wiosek, w których można usłyszeć piękną staroczeszczyznę i zjeść smażony ser :-) Z powodu podobieństwa staroczeskiego i polskiego, można bez problemu rozmawiać z miejscowymi!

 

CZESKIE KORONY:

Mimo, że jesteśmy w Rumunii, w niektórych miejscach obowiązującą walutą są czeskie korony - należy je ze sobą posiadać (więcej info w pakiecie informacyjnym przed wyjazdem).

 

INNE:

Dni i punkty programu wyjazdu mogą się zmienić w zależności od terminu wyjazdu lub w wyniku sytuacji na miejscu.

Zapytaj o wycieczkę

Masz dodatkowe pytania?
Interesuje Cię taka wycieczka w innym terminie?


Rezerwacja - zamówienie wstępne

Prosimy o wypełnienie formularza w celu dokonania rezerwacji - zamówienia wstępnego na wybraną wycieczkę.
Przesłanie formularza nie wiąże się z żadnymi kosztami i jest niezobowiązujące.


Udostępnij - zaproponuj wycieczkę znajomym