Wyślij znajomemu

Skitour Bułgaria - Riła i Pirin

skitour-bułgaria-TripTrip.pl-1
Liczba odwiedzin: 2981

Wyprawa narciarska przez najwyższe masywy górskie Bałkanów.

Góry Bułgarii, które zajmują obszar niemal całego kraju, w zimie pokrywa gruba warstwa fantastycznego śniegu. Powodem takiego obrotu sprawy jest spotkanie klimatu kontynentalnego z wilgotnymi masami powietrza znad Morza Śródziemnego i Czarnego. Najwyższe pasma górskie Bułgarii – Riła i Pirin oferują zimą doskonałe warunki dla średniozaawansowanych skiturowców. Duże średnie wysokości (pow. 2500 m) przy jednoczesnym umiarkowanym nastromieniu stoków oraz długie doliny, dają szansę fajnych wypraw i wielokilometrowych zjazdów. Dodatkowo wysoko poprowadzone drogi oraz kolejki linowe ułatwiają dostęp wysoko w góry bez konieczności długich podejść. Bardzo dobra baza noclegowa daje szansę na wieczorny wypoczynek i wysuszenie się przy kominku i szklaneczce grzanego bułgarskiego wina. Do tego świetna bałkańska kuchnia i tradycyjna słowiańska gościnność. Czego więcej chcieć?

 

Program przeznaczony jest dla średniozaawansowanych i zaawansowanych turystów narciarskich. Konieczna umiejętność zjazdów w różnych warunkach śniegowych w umiarkowanie nastromionym terenie na otwartych zboczach górskich (20 do 40 stopni nachylenia). Dziennie ok 1000 m podejścia i zjazdu (deniwelacji) oraz ok 7 godzin aktywności w terenie.

 

Program dzień po dniu

 

Dzień 1. Sofia – Rilskie Jeziora. Przelot z Warszawy do Sofii. Na lotnisku spotkanie z lokalnych przewodnikiem. Transfer z lotniska w góry Riła (1,5 h). Wyjazd kolejką krzesełkową do schroniska Rilskie Jeziora (2100 m). Nocleg w schronisku.

 

Dzień 2. Start 2100 m; najwyższy punkt 2729 m; koniec 1960 m; czas 7 h. Po śniadaniu ruszymy przez rejon Siedmiu Jezior na przełęcz Rozdziele i dalej szeroką granią na szczyt Malijowica, jeden z symboli Bułgarskich gór. Wierzchołek słynie z fantastycznych widoków na Riłę i Pirin. Ze szczytu długi zjazd do schroniska o tej samej nazwie. Nocleg w schronisku.

 

Dzień 3. Start 1960 m; najwyższy punkt 2704 m; koniec 1670 m; czas 6 h. W tym dniu trasa będzie prowadzić wpierw do malowniczego Straszliwego Jeziora. Ten rejon Riły oferuje najbardziej alpejski typ krajobrazu. Potem podejdziemy na Popową Kapę (2704 m) oraz Łopuszki (2698 m). Ze szczytu zjazd w dół do schroniska Meczit położonego w sosnowym lesie. Nocleg w schronisku.

 

Dzień 4. Start 1670 m; najwyższy punkt 1670 m; koniec 1120 m; czas 1 h. Dziś dzień lajtowy. Po śniadaniu zjedziemy do wioski Gowedarczi gdzie będzie na nas czekać bus który zawiezie nas dalej do Banska – najpopularniejszego zimowego kurortu Bułgarii. Czas jazdy ok. 3:30 h. Okazja do poszusowania na stokach narciarskich w Bansku. Nocleg w kameralnym hoteliku na starym mieście.

 

Dzień 5. Start 2230 m; najwyższy punkt 2851 m; koniec 1895 m; czas 7 h. Pora na wyprawę w góry Pirin! Na początek pojedziemy busem z Banska do sąsiedniej stacji narciarskiej (30 min) gdzie kolejką krzesełkową do schroniska Bezbog (2230 m). Schronisko jest doskonałym punktem startowym zima i latem do zwiedzania pasma Pirinu. Z tego miejsca też zaczniemy naszą wspinaczkę na szczyt Polejan (2851 m) jeden z najwyższych szczytów w Bułgarii. Jest to też jeden z najlepszych punktów widokowych nie tylko na Pirin ale i Riłę a nawet Bełasicę na granicy z Grecją. Ze szczytu fantastyczny długi zjazd do schroniska Demjanica, gdzie zostaniemy na nocleg.

 

Dzień 6. Start 1895 m; najwyższy punkt 2712 m; koniec 1745 m; czas 7 h. Naszym dzisiejszym celem będzie szczyt Todorka. Trasa poprowadzi nas przez piękne leśne tereny upiększone jeziorami i strzelistymi skalistymi turnicami wznoszącymi się ponad nami. Ze szczytu Todorka (2712 m) zjedziemy do popularnego schroniska Vihren. Po przerwie będziemy kontynuować zjazd do końca asfaltowej drogi, skąd bus zabierze nas do Banska (20 min). Nocleg w znanym nam już hoteliku.

 

Dzień 7. Bansko – Sofia – wylot do Polski. W zależności o której będziemy mieć lot powrotny do Polski, pozostaniemy jeszcze chwilę w Bansku (okazja na kilka ślizgów) lub pojedziemy do Sofii na lotnisko skąd wylecimy do domu. Dla chętnych możliwość pozostania w Bansku lub Sofii na dzień dwa dłużej.

Cena: 2 850 PLN

Data: 21/03/2020 - 27/03/2020

Cena bazowa w walucie przeliczana na pln: 670 EUR
Poziom trudności: średni - aktywność wymagająca sprawności
Cena zawiera: noclegi wymienione w programie, w miarę dostępności pokoje dwuosobowe ale w większości przypadków będą to kilkuosobowe pokoje o dobrym standardzie turystycznym
śniadania
przejazdy kolejkami linowymi wynikającymi z programu
transfery
opieka polskiego lidera – przewodnika
opieka licencjonowanego lokalnego przewodnika narciarskiego
ubezpieczenie KL i NNW
Cena nie zawiera: przelotów do Bułgarii (jest bezpośrednie połączenie LOT, cena już od 700 PLN)
obiadów i lunchów (możliwość zakupienia na miejscu – ceny zbliżone do polskich)
ekwipunku osobistego i specjalistycznego
napojów orzeźwiających i alkoholowych
wstępów do muzeów i innych odwiedzanych obiektów historycznych
napiwków i wydatków osobistych
Organizator: Exploruj

.

Lokalizacja

Park Narodowy Riły, Bułgaria

skitour-bułgaria-TripTrip.pl-1
skitour-bułgaria-TripTrip.pl-2
skitour-bułgaria-TripTrip.pl-3
skitour-bułgaria-TripTrip.pl-4
skitour-bułgaria-TripTrip.pl-5
skitour-bułgaria-TripTrip.pl-6
skitour-bułgaria-TripTrip.pl-7
skitour-bułgaria-TripTrip.pl-8
skitour-bułgaria-TripTrip.pl-9

Noclegi:

Noclegi w klimatycznych schroniskach górskich.

Opieka nad uczestnikami:

Program realizowany z naszym Bułgarskim partnerem – Adventure Trails, licencjonowanym specjalistycznym biurem trekkingowym.

Niezbędny ekwipunek:

  • Ubiór zimowy narciarski w wariancie lekkim / oddychającym nadający się do narciarskiej turystyki zimowej
  • Narty – skitury z fokami oraz harszlami
  • Buty narciarskie – skiturowe
  • Lekkie raki pasujące do butów
  • Lekki czekan
  • Kask
  • ABC lawinowe (detektor, sonda, łopatka)
  • Plecak ok 40 – 50 litrów
  • Torba podróżna 90 litrów
  • Apteczka osobista + folia NRC
Zapytaj o wycieczkę

Masz dodatkowe pytania?
Interesuje Cię taka wycieczka w innym terminie?


Rezerwacja - zamówienie wstępne

Prosimy o wypełnienie formularza w celu dokonania rezerwacji - zamówienia wstępnego na wybraną wycieczkę.
Przesłanie formularza nie wiąże się z żadnymi kosztami i jest niezobowiązujące.