Gruzja na rowerze - do serca Kaukazu

Udostępnij - zaproponuj wycieczkę znajomym
TripTrip-Gruzja-wyprawa-rowerowa-1

Nasza rowerowa wycieczka prowadzi przez najważniejsze części wysokogórskiego regionu Gruzji - Swanetię. Wioski z kamieni do dziś zachowały wygląd i atmosferę średniowiecznych osad. Życie ich mieszkańców płynie tak, jak kiedyś, a wysokie obronne wieże pokazują bogactwo i dumę każdego swańskiego rodu. Będziemy nocować w odległych wioskach u Swanów - próbować ich jedzenia i poznawać ich sposób życia.

Gruzja na rowerze: do serca Kaukazu

  • Rowerem na lekko - bagaże transportowane samochodem
  • Swańska gościnność - domowe supry z tamadą (Gaumardżos!)
  • Malownicze góry Kaukazu: Uszba, Tetnuldi, Szchara, Elbrus
  • Górske wioski i swańska architektura z typowymi wieżami obronnymi
  • Odpoczynek nad Morzem Czarnym

 

Zapach ręcznie koszonej trawy czuć w głębokich, zielonych wąwozach, nad którymi wyrastają szpiczaste skały. Na nich wznoszą się średniowieczne wieże czy wczesnochrześcijańskie kościoły ze świętymi freskami z X wieku. Wioski z kamieni do dziś zachowały wygląd i atmosferę średniowiecznych osad. Życie ich mieszkańców płynie tak, jak kiedyś, a wysokie obronne wieże pokazują bogactwo i dumę każdego swańskiego rodu. To jest Swanetia.

 

Nasza rowerowa wycieczka prowadzi przez najważniejsze części tego wysokogórskiego regionu. By ułatwić przejazd, towarzyszyć nam będzie samochód, który każdego dnia nie tylko przewozić będzie bagaż z jednego noclegu do drugiego, ale w razie jakichkolwiek trudności pomoże rowerzystom. Dzięki temu będziemy mogli skorzystać z wolności jaką daje jazda na rowerze, podziwiać piękno przyrody i poznawać gościnność mieszkańców Gruzji.

 

Będziemy nocować w odległych wioskach u Swanów - próbować ich jedzenia i poznawać ich sposób życia. Będą dla nas gotować, opowiadać o dawnych czasach, a może też śpiewać. Na chwile staniemy się częścią Swanetii. Zwiedzimy największe skarby gruzińskiej, chrześcijańskiej tradycji - katedrę Sweti Cchoweli, gdzie ukryte są szaty Chrystusa, klasztor Gelati pokryty złotą mozaiką, a także skalne miasto z II wieku p.n.e. Dzięki temu dowiemy się, dlaczego Gruzja przyjęła chrześcijaństwo już w 4 wieku n.e. Na koniec odpoczynek nad Morzem Czarnym.

 

RAMOWY PROGRAM WYJAZDU:

 

DZIEŃ 1-2

Spotkanie na lotnisku, przelot do Gruzji. Po śniadaniu, wyruszymy do Swanetii. Zwiedzanie kompleksu klasztornego Gelati (UNESCO) oraz mniejszego, ale równie malowniczego, klasztoru Mocameta. Po drodze zatrzymamy się w Zugdidi, gdzie, przy chęci i ładnej pogodzie, możemy przespacerować się po ogrodzie botanicznym. Następnie przejedziemy do tamy na Enguri, jednej z największych na świecie tam łukowych na nieuznawanej przez Gruzinów wodnej granicy z separatystyczną Abchazją. Docieramy do wioski Kaiszi, gdzie przygotujemy rowery do wyjazdu i gdzie czeka na nas tradycyjna gruzińska supra.

 

DZIEŃ 3-4

Ruszamy w trasę u podnóża Wielkiego Kaukazu. Pierwszego dnia wąwozem rzeki Beczo dotrzemy do malowniczej wioski Mazeri, zlokalizowanej u podnóża magicznej, dwuszczytowej Uszby (4 700 m n.p.m.), która od dziesiątek lat przyciąga alpinistów z całego świata. Następnego dnia, przejedziemy do Mestii, stolicy Górnej Swanetii. Zbliżając się do miasta, krajobraz dopełnią charakterystyczne średniowieczne wieże obronne. Po południu dla chętnych wjazd stromymi ścieżkami na górę Dżwari (2 200 m n.p.m.) lub spacer po Mestii i okolicach.

 

DZIEŃ 5

Kontynuacja trasy, której kulminacją jest wpisana na listę UNESCO najwyżej położona wioska Europy – Uszguli (2200 m n.p.m.), będąca sercem regionu Swanetii. Po drodze zwiedzanie wczesnochrześcijańskich kościołów z zachowanymi barwnymi freskami i ikonami, wśród nich Lagurka (św. Kwiryka i Julity) - mała cerkiew wyrastającą na stromej skale.

 

DZIEŃ 6

Pobyt w malowniczej Uszguli, w której czas się zatrzymał i ciągle jeszcze wyczuwa się w powietrzu epokę średniowiecza. Idealny klimat do tego, by dać się zgubić w labiryncie kamiennych wież i obwarowań. Dodatkową atrakcją dnia będzie przyjemna, niemęcząca przejażdżka do lodowca u stóp najwyższej gruzińskiej góry – Szchara (5068 m n.p.m.) i majestatycznego Dżangi-tau (5 058 m n.p.m.).

 

DZIEŃ 7-8

Dzień zaczniemy od 7-kilometrowego wjazdu na najwyższy punkt naszej wycieczki - przełęcz Zagar (2 623 m n.p.m.). Trud wjazdu pod górę do przełęczy na pewno zrekompensuje 63-kilometrowy zjazd do Dolnej Swanetii i jej stolicy Lentechi. Kolejnego dnia, poruszając się wzdłuż rzeki Rioni, którą Argonauci płynęli w poszukiwaniu „złotego runa”, przejedziemy m.in. obok wioski Chwanczkara – słynącej z wyrobu znanego nie tylko w całej Gruzji półsłodkiego, czerwonego wina o tej samej nazwie. Dojazd do Ambrulauri.

 

DZIEŃ 9

Przejazd przez górski region Racza. Udamy się do Gelati. Po drodze zwiedzimy klasztor Nikortsminda. Odpoczynek na plaży jeziora Szaori. Po zregenerowaniu sił, będziemy kontynuować zwiedzanie. Przejedziemy do górniczego miasteczka Tkibuli, które zbudowali niemieccy więźniowie po II wojnie światowej. Wieczorem koncert muzyki gruzińskiej.

 

DZIEŃ 10

Poranny wyjazd z Gelati do miejscowości Kwariati. Po drodze zatrzymamy się w miejscowości Ureki. Wykąpiemy się w Morzu Czarnym i odpoczniemy na magnetycznych piaskach. Po południu przejedziemy do miejsca docelowego. Odpoczynek na najładniejszych gruzińskich plażach i w eukaliptusowych gajach.

 

DZIEŃ 11

Odpoczynek w subtropikalnej Adżarii. W wiosce Kwariati zamieszkamy w urzekającym miejscu zlokalizowanym na zboczu wzgórza z widokiem na morze, około 5 min od plaży. Chętni będą mogli udać się na wędrówkę po okolicznych wzgórzach porośniętych subtropikalną roślinnością. Wieczorem możemy zwiedzić odrestaurowane, klimatyczne Batumi, jednego z najsłynniejszych kurortów nad Morzem Czarnym. Atmosferę miejsca pomoże uchwycić wieczorny spacer po 5-kilometrowym, kipiącym życiem, nadmorskim bulwarze. Dla chętnych możliwość rowerowej wycieczki do Ogrodu Botanicznego w Batumi oraz do parków narodowych Mtirala albo Maczachela.

 

DZIEŃ 12

Powrót do Kutaisi. Zwiedzanie historycznego centrum miasta i katedry Bagrati. Możliwość zakupu lokalnych produktów na typowym gruzińskim targu, który urzeka bogactwem kolorów i zapachów. Powrót do Polski.

Cena: 5 990 PLN

Data: 30/08/2022 - 10/09/2022

Inne dostępne daty: 21.06.2022 do 02.07.2022
30.08.2022 do 10.09.2022
Poziom trudności: średni - aktywność wymagająca sprawności
Liczba uczestników: 7 - 14
Cena zawiera: • bilet lotniczy w dwie strony z wszystkimi opłatami
• transport roweru i rzeczy osobistych do wagi 32 kg
• opieka polskojęzycznego pilota
• transport w Gruzji (minibus, samochód asekuracyjny)
• 9x zakwaterowanie w domach gościnnych u gruzińskich rodzin i 2x nocleg nad Morzem Czarnym
• wyżywienie (śniadania i obiadokolacje typu supra w Swanetii), a nad Morzem Czarnym śniadanie (reszta posiłków we własnym zakresie)
• bilety wstępu
• obowiązkową gwarancję ubezpieczeniową biura podróży
• pakiety informacyjne imapy
• ubezpieczenie NNW i KL + ubezpieczenie bagażu do 200 Euro
• obowiązkową opłatę na państwowy Turystyczny Fundusz Gwarancyjny (TFG) za każdą osobę
• obowiązkową opłatę na państwowy Turystyczny Fundusz Pomocowy (TFP) za każdą osobę
• ubezpieczenie na wypadek zarażenia się wirusem (COVID-19) podczas pobytu za granicą
Cena nie zawiera: • dodatkowe wyżywienie nieujęte w cenie w wariancie z Morzem Czarnym (około 50 EUR)
• test na obecność Covid-19 (jeżeli dotyczy)
Organizator: Barents

Lokalizacja

Swanetia, Gruzja

TripTrip-Gruzja-wyprawa-rowerowa-1
TripTrip-Gruzja-wyprawa-rowerowa-2
TripTrip-Gruzja-wyprawa-rowerowa-3
TripTrip-Gruzja-wyprawa-rowerowa-4
TripTrip-Gruzja-wyprawa-rowerowa-5
TripTrip-Gruzja-wyprawa-rowerowa-6
TripTrip-Gruzja-wyprawa-rowerowa-7
TripTrip-Gruzja-wyprawa-rowerowa-8
TripTrip-Gruzja-wyprawa-rowerowa-9

ZAKWATEROWANIE: 

W domach gościnnych w pokojach 2-osobowych lub 4-osobowych (łazienka wspólna dla wszystkich pokoi). Warunki podstawowe, gdyż w odległych wioskach infrastruktura turystyczna wciąż się rozwija.

 

WYŻYWIENIE:

Śniadanie i kolacja typu supra w cenie. W czasie jazdy rowerem istnieje możliwość zakupu lokalnych produktów (chaczapuri, szaszłyk, piwo, owoce itd.).

 

POZIOM TRUDNOŚCI:

Do przewozu bagażu będziemy mieć do dyspozycji własne auto z kierowcą, dlatego zabieramy na rower niewielki pakunek podręczny. Auto będzie można wykorzystać również przy ewentualnej kontuzji lub niedyspozycji jednego lub dwóch uczestników. Dzienne odcinki to 50-80 km. Całość trasy jaką pokonamy na rowerze obejmuje około 400 km. Dzienne przewyższenia to od 400 do 1000 m n.p.m. Najwyższa przełęcz to około 2 700 m n.p.m., którą pokonamy podczas przejazdu z Górnej Swanetii do Dolnej.

 

DROGA:

Część drogi pokryta jest nowo położonym asfaltem lub betonem, pozostała część to droga kamienna różnej jakości. Rekomendujemy rower górski, choć trasę można przejechać również rowerem trekkingowym.

 

GRUPA:

Jeździmy w małych grupach. Minimalna liczba osób na wycieczce wynosi 7, maksymalnie 14.

 

MIEJSCE WYLOTU:

Miejscem rozpoczęcia wycieczki jest Warszawa. Inne miejsce po wcześniejszym ustaleniu za dopłatę.

 

INNE:

Dni i punkty programu wyjazdu mogą się zmienić w zależności od terminu wylotu lub w wyniku sytuacji na miejscu.

Zapytaj o wycieczkę

Masz dodatkowe pytania?
Interesuje Cię taka wycieczka w innym terminie?


Rezerwacja - zamówienie wstępne

Prosimy o wypełnienie formularza w celu dokonania rezerwacji - zamówienia wstępnego na wybraną wycieczkę.
Przesłanie formularza nie wiąże się z żadnymi kosztami i jest niezobowiązujące.


Udostępnij - zaproponuj wycieczkę znajomym