PRZED NAMI
- wędrówka „na lekko” Głównym Szlakiem Beskidzkim
- 500 kilometrów wyjątkowej przygody
- najdłuższy szlak w Polsce
- przejście „na raz” lub udział w dowolnych etapach
- pełna logistyka – plan przejścia, zakwaterowanie B&B i samochód wspierający
- opieka i towarzystwo przewodnika beskidzkiego
- wspaniałe krajobrazy i zabytki Beskidów
- parki narodowe i dzika górska przyroda
- szczyty Korony Gór Polskich
ETAP I - 198 km - Beskid Śląski, Beskid Żywiecki, Gorce
02/09/2023 - 09/09/2023
ETAP II - 208 km - Beskid Sądecki, Beskid Niski
10/09/2023 - 17/09/2023
ETAP III - 94 km - Bieszczady
18/09/2023 - 21/09/2023
O WYJEŹDZIE
Dzika Polska to cykl wyjazdów, w których zabieramy Was w zachwycające miejsca w Polsce i dzielimy się naszym wieloletnim doświadczeniem podróżniczym! To też świetna okazja do nawiązania nowych znajomości i poznania takich samych pasjonatów turystyki aktywnej jak Wy!
W tym roku przygotowaliśmy coś wyjątkowego dla wszystkich pasjonatów wędrówek po górach. Latem ruszamy na Główny Szlak Beskidzki i zapraszamy Was do przeżycia z nami wyjątkowej przygody. Wyznaczamy ambitny cel. Przed nami 500 kilometrów wspaniałego trekkingu przez całe Beskidy, z Ustronia do Wołosatego i moc górskich wrażeń! W 3 tygodnie wejdziemy na wiele szczytów, z których roztaczają się piękne widoki, będziemy podziwiać beskidzkie krajobrazy i dziką przyrodę. Zajrzymy też do ciekawych zabytków leżących przy Szlaku, poczujemy klimat schronisk i spędzimy razem dobry czas w gronie ludzi zakręconych na punkcie gór.
Cały trzytygodniowy projekt przejścia Głównego Szlaku Beskidzkiego podzieliliśmy na 3 etapy i starannie zaplanowaliśmy dzienne odcinki całej trasy. Możecie wybrać się z nami na cały Szlak i przejść go za jednym razem lub uczestniczyć w wybranych etapach, w miarę swojego czasu i możliwości (dla tych którzy wybiorą taką opcję, przewidujemy kontynuację projektu i możliwość dokończenia GSB w przyszłym roku).
Możecie przejść Główny Szlak Beskidzki „na lekko”, ciesząc się byciem w górach i koncentrując tylko na wędrówce i podziwianiu widoków. Zapewnimy Wam całą logistykę podczas wyprawy. Zorganizujemy wygodne noclegi i odpowiednie wyżywienie, dzięki którym zregenerujecie siły po całym dniu na szlaku. Podczas wędrówki będzie Wam towarzyszył przewodnik beskidzki. Wsparciem będzie też służyć dodatkowa osoba i samochód, wiozący również Wasze rzeczy między noclegami. Dzięki temu w określonych miejscach w ciągu dnia na trasie będzie też dostęp do bagaży, a także możliwość zjedzenia ciepłego lunchu, napicia się kawy lub herbaty.
Myśleliście już o przejściu Szlaku, ale nie chcecie iść sami lub nie macie czasu na przygotowanie wyprawy? A może czujecie potrzebę, aby towarzyszył Wam ktoś z dużym górskim doświadczeniem? Stwórzmy zespół i pozwólcie nam zająć się kwestiami organizacyjnymi.
Wiemy, że wzięcie 3 tygodni urlopu dla części z Was może być trudne, a przejście Głównego Szlaku Beskidzkiego w takim czasie to nie lada wyczyn. Jednak jest to ogromna satysfakcja i przygoda, którą zapamiętuje się do końca życia, a za przejście Szlaku w czasie nie dłuższym niż 21 dni można otrzymać diamentową odznakę Głównego Szlaku Beskidzkiego PTTK.
Przejście Głównego Szlaku Beskidzkiego w 3 tygodnie jest przedsięwzięciem ambitnym i wymaga przygotowania kondycyjnego. Musicie o nie zadbać przed wyruszeniem na wyprawę, ale pomożemy Wam i doradzimy jak się za to zabrać. Resztą zajmiemy się my! Mamy dwukrotne przejście Głównego Szlaku Beskidzkiego za sobą, a także wieloletnie doświadczenie w organizacji trekkingów w górach całego świata.
Wierzymy, że zrobienie Szlaku w formule „na raz” jest marzeniem wielu z Was i w tym roku jest dobry czas na jego realizację. Pomyśleliśmy też o tych z Was, którzy wolą jednak zrobić tylko część Szlaku. Przez pierwsze 8 dni powędrujemy przez Beskid Śląski, Żywiecki, Pogórze Orawsko-Jordanowskie i Gorce. W ciągu kolejnych 8 dni pokonamy Beskid Sądecki, Beskid Niski i Pogórze Bukowskie, zaś ostatnie 4 dni spędzimy w Bieszczadach i uroczyście zakończymy przejście Szlaku.
Więcej informacji o Głównym Szlaku Beskidzkim znajdziecie w Programie wyjazdu.
PLAN WYJAZDU
ETAP I
Spotkanie integracyjne z uczestnikami w Ustroniu
Późnym popołudniem spotykamy się w Ustroniu, kwaterujemy w pokojach i robimy odprawę oraz sprawdzenie sprzętu przez wyprawą. Nocleg w kwaterze prywatnej.
1 dzień: Pierwszy dzień na szlaku – Beskid Śląski
Rozpoczynamy wędrówkę Głównym Szlakiem Beskidzkim przez Park Krajobrazowy Beskidu Śląskiego. Przed nami podejście na Równicę, a potem na Czantorię Wielką (995 m n.p.m.). Tego dnia czeka nas dużo rozległych widoków na położone w dolinach Ustroń i Wisłę, a także czeski Beskid Śląsko-Morawski. Przechodzimy też przez rezerwat przyrody „Czantoria”. Podczas wędrówki robimy przerwę regeneracyjną w schronisku na Soszowie. Nocleg w schronisku górskim.
Dystans 20,7 km, suma podejść 1496 m, 35 GOT, czas wędrówki ok. 8 godzin.
2 dzień: Beskid Śląski
Tego dnia, oprócz podziwiania wspaniałych beskidzkich widoków, mamy okazję zanurzyć się i schłodzić w Czarnej Wisełce. To z tego potoku, po jego połączeniu się całkiem niedaleko szlaku z Białą Wisełką, tworzy się najdłuższa rzeka Polski. Podczas wędrówki robimy przerwę regeneracyjną w schronisku na Przysłopie. Po południu czeka nas znów piękna panorama z Baraniej Góry (1220 m n.p.m.). Nocleg w kwaterze prywatnej.
Dystans 32,6 km, suma podejść 1148 m, 35 GOT, czas wędrówki ok. 10 godzin.
3 dzień: Beskid Żywiecki
Wkraczamy do Żywieckiego Parku Krajobrazowego. Po drodze możemy zobaczyć ciekawe schrony bojowe z 1939 roku oraz rezerwaty przyrody „Romanka” i „Pod Rysianką”. Tego dnia trasa przebiega też przez jedno z dwóch miejsc w Beskidach, gdzie na szlakach turystycznych znajdują się łańcuchy… Podczas wędrówki robimy przerwę regeneracyjną w schronisku na Rysiance. Po południu czeka nas malowniczy fragment szlaku z pięknymi widokami na charakterystyczne skaliste szczyty słowackiej Małej Fatry. Najwyższy punkt na trasie 1344 m n.p.m. Nocleg w schronisku górskim.
Dystans 23,1 km, suma podejść 1429 m, 32 GOT, czas wędrówki ok. 8 godzin.
4 dzień: Beskid Żywiecki
Zaczynamy dzień wędrówką przez dostojne lasy rezerwatu przyrody „Pilsko”, a kończymy w Babiogórskim Parku Narodowym! Najwyższy punkt na trasie 1271 m n.p.m. Nocleg w schronisku górskim.
Dystans 25,2 km, suma podejść 1265 m, 31 GOT, czas wędrówki ok. 8,5 godzin.
5 dzień: Beskid Żywiecki / Pogórze Orawsko-Jordanowskie
Wchodzimy na Królową Beskidów – Babią Górę (1725 m n.p.m.) i jednocześnie najwyższy szczyt naszej wyprawy i Głównego Szlaku Beskidzkiego. Babia Góra słynie ze wspaniałych widoków, unikatowej przyrody i rzeźby terenu – niespotykanych nigdzie indziej w Beskidach oraz nieprzewidywalnej pogody. Jest po prostu wyjątkowa! Po południu czeka nas wędrówka długim i zalesionym grzbietem Policy, wśród pachnących górnoreglowych lasów. Podczas wędrówki robimy przerwę regeneracyjną w schronisku na Hali Krupowej. Nocleg w kwaterze prywatnej.
Dystans 28,8 km, suma podejść 1225 m, 46 GOT, czas wędrówki ok. 9 godzin.
6 dzień: Pogórze Orawsko-Jordanowskie / Gorce
To specyficzny odcinek Głównego Szlaku Beskidzkiego. Idziemy niższymi partiami gór, przez kilka miejscowości. Po południu wtapiamy się w uzdrowiskowy klimat Rabki-Zdrój i przechodzimy obok zabytkowego drewnianego kościoła z początku XVII wieku, w którym obecnie mieści się Muzeum im. Władysława Orkana. Najwyższy punkt na trasie 853 m n.p.m. Nocleg w schronisku górskim.
Dystans 25,1 km, suma podejść 936 m, 28 GOT, czas wędrówki ok. 8 godzin.
7 dzień: Gorce
Tego dnia zdobywamy najwyższy szczyt Gorców – Turbacz (1310 m n.p.m.). Mamy też okazję podziwiać wspaniałe widoki na Tatry i Podhale oraz dziką przyrodę Gorczańskiego Parku Narodowego. Podczas wędrówki robimy przerwę regeneracyjną w schronisku pod Turbaczem. Nocleg w kwaterze prywatnej.
Dystans 22,3 km, suma podejść 973 m, 33 GOT, czas wędrówki ok. 7 godzin.
8 dzień: Gorce
Czeka nas wybitnie leśna, gorczańska trasa. Nie zabraknie jednak rozległych panoram na Spisz, Pieniny, Tatry i Beskid Sądecki… Późnym popołudniem dochodzimy do Krościenka nad Dunajcem. Najwyższy punkt na trasie 1211 m n.p.m. Nocleg w kwaterze prywatnej.
Dystans 20,2 km, suma podejść 639 m, 22 GOT, czas wędrówki ok. 6 godzin.
ETAP II - zobacz tu: Główny Szlak Beskidzki - trekking etap II
ETAP III - zobacz tu: Główny Szlak Beskidzki - trekking etap III