Wyślij znajomemu

Gruzińska sawanna - konno

DSC_3300_TripTrip
Liczba odwiedzin: 1647

Przed nami Park Narodowy Waszlowani – tajemnicza kraina kanionów i półpustynnych sawann, zamieszkała przez sępy, dzikie kozy i … lamparty. W ciągu dnia będziemy galopować do utraty tchu, wieczorami zaś – wznosić toasty czaczą i słuchać opowieści rangersów strzegących parku.

Krajobraz Waszlowani przypomina nieco afrykańską sawannę lub półpustynię, otoczoną górami. Latem region staje się niemal bezludny, bo temperatury przekraczają 40 stopni Celsjusza. Nasze wyprawy zaplanowane są wiosną i jesienią, gdy jest ciepło i słonecznie, ale nie upalne. Zimnolubnych jeźdźców zachęcamy raczej do udziału w wyprawie styczniowej „Zimowy zagon”.

Nasza trasa jest zróżnicowana. Będziemy galopować po półpustynnych przestrzeniach na granicy z Azerbejdżanem, zagłębimy się w dziewicze lasy, przeprawimy się przez kaniony pradawnych rzek, zobaczymy jaskinie i wygasłe wulkany, wdrapiemy się na otaczające sawanny góry, by podziwiać panoramę. Nocować będziemy między innymi u strażników parku, czyli rangersów.

Nasi przewodnicy to pasterze, którzy praktycznie wychowują się w siodle. Ich dzielne konie cechują się niewielkimi rozmiarami, dużą wytrzymałością, doskonałą równowagą, łagodnym usposobieniem, odwagą i inteligencją. Słowem: idealne wierzchowce do rajdów w trudnym terenie.

 

Plan rajdu

Dzień 1

Przybycie chorągwi

Chorągiew przylatuje do Tbilisi/Kutaisi (wybierzemy optymalne cenowo połączenie lotnicze w chwili uzbierania się grupy), a następnie podróżuje busem do doliny Eldari, leżącej koło Parku Narodowego Waszlowani. Po drodze zatrzymujemy się na lunch w przydrożnej restauracji. Wieczorem zaplanowana jest impreza integracyjna i uroczysta kolacja rozpoczynająca rajd.

Dzień 2

Czarna Góra

Po śniadaniu przewodnicy przydzielają konie jeźdźcom, a następnie chorągiew wyrusza z Eldari przed siebie. Szlak prowadzi przez malownicze, szerokie doliny, gdzie w XVI i XVII wieku toczono bitwy z wojskami perskimi. Z pól bitewnych ruszymy na wzgórza, z których rozciąga się wspaniała panorama na Park Narodowy Waszlowani, Dolinę Alazani i Azerbejdżan. Miniemy też kilka naturalnych źródeł wody, odkrytych przez pasterzy i noszących ich imiona. Na koniec dnia docieramy do Czarnej Góry i zwiedzamy XV-wieczny monastyr, w którym przed pojmaniem przez Persów żyła królowa Ketevana. Nocujemy w budynku strażników parku.

Dzień 3

Stepem i galopem

Tego dnia chorągiew wyrusza do Mijniskure. Przez większość czasu poruszamy się w terenach przygranicznych. Brzegi rzeki Alazani porastają tutaj zagajniki pełne osik, czarnych topoli i dębów bezszypułkowych. Szlak prowadzi także przez kanion, będący domem dla ponad 700 gatunków roślin, zwierząt i drapieżnych ptaków. Nocleg w bungalowach pod opieką strażników parku.

Dzień 4

Kaniony

Wyruszymy do Volierebi. Droga prowadzi poprzez system kanionów, czyli jedno z najpiękniejszych miejsc w Parku Narodowym Waszlowani. To unikalne miejsce obserwacji ornitologicznych, zarówno drobnego ptactwa (góropatwa skalna), jak i większych gatunków (sokoły i sępy). Łatwo wypatrzeć też niedużą zwierzynę: lisy, króliki i szakale. Pod koniec dnia chorągiew dociera do lasu. Nocleg w domkach.

Dzień 5

Linia graniczna

Tego dnia naszym celem jest Samukhi, oddalone o 30 kilometrów. Będzie okazja do szybkiego galopu po rozległej dolinie, z widokiem na zakola kanionu i góry pochodzenia wulkanicznego. Kilometr dalej jest już granica z Azerbejdżanem. Na granicy nie ma płotu, chorągiew potrzebuje zgody straży granicznej, by poruszać się w tym rejonie (zgodę uzyskamy wcześniej). Będziemy jechać głównie po otwartym terenie, lokalnie zwanym pustkowiami. Ten obszar był główną drogą wojenną w XV wieku, używaną przez Persów podczas najazdów. Tędy maszerowało również 200 000 Gruzinów w XVI wieku, deportowanych przez szacha Abbasa I Wielkiego do Ferejdanu w środkowym Iranie. Nocujemy w domkach.

Dzień 6

Dolina Diabła

Po śniadaniu chorągiew wyrusza prosto w objęcia półpustyni Iori. Teren idealnie nadaje się do galopów. Następnie zagłębiamy się w cienistą Dolinę Diabła. Do miejsca noclegowego zjeżdżamy siecią kanionów. Jeśli chorągiew nie będzie zmęczona, to zostawimy bagaże i ruszymy jeszcze na kilka godzin przed siebie, w kierunku granicy z Azerbejdżanem. W okresie wiosennym tereny te są jednym z najatrakcyjniejszych punktów obserwacji ornitologicznych na skalę Europy.

Dzień 7

Kraina wulkanów

Z Doliny Diabła chorągiew wyruszy w kierunku pasma wulkanicznych gór. Po drugiej stronie rozciąga się widok na całe Obszary Chronione, porośnięte dziewiczym lasem. Teren objęty jest całkowitym zakazem wstępu – z wyjątkiem jednej wąskiej ścieżki. Po południu zostawimy konie i bagaże w miejscu noclegu, a następnie pieszo zagłębimy się w gęstwinę Obszarów Chronionych (około 1,5 km). Nocleg w bungalowach.

Dzień 8

Kanion Niedźwiedzia

Tego dnia trasa prowadzi wąskimi dróżkami oraz widowiskowymi kanionami wyżłobionymi przez wodę tysiące lat temu. Chorągiew przejedzie m.in. obok grupy skał nazywanych przez lokalną ludność Łzami Jaskółki. Następnie docieramy do Kanionu Niedźwiedzia, gdzie znajdują się stare domki strażników parku. Zostawiamy bagaże i ruszamy konno do Jaskini Mnichów, zamieszkiwanej w średniowieczu przez prawosławnych mnichów. Nocleg w budynkach, namiotach lub w śpiworach – pod rozgwieżdżonym niebem.

Dzień 9

Podrót do doliny Eldari

Po śniadaniu dosiadamy koni po raz ostatni i kierujemy się z powrotem do doliny Eldari. Chorągiew wyrusza w kierunku wzgórza Pantishara. Trasa wiedzie między innymi wzdłuż malowniczych pól słoneczników, należących do lokalnych pasterzy. Popołudniu docieramy ponownie do hostelu, w którym spędzaliśmy pierwszą noc rajdu.

Dzień 10

Z dziczy do miasta

Po śniadaniu chorągiew opuszcza Waszlowani i transferuje się do Tbilisi/Kutaisi. Po zameldowaniu w hotelu wyruszymy na wieczorne zwiedzanie miasta oraz pożegnalną kolację.

Dzień 11

Powrót do domu

Chorągiew wyrusza na lotnisko i opuszcza Gruzję.

 

Przewodnik może zmodyfikować trasę w zależności od warunków pogodowych oraz umiejętności jeździeckich grupy.

Cena: 3 900 PLN

Data: 21/05/2020 - 31/05/2020

Inne dostępne daty: 21 maja 2020 - 31 maja 2020
8 października 2020 - 18 października 2020
22 października 2020 - 1 listopada 2020
Poziom trudności: średni - aktywność wymagająca sprawności
Liczba uczestników: 10
Cena zawiera: Nocleg w hotelu w Tbilisi/Kutaisi, noclegi w hostelu, w budynkach straży parku i domkach/bungalowach/namiotach w Waszlowani
Transfer z i na lotnisko w Tbilisi/Kutaisi (pierwszego i ostatniego dnia rajdu)
Transport z Tbilisi/Kutaisi do Waszlowani oraz z powrotem
Śniadanie w Tbilisi/Kutaisi
Pełne wyżywienie w Waszlowani (śniadanie, lunch “na wynos”, kolacja)
Opieka lokalnych przewodników w Waszlowani
Opieka pilota
Koń z pełnym rzędem jeździeckim
Ubezpieczenie turystyczne uwzględniające sporty podwyższonego ryzyka
Cena nie zawiera: Bilet lotniczy do i z Tbilisi/Kutaisi (około 700 zł)
Posiłki na trasie przejazdu do i z Waszlowani (posiłek w przydrożnej restauracji to koszt około 20 zł)
Ostatnia kolacja w Tbilisi/Kutaisi (posiłek w restauracji w mieście to koszt 20-40 zł)
Wydatki własne (pamiątki, dodatkowe przekąski, bilety wstępów itp.)
Organizator: Lisowczycy

Nocleg i wyżywienie

W Tbilisi/Kutaisi chorągiew nocuje w hotelu o europejskim standardzie, natomiast w Waszlowani – w hostelu, w budynku strażników parku oraz w domkach/bungalowach/ew. namiotach na terenie Parku Narodowego. Hostel na granicy parku jest nowy i dość wygodny, natomiast u strażników i w bungalowach panują bardziej surowe warunki. Są łóżka i materace, ale śpiwory będą potrzebne.

Zazwyczaj mamy dostęp do wody, choć nie zawsze ciepłej, i zwykle do elek­tryczności. Zawsze śpimy pod dachem, ale śpiwory przydadzą się kilkukrotnie.

Podczas całego wyjazdu na własną rękę należy zakupić trzy posiłki: lunch w trakcie przejazdów do i z Waszlowani (pierwszy i przedostatni dzień) oraz ostatnią kolację w Tbilisi/Kutaisi. Wszystkie pozostałe posiłki są zapewnione. Na trasie rajdu śniadania oraz kolacje jemy w miejscu noclegu. Drugie śniadanie/lunch natomiast zabieramy do sakw i spożywamy w czasie popasu.

Posiłki w Waszlowani to tradycyjne potrawy, typowo pasterskie: warzywa, baranina i inne mięsa, lokalne sery pod każdą postacią, kilka rodzajów chleba. Napoje to ziołowe herbaty, kawa, wino i czacza. W Tbilisi/Kutaisi natomiast dostępne są restauracje serwujące dania z całego świata.

Lokalizacja

Eldari, Gruzja

DSC_3300_TripTrip
30624420_431432657307910_TripTrip
44193231_551217211996120_TripTrip
agency1_TripTrip

Standard: góralska gościna (pod dachem i w śpiworze)

Bagaż: bez limitu kg

Wyżywienie: lokalna kuchnia, dostępna opcja wegetariańska  

Umiejętności: stęp, kłus, galop

Sprzęt jeździecki

Używamy typowych siodeł kaukaskich. Budową i wyglądem różnią się zdecydowanie od siodeł angielskich i westernowych. Stalowe łęki osadzone są na drewnianych ławkach. Na to nakłada się dość twardą, skórzaną poduszkę. W miejscu przytrzymuje ją pas, najczęściej sznurkowy, który jednocześnie służy za popręg. Dodatkowo stosuje się podogonie.

W Gruzji korzysta się raczej z krótkich puślisk (Gruzini mają specyficzny dosiad: nogi z przodu, kolana wysoko), strzemiona są szerokie i spokojnie mieszczą się w nich buty trekkingowe. Ogłowie jest skonstruowane tradycyjnie, jedynie za wodze często służy parciana taśma lub sznur. Używamy wędzidła.

Kaukaski rząd jeździecki często budzi wątpliwości swoim surowym wyglądem, ale w praktyce jest całkiem wygodny. Wysokie łęki stabilizują jeźdźca w trudnym terenie, a poduszka amortyzuje wstrząsy. Nietypowa konstrukcja jest też idealna do troczenia bagaży.

Co należy zabrać?

Trasa rajdu w Waszlowani wiedzie przez Park Narodowy i rezerwat, ale bagaże grupy przewozi samochód. Na konie zabieramy jedynie niezbędne rzeczy oraz dokumenty. Dowód osobisty lub paszport trzeba mieć stale przy sobie – jedziemy w strefie przygranicznej, a nawet po linii granicy z Azerbejdżanem.

paszport/dowód osobisty

gotówka, najlepiej USD lub EUR

śpiwór

sprzęt elektroniczny, np. aparat fotograficzny

małe sakwy lub podręczny plecak (na dokumenty, portfel, butelkę wody)

manierka lub inny pojemnik na wodę (może być plastikowa butelka po wodzie)

latarka, najlepiej czołówka

krem przeciwsłoneczny

buty trekkingowe, najlepiej z membraną wodoodporną

lekki płaszcz przeciwdeszczowy

klapki do kąpieli pod prysznicem

Zapytaj o wycieczkę

Masz dodatkowe pytania?
Interesuje Cię taka wycieczka w innym terminie?


Rezerwacja - zamówienie wstępne

Prosimy o wypełnienie formularza w celu dokonania rezerwacji - zamówienia wstępnego na wybraną wycieczkę.
Przesłanie formularza nie wiąże się z żadnymi kosztami i jest niezobowiązujące.