Skitury na Bałkanach - Bułgaria - Pirin

Udostępnij - zaproponuj wycieczkę znajomym
TripTrip-skitour-Bułgaria-Riła-Pirin-2

Góry Bułgarii, które zajmują obszar niemal całego kraju, w zimie pokrywa gruba warstwa fantastycznego śniegu. Skitury na Bałkanach - Bułgaria - Pirin to wyprawa przeznaczona dla początkujących i średniozaawansowanych turystów narciarskich. Konieczna umiejętność zjazdów w różnych warunkach śniegowych w umiarkowanie stromym terenie. Dziennie ok 500 do 1000 m podejścia i zjazdu oraz około 7 godzin aktywności skiturowej w terenie. W programie zawarte są również elementy szkolenia narciarskiego, lawinowego i górskiego dla początkujących skiturowców.

Góry Bułgarii, które zajmują obszar niemal całego kraju, w zimie pokrywa gruba warstwa fantastycznego śniegu. Powodem takiego obrotu sprawy jest spotkanie klimatu kontynentalnego z wilgotnymi masami powietrza znad Morza Śródziemnego i Czarnego. Najwyższe pasma górskie Bułgarii oferują zimą doskonałe warunki dla początkujących, średniozaawansowanych oraz tych ambitnych skiturowców. Duże średnie wysokości (pow. 2500 m) przy jednoczesnym umiarkowanym nastromieniu stoków oraz długie doliny, dają szansę fajnych wypraw i wielokilometrowych zjazdów. Dodatkowo wysoko poprowadzone drogi oraz kolejki linowe ułatwiają dostęp wysoko w góry bez konieczności długich podejść. Baza noclegowa daje szansę na wieczorny wypoczynek i wysuszenie się przy kominku i szklaneczce grzanego bułgarskiego wina. Do tego świetna bałkańska kuchnia i tradycyjna słowiańska gościnność. Czego więcej chcieć?!

 

Naszym terenem działania będą przepiękne Góry Pirin, gdzie najwyższe szczyty przekraczają 2900 metrów a zjazdy mają po kilkanaście km długości. Noclegi są “stacjonarnie” w jednym miejscu skąd codziennie wyruszamy w różne rejony Pirinu. Tą bazą wypadową będzie miejscowość Bansko, bezsprzecznie najlepszy ośrodek narciarski Bułgarii i jeden z najlepszych w południowej Europie.

 

Nocować będziemy w pokojach dwuosobowych w niewielkim rodzinnym pensjonacie położonym w zabytkowej części Banska. Obok jest deptak, sklepiki i kilka klimatycznych restauracji gdzie można pokosztować tradycyjnej bułgarskiej kuchni przy dźwiękach muzykantów – cyganów.

 

Program będzie prowadzony przez Polskiego lidera i Bułgarskiego przewodnika górskiego.

 

PROGRAM WYPRAWY

 

Dzień 1

Warszawa - Sofia - Bansko.

Przelot z Warszawy (Krakowa, Katowic) do Sofii. Na lotnisku spotkanie z lokalnych przewodnikiem. Transfer z lotniska w góry Pirin (2,5 h) do miejscowości Bansko. Zameldowanie w rodzinnym pensjonacie. Kolacja w pensjonacie (opcjonalnie).

 

Dzień 2

Start 2230 m; najwyższy punkt 2645 m; koniec 1540 m; czas 6 h.

Po śniadaniu ruszymy w północno wschodnią część gór Pirin. Najpierw czeka nas ok 20 min. transfer busem do dolnej stacji kolejki, którą wyjedziemy do Schroniska Bezbog na wysokość 2230 m. Stąd będziemy wspinać się na nartach na szczyt Bezbog (2645 m). Potem fantastycznymi szerokimi otwartymi zboczami po dziewiczych śniegach a finalnie nartostradą przez las sosnowy dojedziemy ponad kilometr w pionie niżej do podstawy kolejki linowej. Ten pierwszy zjazd nie będzie trudny ale doskonały na rozgrzewkę i zweryfikowanie swoich umiejętności. W ciągu dnia planujemy też małe szkolenie lawinowe z zastosowaniem lawinowego ABC. Powrót do Banska na nocleg.

 

Dzień 3

Start 2230 m; najwyższy punkt 2505 m; koniec 1380 m; czas 7 h. 

Po śniadaniu ruszymy znanym już nam wcześniej wariantem – wyciągiem do schroniska Bezbog ale tym razem udamy się w stronę Jeziora Priest – największego jeziora polodowcowego w Górach Pirin. Potem czeka nas wspinaczka na przełęcz Djengalska Porta (2505 m) tuż obok wyniosłego skalistego szczytu Djengal (2730 m). Następnie długi i piękny zjazd do Doliny Demjanica. Z końca doliny powrót busem do pensjonatu.

 

Dzień 4

Dzień 4. Start 1740 m; najwyższy punkt 2260 m; koniec 950 m; czas 4 h. 

Dziś dzień trochę bardziej lajtowy. Po śniadaniu podjedziemy kawałek busem do wylotu Doliny Bunderica. W tej porośniętej lasem dolinie zrobimy sobie piękną nietrudną pętlę skiturową. Zjedziemy wprost do Banska. Dla chętnych możliwość wykupienia popołudniowego skipassu i pośmigania przy wyciągach na pięknych szerokich trasach ośrodka narciarskiego. Nocleg w pensjonacie.

 

Dzień 5

Start 1290 m; najwyższy punkt 2390 m; koniec 1290 m; czas 5 h. 

Pora na odwiedziny w północno zachodniej części gór, zwanego też jako Marmurowa Grań. To będzie też bardzo atrakcyjna widokowo trasa ze względu na piękne formacje skalne. W 15 minut podjedziemy do wylotu Doliny Hajduszka. Tu zaczniemy wycieczkę na nartach w stronę schroniska Javarov wzdłuż Marmurowej Grani. Po wejściu na przełęcz zjedziemy do rzadko odwiedzanej i dzikiej Doliny Kamienitica do punktu z którego startowaliśmy. Nocleg w pensjonacie.

 

Dzień 6

Start 1740m; najwyższy punkt 2635 m; koniec 1740 m; czas 5 h. 

W tym dniu będziemy mieli okazję popróbować nart w bezpośrednim sąsiedztwie najwyższej góry Pirinu a mianowicie szczytu Wichren (2914 m). Sam szczyt nie będzie naszym celem ze względu na spore trudności techniczne. Podejdziemy najpierw na nartach na przełęcz Wlachina Porta, która jest wrotami do południowych zboczy giganta. Z niej zjedziemy długimi zjazdami docierając finalnie do punktu startu.

 

Dzień 7

Bansko – Sofia – wylot do Polski.

 W zależności o której będziemy mieć lot powrotny do Polski, pozostaniemy jeszcze chwilę w Bansku (okazja na kilka ślizgów) lub pojedziemy do Sofii na lotnisko skąd wylecimy do domu. Dla chętnych możliwość pozostania w Bansku lub Sofii na dzień dwa dłużej.

Cena: 2 700 PLN

Data: 13/03/2022 - 19/03/2022

Cena bazowa w walucie przeliczana na pln: 600 EUR
Poziom trudności: średni - aktywność wymagająca sprawności
Liczba uczestników: do 10
Cena zawiera: noclegi w małym rodzinnym pensjonacie o charakterze kwater prywatnych, pokoje dwuosobowe, łazienki na korytarzu (jedna na dwa pokoje).
śniadania
przejazdy kolejkami linowymi wynikającymi z programu
transfery prywatnym busem
opieka polskiego lidera – przewodnika
opieka licencjonowanego lokalnego przewodnika narciarskiego
ubezpieczenie KL i NNW
Cena nie zawiera: przelotów do Bułgarii (jest bezpośrednie połączenie LOT, cena już od 700 PLN)
obiadów i lunchów (możliwość zakupienia na miejscu – ceny zbliżone do polskich)
ekwipunku osobistego i specjalistycznego
ewentualnego wypożyczenia nart z butami do skituru (koszt 160 euro za tydzień)
napojów orzeźwiających i alkoholowych
napiwków i wydatków osobistych
kosztu testu COVID jeśli będzie wymagany
Organizator: Exploruj

Lokalizacja

Bansko, Bułgaria

TripTrip-skitour-Bułgaria-Riła-Pirin-2
TripTrip-skitour-Bułgaria-Riła-Pirin-0
TripTrip-skitour-Bułgaria-Riła-Pirin-1
TripTrip-skitour-Bułgaria-Riła-Pirin-3
TripTrip-skitour-Bułgaria-Riła-Pirin-4
TripTrip-skitour-Bułgaria-Riła-Pirin-5
TripTrip-skitour-Bułgaria-Riła-Pirin-6
TripTrip-skitour-Bułgaria-Riła-Pirin-7
TripTrip-skitour-Bułgaria-Riła-Pirin-9

Wyprawa przeznaczona jest dla początkujących i średniozaawansowanych turystów narciarskich.

Konieczna umiejętność zjazdów w różnych warunkach śniegowych w umiarkowanie nastromionym terenie na otwartych zboczach górskich (20 do 30 stopni nachylenia). Dziennie ok 500 do 1000 m podejścia i zjazdu (deniwelacji) oraz ok 7 godzin aktywności w terenie. 

 

W programie zawarte są równiez elementy szkolenia narciarskiego, lawinowego i górskiego dla początkujących skiturowców.

 

NIEZBĘDNY EKWIPUNEK

  • Ubiór zimowy narciarski w wariancie lekkim / oddychającym nadający się do narciarskiej turystyki zimowej
  • Narty – skitury z fokami oraz harszlami (można wypożyczyć na miejscu)
  • Buty narciarskie – skiturowe (j.w.)
  • Kask
  • ABC lawinowe (detektor, sonda, łopatka – można wypożyczyć)
  • Plecak ok 30 – 40 litrów
  • Torba podróżna / waliza ok 90 litrów
  • Apteczka osobista, folia / koc ratowniczy, kompas, scyzoryk, termos na napoje
Zapytaj o wycieczkę

Masz dodatkowe pytania?
Interesuje Cię taka wycieczka w innym terminie?


Rezerwacja - zamówienie wstępne

Prosimy o wypełnienie formularza w celu dokonania rezerwacji - zamówienia wstępnego na wybraną wycieczkę.
Przesłanie formularza nie wiąże się z żadnymi kosztami i jest niezobowiązujące.


Udostępnij - zaproponuj wycieczkę znajomym